Doktorlar

Kaskad mide (Sorularınızın yanıtları)

Kaskad mide (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Sayın Hocam; baryumlu mide grafisinde Gastroözofageal Reflü,ve Kaskad mide ve mukozal hipertrofi teşhisi konuldu. Bu tetkiklerden önce 2 kez birer yıl aralıklarla endoskopi yaptırmıştım reflü ve gastrit bulunmuştu. Tedavilerini yaptırdım. Sağ üst karında sürekli künt bir ağrı var ve Dr'lar (gastroentrolog) bunu reflüye ve Grade 1 yağlanmaya bağlı hafif karaciğer büyümesine bağlıyorlar. Ayrıca söz konusu ağrılar sağdan kuşak seklinde sağ küreğime doğru uzanıyor. Son 2 yıl içerisinde Gastroenterolog dahil 4 Uzmana göründüm, şikayetlerim devam etmekte konuyla ilgili bilgi vermenizi rica ederim. Saygılarımla...

Mide asidinin yukarıya borusuna kaçması (reflü), midenin iç dokusundaki kıvrımların biraz kabarık oluşu (mukozal hipertrofi) ve midenin üst bölümünün kıvrılarak kat yapması (kaskad mide) sizde önemli sorunlara yol açmamış ki verilen tedavilerle yakınmalarınız geçmiş. Sağ üst kadrandaki ağrınızın mide ile bir ilgisi zaten yok. Bu nedenle tekrar tekrar endoskopi yaptırmanız gerekli değil. Sol kürek kemiğine de vuran ağrılarda safra kesesi başta olmak üzere pankreas ve akciğer gibi organların araştırılması gerekir. Karaciğerde yağlanmaya bağlı büyümelerde karın sağ üst kadranda hafif bir dolgunluk hissi bulunabilirse de tarif ettiğiniz ağrının yağlanmaya bağlı olması uzak bir olasılık gibi duruyor. Üstelik reflüye bağlı olarak tarif ettiğiniz biçimde bir ağrı olmaz. Bu nedenle ayrıntılı olarak tetkik edilmek üzere bulunduğunuz yerde güvendiğiniz (ve anlattıklarınızı dinleyecek) bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.

Atrofik gastrit, kanser ve H. pylori

10 yıldır atrofik gastrit hastasıyım.1-2 biyopside H.pylori bulundu. Buna yönelik antibiyotik tedavisi yapıldı. 3 yıldır endoskopi yaptırmadım, dolayısıyla adı geçen mikrobun olup olmadığını bilmiyorum. Size sorum: 1-Bu mikronbun varlığı endoskopi dışında başka bir yöntemle tespit edilemez mi? 2-Bu mikroba yönelik antibiyotik tedavisinden sonra(eğer yok edilmişse)tekrar nükseder mi 3-Yılda bir helipak alsam(hekime danışmadan)kullansam(2 kutu-14 günlük)olur mu?

Atrofik gastritte mide kanseri riski artmış olduğundan mutlaka düzenli olarak endoskopik takibinizi yaptırmanız gereklidir. Atrofik gastritte midede buluna H. pylori'yi yok etmek şarttır. Bu mikrobun yok edilmesinden sonra tekrarlama olasılığı yılda %5'tir. Yani sizin durumunuzda olan 100 kişiden beşinde her yıl bu mikrop yeniden belirir. Bu nedenle tetkik yaptırmadan yılda bir ilaç kullanmanız anlamsızdır. H. pylori'nin varlığı endoskopi yaptırmadan da nefes, kan ve dışkı tetkikleri ile araştırılabilir. Ancak sizde atrofik gastrit olduğundan zaten endoskopik takipte olacaksınız, bu sırada biyopsi alınacağından diğer yöntemlere de gerek kalmayacaktır. Mutlu günler.

Mide ağrısı

Merhaba doktor bey, midem ile kalbim arasında bir bölgeye sanki bir iğne batırıyorlar ve yerimde duramıyorum. Aşırı dercede ağrıyor, bazen midemde yanmalar oluyor ve uykumdan bile uyandırıyor. O kadar ağrıyor yani. Ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler...

