Doktorlar

Mide kanaması (Sorularınızın cevapları)

Mide kanaması (Sorularınızın cevapları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Karın ağrısı

Doktor bey önce size teşekkür ediyorum. Benim şikayetim her sabah karın ağrısı ve sürekli tuvalete gitme ihtiyacı. İzinli olduğum gün olmuyor ama her sabah işe giderken oluyor.


Her sabah işe giderken karında sancınız oluyor ancak izin günlerinizde olmuyorsa bu durumun strese bağlı olması pek mümkün. Çünkü organlara ait bir hastalık olsa her gün ve gece yakınmalarınızın olmasını bekleriz. Anlattığınız eski deyimiyle spastik kolon hastalığına uyuyor. Lütfen sağlık sayfamızda bulunan "Dr. Bey bende kolit var" başlıklı yazımı okuyunuz. Ayrıca bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurur ve gerekli tetkikleri yaptırırsanız bu konuda daha ayrıntılı bilgiye sahip olma şansına kavuşursunuz. Geçmiş olsun.

Sigara

Babamda 4-5 gündür hırıltı ve öksürük var. Doktora gittik ilaç verdi ve "geçmezse göğüs hastalıklarına gidin" dedi. Sigara kullanıyordu ama hastalığından beri içmiyor. 53 yaşında. Önemli bir rahatsızlık mıdır?


Sigara içen birisinde akciğerle ilgili sorunların çıkması çok doğal. Hastanın muayenesi ve tetkikleri yapılmadan önemli olup olmadığını söylemek de mümkün değil. Ancak sigaranın sağlığa zararlı olduğu bilindiğine göre sigara içerek sağlığını bozan babanız için önemli midir diye sormanız da fazla anlamlı değil. Ama bu yaşa kadar sigara içmesi nedeniyle akciğer, kalp ve damar sistemi ile ilgili sorunları olması beklenir. Tetkikleri normal çıksa bile kısa süre sonra sorunlar baş gösterecektir. Geçmiş olsun.

Ses kısıklığı

Ben 52 yaşındayım. Sorunum boğazımda oluşan geniz akıntısı. Devamlı yapışkan şekilde yutkunmakla gitmiyor. Gündüzleri pek olmadığı halde yatakta oldukça bu akıntı nedeniyle solunum zorluğu çekiyorum. Adeta soluk borusu tıkanıyor, devamlı yutkunmaktan uyku uyuyamıyorum. Birkaç defa doktora gittim. Pek bir şey söylemediler ama bu durumdan çok rahatsızız. Bu durum devamlı öksürmeme ve ses tellerimin kısılmasına dahi sebep oluyor. Ne yapmam ve nereye başvurmam gerekiyor?


Genizden olan akıntılar boğazda ve ses tellerinde soruna yol açar. Sinüzit ya da alerjik durumlar buna neden olur. Yakınmalarınız için Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Ellerde uyuşma

Çocuğumun yaşı 24. Sol elinde, koluna doğru karıncalaşma oluyor. Tavsiyenizi bekliyorum.


Ellerde uyuşma yakınması nedeniyle öncelikle sinirlerin gözden geçirilmesi gerekir. Bu nedenle Nöroloji Uzmanına başvurmanız gerekir.

Mide kanaması

Babam yaklaşık 1 ay önce mide kanaması geçirdi. Hiç ağrısız belirtisiz birden bire oldu. Bize haber vermediği için doktorlarıyla konuşamadım. 4 gün hastanede yatmış ve taburcu edilmiş. Kan ve serum verilmiş. Ancak şu an hiçbir ilaç kullanmıyor. Sadece biraz yediklerine dikkat ediyor. Alkol kullanırdı, çok azalttı. Sigarayı da bıraktı. Ancak endoskopi vs. tetkikler yapılmamış. Kontrole de çağrılmamış. Başka ilde olduğu için doktorlara ben de ulaşamıyorum. 73 yaşında. Sizce tehlikeli bir durum olabilir mi? Ne önerirsiniz?


