Doktorlar

Memede kütle (Sorularınızın yanıtları)

Memede kütle (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

33 yaşında, hiç doğum yapmamış bir bayanım. Çektirmiş olduğum meme ultrasonografisindeki sonucu değerlendirmenizi, riskli bir durum olup olmadığı konusunda görüş bildirmenizi rica ederim. Sol meme orta kadranda 5*3*4 mm boyutlarında solid karakterli konturu düzgün nodüler lezyon (intraparankimal yağ nodülü, fibroadenom?). Sağ memede 3 mm çapında basit kistler mevcuttur. Parankim arkası doku planlarında, aksiller ve interkostal bölgede patolojik lenfadenopati izlenmedi.

Ultrasonografide kötü huylu bir oluşum bildirilmemiş. Bu yönden rahat olabilirsiniz. Ancak yine de sonuçlara birer? Konulduğundan bu sonuçları tetkiki isteyen hekiminize göstermeniz gerekir. Ayrıca mamografi çektirerek bu bulgular teyit etmek düşünülebilir. Bunun dışında ayda 1 kez göğüslerinizi kendi kendinize kontrol etmeli ve olağandışı bir durumda hekime danışmalısınız.

Gaz çıkarıyorum

Son günlerde sürekli gaz çıkarıyorum. Sizce bu bir hastalık belirtisi midir yoksa yediklerimle mi alakalıdır?

Kalınbağırsaklarda oluşan gaz yediklerinizle ve bağırsaktaki flora ile yakından ilgilidir. Gaz çıkarmaktan başka bir yakınmanız yoksa önemli bir sorun yok demektir. Geçmiş olsun.

Kaşıntı

Yaklaşık 2-3 senedir belimde, sırtımda, göğsümde ve kalçamda kaşıntı var. Bu kaşıntılar beni çok rahatsız ediyor. Bazen o kadar kaşınıyor ki atletim hep kan oluyor. Belki alakalı belki de değil bilmiyorum bir de üstümde bir yorgunluk, halsizlik var, buna karşın gece geç saatlere kadar yatamıyorum ve uyku sürem de yaklaşık 11 - 12 saat sürüyor. Benim hastalığım nedir? Ne yapabilirim? Hangi uzmana başvurmalıyım?

Kaşıntı deri hastalıklarında olabileceği gibi altta yatan önemli hastalıkların da bir belirtisi olabilir. Bu nedenle (halsizlik de tarif ettiğinize göre) özellikle karaciğer açısından bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Yapılan tetkiklerde bir hastalık saptanamaz ise psikolojenik kaşıntı akla gelecektir. Sağlıklı günler diliyorum.

Mikrop

Bütün mikroplar zararlı mıdır?

Değildir. Hastalık yapıcı mikroorganizmalara genel olarak mikrop denmesi alışkanlık olmuştur; ancak tüm mikroorganizmalar zararlı değildir. Örneğin sütün yoğurt haline gelmesini sağlayan da bir tür mikroptur. Sağlıklı günler diliyorum.

Karaciğer yağlanması ve alkol

Merhaba, ALT 73 ve AST 55 çıkıyor. Karaciğer yağlanması olduğum söylendi. Kolesterol ve şeker yok. Diğer değerler çok normal, bankacı olmam sebebi ile ayda müşteriler ile 2-3 kez alkol (rakı) 2 ve 3 duble almak zorunda kalıyorum. Sizce tamamen alkolü kesmem gerekir mi veya ne yapmalıyım?

Boyunuza göre kilonuz fazla. Karaciğerinizde enzim yüksekliği yapan diğer nedenler araştırılmadıysa bir Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilmesiniz. Bu araştırma yapılmış ve elde yalnızca yağlanma kalmış ise kilo vermeli, egzersiz yapmalı ve kesinlikle alkol içmemelisiniz. Aksi halde bu karaciğer ilerde size sorun yaratır. Geçmiş olsun.

Dışkıda kanama

Büyük idrarımı yaparken ıkınınca kan geliyor. Yaklaşık 6 yıldır aralıklarla oluyor. Fakat ne acı, ne de kaşıntı olmuyor.

Altı yıldır makattan kanama oluyorsa bunun nedeni büyük olasılıkla hemoroittir. Ancak hemoroit ile birlikte kötü huylu başka bir hastalık gelişmiş ise bunu saptayabilmenin tek yolu bağırsaklarınıza bakılmasıdır (rektosigmoidoskopi). Fazla yakınmanızın olmaması sizi rehavete sürüklememelidir. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hepatit C

Babam uzun süredir hepatit C virüsü taşıyor ve doktora gitmeyi kabul etmiyor. Evde tedavi uygulayabilir miyim?

