Doktorlar

Kolit (Sorularınızın yanıtları)

Kolit (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Merhaba bağırsaklarımda sürekli şişlik var, karnım şiş. Bundan 1 sene evvel bağırsaklarımda fazla su bulundu ve aynı zamanda büyük tuvalet esnasında kanama oluyor. Fistül olduğu söylendi, ilaç verilmedi. Midemde yediğimde ağrı ve aşırı şişlik var. Ne yapabilirim? Teşekkürler.

Bağırsaklarda fazla su bulunması gibi bir ifadeyi anlamak mümkün değil; ancak mide ve bağırsak sisteminizin oldukça sıkıntılı olduğu anlaşılıyor. Midede ülser, gastrit ve bağırsaklarda spastik kolon gibi durumlar hemen aklıma ilk gelenler. Bu konu ile ilgili olarak ilgili başlıklar bölümünde yazmış olduğum "Dr. Bey bende kolit var" başlıklı yazımı okumanızı öneririm. Midede ve karındaki yakınmalar açısından araştırılmalısınız. Bu sırada, gaita yaparken olan kanamanın nedeni de araştırılacaktır. Bir Gastroenteroloji Ünitesi yakınmalarınızı değerlendirecek ve gerekli tetkikleri yaptıracaktır.

Sağ kaburga altımda elime bir şişlik geliyor, ağrı yok. Hepatit B taşıyıcısıyım. Karaciğer enzimlerim normal çıkıyor fakat karaciğerimde büyüme ve yağlanma varmış. Korkum siroz olmak. Öyle bir risk söz konusu mu? Bir de midemde ekşime ve yanma oluyor, yediklerim ağzıma geliyor. Ne yapmam gerekiyor?

Hepatit B virüsü taşıdığınıza göre düzenli olarak bir Gastroenteroloji Uzmanınca takip olmalısınız. Çünkü ilerde karaciğerinizin hastalanma olasılığı (virüsü alma yaşınıza bağlı olarak) %10 ile %90 arasındadır. Bu nedenle takipleriniz yapılmalı ve eğer karaciğerde bir bozulma saptanırsa tedavi olmalısınız. Takibinizi düzenli yaptırmazsanız ve hastalık başlar ise elbette siroz olma olasılığınız vardır. Karaciğerinizde yağlanma varsa bu açıdan da takip edilmelisiniz ve hekim gözetiminde gerekli önlemleri almalısınız. Gastroenteroloji Uzmanı mide ile ilgili yakınmalarınızı da (ve kaburga altındaki şişliği) bu arada değerlendirecektir. Geçmiş olsun.

Bende karaciğer büyümesi ve rahimde kanama var. Bu iki rahatsızlığın birbiriyle ilişkisi nedir? Karaciğer rahatsızlığımın kanamayla bir ilgisi var mı?

Karaciğer rahatsızlığınızın ne olduğunu yazmamışsınız ancak bu iki yakınmanın birbiri ile ilişkisi yoktur. Geçmiş olsun.

Mide ve onikiparmak bağırsağı arasında yara var. Bu ne demektir?

Mideden sonra onikiparmakbağırsağı devam eder. Belirttiğiniz yara onikiparmakbağırsağınızdadır ve asit azaltıcı ilaçlarla tedavi edilmelidir. Bunun dışında midenizde mikrop (H. pylori) varsa onun da yok edilmesi gerekir. Bu konuda bilgi edinebilmek için ilgili başlıklar bölümünde bulunan "H. Pylori" başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Gereksiz tedavilerden sakınmak için mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Yemek yediğim zaman, göğsümde ağrı yapıyor. Koştuğum zaman
göğsüm ağrıyor ve yanma hissediyorum. Gastroentoroloji bölümüne gittim faydası olmadı. Yardımcı olursanız sevinirim.


Yemek yerken olan ağrılar için yemek borunuza bakılmalıdır. Özofajitler (yemek borusunda yaralar) ya da yemek borusunun motor kusurları bu yakınmalara neden olabilir. Bunun dışında eforla olan göğüs ağrılarında mutlaka kalp hastalıkların da araştırılması gerekir. Yakınmalarınızın araştırılması için güvendiğiniz bir Gastroenteroloji ve Kardiyoloji Ünitesine başvurmalısınız.

3 ay önce mide bulantısı şikayetiyle hastaneye gittim ama lansor verip yolladılar. Daha sonra bir uzmana gittim, bir sürü kan testi, ultrason, parazit testleri yapıldı. Hepsi normaldi. Son olarak endoskopi yapıldı, h.pylori olduğu söylendi. Eroziv gastrit denildi. Tedavi amacıyla helipak kullandım. İlaçlar biteli bir ay oldu, arada yine bulantım oluyor. Acaba sorunum devam mı ediyor yoksa bu iyileşme süreci mi? Tekrar endoskopi yaptırmam gerekir mi?

Yakınmalarınız sürüyorsa sorununuz da sürüyor demektir. Yakınmalarınız açısından yeni endoskopi gerekmeyebilir. Sürekli endoskopi yaptırmak yerine bu işin uzmanı olan Gastroenterologlara başvurmalı ve "gerekli" tedavileri olmalısınız. Geçmiş olsun.

1)Kolesterolüm çok yüksek. Kolesterolümü kontrol altına almak için ne önerebilirsiniz? Teşekkür ederim.

2) Kolesterolü nasıl düşürebilirim?


Kan kolesterol yüksekliği saptanmış ise ilk yapılacak iş diyet yapmaktır. Meyve ve sebze ağırlıklı beslenme, kilo verme, yağlı yiyeceklerden, tereyağı ve kırmızı etten uzak durmak gereklidir. Diyetle kontrol alınamayan durumlarda hekim kontrolünde kolesterol düşürücü ilaçlar kullanmalısınız. Geçmiş olsun.

Ben HBV'den karaciğer nakli oldum ancak kadavradan takılan karaciğer HCV'liymiş. Takılan karaciğer iyi huyluymuş, çalıştığım iş tozlu. Çalışmamı engeller mi? Tedavisi var mı? Sürekli ilaç kullanıyorum, eskisi gibi normal yaşama dönebilir miyim?

HCV'nin karaciğerinize olan etkinin belirlenebilmesi için kan tetkiklerinizin ve gerekirse karaciğer biyopsinizin veya onun yerine geçen alternatif tetkiklerin sonuçlarını bilmem gerekir ki bir görüş bildirebileyim. Bunun dışında nakil sonrasında normal yaşama dönebilirsiniz. Ayrıca çalıştığınız yerin tozlu olması nakil ile ilgili sorun yaratmaz. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 08.11.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
3968
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.