Doktorlar

Kasıklarda ağrı (Sorularınızın yanıtları)

Kasıklarda ağrı (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor.

Eşimde yaklaşık 1,5 aydır şiddetli kaşık ağrısı, buna paralel olarak, devamlı olarak tuvalet ihtiyacı, (gitmediği zaman çok iyi) çıktığı zaman yanarak yapma, ve kuvvetli şekilde ağrı. Almanya'dayız. Tüm tetkikleri yapıldı. Maalesef hiç bir şey çıkmadı. Nedir bu? Gece uykusu namına bir şey kalmadı. Kasıklarda hala ağrı mevcut. MR bile çekildi. Ama nafile. Ne olursunuz yardımcı olun veya bizi bir yere yönlendirin. Bilmiyoruz nedir. Şimdiden teşekkürler, sağ olun.

Kasıklarda sancı genel olarak organlarından, idrar yollarından ve kalınbağırsaktan kaynaklanır. Gaita yaparken yanma ve acıma makatın çıkışında anüs denilen bölgede bir çatlak (fissür) veya hemoroit (basur) olduğunu düşündürür. Bunun dışında tuvalet ihtiyacı ile tetiklenen sancılarda kalınbağırsakta oluşan spazm akla gelir. Bütün bunların çözümü için bulunduğunuz yerde güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız.

Bulantı

Midemde sürekli şişkinlik var son günlerde ağzımda su toplanıyor. Arada birde nefes alamıyormuş gibi oluyorum. Biraz fazla yersem rahatsız oluyorum. Mide bulantılarım daha fazla olmaya başladı ve midemin üzerinde şişkinlik var. Sorularımı bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Fazla yemekle bulantı hissi ve şişkinlik yakınması hazımla ilgili sorunlarınızın olduğunu gösteriyor. Bu gibi bir durumda muayene ve gerekli tetkiklerden sonra karar verilebilir. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmanız gereklidir. Geçmiş olsun.

Genizden akıntı

Doktor bey üç senedir boğazımda akıntı var. Mevsimlere göre artıp azalabiliyor. Alerji dediler. İlaç kullandım fakat bir türlü iyileşemiyorum. Bu bana bayağı sıkıntı veriyor. Çözüm ne olabilir? Bana yardımcı olursanız sevinirim. İyi çalışmalar.

Genizden olan akıntı sinüzit veya rinit denilen durumun bir belirtisidir. Mevsimlere göre artıyorsa alerjik rinit denilen ve burun salgısının artması ile seyreden bir durum söz konusu olabilir. İlgili branş Kulak Burun Boğazdır. Sorunlarınızı içio o bölüme başvurmalısınız.

Baş dönmesi

Sürekli bir bas dönmesi ve mide ağrısı çekiyorum. Midem de bulanıyor, önce bas ağrısıyla başlıyor, hemen sonra bas dönmesine donuyor ve midem bulanıyor. Çok rahatsız olmaya başladım.

Baş ağrısı ile başlayan ve sonra ortaya çıkan yakınmalarda öncelikle baş ve boyunla ilgili sorunlar akla gelir. Özellikle sık görülen migren tipi ağrılarda da bu gibi yakınmalar görülebilir. Yakınmalarınız için öncelikle bir Nöroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Halsizim

Merhaba benim göbeğimin sol tarafında ağrı var. Çok halsizim ve kilo kaybediyorum. Ayrıca daha önce amip tedavisi gördüm ama şu an tahliller negatif çıkıyor. Ne gibi bir hastalık olabilir? Şimdiden teşekkürler.

Halsizlik, ve göbeğin sol tarafında ağrı çok genel belirtiler. Bu yakınmalara bakıp bir fikir ileri sürmek pek mümkün değil. Bu nedenle çok sayıda olasılığı yazmak anlamlı değil. Yakınmalarınızı ve yapılan tetkikleri daha ayrıntılı yazacak olursanız daha sağlıklı bilgi verebilirim.

B hepatiti

Hocam ben hepatit B hastalığı geçirdim ve bu hastalık bende kalıcı olabilir mi ve bu hastalığı geçiren bir daha aynı hastalık belirtileri geçirir mi? Bu hastalık için kontrollerde neler yapmam gerekmektedir? Şimdiden teşekkürler.