Babanızda hepatit C virüsü var ve çoğalıyor ise karaciğeri risk altında demektir. Sizin evde yapabileceğiniz hiçbir şey yok. Babanızın mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilmesi gerekir. Sizi bu yaşta babasızlık gibi bir strese sokmaya hakkı olmayan babanızın (dünyaya gelmenize vesile olduğuna göre) kendisine iyi bakmak ve ilerde sizi yetim bırakmamak gibi bir sorumluluğu var. Bunu ona hatırlatmalısınız.

Hepatit B taşıyıcı

Hepatit B hastasıyım. Son yaptırdığım testte ALT28 AST35 çıktı. Üst batın ultrasonda ise 2. derece yağlanma varmış. Sizden ricam bu durumda ne perhiz yapmalıyım? Asitli içeceklerin bu rahatsızlığa olumsuz etki var mı? Alkol kesinlikle kullanmıyorum. Birde ALT ve AST'nin normale dönmesi için kaç olması gerekir?

AST ve ALT değeriniz normal sınırlarda. Anlaşıldığı kadarıyla Hepatit B taşıyıcısısınız. Bunun için özel bir perhiz yoktur. İstediğiniz her yemeği yiyebilirsiniz; ancak karaciğerinizde yağlanma olduğuna göre ideal kilonuzda olmalı ve az yağlı yemelisiniz. Asitli içeceklerin bir zararı yoktur. Altı ayda bir bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hassas bağırsak

Benim gaz çıkarma problemim var. Yemeklerimde dikkatli yemeye çalışıyorum, çok soğuk ve sıcak içecekler içmemeye çalışıyorum. Sorunun tam olarak hangi gıdadan kaynaklandığını bulamadım. Ancak bu sorunum sosyal hayatımı da etkilemeye başladı. Danıştığım bir iki doktor devamlı olmamak kaydıyla Pankreoflat adlı ilacı önerdiler. Ciddi bir yan etkisi var mıdır?

Karında gaz günlük yaşamın kalitesini bozan önemli bir durum. Bu durumun İBS (eski deyimle spastik kolon) olma olasılığı çok yüksek. Eğer yeterli derecede tetkik edildiyseniz ve spastik kolon tanısı konuldu ise buna yönelik bazı tedaviler almalısınız. Size önerilen ilaç iyi geliyorsa sürekli olarak kullanabilirsiniz. Mevcut diğer ilaçlarla kısmi bir düzelme sağlanabilir. Ancak gereksiz perhizlere girişmeyiniz ve yemeklerinizi rahat yiyiniz. Gereksiz tetkik ve tedavilerden sakınabilmek için mutlaka bir Gastroenterohepatoloji Uzmanına başvurmalısınız. Ayrıca ilgili başlıklar bölümünde bulunan "Doktor bey, bende kolit var" başlıklı yazımı okuyunuz. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Reflü

Reflü tanısı kondu son zamanlarda yutkunma boğulma hissi ve nefes almada zorluk var. Neler yapmalıyım?

Yemek borusunun altındaki kapakçığın açık kalması sonunda mide içeriğinin borusuna kaçmasına reflü diyoruz. Aslında reflü fizyolojik bir durum yani tüm insanlarda var. Önemli olan bunun süresinin ve sıklığının artması. Size bu tanı kim tarafından ve nasıl kondu bilemiyorum. Reflü durumunda nefes almada zorluk ve boğulma hissi bulunmaz. Bu nedenle gereksiz tedavi ve tetkiklerden kaçınabilmek için bulunduğunuz yerde bir Gastroenterohepatoloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karında ağrı

Karaciğerle ilgili üst batın incelemesinde karaciğer çapı artmıştır. Parankim homojendir hepatik ve portal venler normaldir. İntrahepatik safra yolları normaldir. Karaciğer içerisinde lezyon imajı tespit edilmedi. Çok kaşıntım oluyor, karnımda ağrı ve halsizlik yaşıyorum. Durumum nedir? Tahlillerimde glukoz 114, üre 24, kreatinin 0.7, kolesterol 256, trigliserid 156, ldl-kol 182, AST 24, ALT 39. Ne yapmalıyım, neler yemeliyim?

Halsizlik, kaşıntı ve karında ağrı yakınmalarınız karaciğerle ilgili değil. Bu yakınmalarınızın araştırılması için başvurduğunuz hekim Gastroenterolog veya İç Hastalıkları Uzmanı ise doğru branştasınız demektir ki sorularınızı sizi takip eden hekime sormalısınız. Ayrıca kan yağlarınız yüksek seyrettiğine göre buna karşı da önlem almalısınız. Geçmiş olsun.