Bir ay önce mide kanaması geçiren babanız için gerekenler yapılmamış. Herhangi biri mide kanamasına yol açabilecek bir ilaç içtikten sonra kanama geçirse ve kanamanın kullanılan ilaca bağlı olduğu düşünülse bile yine de başka patolojileri ekarte etmek amacıyla endoskopi yapılmalıdır. Bir hasta düşünün ki ileri yaşta (artmış kanser riski!), mide kanaması geçiriyor ve hastanede yatıyor, kan nakli yapılmak zorunda kalınıyor; ancak endoskopi yapılmıyor (tanı konmuyor), kontrole çağrılmıyor (belki de çağrılmıştır bilemiyoruz). Bu nedenle babanıza mutlaka endoskopi yapılmalı ve gerekli tedaviye başlanmalıdır. En kısa zamanda bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurarak endoskopi yaptırmalısınız. Sağlıklar diliyorum.

Zayıflama

19 yaşında bir gencim. Öncelikle şunu belirteyim ki çok zayıfım. Sorunum: Sabahları karın ağrısıyla uyanıyorum. Bağırsaklarım sürekli gurulduyor ve midemde su birikiyor. 3 yıldır doktora gidiyorum. Parazit olabilir diye ilaç veriyorlar fakat bir yararı olmadı. Bu zayıflıktan ve hastalıktan nasıl kurtulabilirim?


Zayıflığınızın altında bir hastalığın olup olmadığını bilmek mümkün değil. Mutlaka bazı tetkikler yapılmıştır ama tam teşekküllü bir hastanede zayıflığınıza yönelik olarak tüm tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Karın ağrısı ve mide yakınmalarınızı Gastroenterologlar çözeceklerdir. Aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan Gastroenterologlar zayıflığınızın nedenlerini de araştıracaklardır.

Akrabamın beyni nefes almayı unutuyor. Buna bir çözüm var mı? Tedavisi varsa bu bize ne kadar mal olur?

Bir gün araba kullanıyorum, küçük kızım "baba şu mavi şey nedir" diye sordu. Ona şunu anlattım; kızım çevrede her yerde mavi cisimler var, soru soracağın zaman ayrıntı vermelisin,"baba şu ilerde, sağda duran arabanın arkasındaki mavi kutu gibi.". Aynısı sizin için de geçerli. Az bilgi ile yorum yapmak mümkün değil. Altta yatan bir hastalığa bağlı bir sorun yaşadığı anlaşılıyor. Bu nedenle esas hastalığı ile ilgili hekimi ile görüşürseniz sağlıklı bilgi edinebilirsiniz.

Bağırsak problemim var, şişkinlik yaşıyorum. Şiddetli ağrı özellikle sabah hareket edemiyorum. Ara ara Voltaren kullanıyorum. Ne yapmalıyım?

Bağırsak probleminden kasıt yalnızca şişkinlik mi yoksa kabızlık, ishal, sancı gaz gibi yakınmalar da var mı? Tetkik yapıldı mı? İlaç kullanıldı mı? Bilemiyoruz. Bu çok bilinmeyenlerden bir sonuç üretmek mümkün değil. Ancak bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurursanız bilgi edinebilirsiniz. Sabahları olan ağrılar nerede bilemiyoruz; ancak bir Romatoloji Uzmanına gitmeniz yararlı olabilir.

