Doktorlar

Makatta yabancı cisim (Sorularınızın yanıtları)

Makatta yabancı cisim (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Makatta yabancı cisim

Benim çok yakın bir arkadaşım oje büyüklüğünde bir şeyin üstüne oturmuş ve uğraşırken makattan içeriye kaçırmış hemen tuvalete çıkmış fakat çıkıp çıkmadığını bilmiyor çok korkuyor sizce ne yapmalıyız?

Makata giren yabancı cisimlerin çıkıp çıkmayacağı o cismin şekli ve büyüklüğü ile yakından ilgilidir. Ucu ince arkası kalın bir cismin çıkması zor olabilir. Bir cismin çıkıp çıkmadığı zaten bakmakla anlaşılır. Anlaşılmasa bile takip eden günlerde dışkılamanın normal olması da cismin çıktığına bir işaret sayılır.

Bağırsakta gaz

Sayın Doktor ben bağırsaklarımdaki gazdan çok şikayetçiyim. Kusura bakmayın ama hiç insani gelmiyor bana bu kadar gaz miktarı ve onu defetmesi, tiksiniyorum kendimden. Allah sizi inandırsın bugün camide zor tuttum kendimi patlamamak için. Ne olur yardım edin , Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Bağırsaktaki bakterilerin bir ürünü olan gazın miktarı kişiden kişiye değişiklik gösterir. Sizde bu gazla ilgili olarak anormal bir durum olup olmadığı araştırılmalı ve gerekirse tedavi yoluna gidilmelidir. Bu nedenle bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karaciğer enzim yüksekliği

Merhaba hocam üniversitede ogrencıyım. Size sorum şu olacaktı karaciğer enzim yüksekliği kullanılan antibiyotik, penisilin vb. ilaçlardan yükselir mi? Bunun yanı sıra o ilaçları bıraktığımız anda 3-4 gün içerisinde düşer mi? Yukseklik derecesi de 74. 3-4 gün dememın sebebı ise egitmim için bir saglık raporunda bunun sorun oluşturması ve gerıye 3-4 gunumun kalması. Ne sekılde dusurebılırım bana yardımcı olursanız cok sevınırım. Çok tesekkur ederım sımdıden iyi çalısmalar.

Enzim yüksekliği ilaçlara bağlı olabilirse de bu genellikle nadir bir durumdur. Sizdeki bu durumun nedeninin açığa çıkarılabilmesi için mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve karaciğerinizi incelettirmelisiniz. 3-4 gün içinde yapacağınız bir şey yoktur. Geçmiş olsun.

Mide ağrısı

Ben de yaklaşık 5 yıldır ülser var ve verilen antibiyotikler mideme ağır geldi, ben de bıraktım. Hep yarım kullandım ilaçları. Son zamanlarda şikayetlerim iyice arttı (bulantı; kilo kaybı, karında şişlik, midemde ağrı) endoskopi oldum ve üçlü tedavi verildi. Şimdi mecburen kullanıyorum. Korkularım var bu konuda çok fazla stresli biriyim, acaba kansere çevirir mi? Sizce ne yapmalıyım ne tavsiye edersiniz? Kalıtsal bir hastalık mı? Teşekkür ederim.

Beş yıldır ülserinizin olması tedavinizin düzensiz olduğunu gösterir. Ülserde midede mikrop (H. pylori) olup olmadığına bakılır ve varsa antibiyotiklerle yok edilir. Burada amaç mikroba bağlı nükslerin azaltılmasıdır. Eğer bu grup ilaçları kullanamıyorsanız düzenli mide ilaçlarını kullanarak da ülserin iyileşmesi sağlanabilir. Bu iyileşmeden sonra idame yani devam tedavisini Gastroenterologunuz düzenleyecektir. Hastalığınız kansere çevirmez ayrıca kontrol altında olacağınıza göre kanserden korkmanız gerekmez. Geçmiş olsun.