Reflü

2 çocuğum var. İkisinde de mide problemi var. İkisinin de doğuştan mide kapaklarının zayıf olduğu ortaya çıktı. Ne yerlerse geri çıkarıyorlar. Buna ne gibi bir tedavi uygulayabilirim?

Yemeklerin ağza gelmesine reflü diyoruz. Çocuklarınızın yaşlarını yazmamışsınız. Bu yakınmalar için sizin uygulayacağınız tedavi yok ancak yatağı yükseltmek, yatmaya yakın yemek yedirmemek gibi genel önlemler dışında bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

23.02.2006 yılında yaptırmış olduğum endoskopide özofagus normal, retrofleksiyonda kardiya gevşek görünümdeydi. Fundus, korpus ve antrum hiperemik ve ödemli görünümdeydi. Bulbus ve postbulber bölge normaldi. Tanı olarak da Gevşek Kardiya Pangastrit denildi. Hızlı Üreaz test pozitif çıktı. Helipak-rennie-pulcet verildi, kullandım. Bugün ben yine rahatsızım. İlaç olarak lansaprol, gaviscon, famodin, meteospasmly verdiler. Durum nedir?

Midenizde gastrit bulunmuş, biraz da yemek borusu altındaki kapak gevşekmiş. Midenizdeki mikrop için boşuna tedavi almışsınız. Bu mikroorganizmayı yok etmek için 3 ilacın bir arada kullanıldığı tedaviler uygulanıyor. Ancak bazı özel durumlarda bu mikrobun yok edilmesi gerekir. Sizdeki gastrit halinde bu mikrobu yok etmeye gerek yok. Bu konu ile bağlantılı olarak "İlgili başlıklar" bölümünde bulunan "Helicobacter pylori" başlıklı yazımı okursanız ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yersiz korkulardan uzaklaşabilmek ve boşu boşuna ilaç kullanmamak için elinizdeki tetkikleri bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına göstermeli ve görüşünü almalısınız. Mutlu günler.

Dalak büyümesi

İlk önce sol kolda ve ayakta uyuşma şikayetiyle nörolojiye gittim. Beyin MR'ı çektirdim ve tam kan testi yaptırdım. MR temiz çıktı fakat testlerde trigliserid değeri 394mg/dl LDL 57 çıktı. O dönem 90 kilo idim. Uyuşmanın strese bağlı olduğu söylendi. Daha sonra karın ağrısı şikayeti ile gastrit tanısı kondu vogast ve gaviscon verildi. Tedavi 2 ay sürecek. Gaz şikayetine istinaden üst batın ultrasonu da çektirdim. Ultrasonda dalak minimal büyük, trigliserid 184 mg/dl çıktı. Bu arada diyetle 5 kilo verdim. Doktorum dalak büyüklüğünün takip edilmesi gerektiğini belirtti. Bu aşamada sizin de yorumunuzu ve tavsiyenizi almak istiyorum. Dalak büyümesinin bu dönemde kullandığım ilaçların da etkisi olabilir mi?

Dalak büyüklüğü yapan nedenleri kısaca özetlersek:

Enfeksiyonlar (Tifo, yaygın tüberküloz, infeksiyöz mononükleoz, sıtma, brusella...)

Kollajen doku hastalıkları (SLE, RA...)

Basınç artışına bağlı durumlar (karaciğer hastalıkları, portal HT yapan durumlar...)

Hematolojik hastalıklar (polistemiler, lösemiler, lenfomalar, kansızlık yapan durumlar...

Metabolik hastalıklar (amiloidoz, Gaucher hastalığı...)

İzole dalak büyümeleri (apse, kist...)

Yurdumuzda ilk sırada kansızlık ve karaciğer hastalıklarına bağlı dalak büyümelerine rastlıyoruz. Ancak dalak büyümesi mutlaka araştırılması gereken bir durumdur. Bu nedenle Gastroenteroloji Uzmanlarınca mutlaka kontrol edilmeli ve gerekirse ilgili branş hekimine yönlendirilmelisiniz. Kullandığınız ilaçların dalak büyümesi ile bir ilgisi yoktur. Geçmiş olsun.

Ben 16 yaşındayım ve karnımda sağ üst köşede karın kasının olduğu yerde top gibi bir sertlik var ama ağrı yok. Hiçbir şikayetim yok, bu ne olabilir?

Deri altındaki ağrısız yumuşak kütleler genellikle yağ bezesidir. Bir rahatsızlık vermiyorsa sorun olmadığı düşünülür. Yine de emin olmak için bir hekime başvurmalısınız.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 02.03.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
4414
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.