Ağız kokusu

Yaklaşık 9 yıldır midemle sorunum var. Ama asıl şikayetim içimden gelen ağız kokusunun olması. Doktora gittim, endoskopi sonucunda mide fıtığı ve reflü var, ameliyat dedi. Bunun üzerine başka bir hekime gittim, ciddi bir şey bulamadı. Lansor ve Motilium diye iki hap verdi. Bunlar yeterli mi ya da başka bir tetkik yapılmalı mı? Ne yapmalıyım? Niçin içimden kötü koku geliyor? Dilimin kökünde bu koku tortu halinde birikiyor. Başka nedeni ne olabilir sizce? Çok üzülüyorum ve insan içine çıkamaz hale geldim. Bana yardım edebilir misiniz? Kime gidebilirim, mideyle alakalı mı bu sorun?


Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Diş ve diş etleri, burun-boğaz, akciğer ve mideye bağlı hastalıklar gibi. Diş ve diş eti sorunu var ise bir Diş Hekiminden yardım almalısınız. Sinüzit gibi genizden akıntı sorunu var ise Kulak Burun Boğaz Uzmanına danışmalısınız. Akciğerlerden sorun var ise (öksürük, balgam) Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Midenize gelince, fıtık bulunmuş ve ameliyat önerilmiş. Başka bir hekim ise yalnızca ilaç vermiş. Mide fıtığı ve reflü hastalarının çok çok az bir kısmı (%1) ameliyat ediliyor. Sizi gören bir başka hekim ilaç önerdiğine göre belki de çok önemli, ameliyatı gerektirecek bir sorunuz yok. Ne yazık ki son zamanlarda reflü ve mide fıtığı gibi durumlarda birçok kişiye ameliyat önerildiğine şahit oluyorum. Bunların büyük bölümünün tıbbi geçerliliği de yok maalesef. Bu nedenle size ameliyat öneren hekimin bunu gerçekten tıbbi bir gerekçeye dayandırıp dayandırmadığını da bilemiyorum. Mide içeriğinin ağza gelmesi (reflü) ile ağız kokusu ortaya çıkabilir. Ayrıca midede bulunan mikrop da (Helicobacter pylori) ağız kokusuna neden olabilir. Mide fıtığı, reflü ve midedeki mikrop açısından cerrahlara değil bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Günde en az 2 kez dişleri fırçalamalı ayrıca diş ipi ile diş aralarını temizlemeli ve her gün (kenarı ince ama künt bir cisimle) dil üzerinde biriken paslı maddeleri temizlemelisiniz. Ayrıca akşamları yenilen soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerin ertesi gün ağız kokusunu artırabileceğini unutmayınız. Mutlu günler.

Dalak büyüklüğü

Kardeşimin şiddetli karın ağrıları var. Dalağının büyük olduğu söylendi. Aşırı şekilde kansızlık var. Ne yapmalıyız?


Karın ağrısı, kansızlık ve dalakta büyüme önemli belirtilerdir. Başta kan hastalıkları olmak üzere birçok hastalık düşünülür. Bu nedenle vakit geçirmeden tam teşekküllü bir hastaneye başvurmanız gerekiyor. Yaşını belirtmemişiniz ancak Çocuk Hastalıkları veya İç Hastalıkları Uzmanlarına başvurmanız gerekecektir.

Sigara ve öksürük

Doktor bey, benim göğsüme bastırınca kemiklerime bastırınca ve sırtımda ağrı ve acı var. Nefes darlığı ve öksürük boğazımda da balgamlanma var. Acaba neden olabilir? Sigara kullanıyorum. Başımdaki ağrılar hiç kesilmiyor. Doktora gittim, bana ağrı kesici antibiyotik verdi ama bu da ağrılarıma çare olmadı. Ne yapmam lazım?


Nefes darlığı, öksürük ve balgam var ve sigara içiyorsunuz. Sigara içerek sağlığınızı bozduğunuza ve buna devam ettiğinize göre size yardımcı olmak pek mümkün değil. Bu durum, kış günü ince bir gömlekle sokaklarda gezip ateşim var ne yapayım demeye benziyor. Sigarayı bırakınız ve sonra hekimlerden yardım isteyiniz. Geçmiş olsun.