Dalakta kist

Merhaba Hocam;benim dalağımda 02mmX0.9mm büyüklüğünde basit kist var. Muayeneler sonucu doktorum ameliyat söz konusu olmadığını belirtti. fakat bende rahatsızlıklar oluyor. Örneğin karnımda şişlik, sol tarafımda ağrı, idrar yollarında ise enfeksiyon oldu. bu kist ameliyat olmazsam ne olur acaba, kisti yok edebilecek ilaç bile verilmedi, sadece ağrım için ilaç verildi. sizce kistin büyümesi mi bekleniyor. Her şeyin başı küçükken ezilmelidir. Başında müdahale olması gerekmez mi? Beni aydınlatabilir misiniz? Cevabınızı bekliyorum hocam. İyi çalışmalar, teşekkür ederim.

Dalağınızda son derece küçük ve basit bir kist bulunmuş ve doğru olarak hekiminiz önemli olmadığını belirtmiş. Bu kist sizde her hangi bir yakınmaya neden olmaz. Yakınmalarınız varsa onların nedeni bu kist değildir. Bir yıl sonra yeni bir ultrason çektirerek kistin durumuna tekrar bakılabilir. Kist i düşünmeyi bir kenara bırakın ve diğer yakınmalarınız için bir İç hastalıkları Uzmanına başvurun. Geçmiş olsun.

Kanser başlangıcı

Merhaba, anneme mide için endoskopi yapıldı, bağırsaklarında kızarıklık varmış ve mikrop kapmış. Sizce bu kötü bir şey mi ya da kötüye gitme olasılığı var mı? Çevreden duyanlar kanser başlangıcı diyorlar. Beni bu konuda aydınlatır mısınız çok korkuyorum.

Başvurduğunuz hekim size gerekli açıklamayı yapmış ve ilaç önermiş olmalı. Çevrenizdeki insanlar (ki hekim değiller) kanser başlangıcı dediklerine göre bugüne kadar bu gibi yüzlerce hasta takip ve tedavi ettiler mi ki size bir şeyler söylüyorlar. Siz de inanıyorsunuz.

Doktor bey benim makattan gecen gun kanama basladı her tuvalet ihtiyacımı görmek için tuvalete gittiğimde kanama oluyor. Genel cerraha gittim eski bir yırtık oldugunu ve hemen amelyat olmam gerektiğini söyledi. Hiçbir şekilde kanamayı durduramayacağını soyledı fakat kanama sımdılık durdu. Sizce ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun şimdiden teşekkurler.

Makattaki yırtıklar ilaç tedavisi ile durabilir. Bazı durumlarda yırtığın 2 ağzı bir araya gelmez ve kaynama olmaz ki bu durumda ameliyat düşünülebilir. Yakınmalarınız geçtiyse bir süre bekleyebilirsiniz. Tekrarı halinde bir Gastroenteroloji veya Genel Cerrahi Uzmanından görüş alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Midemde ağrı oluyor

62 yaşındayım yemekten sonra midemde ağrı oluyor bu sebeple yemek istemiyorum. Aç kaldığım zamanda çok gaz oluşuyor, yani çıkmazdayım. Doktora gittim rahatsızlığınız sinirsel olabilir dedi. Öneriniz nedir doktorum. Teşekkürler.

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan yakınmaların ciddiye alınması ve tetkik edilmesi gerekir. Bir yakınmaya sinirsel diyebilmek için bütün hastalıkları gözden geçirilmesi ve ekarte edilmesi gerekir. Mideniz ve bağırsaklarınız için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı, muayene olmalı ve gerekli tahlilleri yaptırmalısınız. Sağlıklı günler.

Reflü

Merhaba doktor bey! Benim annem de ülser vardı cok sukur ıyleşti fakat sımdı de reflü var mide kapakçığı kapanmıyormuş tehlikeli midir bu rahatsızlık nelere dikkat edilmesi lazım? Endişeleniyorum. Teşekkürler.

