Doktorlar

Mide rahatsızlığı (Sorularınızın yanıtları)

Mide rahatsızlığı (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Kardeşim mide ağrısı çekiyor 4 aydır dr gidiyoruz ama bir sonuç alamadık. 2 kere endoslopi çektik 2 kere kolonoskopi çektik biraz basur var dediler acaba basur bu kadar ağrı yapar mı? Kız kardeşim mahvoldu hocam belirtiler ülsere benziyor. Bir kere daha yazmıştım cevap alamadım lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkürler hocam.

Günde ortalama 20 -40 arasında soru geliyor ve bütün bunların hepsini yanıtlamak mümkün olmuyor; ancak yine de çoğu sorular ve sorunlar birbirine benzediğinden bu köşedeki yazılar bir süre takip edilirse gerekli bilgileri elde etme şansınız doğacaktır. Kardeşinizin yakınmaları için tekrar tekrar endoskopi yapmanın mantığını anlamak mümkün değil. Birinci endoskopide bulunan (ya da bulunmayan) bir durum bir süre sonraki endoskopide mi açığa çıkacak. Nitekim böyle olmadığı 2'şer kez yapılan tetkiklerde görülmüş. Kardeşinizin ağrısının mide olmadığı, basurun da buna yol açmayacağı düşünülür. Ağrının kaynağını bulmak için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Midem rahatsız

Sayın doktorum, Aralık 2007 tarihinde midemde yemeklerden hemen sonra aşırı gaz oluşarak borusuna doğru baskı yaparak şişkinlik hissi ile özellikle sol göğsümün üzerinde spazm türü ağrı oluşuyor. Sürekli karın boşluğumu içeri çekerek zorunlu olarak geğirme işlemi ile bu gazı dışarı çıkararak rahatlama yoluna gidiyorum. Bu gaz sıkıştırması bir süre sonra safra gibi ekşi su olarak boğazımda düğümleniyor. Bu durumda parmak atarak kusma sureti ile bu asit gibi safradan kurtulmak istiyorum. Dahiliye Uzmanına gittim. Kan tahlillerim ve Ultrason normal çıktı. Endoskopi'de KÖS GEVŞEKLİĞİ, ANTRAL GASTRİT, YÜZEYSEL ÜLSER çıktı. Bana Meteospasmyl, Molit, Lanzedin ve 3'lü tedavi paketi ve Gaviscon verdi. Bu ilaçları kullandım. Şu an midemde herhangi bir yanma yok, ancak yemek borusu girişinin gevşekliğinden dolayı yukarı çıkan safra (asit) rahatsız ediyor. Bu gevşekliğin ilaç tedavisi ile kalıcı olarak çözümü var mıdır? Bulunduğum ilde Gastroenteroloji doktoru yoktur. Bu nedenle sizden yardım bekliyorum. Saygılarımla

Mide içeriğinin gevşek olan kapakçık nedeni ile yukarıya kaçması (reflü) oldukça sık görülen bir durumdur. Bu gevşeklik kalıcı olduğu için ağza suların gelmesi devam edecektir. Burada yapılacak iş mide asidini (ve gerekirse safrayı) baskılamak ve yukarıya kaçan sıvının tahrişini önlemektir. Lanzedin ile üçlü tedaviyi birlikte kullanmamışsınızdır sanırım çünkü üçlü tedavi paketi içindeki ilacın biri ile Lanzedin aynı amaca yönelik olarak kullanılırlar. Geğirmeniz için yapılacak fazla bir şey yok çünkü bu durum bir hastalık değildir. Hava yutmanız ile ilgilidir. Hava yutmazsanız yakınmanız hemen geçecektir. Geçmiş olsun.

Mide kanseri

Sayın Dr.Nevzat Aksoy, Babama mide kanseri teşhisi kondu ve ameliyatla midesi alındı. Ameliyat öncesinde 2 hafta ve sonrasında da 2 haftadır sırtüstü yatması gerekti. Ama sürekli bel ağrısından şikayet ediyor ve hiçbir şekilde uzun süre duramıyor ve uyuyamıyor. Doktorlar bel ağrısıyla ilgili bir şey yapmadılar. Ağrı kesici pek yapmak istemediler. Zaten yaptıklarında da sonuç değişmedi. Ama bu durum iyileşme sürecini olumsuz etkiliyor. Sizce ne yapılmalı? Teşekkürler.

Niçin sürekli yatması gerektiği anlaşılmıyor. Bel ağrısının nedeni araştırılmalı ve doğal olarak nedene yönelik olarak ağrı kesiciler kullanılmalıdır. Bundan başka bir öneride bulunmak mümkün değildir. Ayrıca babanızın birinci derece yakınlarının mide kanseri açısından Gastroenteroloji Ünitelerince değerlendirilmeleri gereklidir. Geçmiş olsun.