Anlattıklarınız mide ve onikiparmakbağırsağınızda bir huzursuzluğun olduğunu düşündürüyor. Bu durumda mide asidinin fazlalığına bağlı olarak midede ve/veya bağırsağınızda (gastrit, erozyon veya ülser gibi) bir patoloji olabilir. Hekim önerisiyle kullanacağınız mide ilaçları yakınmalarınızı geçirecektir. Geçmiş olsun.


Mide ağrısı

Yoğun stres altında çalışıyorum. Ayrıca bazı sorunlar yaşadım ve sabahları uyandığımda midemde hiç tanıdık olmadığım ve şiddetli bir ağrı oluyor. Şu anda midem hem ağrı yapıyor, hem de dokunduğumda acıyor. Mide kanaması geçiriyor olabilir miyim?

Mide kanamasında şiddetli ağrı beklenmez. Üstelik bazı mide kanamalarında midedeki ağrıların azaldığı ya da geçtiği bilinir. Mideniz ağrıdığında kanama olacağı nereden aklınıza geldi bilmiyorum ama mide ağrılarında bizim ilk aklımıza gelen ülserdir. Geçmiş olsun.

Karında ağrı

Doktor bey, yemek yedikten belli bir süre sonra, kısmen de normal zamanda karnımın üst bölgesinde sola doğru göğüs kafesinin içini de kapsayacak şekilde bir ağrı hissediyorum. Sanki bir şişkinlik varmış gibi, hava yutmus gibi. Beni oldukca rahatsız ediyor. Ellerimle kaburgalarımın alt taraflarını içeri doğru bastırınca ağrı ve şişkinlik biraz azalıyor gibi hissediyorum. Bu ağrılar sırtıma da vuruyor diyebilirim. Biliyorum tam olarak açıklayamadım rahatsızlığımı, ama kısacası ğöğüs ve karın bölgesi ortasına beni rahatsız eden bir ağrı saplanıyor. Cevabınızı bekliyorum. Saygılar sunarım...

Yakınmalarınızı çok güzel anlatmışsınız. Anlattıklarınıza bakarak karında sol üst kadranda ağrı yapabilecek patolojileri düşünmek gerekiyor. Kalınbağırsak, böbrek, dalak, akciğer gibi organlar başta olmak üzere ayrıntılı bir araştırma gerekli. Ancak yakınmalarınız daha çok kalınbağırsaktaki bir soruna belki de gazla ilgili bir patolojiye bağlı olabilir. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karında gaz

Karnımda sürekli şişkinlik var.Doktora gittiğimde karnımda asitli gaz olduğunu söyledi. Ama ilaçlar faydalı olmadı, tedavi sonuç vermedi. Hala gaz sorunum var. Gaz çıkaramıyorum. Sizce ne yapmalıyım, ne önerirsiniz? İlginize çok teşekkür ederim...

Hocam, her öğünden hemen sonra karnımda gaz sıkışması var tutmak neredeyse imkansız ve kötü bu durum epeycedir devam ediyor. Teşekkür ederim.

Mrhb. Benım sorunum yemek yemediğim zaman bile karmında şişlık oluyor ve bu beni rahatsız ediyor. Neden olur acaba?

Karında gaz çok rahatsız edici bir durumdur. Öncelikle gaz yapan nedenlerin ve kalınbağırsağınızın araştırılması gerekir. Gazı azaltıcı (ilaç ve perhiz gibi) önlemlerin alınması da gerekecektir. Tüm bunlarla yakınmalarınızda rahatlama görülebilir. Bu amaçla bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.
Not: karında asitli gaz diye bir durum yoktur.

Göz altlarımda morluk var

Bilgisayar ekranına fazla baktığımda gözaltlarım morarıyor ve sol gözaltımdaki morlukta seyirme oluyor. Günde 5-6 saat ekrana bakarsam ertesi günde seyirme devam ediyor. Son 3 aydırda gözlerimde sararma var. Göz beyazlarımın sadece orta kısımlarında sararma var. 5 gün bilgisayara bakmadım gözaltı morlugu ve seyirme geçti. Ama sararma kaybolmadı. Seyirme sadece sol göz altında oluyor. Seyirme ve sararma hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.

