Doktorlar

Kronik Hepatit B hastaları nasıl beslenmeli?

Kronik Hepatit B hastaları nasıl beslenmeli?

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Kronik B hepatiti ve beslenme


Soru: 19 yılık hepatit B hastasıyım. 7 yıldır aktif taşıyıcıyım şu anda tedavi olarak teno..... ve ente..... kullanıyorum. Beslenme konusunda bana ne önerilerde bulunursunuz??

Yanıt: 19 yıl önce Hepatit B taşıyıcısı oluğunuz saptanmış ve son 7 yıldır da Kronik B hepatiti hastasısınız. Bu durumda özel bir perhiziniz yoktur. Yani ne karaciğeri özellikle besleyen bir gıda maddesi vardır ne de karaciğere özellikle zararlı bir gıda vardır. Herkes için zararı nedeni ile az yağlı, az tuzlu beslenmek gibi genel prensipler doğrultusunda beslenmelisiniz. Geçmiş olsun.

----------------

Sorun: Karında gaz

Soru: sayın hocam benim karnımda sürekli hafif ağrılar var ve aşırı gaz çıkartıyorum. Barsaklarım da hep gurulduyor, bundan 10 ay önce kolonoskopi yapıldı her şey normal çıktı yeni ultrason da çekildi aşırı gaz nedeniyle iyi izlenemedi diyor. Sorum bana nasıl bir tetik ve görüntüleme tavsiye edersiniz, yardımcı olursanız çok teşekkür ederim.

Yanıt: Karında şişkinlik, sancı ve guruldama gazın belirtisidir. Bağırsak gazları bazı kişilerde fazla olabilirse de bunun bir hastalığa bağlı olduğu düşünülmeyebilir.

Sindirim ile ilgili bazı nadir durumlar dışında aşırı gaz için yapılabilecekler kısıtlıdır. Tetkiklerden önce bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı ve sorunlarınızı orada halletmelisiniz. Geçmiş olsun.

----------------

Sorun: Yutma güçlüğü

Soru: Öncelikle merhaba hocam; Beni bir cok doktora gittim sikayetim hala devam ediyor. Gastroskopi raporumda tanı olarak antral gastrit ve hiatal yetmezlik cıktı ama ben siddetli yutkunma zorlugu cekiyorum ve hic bisey yiyemiyorum su bile icemiyorum damla damla icebiliyorum ne yapmam gerekiyor hocam lütfen yardimci olun cevabinizi bekliyorum simdiden tesekkür ederim iyi günler.

Yanıt: Yutma işlemi oldukça kompleks bir durumdur. Yutarken takılma hissi ve yutma zorluğu yutak ve borusu ile ilgilidir. Endoskopinizde bu duruma yönelik fazla bir patolojinin bildirilmemişse de yutma işlemi ile ilgili motor fonksiyonlar başta olmak üzere tüm patolojiler düşünülmeli ve araştırılmalıdır. Bunun için Gastroenteroloji Ünitelerine başvurmalınız. Geçmiş olsun.

-----------------

Sorun: Karında ağrı

Soru: Öncellikle okuduğunuz için teşekkürler. karın bölgemde çok ağrım var. Nefes darlığı yapıyor,sırtıma vuruyor ağrı ve karında şişkinlik var. Doktora gittim ultrasonda karaciğer yağlanması çıktı ilaç verdi kullandım geçmedi beslenmeme de dikkat ettim olmadı kan tahlillerim temiz. endoskopide ise kös gevşekliği ve gastrit çıktı ilaç verdi ama ağrım hala var lütfen yardımcı olun neden geçmiyor bu ağrı.

Yanıt: Karındaki ağrı ile gastrit ya da karaciğer yağlanmasının bir ilgisi yoktur. Bu nedenle bunlara yönelik olarak yapılan tedaviler doğal olarak etkisiz kalacaktır. Karındaki ağrının nedenlerinin araştırılması için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

--------------

Sorun: Sık tuvalete gitme

Soru: merhaba nevzat bey öncelikle bu konuda insanlığa faydalı işler yapmanız faziletli olduğunuzu göstermekte şimdiden teşekkürler sorunum çok sık yani diyebilirim ki günde 4 veya 5 kez büyük abdestime çıkıyorum yaklaşık 30 gündür bu böyle, ağrı birden karnıma giren ağrı ile tuvalete çıkıyorum zaman zaman karnım çok ağrıyor ağrı tam olarak kasık bölgemim 4 parmak üstü ağrı sanki gaz sıkışması var gibi. Yardım olabilirseniz çok sevinirim.


Yanıt: Yeni başlayan bir yakınma olduğunda bunun organlara ait olup olmadığı (sizde bağırsaklar ve tüm sindirim sistemi) araştırılmalıdır. Genellikle gaz yakınmasının altından önemli bir sorun çıkmaz. Fizyolojik bir durumun abartılı biçimi olduğunda ise yapılacaklar biraz kısıtlıdır. Bir Gastroenteroloji Ünitesi size yardımcı olacaktır.

Yayın tarihi: 25.04.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
32463
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.