Doktorlar

Mide ilaçları cinsel isteksizliğe neden olur mu?(Sorularınızın cevapları)

Mide ilaçları cinsel isteksizliğe neden olur mu?(Sorularınızın cevapları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Nefes testi

Soru: Sn hocam benim sadece sabah kahvaltı yaptığım zaman midem yanıyor mide koruyucu içince yanma duruyor. Nefes testi yaptırdım tam geçmedi bakteri varmış bunun kesin sonucu var mıdır? Sadece yanma şimdiden çok teşekkürler.

Yanıt: Midede yanma nedeni ile nefes testi ile midede H. Pylori'nin olup olmadığını araştırmak anlamlı değildir. Yakınmalarınız oluyor ancak şu ya da bu nedenle geçmiyor ise endoskopi yapılmalıdır.

Endoskopi ile konulan tanıya göre midede H.pylori'nin olup olmaması önem kazanır. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve gerekenleri yaptırmalısınız.

----------

Sorun: Mideyi yoracak yiyecekler

Soru: Merhabalar. Bir aydır midemde hazımsızlık/şişkinlik ve mide + bağırsaklarımda aşırı gaz şikayetlerine dayanamayıp 3 gün önce doktora gittim, bir teşhis koymadı fakat 3 adet ilaç verip, 1 ay sonra kontrole gelmemi ve mideyi yoracak yiyeceklerden kaçınmamı istedi.

Midem 1-2 gündür rahatlamaya başladı, fakat göğüs kafesimin tam alt kısmında sürekli az veya çok bir şişkinlik bir ağrı hissiyatı var. Sanki içeride kocaman bir gaz varmış gibi. Sürekli geğirmeye yelteniyorum fakat pek fayda etmiyor. İlaç olarak Meteo, Dus... ve Nex... kullanıyorum, ne yapabilirim başka?

Yanıt: Gıdalar mideyi yormaz. Bir besin maddesi yendiğinde rahatsızlık duyuluyorsa o mide zaten rahatsız demektir. Yoksa sağlam bir mide ne yenirse yensin sorun çıkartmaz.

Verilen mide ilacı ile mide yakınmalarınızın geçmesi beklenir. Karında şişkinlik yakınmalarınız ise kalınbağırsağınızla ilgilidir. Bir Gastroenteroloji Ünitesi gerekenleri yapacaktır.

---------------

Sorun: Midede acıma hissi

Soru: Nevzat bey midem acıyor. Hani bir yerinizi çarptınızda morarır sonra oraya dokununca acır ya, o şekilde. Hafif basınca acıyor. yiyince biraz azalıyor gibi oluyor bu seferde, gaz ve geğirme başlıyor.

Kan sayımı, kolonoskopi temiz, midede gastrit çıktı. Endoskopi yapıldım. Hp hafif çıktı 3 lü tedavi oldum. Ama acı geçmedi, yediklerime dikkat ediyorum. 4 aydır nex...m kullanıyorum. Böyle sürecek mi hep. 2 sefer gastroenteroloji uzmanına gittim. Gastrit var bir şeyin yok diyorlar. Teşekkür ederim.

Yanıt: Hafif basınca acı var ise bu durum mideden değil karın duvarından kaynaklanıyor olabilir. Onun dışında gaz, geğirme vs için yeni tetkike gerek yoktur. Elinizdeki tetkikler mide ve bağırsağınızda fazla sorun olmadığını gösteriyor. Karın duvarı patolojisi için bir Genel Cerraha gözükebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 19.02.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
17889
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.