Doktorlar

Mide fıtığım var (Sorularınızın yanıtları)

Mide fıtığım var (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Belim ağrıyor

Bel ağrısı ve halsizliğin ilik kanseriyle bir bağlantısı olabilir mi? Belimde bir baygınlık halsizlik oluyor. Bu da bacaklarımda uyuşma ve halsizlik yapıyor bunun nedeni nedir acaba?


Bel ağrılarının birçok nedeni vardır. Ancak bacaklarınızda da problem yaşıyorsanız bel fıtığı ile ilgili bir sorun olabilir. Bu nedenle öncelikle bir Fizik Tedavi Uzmanına başvurmanız gerekir.

Karnım ağrıyor

Yemek yedikten sonra özellikle geceleri karnım öyle şiddetli ağrıyor ki gece boyunca en az 4-5 defa uyanıyorum. 20 yaşındayım ve çok fazla acı çekiyorum, bunun sebebi sizce ne olabilir? Ayrıca belirtmem gerekir ki yediklerime çok özen gösteririm ama çok zayıfım. Boyum 1.57 kilom ise liseden sonra hızlı bir şekilde 47 kg'den 36 kg'ye düştü. Bu durumun sebebi ne olabilir? Çok teşekkür ederim.


Karın ağrısı ve önemli belirtilerdir. Ancak bunların öylesine çok nedeni var ki... Bu nedenle bir Gastroenteroloji (mide, bağırsak, karaciğer hastalıkları) Uzmanına başvurmanız gerekir. Aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan Gastroenterologlar sorunlarınızı çözeceklerdir.

Eşimin bir sorununu size yazıyorum, 45 yaşında ve son zamanlarda 2 ayda 3 adet dönemi görüyor ve gördüğü adetlerin çok değiştiğini, küçük parçalar attığını ve renginin de koyu kahverengi olduğunu söylüyor. Bu konu hakkında beni bilgilendirmenizi önemle arz ediyorum. Teşekkür ederim.

Eşiniz 45 yaşında olduğuna göre menopoza giriyor olabilir. Ama mutlaka bir Hastalıkları Uzmanına görünmesi gerekir.

Belimin sağ tarafı ağrıyor ve sol dizimin biraz üst tarafında belirli noktada uyuşma var. Sol ayak parmağımda da ağrı var. Şimdiden teşekkürler.

Sorunlarınız Ortopedi ve Fizik Tedavi Uzmanlığı alanlarına giriyor. İlgili branş hekimlerine başvurmalısınız.

Ağzıma acı su geliyor

Ben 26 yaşındayım ve bazen midemden yukarı doğru yakıcı bir sıvı geldiğini hissediyorum ve ağzıma acı bir tat geliyor. Sorunum ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.


Yemek borusunu mideye bağlayan noktada bir kapak bulunuyor. Eğer burada bir gevşeme söz konusu ise mide içeriği yukarıya, borusuna kaçıyor ki biz buna reflü diyoruz. Bu nedenle rahatsızlığınızın derecesini ve tedavi gerektirip gerektirmediğini bir Gastroenteroloji Uzmanına danışarak öğrenebilirsiniz.

Benim sorunum karnımın sağ kısmında, kaburga kemiğinin alt kısmında meydana gelen yanma ve şişlik. Özellikle katı ve unlu şeyler yediğimde bu yanma artıyor ve bir şeyler yediğimde dışardan gözle görülür şişlik oluyor. Bu yanma bazen sırt tarafında da oluyor. Geceleri sol tarafıma yattığımda sanki içerden bir şeyler kopacakmış gibi sağ tarafımda yanma oluyor. Bazen de (özellikle karnım tokken) öne doğru eğildiğimde sanki bir şey batıyormuş gibi ani bir batma oluyor aynı kısımda. Bu yanmalar bazen diz kapağımdan boynuma kadar tüm sağ tarafımı etkiliyor. Yardımcı olabilirseniz mutlu olacağım.

Karnımızın sağ üst kadranında ağrı var ise en başta safra kesesi, karaciğer, mide, kalınbağırsak, böbrek ve akciğer hastalıklarını düşünmek gerekir. Bu nedenle bütün bu organlarınızın araştırılması gerekir. Gastroenteroloji uzmanları size gerekli yardımda bulunacaklardır.

Mide fıtığım var

Özofagus distalinde II-III özofajit gözlendi. Antrum hiperemik ve benekli idi. Pilor santralize ancak sürekli açık ve disfonksiyone idi. J manevrası ile sliding tip hiatal herni gözlendi. Antrum ve angulustan biyopsiler alındı. Bunlar ne oluyor, bir de yarın endoskopi ile mideme bir şey takıp 1 gün beni hastanede yatıracaklar. Gün sonunda o şeyi alacaklar. Bunları bana açıklar mısınız? Ses kısıklığı, midede yanmalar, ağza acı su gelme ve boğazda devamlı kabuksu yaralar var. Şimdiden teşekkürler.


Midenizdeki hiatus hernisi (mide fıtığı) nedeni ile yemek borusunun alt kısmında bulunan kapakçık açık kalıyor. Bu nedenle yemek borunuza kaçan midenin asit sıvısı burada yaralara (özofajit) neden olmuş. Üstelik yaraların (ülserlerin) fazla olması nedeniyle çok ciddi tedavi yapılmalı ve Gastroenteroloji Uzmanlarınca takip edilmelisiniz. Midenize ne takılacağını bilmiyorum ama büyük olasılıkla yemek borusuna bir kateter koyacaklar ve oradaki asit durumunu 24 saat süreyle gözleyeceklerdir. Ses kısıklığı, ağza acı su gelmesi boğazla ilgili yakınmalar bize midenin asit sıvısının yemek borusu aracılığıyla yukarıya tırmandığını (reflü) düşündürüyor. Reflü için başvuracağınız ilk hekim bir Gastroenteroloji Uzmanı olsun.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 24.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
5181
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.