Doktorlar

Mide iltihabı ve psikolojik sorun (Sorularınızın yanıtları)

Mide iltihabı ve psikolojik sorun (Sorularınızın yanıtları)

Tıpta hastalara genel yaklaşımda önce organik sonra psikolojik durumlar düşünülür.

Yaklaşık bir senedir midem rahatsız, karnım tok olduğu halde açlık hissi oluyor ve ayrıca ara sıra mide bulantısı oluyor. Doktora sordum psikolojik sorun yoksa iltihaplanma olabilir dedi. Ama muayene olmadım sizce neden olabilir? Şimdiden tşk.ederim.

Midede iltihaplanma gibi bir hastalık yoktur. Bu yanlış ifade ile (muhtemelen) kastedilen gastrit durumunda, sizdeki tok olmanıza rağmen olan açlık hissi görülmez. Tıpta hastalara genel yaklaşımda önce organik sonra psikolojik durumlar düşünülür. Dolayısıyla size söylenilen 'psikolojik değilse şu ya da bu olabilir' ifadesi yerine 'öncelikle tüm hastalıklar araştırılacak, bulunamazsa yakınmalarınızın kökeni psikolojik olabilir' denilmelidir ve öyle yaklaşılmalıdır. Yakınmalarınız için midenize bakılmalıdır. Bulunduğunuz yerde güvenilir bir Gastroenteroloji (yoksa İç hastalıkları) Uzmanına başvurmalısınız. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Hepatit taşıyıcı

Hocam Merhaba.1,5 ay önce HBV taşıyıcısı olduğumu öğrendim. HBsAg (+) , HBeAg - , antiHAV total (+) , ALT 26, AST 29 çıktı. Durumum nedir acaba?

Tetkikleriniz Hepatit B taşıyıcılığı ile uyumlu. Halen karaciğer fonksiyonlarınız normal görülüyor. İlerde ortaya çıkabilecek olası durumlar açısından 6 ayda bir kontrol olmanız gereklidir. Bu kontrollerde karaciğerde bir bozulmanın başladığı görülecek olursa gerekli tedavilere başlanacaktır. Bazı diğer branşlar da bu takibi yapmak isterlerse de konunun uzmanlarının Gastroenterologlar olduğunu unutmayınız. Geçmiş olsun.

Ameliyat

Bir sene önce Nissen Fundoplikasyon +piloroplasti ameliyatı geçirdim. şikayetim:yemekten sonra şişkinlik, hazımsızlık, kalp çarpıntısı oluyor. Bu şikayetler normal mi? Zamanla geçer mi? Vereceğiniz cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Operasyon öncesi yakınmalarınızı yazmamışsınız. Bu yakınmalarınız ameliyat öncesinde vardı ve halen devam mı ediyor yoksa önceki yakınmalarınız geçti de bunlar yeni yakınmalar mı? Bu yakınmalarınız yeni ise ameliyattan hemen sonra mı başladı yoksa yapılan ameliyatla bir ilgisi yok mu? Bu nedenle hekime başvurdunuz mu? Tetkik yapıldı mı ve yapıldıysa neler bulundu? Sorunuzu yeniden sormalısınız.

Boğazda yapışma hissi

Boğazımda,yutak bölgemde, bir ilaç yutmuşsunuzda, orda yapışıp kalmış gibi bir his var. Yaklaşık üç yıldır var. Bu sorunum. Sinirlendiğimde daha da belirginleşiyor. Bu yüzden bir şeyler yutma ihtiyacı hissediyorum ve belirgin şekilde kilo artışım oldu. Ağzıma acı su da geliyor. Hastalığım ne olabilir ve tavsiyeleriniz nelerdir? Saygılarımla.

Ağza acı su gelmesi ve boğazda olağandışı his reflüyü (mideden borusuna asit kaçışını) akla getiriyor. Bu nedenle Gastroenteroloji (ve gerekirse KBB) Uzmanlığınca değerlendirilmelisiniz. Bir patoloji bulunmazsa sinirlenince artan yakınmalarınız açısından stresin tetiklediği durumlar gözden geçirilmelidir. Kilo artışının nedenleri de aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı olan Gastroenterologlar tarafından araştırılabilir.

Hepatit C ve sperm sayısı

Merhaba Sn.Nevzat bey eşim yaklaşık 10 yıldır hepatit c hastası. Hepatit tedavisi görmüş ancak tedavisi 4 yıl önce bitti. Şimdide şeker hastası oldu eşim 30 yaşında. Biz çocuk sahibi olmak istiyoruz. Ben de tahlillerimi yaptırıcam yanlız, bu hastalığın sperm yok etme gibi bir sorun olup olmadığını öğrenmek istiyorum. Saygılarımla!

Hepatit C ile sperm sayısı bağlantı yoktur. Böyle bir sorun varsa bile başka nedene bağlıdır. Geçmiş olsun.


Karın sağ üst kadranda ağrı

Sağ göğsümün altında midenin hemen sağında sık sık ağrı oluyor. Bazen geçmesi birkaç gün alıyor. Geçen gün doktora gittim röntgen ve kan tahlili sonucunda bir şey çıkmadı ama bu ağrı çok sık oluyor. Stresten olabilir diye düşünüyorum ama bilmiyorum. Yediklerime dikkat ediyorum. Önce sızlamayla başlıyor. Daha sonra ağrı artıyor ve kısmen geçse de 3 gün boyunca elimi oraya bastırdığımda acı hissediyorum. Teşekkür ederim.

