Doktorlar

Kronik karaciğer hastalığı (Sorularınızın yanıtları)

Kronik karaciğer hastalığı (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Hocam saygılar. 6-7 senedir kronik hepatit-B hastasıyım ve halen tedavi görüyorum. 4 ay interferon, bir ara zeffix ve 3 yıldan buyana hepsera kullanıyordum. Ama şimdi vücut ilaca bağışıklık kazandığı için başka bir tedavi yada ilaç uygulanacak. Benim soru, ben bedenen çalışan bir işçiyim. Acaba özürlü raporu alabilir miyim? Vergi indirimi ve erken emekli imkanlarından faydalanabilir miyim? 17 yıl prim günüm var. Teşekkür ederim.

Kronik B hepatitli bir kişi tedavi altında iken bedenen tüm fonksiyonlarının normal olması beklenir. Kullanılan ilaçlara direnç gelişirse yeni bir ilaca başlanarak karaciğer fonksiyonları yine normale döndürülür. Bu nedenle hepatit B'ye bağlı karaciğer hasarı ileri derecede değilse (yani siroz gelişmemişse) ağır işler dışında tüm işleri yapabilirsiniz. Yazınızdan hastalığınızın ileri olduğuna dair bilgi edinmediğimden yani karaciğer değerleriniz normalken vergi indirimi gibi bir düzenlemeden yararlanabileceğinizi sanmıyorum. (Özürlü raporu alacak olursanız bu durumun mevcut işinizi kaybetme riski taşıdığını da belirtmeliyim). Yine de bu gibi teknik bir konuda büyük bir hastanenin sağlık kuruluna başvurmalı ve sağlık durumunuz gözden geçirilmelidir. Burada karaciğerinizin son durumu değerlendirilecek ve ona göre karar verilecektir.

Karaciğerde sertleşme

Diz kapaklarımda ağrı var yorgunluk karaciğerimde sertleşme var ne yapmalıyım? Sağ kaburgamda ağrım var. Doktor korkacak birsey yok diyor? Bir de ben yurt dışındayım. Tesekkürler.

Karaciğerde sertleşme ile ne anlatmak istediğiniz anlaşılmıyor. Diz kapaklarında ve sağ kaburgada ağrı ve halsizlik gibi birbirlerini pek tamamlamayan yakınmaları yorumlamak mümkün değil. Yakınmalarınızı, yapılan tetkikleri ve sizi gören hekimin ne önerdiğini yazmalısınız.

Ağrılarım var

Hocam benim popomun icinde yanmalar düzensiz dışkılama, gaz, sişkinlik midede yanma kuyruk sokumunda agrı da var. Gecen aylarda endometriyosizden ameliyat oldum. Bu ağrılardan yakınmalardan depresyonlara girdim. Neden diye bir türlü bulamıyorum, ne yapabilirim, nereye basvurmalıyım? Almanya'da yaşıyorum, dr lar psikolojik diye ilgilenmiyorlar bile halbuki psikolojimi bozan bu, uzun süredir çektiğim ağrılar, ne olur cevap yazın bana.

Anlattıklarınız hemoroit ağrısına veya bağırsak spazmına benziyor. Ağrılarınızın kökenine inilmeden yani bu konuda derinlemesine tetkik yapılmadan yakınmalarınızı strese bağlamak, psikolojik diye nitelendirmek doğru değildir. Ayrıntılı olarak tetkik edilmelisiniz. Yapılacak tetkikler sonunda bir hastalık bulursa tedavi edilecektir. Bulunmaz ise o zaman psikolojik kökenli durumlar gözden geçirilecektir. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Açlık hissediyorum

İyi gunler, doktor bey benim sorum şu: yedikten sonra tok olmama rağmen karnımı çok aç hissediyorum. Acaba neden midemde bir asit sorunu olabilir mi? Şimdiden tesekkurler.

Sürekli açlık hissinin nedenleri organik (organlara bağlı) veya psikolojik olabilir. Şeker hastalığından mide boşalmasında hızlanmaya kadar çok sayıda durumda açlık hissi oluşabilir. Öncelikle bir İç Hastalıkları Uzmanınca tetkik edilmelisiniz.

Merhabalar. Son zamanlarda sol kaburga altı yan tarafımda bir batma ve acıma hissi var ve bu sürekli arz ediyor bu nedir ve ne yapmalıyım?

Sol kaburga altındaki ağrılarda yapılacak muayeneden sonra kalınbağırsak, dalak, akciğer ve böbrek hastalıkları araştırılmalıdır. Bir İç hastalıları Uzmanına başvurmanız yeterli olacaktır. Geçmiş olsun.

Pangastrit

Merhaba. 26 yaşındayım. Yaklaşık 15 gün önce aşırı mide bulantısı ve ağrısı şikayetiyle doktora gittim. 2 gün hast. serumla beslendim kan tahlillerim iyi olmasına rağmen CRP sonucum 29,6 dı.şikayetlerim devam ettiği için doktorum endoskopi yaptıttırdı. Çünkü 9 gün hiç bir şey yememiştim. pangastrit ve bulbit çıktı. Şimdi nidazol, gaviscon, emedur ve lansor kullanıyorum. bunlar tedavim için yeterli olur mu?

Halen kullandığınız ilaçlarla yakınmalarınız geçmiş ise sorun yok elbette. Aksi halde anlattığınız yakınmalar ve hastalığınızın seyrine bakarak aradan geçen süre içinde yapılanlar ve uygulanan tedavi değerlendirildiğinde yeniden gözden geçirilmenizi öneririm. Bu gözden geçirmeyi de mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanı yapmalıdır. Böylece gereksiz tetkik ve tedavilerden korunmuş olursunuz. Geçmiş olsun.

Mide endeskopisi sonucu: iltihabi hücre infiltrasyonu izlendi.glandlar antral tiptedir. yüzyde mukus içinde h.pylori tipinde mikroorganizma mevcuttur. klinik bulgular ve tanı:ERİTEMATÖZ ANTRAL GASTRİT/EROZİV BULBİT TANI:KRONİK SÜPERFİSYEL GASTİRİT

Yukarda midenizle ilgili tetkik sonucunu yazmışsınız ancak hekimin size ne dediğini ve neyi öğrenmek istediğinizi yazmamışsınız. Yakınmalarınızı anlattığınız ve endoskopinizi yapan hekiminize sorularınızı sormalısınız.

Yemek borusu mide arasında şişkinlik arada ağrı var. Çok gaz oluyor, lansor kulandım ama geçmedi. Zor tuvalete çıkıyorum. Ağrı var. Saygılarımla.

Kabızlık ve midede sancı ile şişkinlik olduğuna göre gastroenterolojik olarak tetkik edilmelisiniz. Önce muayene edilmeli ve sonra endoskopi yaptırmalısınız. Endoskopiniz Gastroenteroloji Uzmanı tarafından yapılmalıdır. Sağlıklı günler diliyorum.

Zayıflık

Sorunum çok zayıf olmam. 17 yaşındayım ama 40 kiloyum ne yaptıysam kilo alamadım. Birçok doktora gittim, gerekli tetkikler yaptılar ama hiç birşeyim olmadığını söylediler. Her yemektende yiyorum ne yapmam gerek? Şimdiden teşekürler.

Tüm tetkiklerinizin yapıldığına eminseniz yani bir sağlık sorunu yok ise kilo almak için (dengeli beslenmeyi koruyarak) çok yemek (mümkünse günde 4 öğün) gereklidir. Sağlıklı günler diliyorum.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 02.05.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
8039
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.