Doktorlar

Kronik B hepatiti ve perhiz (Sorularınızın yanıtları)

Kronik B hepatiti ve perhiz (Sorularınızın yanıtları)

Hepatit B virüsüne bağlı olarak karaciğerinizde bozulma görülmüş ve tedavi başlanmış...

İyi günler bana 6 ay önce Kronik B hepatiti teşhisi kondu. Biyopsi yapıldı ve 3 aydır Pegasys iğne kullanıyorum. AST ve ALT düşüyor ancak HBsAG bir türlü negatife dönüşmüyor. Ayrıca doktorum hiç bir diyete gerek yok diyor ne yapabilirim?

Hepatit B virüsüne bağlı olarak karaciğerinizde bozulma görülmüş ve tedavi başlanmış. Karaciğer enzimleri normale gelmiş, bu iyi bir durum. HBsAg'nin negatife dönüşme olasılığı azdır üstelik bunun için çok da erken. Bu parametreye niçin aklınızı taktınız? Ayrıca bu konuyu, sizi takip eden hekiminize sorsaydınız gerekli açıklamayı almış olurdunuz. Hekiminiz alkol dışında bir perhiziniz yok diyorsa ona neden inanmıyorsunuz? Konunun uzmanları Gastroenterologlardır. Takip eden hekim bir Gastroenteroloji Uzmanı ise çekinmeden takip ve tedavinize devam edebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Karaciğerde yağlanma

Doktor bey büyük oğlum 8 aylık evli karaciğerinde yağlanma var denildi. Kendisi 1.76 boy ve 82 kilo. Et ürünleri yağlı peynir cips ve kolayı çok tüketiyor. Baba şeker hastası ve bypass oldu, küçük oğlum da 1.65 boyda 60 kilo 1 senedir midesi balon gibi şiştiği için çok az yiyor. Aynı zamanda karnında dışardan duyulacak kadar çok sesleri var. Önerilerinizi bekliyorum. Saygılarımla

Karaciğer yağlanması özellikle kadınlarda, şeker hastalığı ve trigliserid düzeyi yüksek olan kilolu kişilerde daha sık görülür. Yağlanma için önerilen tedavi ideal kiloya gelmek ve egzersiz yapmaktır. Yağlı yiyecekleri yememek, alkol içmemek, (varsa) şeker hastalığının ve yüksek yağ düzeylerinin tedavisi de önemlidir. Oğlunuzun beslenmesini düzene sokması şarttır. Midede ya da karında şişlik için muayene ve tetkik yapılmadan fazla bir yorum yapmak mümkün olmaz. Gerçi anlattığınız durum spastik kolon gibi duruyorsa da bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız.

antral gastritis antrofik gastritis
iyidir, kötüdür.

İritabl bağırsak sendromu

Merhabalar 7 yıldır karnımda gaz ve şişkinlik şikayetim var. Gitmediğim doktor kalmadı diyebilirim. Eskiden stresli ortamlarda ağrı yapardı, şimdi her dakika. 5 yıl önce mideye kamerayla bakıldı, lansor verildi, ama ağrılar ara ara devam etti. Bütün yaşamım alt üst oldu çalışamaz haldeyim. trio tedavi kullandım ama aynı, genelde doktorlar psikolojik dediler. 2 ay önce gastroskopi yapıldı. Midede tahriş var kan tahlil idrar ultrason yapıldı. Sonuçlar normal. gatroenterologa muayene oldum. iritabl bağırsak sendromu dendi. tribudat intestinol kullanıyorum ama hala şiş geziyorum. Psikolojik olduğunu sanmıyorum siz ne dersiniz? Teşekkürler.