Midede malign tümör

Anneannem 76 yaşında.son 3 ay içerisinde yaklaşık 12 kilo verdi.kansızlık tespit edilmişti. Kan iğne ve şurupları kullandı. 20 gün kadar önce endoskopi yapıldı. patoloji sonucu: malign tümör ve halen inceleme devam ediyor. hastaneye yatması gerektiği ve inceleme yapmaları gerektiği söylendi. şu anda hastaneden haber bekliyoruz. benim size sormak istediğim; patoloji de şu an inceleme halen devam ediyor diyorlar. neyi tespit etmeye çalışıyorlar. mide kanseri ameliyatlarının çok başarılı olmadığını duydum doğrumudur.bu hastalar için yaklaşık ömür veriliyor mu? şu anda yemesi ve yememesi gerekli gıdalar neler? Karın bölgesinde sızlama ve sırtında ağrıdan bahsediyor. Metastaz olabilir mi? Ayrıca yutkunmada zorluk çekiyor bu geçici mi? Endoskopide yemek borusunun mide ile birleşen kısmında daralma tespit edilmiş. şimdiden yardımınız için teşekkürler.kolay gelsin...

Anneannenizin yemek borusunun mideye açıldığı bölgede kanser saptanmış. Bu bölgedeki kanserler genellikle hızlı seyirli olup yaşam süresi ile ilgili bir bilgi vermek anlamlı değildir. Yayılmamış ve erken saptanmış bir kanserde yaşam süresi doğal olarak çok uzunken yayılmış (metastaz yapmış) kanserlerde çok kısadır. Patolojik olarak maling (kötü huylu) tümör saptanmış ise daha ne inceleniyor bilemiyorum. Bunu hekiminize sormalısınız. Kanserin yerleştiği yer itibariyle oradaki kütlenin yutma güçlüğüne neden olması beklenir. Yayılma olup olmadığı da tetkiklerle anlaşılır. Kanserlibir hasta için özel bir perhiz yoktur. Geçmiş olsun.

Ses kısıklığı

Bana reflü ve kronik eritematöz gastrit tanısı konuldu. 9 yildir sürekli öksürük, sesimde bir çatallaşma var, son 3 yildir neredeyse hep catalli ve kisik gibi, bogazimda bi sisme ve bogulma hissediyorum. Girtlak kanseri olmaktan korkuyorum. Antibiyotige duyarli oldugumdan gastrit icin ilac tedavisi göremiyorum. Bu ilaclari kullanmaya calistim ama fenalastim. Simdiye dek Almanya'da da birçok doktora gittim, ancak bir fayda göremedigim icin gücüm ve ümidim kalmadi. Verilen diyetlere uysam da agrilarim gecmiyor, mide ve sirt agrisi cekiyorum. Moralsiz hissediyorum kendimi ve bu beni asosyalize ediyor. Derslere calismakta da cok zorluk cekiyorum. Çok dalgınım ve bu nedenle de ev kazalariyla kendimi yaraliyorum (ufak yaniklar, carpmalar vs.) uyku bozukluklari yasiyorum. Zihni cok acik bi insanken bunlari yasamak zorunda kalmamin nedeni bu mide hastaliklarim olabilir mi? Hastaligim ilerlemeden ne yapmaliyim? Ilginiz icin simdiden teşekkür ediyorum.

Ses kısıklığının nedeni Kulak Burun Boğaz Ünitelerince araştırılır. Ayrıca mideden yukarıya asit kaçması da(reflü) bu yakınmalara neden olabilir (ki size bunun olduğu söylenmiş). Bunun dışında daha seyrek olarak boğazda dıştan bası ve diğer durumlar da akla getirilmelidir. Ses kısıklığının nedeninin bulunmaması gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca mide yakınmalarınız için antibiyotik kullanmanıza gerek yoktur. Asit azaltıcı ilaçlar yeterli olacaktır. Yakınmalarınızın nedeni mide değildir. Anlattıklarınızdan yakınmalarınızın (sizi rahatsız etse bile) çok önemli olmadığı anlaşılıyor. Bunun için güvendiğiniz bir hastanenin Gastroenteroloji ve Kulak Burun Boğaz Kliniklerine başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Reflü