Bilgisayara çok bakınca yakınmalarınız oluyor ve bunu azaltınca yakınmalarınız geçiyorsa yapacak iş zaten kendiliğinden ortaya çıkıyor. Eğer zorunlu değilseniz bilgisayara az bakacaksınız. Gözün beyaz kısmının sararması normal kişilerde olabilirse de en çok kandaki sarılık yapıcı madde olan bilirubinin artmasına bağlı olabilir. Bu nedenle bir Gastroenteroloji uzmanına başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Obezite ve karaciğer yağlanması

Doktorum karaciğerimde yağlanma olduğun söyledi. Biyopsi sonucunda yüzde 5 yağlanma bulundu. Rejim yaptım 108 den 102 kg ye indim. İki ayda bir yapılan tahlil sonuçları normal değerlerde çıktı. Şimdi 105 kg boy 1.84- yaş 44 - on gün önce yaptırdığım tahlilde GGT ve ALT sınır değerinin az üzerinde çıktı daha sonra akşamları karın boşluğu sağ tarafında ağrım başladı. Aynı bölgede şişkinlik hissi ve yanma hissi. Durumum nedir, ne yapmalıyım, siroza çevrilme oranı nedir? Başka bir rahatsızlığım olabilir mi? Ayrıca hashimoto tiroidi hastasıyım. İlginiz için teşekkür eder, saygılar sunarım.

Fazla kiloya bağlı karaciğer yağlanması bu organı yoran bir durum. Kilo vermişsiniz ancak çok yetersiz. Yirmi kilo fazlanız var ayda 1 kilo vermelisiniz. İdeal kiloya indiğinizde karaciğerinizde bir sorun kalmayacaktır. Yağlanmanın siroza dönüşme olasılığını merak etmek yerine kilo verecek olursanız böylesi teknik bir bilgiye gerek de kalmayacaktır. Sağ taraftaki ağrılarınızın (eğer karaciğerden kaynaklandığı düşünülmüyorsa) araştırılması gerekir. Sağlıklı olun mutlu kalın.


Hemoroit

Büyük abdeste çıkarken genellikle zorlanıyorum ve bu zorlanmalarda da makattan damla damla kan geliyor. Tuvaletten çıktıktan sonra da ağrı hissediyorum bir süre. Hemoroit göstergesi olabilir mi? Teşekkürler. İyi Çalışmalar.

Anlattıklarınız hemoroit ve buna bağlı kanamayı düşündürüyor. Yine de kesin emin olmak ve birlikte olabilecek olan diğer hastalıkları ekarte edebilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.

Hipertansiyon

Merhaba Nevzat Bey, ikinci çocuğuma hamileliğim sırasında 7 inci ayda hipertansiyon rahatsızlığı başladı. Doğumdan sonra da devam etti. Araştırmalara rağmen sebebi bulunamadı. Bu sırada hipertroidi rezistansı diye genetik bir tiroit hastalığı bulundu. Şu an Aldactone ve Dideral kullanıyorum. Acaba bu hapların herhangi bir yan etkileri olabilir mi? Bir de tedavi ne şekilde olabilir? Ayrıca göğsümde balık şeklinde bir şişlik meydana geldi. Mamografi çektirdim ancak bir şey çıkmadı. İlginize teşekkür ederim.

Kullanılan her ilacın yan etkisi olabilirse de belirttiğiniz ilaçlara bağlı çok ciddi ve hayatı tehdit eden yan etkiler beklenmez. Yüksek tansiyonun bir nedeninin de hipertiroidi olduğu unutulmamalıdır. Sizi takip edecek hekim bir Kardiyoloji veya İç Hastalıkları Uzmanı ve Endokrinoloji Uzmanı olmalıdır. Göğsünüzdeki kütle için gerekli tetkikleri yaptırdıysanız takip altında olmak kaydıyla endişelenecek bir durum olmayacaktır. Geçmiş olsun.

Memede kist

Sol göğsümde kist çıktı. Doktor sadece ağrılarım için ilaç verdi. Kist süt kanallarındaymış. Neden kist oluştu ve başka ne yapmam gerekiyor? Doktor çok fazla bilgi vermedi. Önemli değil mi?

Kist içi sıvı dolu oluşumdur. Sizde de süt kanallarında bu durum ortaya çıkmış. Korkulacak bir durum olmadını biliniz. Yapmanız gereken düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmaktır. Geçmiş olsun.

Gastrit

Gastrit teshisi üzerine doktorum dört farklı ilaç verdi. 20 yasındayım bir günde tüm bu ilaçları kullanmak ağır gelir mi? Lansor ve famodin beraber kullanıldıgında kalbi yorduğunu duydum.