Yemek borusu ile mide arasındaki kapağın kapanmaması sonucu mide içeriğinin yukarıya kaçmasına reflü denir. Her insanda zaten fizyolojik olarak bulunan bu durum sayı ve süre olarak artarsa takip edilir. Bir Gastroenteroloji Uzmanınca takip edilecek olursanız korkmanıza gerek kalmayacaktır. Geçmiş olsun.

Üçlü tedavi ve reflü

Hocam üç ay önce yapılan endoskopi sonucunda pangastrit ve H. pylori bakterisi çıktı. İki hafta üçlü tedavi kullandım ve sonucunda reflü belirtileri çıktı. Ağzıma acı su gelmeye başladı. Helikobakter tedavisi sonrasında olan normal bir şey midir yoksa tedaviye nasıl devam etmem lazım. İki aydır mide ilacı xxxxx kullanıyorum saygılarımla.

Pangastrit için bu mikroorganizmayı yok etmek genellikle gerekmez. Hatta bazı yayınlarda bu tedavi sonrasında reflünün arttığı bildirilmiştir. Reflünün takip ve tedavisi Gastroenteroloji Uzmanlarınca yapılır. Tedaviye nasıl devam etmeniz gerektiğini hekiminiz size anlatacaktır.

Günümüzde midede Helicobacter pylori isimli mikrop bulunan hastalarda, bu mikrobu yok etmeye yönelik olarak tedaviler veriliyor ki bu yaygın uygulama çoğu zaman doğru değil. Bu mikroorganizmayı yok etmek için 3 ilacın bir arada kullanıldığı (size de verilen) tedaviler uygulanıyor ve %80-90 oranında mikrop yok edilebiliyor. Ancak bu mikroorganizma midenizde olsa bile mutlaka yok etmek gerekli olmayabilir. Bu mikroorganizmayı yok etmenin kriterleri belli ve tüm tıp kitaplarında ve literatürlerde yazıyor. Hekimlerin buna göre davranması gerekir. Bu konu ile bağlantılı olarak diğer sayfalarda bulunan "Helicobacter pylori" başlıklı yazımı okursanız ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yakınmalarınızın çözümü ve gereksiz tedavilerden kaçınmak için mutlaka bir Gastroenterohepatoloji Uzmanına başvurunuz. Geçmiş olsun.

Hocam, öncelikle iyi çalışmalar diliyorum. 28 yaşında bir erkeğim. Son bir aydır midemde bulantı yakınmam var. Nelerden olabilir ve ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Soru: Mide bulantısının birçok nedeni vardır. Bazı ilaçlar, böbrek, karaciğer, beyin ve mide – bağırsak hastalıkları, Addison ve şeker hastalığı, gebelik, bazı akut enfeksiyonlar, araç tutması gibi. Bütün bu nedenler (aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan Gastroenterohepatologlar tarafından) araştırılmalıdır. Her hangi bir neden bulunamaz ise psikolojik etkenler değerlendirilmelidir. Geçmiş olsun.

Dengeli beslenme nedir, bilgi verebilir misiniz?

İnsanlar günlük harcamalarını karşılayacak derecede yeterli miktarda besin almalıdırlar. Ancak miktar olarak yeterli olan besin maddeleri içerik olarak da dengeli olmalıdır. Dengeli beslenmede amaç bedenimiz için gerekli enerjiyi tek bir besinle değil bedenin büyüme,yenilenme ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinden yeter miktarda almaktır. Bunun için 3 ana başlık altında toplanan her bir besin grubundan yani Protein (et, süt, yumurta gibi), Tahıl ile Sebze ve meyvelerden bir gün içinde önerilen miktarlar kadar alınmalıdır. Sağlıklı bir yetişkin için yeterli ve dengeli beslenme doğru bir beslenme şeklidir. Ayrıca bu besin maddelerini güne yayarak yemek en doğrusudur. Dengeli beslenme ana hatları ile böyledir. Sağlıklı günler diliyorum.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 03.11.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
10403
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.