Doktorlar

Mide rahatsızlıkları (Sorularınızın yanıtları)

Mide rahatsızlıkları (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Endoskopi yapıldı, Patolojide kronik yüzeyel gastrit ve hafif inflamasyon bulundu. Ama hala kusmalarım devam ediyor ve daha çok şiddetlendi. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekürler

Midenizde bulunan gastrite yönelik olarak tedavi görmenize rağmen kusmalarınız devam ediyorsa ya tedavi yetersizdir, ya da yakınmalarınızın başka bir nedeni vardır. Uzun süredir bana gelen sorularda gördüğüm kadarıyla mide ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisinde bir karmaşa var. Tıp bilimi içinde olması doğal faklılıklardan başka gereksiz ya da abartılı yaklaşımların olduğunu biraz da üzülerek görüyorum. Bu üzüntüm hem bazı tedavilerin gereksiz yere uygulanmasından hem de bu karmaşada bir bölüm hastanın rahatsızlıklarının boşuna uzun sürmesinden ve giderek çözümsüz hale gelmesinden. Yazılarımı izliyorsanız sürekli olrak hastalarımıza yakınmalarının ait olduğu branşa gitmelerini öneriyorum. Doğallıkla mide, bağırsak ve karaciğer hastalarının başvuracağı bölüm de Gastroenterolojidir.

Mide ağrısı için şekerli, kaynamış su tavsiye edenler var. Doğru mudur, neden?

Midede asit fazlalığına veya spazma bağlı ağrılarda bu uygulamanın fazla bir yararı olmaz. İçilen sıvılarla midedeki asidin kısmen suladırılmasıyla veya sıcak etkisiyle spazmın hafif olarak azalmasıyla geçici ve etkisiz olarak çok hafif bir rahatlama hissi oluşabilirse de altta yatan hastalık süreceğinden (ve elimizde son derece etkili ilaçlar bulunduğundan) bu uygulama anlamsızdır.

Ağrım var

Doktor bey, göğüs kafesimin sol kısmında koltuk altıma yakın yerde uzun zamandır kısa zamanlı ağrılar olmakta. Bir anda gelip bir anda çıkan bu ağrılar ne gibi bir sorunun başlangıcı olabilir? Cevabınızı bekliyorum.

Tarif ettiğiniz yerde olan ağrılar kas, kemik ya da akciğer dış zarı ile ilgili durumları akla getiriyor. Bu ağrılar (ayda yılda bir diyebileceğimiz gibi) çok seyrek ise sorun yoktur. Ama sık aralıklarla geliyor, giderek süresi ve verdiği rahatsızlık artıyor ise bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır.
Yayın tarihi: 13.10.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
4434
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.