Anlattığınız yakınmalar organlardaki bir hastalığa bağlı olsa idi bunca uzun süre içinde ilerlemesi ve yeni yakınmaların ortaya çıkması beklenirdi. Aslında burada organlara ait bir hastalık yerine organların çalışmasında bir aksamanın olduğu görülüyor. Dolayısıyla yapılan tetkiklerde bir bozukluk saptanmıyor ki öyle olması beklenir. Ayrıca sıkıntı ve stresle bu yakınmalar artabilir yani bu durumun psikolojik bir kökeni de vardır. Yakınmalarınızın mide ile bir ilgisi yok bu nedenle kullandığınız mide ilaçları ve yapılan gastroskopi anlamlı yarar sağlamamış. Yakınmalarınızın yeniden değerlendirilmesi ve buna göre bilgilenmeniz gerekir.

Boyunda şişlik

Merhaba Hocam, benim boynumun sağ tarafın da bir şişlik oluştu, geçen yıl da olmuştu. Numune hastanesine gittim. Boynumdaki sıvıyı enjektörle aldılar ve patolojiye yolladılar sonucu iyi çıkmıştı, sanırım yine öyle bi şey ama çekincelerim de var tabi. Ne yapmalıyım?Teşekkürler.

Boyun sağ yanında ortaya çıkan şişlik önemli olabilir. Daha önce yapılan bir tetkikin normal çıkması bugünkü yakınmalarınız açısından geçerliliği yoktur. Bu nedenle tam donanımlı bir hastanede araştırılmalısınız.

Baş dönmesi

Her zaman başım dönüyor ve hep halsizim ama tansiyonum normal görünüyor. Sürekli başımın dönmesinin sebebi ne olabilir?

Kan basıncı normal olmasına karşın baş dönmesi oluyorsa öncelikle Kulak burun boğaz daha sonra da gerekirse göz, fizik tedavi ve nöroloji ünitelerine başvurmalısınız.

Göğsüme darbe yedim

Sayın hocam eşimle geçenlerde tartıştık ve göğüs boşluğuna bir darbe yedim. 3 günden beri ağlıyor acaba kemik kayma veya zedelenme görmüş olabilir mi?

Darbe sonucu mutlaka az ya da çok bir zedelenme olmuştur. Bu durumun önemli olup olmadı yakınmalarınızın sürmesinden de anlaşılabilir. Sorunlarınızı fiziksel şiddetle çözmek yerine başka yöntemler kullanmanız gerekmez mi?

Endoskopi sonrasında boğaz ağrısı

Endoskopi yaptırdım. Boğazım yutkunurken acıyor. Bu normal olarak kaç gün daha sürer? Ne zamana kadar geçmezse anormaldir? Şimdiden çok teşekkürler.

Endoskopi yapıldıktan sonra boğazda olması ağrı pek beklenmeyen bir durum. Cihazı yuttururken fazla zorlama yapılmışsa boğazda bu bölgede ortaya çıkan tahriş sonucu bu yakınmalar olabilir. Günlük pratiğimizde hemen hemen hiç görmediğimiz bu durum için söyleyebileceğim bundan sonraki endoskopilerinizin bir Gastroenteroloji Uzmanı tarafından yapılmasıdır. Geçmiş olsun.

Göbek düşmesi

Sayın doktor bey 16 yaşında bir kızım var, iki defadır karnı şiddetli bir şekilde ağrıyor, midesi bulanıyor ve çıkartıyor. Bu göbek düşmesi olabilir mi olabilirse nasıl bir tedavi uygulamak gerekir? Hangi bölüme gidebilirim?

Karın ağrısı ve bulantı olunca bunun nedeninin araştırılması gerekir. Bunca yıllık hekimlik yaşamımda göbeği düşen tek bir hastayla karşılaşmadığım için sizi bu konuda aydınlatmam mümkün değil. Geçmiş olsun.

Ülser

düodenal ülser teşhisi kondu. 14 gün trio kullandım. Doktor izne ayrıldığından ilaç yazdıramadım. Sindirim düzenleyici ilaç yazacaktı. Hangi ilacı kullanmalıyım?

On dört günlük tedaviden sonra PPI denilen gruptan ilaçlara devam edilmesi düşünülür ki başvuracağınız hekimler size bu konuda yardımcı olacaklardır.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 23.07.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
4477
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.