Tarif ettiğiniz yerdeki ağrılarda karaciğer, safra kesesi, pankreas, böbrek ve akciğer hastalıkları düşünülür. Bunun dışında kalınbağırsakla ilgili sorunlarda da anlattığınız yakınmalar meydana gelebilir. Tahliller sonunda bir şeyin çıkmamış olması sizi rahatlatmadığına göre farklı bir anlayışla yakınmalarınıza yaklaşmak gereklidir. Aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan Gastroenterologlar tarafından araştırılarak bir sonuca ulaşılması gerekir. Geçmiş olsun.

Ağız kokusu (Halitozis)

Ağzımda çürük yok ama ağzım çok kokuyor.

Ağız kokusunun birçok nedeni vardır.
*Diş ve diş etleri,
*Burun-boğaz,
*Akciğer ve
*Mideye bağlı hastalıklar gibi.

Bu organ ve dokuların ayrı ayrı incelenmesi gerekir. Branşım olan Gastroenteroloji ile ilgili olarak mide içeriğinin ağza gelmesi (reflü) ile veya yemek borusunun (nadir görülen) divertiküllerinde de ağız kokusu ortaya çıkabilir. Ayrıca midede bulunan mikrop da (Helicobacter pylori) ağız kokusuna neden olabilir. Diğer branşlarda tetkik edildikten sonra bir hastalık bulunmazsa mide fıtığı, reflü ve midedeki mikrop açısından bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Günde en az 2 kez dişleri fırçalamalı ayrıca diş ipi ile diş aralarını temizlemeli ve her gün (kenarı ince ama künt bir cisimle) dil üzerinde biriken paslı maddeleri temizlemelisiniz. Ayrıca akşamları yenilen soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerin ertesi gün ağız kokusunu artırabileceğini unutmayınız. Mutlu günler.

Yemek borusu tahrişi

Kolay gelsin efendım. 5 gun önce bir tost yedım ve ışlerimin yoğunluğu sebebi ile biraz hızlı yedim fakat tostu yapan arkadaşım öyle bır kurutmuş ki bir tahtadan farkı yoktu. Yutar yutmaz bogazıma takıldı ve yemek borum tahriş oldu sanırım ve kan kusmaya başladım. O gunden berı karnıma sankı yemek yerken yumruk saplanıyor. Sıcak hiçbirşey içemiyorum sizce ne yapmalıyım? Hangi ilacı kullanmalıyım?

Yuttuğunuz katı gıdanın yemek borusunu tahriş ettiği anlaşılıyor. Bu sayfadan ilaç önermem etik olmayacağından bir hekime danışarak tedavinize başlanması gerekir. Verilecek tedavi ile yakınmalarınız geçecektir. Geçmemesi durumunda endoskopi yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

Eğitim ve araştırma hastanesi

Benim son 6 aydır karnımda inanılmaz bir şişlik oluyor. Tıp merkezine gittim. Ultrosona girdim. birşey çıkmadı. Gaz giderici, rennie gibi haplar verdiler. Yalnız hiç bir şekilde yararı olmadı. Bu şişkinliğin kötü bir hastalığın nedeni midir yoksa her insanda görülebilir mi? Eğitim ve araştırma hastanesine gitmeye karar verdim. Hangi bölüme gidip kısa zamanda sonuç alabilirim, ya da bana tavsiye edebileceğiniz bir şey var mı? Şimdiden teşekkür ederim.

Karında şişkinlikte yapılacak ilk tetkik ultrasonografi değildir. Gideceğiniz üniteleri ve hekimlerinizi iyi seçmelisiniz. Karında şişkinliğin birçok nedeni olmasına rağmen yakınmalarınızın uzun süreden beri var olması ve (belirtmediğinize göre) başka yakınmanız olmaması nedeniyle kötü hastalıkların olma olasılığı düşüktür. Eğitim ve araştırma hastanelerinin Gastroenteroloji ünitelerine başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Midemde sorun var

Selam, 18 ay önce kalınbağırsağımda delinme sonucu karın alt yan duvarımda oluşmuş yara yüzünden laparoskopik yöntemle ameliyat oldum. O zamandan beri midemin çalışma sistemi hareketleri ve sindirirken sesi değişti. Göğüs kafesimin birleştiği alt orta noktada (midemde) yemekten sonra ve bastırdığımda ağrılar oluyor. Yakında aynı doktoruma gideceğim. Önerileriniz için teşekkür ederim.

Mide yakınmalarınızın yapılan işlemle bir ilgisi yok gibi duruyor. Bu nedenle sizi ameliyat eden hekime gitmeden önce bir Gastroenteroloji Uzmanına gitmeniz daha anlamlı olacaktır. Büyük olasılıkla mide ile ilgili yakınmalarınız düzelecektir. Kontrole giderken elinizde bulunan tetkiklerinizi yanınızda götürmeniz gerektiğini hatırlatırım. Geçmiş olsun.

Merhaba hocam ben karaciğer kanserini soracaktım. Bizim bir hastamız var ve göğüs kanseriydi ve bu karaciğerine sıçradı karnı şişti bu konu hakkında yardımcı olmanızı rica ediyorum. Saygılarımla.

Hastanızın akciğer kanseri var ve bu karaciğerine yayılmış. Bunu karaciğer kanseri olarak adlandırmıyoruz. Konunun uzmanları Onkologlardır ki sanırım hastanız onların kontrolü altındadır. Bir organda ortaya çıkan ve yayılan kanserlerin seyir olarak çok ciddi olduğu bilinir. Ayrıntılı bilgiyi hastanızı takip eden hekimler size vereceklerdir. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 28.05.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
30991
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.