Reflü

Ben 25 yaşındayım. Yaklaşık 6 ay önce mide yanması, göğüs ağrısı gibi sebeplerle doktora gittim. İlk teşhis olarak reflü teşhisi konuldu ve 15 günlük bir tedavi gördüm. Sonra tablo devam edince tekrar doktora gittim. Tekrar benzer bir tedavi gördüm. Şikayetler devam edince farklı bir dahiliye doktoruna gittim ve hikayeyi dinleyince endoskopi yaptı ve gastrit teşhisi koydu. 15 günlük antibiyotik (sabah:1 a:1 Helipak) tedavisi gördüm. Daha sonra 1 ay PPI (Nexium 20mg s:1 a:1) idame tedavisi gördüm. Tedavi süresince şikayetler azalsa da tedavi bitince tekrarlıyordu. Daha sonra 1,5 ay tekrar (Panto s:1 a:1) idame tedavisi gördüm. Yaklaşık 15 gündür tedavim bitmiş durumda ve şimdi midemde yanma ve boğazımda rahatsızlık oluyor. Zorla gaz çıkarınca (geğirme) rahatlıyorum. Sizce bundan sonra nasıl bir tedavi gerekir?


Mide yakınmaları nedeni ile size birçok şey söylenmiş ancak yakınmalarınız geçmemiş. Gastrit nedeni ile niçin Helipak aldığınızı anlayamadım. Gastritlerde Helipak kullanmıyoruz (Helipak'ı H. Pylori isimli mikrobu yok etmek için kullanıyoruz; ancak gastritlerde bu mikroba genellikle dokunmuyoruz) (Sağlık sayfamızda Helicobacter pylori başlıklı yazımı okuyunuz lütfen). Midede yanma sürüyor ise bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız ve kesin tanı için tekrar endoskopi yaptırmanız düşünülür. Kesin kanıya endoskopik tetkikten sonra varılabileceği kanısındayım. Geçmiş olsun.

Ben 22 yaşındayım. Birkaç yıldır mide sorunu yaşıyorum. Midemde sık sık ağrılar yaşıyorum. Bu ağrılarla birlikte yanma Ve kramplar oluşuyor. Bu ağrılar uzun bir zaman dilimini kapsıyor (2-3 gün). Daha önce gitmiş olduğum doktor (7 aylık dünyaya geldiğim için bağırsaklarım tam gelişmemiş ve bundan dolayı midene baskı yaptığını söylemişti. Bu nedenden dolayı haftada 1 veya 2 kez büyük abdeste çıkabiliyorum. Çıkamadığım zamanlarda ağrı ve midemde şişkinlik oluyor) buna bağlamıştı. Artık yediğim her yiyecek dokunmaya başlıyor sanki. Ne yapmam gerekir?

Mide ve bağırsaklarda sorun olduğu anlaşılıyor. Ancak altta yatan durum çok önemli olmayabilir. Erken doğum nedeni ile bağırsakların mideye baskı yapması gibi bir açıklamayı ilk kez duyuyorum. Açıklama anlamlı ve geçerli değil. Kabızlık sorununuz çözülür ise rahatlayacağınızı düşünüyorum. Bu nedenle yakınmalarınız için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Bulantı - kusma

Midemde sürekli bulantı var ve kusuyorum. Tokluk hissi ve sürekli hazımsızlık, geğirme var. İştahsızlık ve kilo kaybım var. 5 aydır tedaviler cevap vermedi. Bağırsak su toplar mı? Toplarsa eğer bu problem neye yol açar ve tedavisi nedir?


Bağırsak su toplamaz. Öyle bir hastalığımız yok. Ancak midede sürekli bulantı ve sonrasında kusma, zayıflama, iştahsızlık önemli belirtilerdir. Öncelikle midenizde sorun olabilir. Bu nedenle mutlaka bir Gastroenterologa başvurmalı ve endoskopi yaptırmalısınız. Endoskopinizi bir Gastroenterolog'un yapmasına özen göstermelisiniz. Geçmiş olsun.