Gastrit tanısı konulmuş ise bu dört ilaç biraz abartılı olmuş. Genellikle gastritlerde tek başına proton pompa inhibitörü denilen ilaçlar tek başlarına yeterli olur. Bu dört ilaç ağır gelmez ancak (tanınız sadece gastrit ise) dördünü birden kullanmanız gerekli olmayabilir. Sabahları Lansor ile akşamları famodin birlikte kullanılabilir. Bilginiz olsun.

Mide rahatsızlığımdan dolayı doktora gittim ve endoskopi oldum. Bunun sonucunda doktorum bana miden kıpkırmızı olmuş dedi ben endoskopi sonucuna baktığımda yer yer iltihap ve teşhis olarak da pangastrit yazıyodu. Doktorum 14 gün trio tedavi paketi kullanacaksın dedi. Kullandım acaba bundan sonra ne gibi ilaçlarla tedavime devam edicem?

Pangastrit midenin iç yüzünü kaplayan mukozanın kızarıklık ve şişliğine verilen isimdir. Gastritlerde midede şişkinlik, dolgunluk hissi ve hazımsızlık gibi belirtiler vardır. Endoskopik ve patolojik olarak gastrit tanısının konulmasından sonra nedene yönelik tedaviler başlanır. Midenizde bulunan mikroorganizmayı yok etmek için 3 ilacın bir arada kullanıldığı tedaviler uygulanıyor ve %80-90 oranında mikrop yok edilebiliyor. Ancak bu mikroorganizma midenizde olsa bile mutlaka yok etmek gerekli olmayabilir. Bazı özel durumlarda bu mikrobun yok edilmesi gerekir. Pangastritte bu mikrobun tedavi edilmesi gerekli değildir. Bu konu ile bağlantılı olarak 'İlgili başlıklar' bölümünde bulunan 'Helicobacter pylori' başlıklı yazımı okursanız ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Boşu boşuna ilaç kullanmamanız için takip ve tedavinizi bir Gastroenteroloji Uzmanına yaptırmalısınız. Mutlu günler.

Saçlarım dökülüyor

Merhabalar; elektrik-elektronik müh. 3. sınıf öğrenci biri olarak yoğun bir tempo ile çalışmalarımın olması gerekiyor. Ama ne yazık ki üzerimde genel olarak bir yorgunluk, atalet var ve bir türlü kurtulamıyorum. Bununla beraber saç dökülmesi probleminden aşırı derecede şikayetçiyim. Şakaklarda saç hiç kalmadı ve büyük bir hızla da dökülmeye devam ediyor. Gittiğim bütün doktorlar farklı ilaçlar tavsiye ettiler ama hiçbirinden güzel bir cvp alamadım. Saçlarımı kazıtmayı düşünüyorum ve bitkisel yağlar kullanmak istiyorum. Sizin bu konudaki bilgilerinizden yararlanmak isterim...

Yorgunluk, aşırı çalışma ve strese bağlı olabilirse de öncelikle altta yatan organik bir hastalığın olup olmadığının araştırılması gerekir. Bunu dışında saç dökülmesinin genetik bir temeli de olduğundan yapacağınız fazla bir şeyler olduğu kanısında değilim. Bitkisel yağları kullanan ve saçlarını kazıtan ilk kişi siz olmadığınıza göre bu girişimlerden pek yarar beklememelisiniz.

Mide fıtığı

Sayın hocam, anneanneme mide fıtıgı teşhisi konulmuş şuan hiçbir şey yiyip içemiyor. Ameliyatta olamıyor 85 yaşında masada kalır deniliyor, araştırmalarıma göre mide fıtığı ölümcül degil deniliyor, ama neredeyse ölüme terk edildi çok sancı çekiyor. Sürekli acillere götürüp tek yapılan şey serum bağlamak maşallah mideden hariç hiç bir sorunu yok bize ne söyleyebilirsiniz acele cevap bekliyorum...

Mide fıtığında sancı olmaz. Sancı yakınmasının başka bir nedeni olmalıdır. Mide fıtığına bağlı beslenme bozukluğu ise oldukça nadir görülen bir durum. Bu nedenle anneannenizi bir Gastroenteroloji Ünitesine göstermeniz yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.
Yayın tarihi: 23.03.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
22767
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.