Doktorlar

Makattan kanama (Sorularınızın yanıtları)

Makattan kanama (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Büyük aptesimi yaparken kan geliyor. İlk başlarda damla damla gelmekte olan kan; şu an aşırı denecek kadar çok. Öyle ki tuvalete gittiğimde her yer adeta kan gölü gibi oluyor ve bazı anlarda boşluklarımda ağır bir sancı baş gösteriyor. Tehlikeli bir durum olabilir mi? Yorumunuzu bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Büyük aptes yaparken damla damla ya da fışkırır gibi bol kan gelmesi sıklıkla hemoroitlere (damar çatlamasına) bağlı olur. Ancak bazı ciddi hastalıklarda da makattan kanama olacağı unutulmamalıdır. Bu nedenle mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve bağırsağınızın son kısmına baktırmalı yani rektoskopi yaptırmalısınız. Çıkan sonuca göre tedaviniz düzenlenecektir. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

1) Eritematöz gastroduoenit, hiatal yetersizlik (mide fıtığı) endoskopi sonucum bu. Sizce neyim var?

2) Mide rahatsızlığım yüzünden endoskopi yaptırdım. Sonuçta mide fıtığı olduğu söylendi. Devamlı ilaç kullanmam ya da ameliyat olmam söylendi. Uzun süreli mide fıtığının sonucunda ne olur, ne yapmalıyım? Bana bir yol gösterirseniz sevinirim.


Midenin asit ile tahriş olmasına gastroduodenit adını veriyoruz. Bu durumda asit azaltıcı ilaçların kullanılmasıyla tüm yakınmalar düzelir ve mide eski haline döner.
Yemek borusunun mide ile birleştiği yerde bulunan kapakçık mide içindeki asidin yukarıya kaçmasını önler. Midenin yukarıya doğru hafifçe yer değiştirmesi sonucu gelişen mide fıtığı durumunda bu kapakçık işlevini yerine getiremez ve mide asidi yukarıya kaçarak yakınmalara neden olabilir. Bu nedenle asit azaltıcı ilaçlar kullanılır. Mide fıtığı için ameliyat en son düşünülecek bir tedavi yöntemidir. Basit bir işlem olmaması nedeniyle ameliyat seçeneğine ihtiyatla yaklaşmak gerekir. Gastroenteroloji Uzmanlarınca takip edilmeniz önerilir.

Benim sorum eşimin rahatsızlığıyla ilgili. Nedeni bilinmeyen bir sebepten dolayı ritim bozukluğu teşhisi ve buna bağlı olarak da kalp büyümesi var. Kalp büyümesi kesinlikle kalp yetmezliği midir yoksa daha ileri bir hali midir? İlaçla tedavi yaşamı uzatır mı?

Ritim bozukluğuna bağlı kalp büyümez tersine kalp büyümesine veya başka hastalıklara bağlı ritim bozuklukları ortaya çıkar. Kalp yetersizliğinde kalp giderek büyür ancak kalbi büyüten tek neden kalp yetersizliği olmasa da sonuçta giderek büyüyen kalp yetersizliğe uğrayacaktır. İlaçlarla tedavi altta yatan hastalığa ve derecesine bağlı olarak mutlaka yaşam süresine olumlu olarak etki edecektir.

Ben 12 yıldır yemeklerden sonra çarpıntı yaşıyorum. Bunca yıldır EKG'lerim normal çıkıyordu, geçen hafta gittiğim dahiliye doktoru aritmi var dedi. Uzun süre aç kalınca veya yemekten hemen sonra çarpıntım oluyor, nabız 80-90 arası oluyor. Arada kalbim küt diye vuruyor. Şeker yüklemesi, kan testleri yapıldı. Endokrin doktoru normal dedi. Midemin boşalma yarılanma zamanı 38 dakika. Bu hızlı bir süreymiş. Doktor az ve sık yememi söyledi, Glucobay önerdi. Dahiliye Uzmanı da rytmonorm verdi. Artık az yesem de çarpıntım oluyor. Takatsizlikten öleceğim. Yemeklerden sonra hep yatıyorum. Ne yapacağımı da şaşırmış durumdayım. Sizce ne yapmalıyım?

Yemeklerden sonra ortaya çıkan çarpıntı yakınmaları için öncelikle mide ve bağırsak sisteminizin endoskopik olarak ya da grafilerle araştırılmasının yararlı olacağını düşünüyorum. Bu nedenle öncelikle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Çıkan sonuçların değerlendirilmesine göre gerekirse bir Kardiyoloji Uzmanına da gözükmeniz gerekebilir. Geçmiş olsun.

Midemden göbeğime kadar olan kısma sırtüstü yatıp elimle bastırdığım zaman kalp atışı gibi şiddetli bir atma hissi, özellikle göbeğimin hafif sağ ve sol üst çaprazında oldukça acı duyuyorum. Bastırınca kasıklarım ve belime doğru yayılıyor. Ne önerirsiniz? Teşekkür ederim.

Bastığınız bölgenin tam altından kalpten çıkan ve bedenin aşağısına giden ana damar bulunur. Basmakla duyulan atma hissi ve ağrı buna bağlıdır. O bölgenize basmayınız.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 06.11.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
3421
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.