Reflü ve özofajit

05.04.06 tarihinde endoskopiye girdim. Tanı olarak hiatal herni+özefajitis(gradeII) bulundu. Bunlar ne anlama geliyor? Doktorun anlattıklarından dolayı panik içindeyim. Nasıl bir tedavi uygulanır korkulması gereken bir durum var mı?


Yemek borusunun altında bulunan kapak açık kalır ise midenin asidik sıvısı yukarıya borusuna (özofagusa) kaçar (ki buna reflü diyoruz) ve yemek borusunda yaralara yol açabilir (özofajit). Düzenli tedavi ile bu yaralar kapanır. Sorun olmaz. Asıl sorun ilerde tedavinin nasıl sürdürüleceğidir. İki ay düzenli takip edilmeniz gereklidir. Sonrasında yeni bir endoskopi yapılmalı ve devam tedavisi planlanmalıdır. Lütfen bir Gastroenterologa başvurunuz ve endoskopilerinizi de bir Gastroenterologun yapmasına özen gösteriniz. Geçmiş olsun.

Spastik kolon

Öncelikle bilgilerinize teşekkürler. Sorum, bilgilerinize dayanarak, spastikkolon şikayetlerinin bende bulunması. Bu yüzden birçok doktora gitmeme rağmen, kolonoskopi ve endoskopi yaptırmama rağmen bir sonuca ulaşamadım. Onlar da kolon üzerinde durdular. Bazı ilaçlar kullandım ama pek fayda görmedim. Beni en çok sağ üst karın boşluğundaki ağrılarım rahatsız ediyor. 9 senedir bu şikayetle yaşayıp, bu rahatsızlığıma çare olmayışı benim hayatımı çok etkiliyor. 33 yaşında, evli, 2 çocuk annesiyim. Bu rahatsızlığım çocuklarımı da etkiliyor. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.


Eski deyimi ile spastik kolon, kişilerin yaşam kalitesini bozan bir durum. Kolonoskopi ve endoskopiye rağmen bir sonuca ulaşamadım diyorsunuz ki zaten bu tetkiklerden bir sonuç beklenmez. Yani normal çıkması doğaldır. Birçok hekime gittiğinize göre bu konuda yapılabileceklerin çoğu mutlaka size uygulanmıştır. Yine de belki de eksik kalan bazı yaklaşımlar olabilir. Hem bunun için hem de yeni çıkan bazı tedavi yöntemleri ile ilgili olarak bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız yararlı olabilir.

Annemin iki haftadır burnundan kan geliyor. 49 yaşında. Sebepleri ne olabilir?

Burun kanamasının nedenleri lokal yani buruna ait olabilir. Basit bir damar çatlaması bile buna yol açabilir. Veya yüksek tansiyon, kan hastalıkları, pıhtılaşma bozuklukları gibi durumlarda da burun kanayabilir. Bu nedenle bir İç hastalıkları ve Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurmalısınız.

Midem devamlı şiş. Az da yesem aynı çok da yesem. Bu şikayetim 3 aydan beri devam ediyor, dik oturamıyorum. Devamlı midemde bir sıkıntı, şişkinlik. Göğsümün altından başlıyor.

Yakınmalarınız mide veya kalınbağırsak ile ilgili olabilir. Bu nedenle yakınmalarınızın ayrıntılı biçimde sorgulanması gerekir. Ondan sonra o organa yönelik tetkikler yapılmalıdır. Bana kalırsa kalınbağırsak filmi ve mide için endoskopi yaptırmanız uygun olur. Lütfen yakınmalarınızı bir Gastroenteroloji Uzmanına anlatın ve endsokopinizin de bir Gastroenterolog tarafından yapılmasına özen gösterin. Sağlıklı günler diliyorum.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 07.04.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
25396
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.