Doktorlar

Mide ağrısından nasıl kurtulabilirim?

Mide ağrısından nasıl kurtulabilirim?

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Hepatit ve yanlış sonuç

Soru: iyi günler hepatit tahlili yaptırdım sonuç Hbs Ag pozitif 160.0 Anti hbs pozitif 182.9 çıktı. Doktor sonuçta yanlışlık var ikisi pozitif olmamalı dedi 1 ay sonra tekrar tahlil yapıldı sonuç yine aynı sizden yorum alabilir miyim teşekkürler.

Yanıt: Sonuç yanlış değil. "HBsAg" hastalığı ve/veya taşıyıcılığı, "AntiHBs" ise bağışıklığı ifade eder. Bu bilginin ışığında bu iki değerin aynı anda pozitif olması olanaksızmış gibi düşünülürse de hepatit B'ye bağlı mutasyonların varlığında bu iki değer pozitif olarak saptanabilir. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı ve ileri tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

-----------

Sorun: Karaciğer

Soru: hocam ben 23 yaşında 73 kilo 1.73 boyundayım kan testi yaptırdım oranlarım AST 98, ALT 208, plt 223. Doktor karaciğerin bitik dedi beni biraz daha aydınlatabilir misiniz? Çok teşekkür ederim kolay gelsin..

Yanıt: Karaciğerin hücrelerinin yıkını gösteren AST ve ALT yüksek olarak saptanmış. Ancak yalnızca bu değerlere bakarak "karaciğerin bitik" diye bir ifade kullanmak uygun değil. Doğru olan, altta yatan duruma yönelik tetkiklerin yaptırılması ve saptanan duruma göre bir yorum yapılmasıdır. Bir Gastroenteroloji Uzmanı gerekeni yapacaktır.

----------

Sorun: Uygunsuz tedavi

Soru: hocam ıyı gunler bnm sorunum kılo alamama bunun ıcın doktora gıttım bunun mıdemden kaynaklandıgını soyledı. Endoskopı yaptılar fakat benim hıc bır zaman mıdemden sorunum olmamıstı Endoskopı sonucunda mıdemde gastrıt ve mıkrop oldugunu soyledıler uclu antıbıyotık tedavısı gordum Daha sonra kontrole gıttıgımde tedavı yeterlı olmustur dedıler ve gonderdıler fakat ben hala kılo alamıyorum ve tedavıden dolayı daha da zayfladım. Ne yapmalıyım?

Yanıt: Midede ki mikroorganizmanın kilo almama ile bir ilgisi yoktur. Mide yakınması dahi olmayan size verilen üçlü tedavi doğal olarak başarısız olmuş. Bu tedavi 14 gün süreli olup günde 6 adet hap içilir. Yani 84 adet hapı gereksiz yere içmişsiniz. Kilo alamamanızın araştırılması için güvendiğiniz bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

--------------

Sorun: Mide mikrobu

Soru: mide mikrobu var bende, birçok ilaç kullandım ama geçmedi ne yapmalıyım?

Yanıt: Midedeki mikrobun her zaman yok edilmesi gerekmez. Bazı durumlarda bu uygulamaya gidilir. Sizde ne hastalık var ki birçok ilaç kullanılarak ille bu mikrobun yok edilmesi isteniyor, anlaşılmıyor. Sorularınızı ayrıntılı olarak sormalısınız.

-----------

Sorun: Mide ağrısı

Soru: benim hiç geçmeyen şiddetli mide ağrılarım var. Dr gittim mide biyopsisi yapıldı, sonuçlarım şöyle: kronik aktif gastrit - helikobakter pylori: (+). Bana 3 aylık (Tribudat ve Rabelis ) hiçbir şeyin yararı olmuyor ağrıdan duramıyorum ne yapmam gerekiyor bilmiyorum. Yardımlarınızı bekliyorum TEŞEKKÜRLER.

Yanıt: Gastrit şiddetli ağrılara neden olmaz. Endoskopinizde de zaten şiddetli ağrıyı açıklayacak bir durum görülmemiş. Bu nedenle ilaçlardan yarar görmemeniz çok doğal. Ayrıca verilen ilaçları kısa bir süre kullandığınızda iyi gelip gelmediği zaten anlaşılır. Bunun için üç ay çok zaten uzun bir süre. Eğer bir - iki hafta içinde yakınmalarınız azalmıyor ise (ki öyle olmuş) güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve sorunlarınıza çözüm aramalısınız.

Yayın tarihi: 16.09.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
10685
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.