Doktorlar

Mide hastalıkları ve perhiz (Sorularınızın yanıtları)

Mide hastalıkları ve perhiz (Sorularınızın yanıtları)

Günümüzde mide hastalıklarında eskisi gibi sıkı perhiz önerilmemektedir. Yalnızca (o kişiye) dokunan yiyecek varsa yenilmemesini öneriyoruz.

Hocam merhaba, ben sizden mide hatasının yememesi gereken yiyecek ve içeceklerin listesini isteyecektim. Eğer vaktinizi ayırıp da mail adresime göderirseniz sevinirim. Kolay gelsin.

Günümüzde mide hastalıklarında eskisi gibi sıkı perhiz önerilmemektedir. Örneğin eskiden ülseri olanlara acı, ekşi, baharatlı yiyecekler ve kızartmalar gibi birçok besin yasaklanırken artık bu önerilerin hiçbirini yapmıyoruz. Yalnızca (o kişiye) dokunan yiyecek varsa yenilmemesini öneriyoruz. Ancak günlük pratiğimde gördüğüm birçok hasta, ellerinde uzun perhiz listeleri ile gelebiliyorlar. Çoğu uyulamayacak, uyulsa bile kısa süre içinde bırakılacak olan uzun listeler anlamlı değil. Esasen midesi rahatsız olan ve tedavi ettiğim hastalarımın büyük çoğunluğu daha önce yiyemedikleri besin maddelerinin %90'ından fazlasını yiyebilir duruma gelmektedirler. Sağlıklı günler diliyorum.

Karaciğer ve AFP

Hocam ben 2005 yılında testis tümörü ameliyatı oldum 6 kür kemoterapi aldım.6 aylık arayla kontrollerim oluyor AFP kan değerim 8.46 idi şimdi ise 10.30 6 ay sonra tekrar gelmem söylendi tahlillerde ultroson akciger filmi temiz çıktıgı için. Şu andaki sorunum sağ karın bölgemde göbegimin 2 cm üstünde ağrı var oturdugum zaman çok rahatsız oluyorum yatarken ve ayaktayken hiç bir şikayetim yok bu ağrılar bazende iğne batar gibi oluyor çeşitli yerlerde sebebi ne olabilir, acaba bir de bu rahatsızlık için hangi bölüme gitmeliyim. Cevap verirseniz çok sevinirim.

AFP karaciğerdeki kütlelerin takibinde kullanılan bir tetkik. Zaman içerisinde yükselmesi araştırılmayı ve takip edilmeyi gerektirir. Onkolojik açıdan 6 aylık aralarla takibiniz dışında karaciğerdeki durum için daha sık takip önerilir. Bedenin pozisyonu ile artan ya da azalan ağrılar daha çok mekanik durumları düşündürür. Kalınbağırsağın karın içerisindeki konumuna ve işleyişine bağlı sorunlar başta olmak üzere hem bu açıdan hem de karaciğer açısından bir Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Mide kanaması

Benim bir haftadır midem ağrıyordu. Ağrılarım genellikle kıramp şeklinde oluyordu ve kalbime kadar vuruyordu. Şidddetli ağrılarım vardı, yiyemiyordum ve içtiğim su bile ağrıya yol açıyordu bu sabah büyük tuvaletimi yaparken koyu renkte dışkı çıktı. kullandığım ilaçlar ürikoliz, adalat crono, ekopirin 100. mide kanamasından şüpheleniorum sizce sebebi ne olabilir?

Büyük aptes renginin koyulaşması mide kanamasını düşündürmez. Mide kanamasında safra ile karışan kan gaitanın zift gibi siyah olmasına neden olur. Eğer gaitanız zift gibi siyah ise mide kanaması akla gelir. Kullandığınız ilaçların birinin de buna neden olabileceğini unutmamalıyız. Midenizin son durumunu öğrenebilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

İritabl bağırsak

3 yıl önce Üniversitede okurken sıkıntı ve stres nedeniyle bağırsaklarım bozuldu. Karın ağrısı ile ishal oluyordum. O zamanki tetkiklerde bir şey çıkmadı ve İritabl Kolon teşhisi kondu. Librax ile Duspatalin 3 ay kullandım ve bıraktım 1 yıldır kullanmıyorum. Şikayetim hala devam etmekte. Ne yersem yiyeyim yemekten sonra tuvaletim geliyor ve çıkıyorum rahatlıyorum. Bazen sabah 2 kere, öğle ve akşam da yemeklerden sonra çıkıyorum. Karnım şişiyor ve sonra tuvaletim geliyor. Yapınca rahatlıyorum. İshal değil. Normal dışkı geliyor. Kızartma, asitli yememeye çalışıyorum. Stres geçince düzelir dedim fakat stresten de kurtulamadık. Bu hastalığın tedavisi yok demişlerdi. Ne yapmalıyım. İştahım var fakat fazla yiyemiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.

Anlattıklarınız iritabl kolona (eski adıyla spastik kolit) uyuyor. Zaten Gastroenteroloji Uzmanı da bu tanıyı koymuş. Bu durumun tedavisi yok değil. Anlaşıldığı kadarıyla hassas bağırsak durumunun esiri olmuşsunuz ve yakınmalarınız sürüp gidiyor. Gerçekten de bu durumun kesin tedavisi olmasa da (çünkü bu durum bir hastalık değil) uygulanacak tedavilerle tuvalete çıkış sayınız ve karın şişliğiniz az ya da çok kontrol altına alınabilir ve yaşam kaliteniz daha düzelebilir. Bu nedenle hekiminize yeniden başvurmalı ve değişik tedavi seçeneklerinin uygulanmasını sağlamalısınız. Sağlıklı olun mutlu kalın.

İshal

Merhaba, 3 aydır ishal var ve ilaç kullanmama rağmen bir türlü geçmedi. Bir gün geçiyor 3 gün aynı şikayet devam ediyor. çoğunlukla ishal ve kabzın ortası şeklinde oluyor. Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim saygılarımla.

Uzun zamandan beri süren yakınmalarınız için tetkik edilmelisiniz. Herhangi bir konuda sizi aydınlatabilmem için yakınmalarınızı daha ayrıntılı yazmalısınız. Geçmiş olsun.

Midede kazınma

Bir kaç gündür sürekli mide bualntısı ve yanma var ama kusma yok ayrıca cok sık açlık hissi duyuyorum normalde çok iştahlı bir insan değilim ama sık sık karnım acıkıyor sanki midem kazınıyormuş gibi hissediyorum sebep ne olabilir şimdiden teşekkürler.

Açlık hissi, kazınma, yanma ve bulantı mide ile onikiparmakbağırsağı rahatsızlıklarının belirtisidir. Ülser, gastrit, erozyon ve asit fazlalığı gibi durumlar bir Gastroenteroloji (yoksa İç Hastalıkları) Ünitesince araştırılmalıdır. Mutlu günler.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 10.05.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
5612
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.