Merhabalar. 4 - 5 aydır midemde ağrılar oluyordu batma hissi gibi. Endoskopi yaptılar teşhis alt özofagus sfinkter gevşekliği duodenogastrik reflü. Onikiparmak bağırsağından safra geliyormuş ve yemek borusuna asit çıkıyormuş. İlaç verdi ama ben daha önce de ilaç kullanmıştım işe yaramamıştı Bu hastalığın tedavisi yok mu? Yediğim yiyecekler hep dokunuyor. Acaba bu kapakçıkların gevşekliği ilerde düzelebilir mi sigarayı da bıraksam olur mu? Yoksa kalıcı mı? Doktor ameliyata uygun değil dedi. Eşim çocuk istiyor daha hiç çocuğumuz yok ama ben bu mide ilaçlarını kullanmak zorundayım. Çok üzülüyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Yemek borusunun altındaki kapakçıktaki gevşeklik kendiliğinden düzelmez. Mide içeriği zaman zaman yukarıya kaçar (reflü) ve yakınmalara yol açar. Öncelikle ilaç tedavisi gerekir. Midenizde safra olduğuna göre bu tedavinin içeriği ve süresi özellik arz eder ki bunu bir Gastroenteroloji Ünitesi düzenleyebilir. Reflüsü olan ve gebe kalan ilk kişi siz olmayacağınıza göre çocuk yapmanızda bir sakınca olmayacaktır. Sağlıklı oplun, mutlu kalın.

Geğirme

Merhaba hocam ben yaklaşık 2 ay önce safra kesemde taş olduğu için laparoskopi oldum. Ama o günden beri sürekli geğiriyorum yemek yedikten sonra özellikle.karnımda sancı oluyor gaz oluyor bir de büyük abdeste çıktığımda kabız oluyorum yaptıktan 1 saat sonra siyah renkli ishal oluyorum bunun sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim.

Laparoskopinin geğirmekle bir ilgisi yoktur. Geğirme ile ilgili olarak bir Gastroenteroloğa başvuracak olursanız sorununuz çözülecektir. Ayrıca aynı birimde kalınbağırsağınıza ait sorunlar da gözden geçirilecektir. Geçmiş olsun.

Midem büyük gözüküyor

Ben 1.50 boylarında 44 kg 15 yaşında bir genç kızım. Normalde kilo problemimin olmadığını düşünsem de midem normalden çok büyük gözüküyor. Çoğu zaman durup dururken midemden sesler gelıyor. Bir arkadaşım yemeklerden önce greyfurt yememi tavsiye etti. Ama ben bu kulaktan dolma dıyetlere inanmıyorum ve bir sağlık sorunum olduğunu düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım. teşekkürler.

Sanırım karnınız büyük gözüküyor. Bu durumun normal olup olmadığı bir Gastroenteroloji Ünitesinde yapılacak muayene ve tetkikler sonunda ortaya çıkacaktır. Karından gelen sesler ise bir hastalık belirtisi değildir. Geçmiş olsun.

Helikobakter hastalığı

Merhaba sayın hocam.benim sorum dayımla ilgili.dün yapılan kan testinde kendisinde helikobakteri hastalığı ortaya çıkmış.bu konuda önerebileceğiniz bir hastane söz konusu mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Helikobakter hastalığı diye bir durum yoktur. Yurdumuzda insanların %80'inde bulunan bu mikrobu hastalık olarak değerlendirmek mümkün değildir. Bu mikrobun bulunmasıyla birlikte gereksiz ilaç kullanımı çok yaygın olduğundan mutlaka bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmanız önerilir.

Midede erozyon

Hocam öncelikle merhabalar. Yaklaşık on beş gün önce biyopsi yaptırdım ve sonuçlarının kötü olduğunu düşünüyor ve korkuyorum. 4 aydan beri aşırı rahatsız edici derecede mide şişkinliğim oluyordu, bunun sonucunda biyopsi yaptırdım. biyopsi sonuçlarını size söylemek istiyorum bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Sonuçlarımda tanı olarak; Kronik aktif yüzeyel gastrit, Aktivite:Hafif derecede fokal, İnflamasyon: Hafif derecede, Metaplazi, Komplet tipte intestinal metaplazi, atrofi: yok Helikobakter pilori:+, iki adet lenfoid follikül. Gevşek kardia, eroziv pangastrit, eroziv bulbit. Hocam şimdiden çok teşekkür ederim. yaşım 26.

Mide ve onikiparmakbağırsağınızda küçük yaralar olduğuna göre asit azaltıcı ilaç kullanmalısınız. Bununla birlikte midenizdeki mikrobun yok edilmesi de uygun olur. Tetkikleriniz bir Gastroenteroloji Ünitesince değerlendirilmelidir. Sağlıklı günler diliyorum.

Gereksiz Helicobacter pylori tedavisi

Hocam Merhaba; Karın şişkinliği ve gaz şikayeti ile doktora gittim. Kan tahlilinde helikobakter çıktı. Ama Penisiline alejim olduğu için ve nidazol'e lansor ve klasid kullandım iki ay boyunca rahatladım biraz ama 1 ay sonra tekrar oldu yine tahlil ve yine pozitif tekraradık ilaçları. 2 ay daha kullandım ama şimdi yaptırdım tahlil pozitif. Hiç iyileşemeyecek miyim sizce? Endoskopi gerektiren bir durum mudur gaz ve şişkinlik şikayeti? Şimdiden teşekkürler

Endoskopi yapmadan Helicobacter tedavisi uygulanması doğru değildir. Ayrıca bu tedavinin en fazla 14 gün olması bilgisi elimizde olduğuna göre bu süreden daha uzun kullanılmasın da doğru değildir. Gereksiz tedavi ve tetkiklerden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Barrett

Sayın Aksoy, Yakınmalarım sonucu Gastroenteroloğa gittim ve endoskopi yapıldı. Helicobacter Pylori bakılmadığı halde üçlü tedavi paketi verildi. Tanıda Barrett yazıyor. Yapılan biyopside goblet hücresine rastlanılmış. Doktorların ilaç yazıp hiçbir açıklamada bulunmamalarını takiben internetten araştırma yaptığımda moralim bozuldu. Barrett için risk nedir öğrenebilir miyim? Tedavisi mümkün müdür? Tedavi yöntemleri nelerdir? Tavsiyelerinizi rica ederim. Saygılarımla

Midenizde mikrobun olup olmadığı bilinmeden üçlü tedavi paketi verilmesi doğru değil. Esasen Barrett varlığında midedeki mikrop için üçlü tedavi zaten gerekmez. Bulunduğunuz yerde güvenilir bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmanız Barrett tanısının teyidi açısından gerekli gibi görülüyor. Barrett durumu olduğu kesinleşirse o zaman sorularınız bir anlam kazanacaktır. Geçmiş olsun.

Yemek borusu kanseri

Sayın hocam 2 yıl önce özofagus kanseri tanısı konulan hastamıza onkolojıde radyoterapı ve kemoterepı uygulandı. Tedavıye ıyı cevap veren hastamız yutma zorlugundan kurtuldu. 9 ay sonunda kontrolde hastalığın nüks ettıgını soyledıler ve PET-BT'de 29 ve 36. cm de kanser ve akcıgerde metestaz belırlendı. Genel cerrahlar amelıyatın bu surecten sonra yararsız olduguna kanaat getırdıklerı ve kalan omrunun konforlu gecmesı ıcın ozefagusa stent takılmasını onerdıler ama yaptıları endoskopıde tumorun tedavıye cevap verdıgıni ayrıca stent takılamayacagını soyledıler. Şımdı ıse yapılacak hıc bır sey olmadıgını soyluyorlar hocam hıc bır fedakarlıktan kacınmak ıstenmedıgımız hastamız ıcın ne onerırsınız lutfen cevap beklıyoruz?

Yemek borusu kanseri hızlı ilerler ve diğer organlara yayılır (metastaz). Sizin hastanızda da aynısı olmuş. Uygulanan tedaviye karşın hastalık nüks etmiş ve üstelik akciğere de yayılmış. Yemek borusundaki kütle yutmaya engel olacak kadar büyüdüğünde stent takılacaktır. Bu durumdaki bir hastaya gerekli kontrollerini yaptırmanızdan başka yapacağınız bir şey bulunmamaktadır. Ek olarak yapacaklarınız fedakarlık değil boşuna çaba olacaktır. Hekimlerinizin önerilerine uymalısınız. Geçmiş olsun.

Öğürme

Dr Bey her sabah kahvaltisindan sonra dis ipi ile dislerimi temizlemeye baslayinca ki hele dis fircasi agzima girince muthiş bir ogurme, kusma belirtileri gelmekte. Aksam yemeklerinde olmamakta. Kilom 118 boyum 1.90 civarinda, onemli bir hastalik gecirmedim. Ailemde kanser vakası yok. Kisacasi bu ogurme beni sarsmakta, esimi uzmekte lutfen yardım edin. Kolay gelsin basarilar dilerim.

Öğürme bir reflekstir ve bunu önlemek mümkün değildir. Diş fırçasını daha yavaş kullanmalısınız. Aşırı kilonuz var bu nedenle bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Diyet ve gerekirse psikolojik destekle daha sağlıklı koşullara ulaşmalısınız.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 18.08.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
69987
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.