Hepatit B virüsüne bağlı hastalık geçirdikten sonra ne olduğunu yazmamışsınız. Bu virüsü bedeninizden atmışsanız sorun yok. Eğer taşıyıcılık gelişmişse bu durumda karaciğerde bir sorun bulunmaz ve kişiler normal yaşamlarını sürdürebilirler ve taşıyıcı olan kişilerin %90'ı yaşam boyu bu durumda kalırlar. Geri kalan %5 kişide de bağışıklık gelişir. Diğer %5'lik bölüme giren hastalarda ise karaciğer bozulmaya başlar ve tedavi gerekir. Taşıyıcı durumunda olan kişilerin belli aralıklarla takip gerekçesi de budur. Bu nedenle düzenli olarak tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Rutin olarak yapılacak tetkikler AST, ALT, HbsAg, AntiHBs, HbeAg, AntiHBe, Alfa feto protein ve Üst Batın Ultrasonografisi'dir. Gereksiz tedavi ve uygulamalardan sakınmak için takipleriniz Gastroenterohepatololoji uzmanları tarafından yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

Kabız

Sayın doktor bey, 14 yaşında bir kızım var ve kabızlık sorunu yaşıyor. Tuvalete gitme ihtiyacı hissetmiyor. Bu kabızlığı yenmemiz için ne yapılmalı yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

Öncelikle bir hekim tarafından muayene edilmeli, tetkikler yapılmalıdır. Yapılacak tetkiklerden sonra gerekli tedavi yöntemlerine başlanmalıdır. Tedavi ile birlikte genel önlemler de alınmalıdır; öncelikle posa bırakan besinler (meyve, sebze) tüketilmelidir. Kayısı, kuru erik, incir ve kabuklarıyla yenilen elma özellikle yararlıdır. Muz ve şeftali kabızlığı artırabilir. Bunun haricinde bol sıvı, yürüyüş, her zaman aynı saatte dışkılama ve dışkılama isteği geldiğinde ertelememek önemlidir. Bulunduğunuz yerdeki bir Gastroenteroloji Ünitesi size yardımcı olacaktır. Sağlıklı günler diliyorum.

Mide ağrısı

Doktor Bey, kısa sure önce çok sık içmememe rağmen kahve içtiğimde tekrarlanan mide ağrısı yasadım. Sabahları eğer uyandıktan bir saat içinde bir şeyler yemesem bulantı oluyor. yedikten sonra da bazen çok hafif bulantı hissediyorum. Sinirlendiğimde ya da strese girdiğimde bulantı artıyor ve ağrı başlıyor. Doktora gittiğimde Lansor adlı ilacı verdi onun dışında bir şey söylemedi. Sürekli kullanmalı mıyım yoksa ağrı olduğunda mı almalıyım? Teşekkürler.

Midenizde asit fazlalığına bağlı yakınmaların olduğu görülüyor. Bazı besin maddeleri ile yakınmaların olması, bir şeyler yeme gereksinimi bunun bir göstergesi. Kullandığınız ilacı belli süre düzenli kullanmalısınız. Devam dozunun ne olacağını sizin ilacı bırakmanızla ilgili olarak ortaya çıkacak yakınmalarınız belirler. Bu dozun ayarlanmasını bir Gastroenteroloji Uzmanına bırakmalısınız. Geçmiş olsun.

Karnımda şişlik var ne yapmalıyım?

Gaz çıkarın!

Zayıflama, yüksek sedim

Hastamın sedimi 110 mm. 1 ayda 13 kg kilo kaybı var idrarda protein kaybı (++) CRP si yüksek ve aşırı devam eden sağ bacak ağrısı var tetkikleri için hastaneye yatırdık ama sonuç alamadık daha siz ne düşünürsünüz böle bir durumda!teşekkürler.

Zayıflama ve yüksek sedimentasyon önemli belirti ve bulgulardandır. Bunların altında yatan nedenin araştırılması gerekir. Yaşlılarda böyle bir durumla karşılaştığımızda kötü huylu hastalıkları, gençlerde ise romatizma gibi diğer hastalıkları daha ağırlıklı olarak düşünürüz. Yazdığınız tetkikler çok sayıda hastalıkta bulunabilen genel sonuçlar olduğu için bir fikir ileri sürmek çok anlamlı olmaz. Zayıflamanın nedeni yatırdığınız ünitede bulunmamışsa bir Üniversite ya da Eğitim ve Araştırma Hastanesinin İç Hastalıkları Kliniğine başvurmanız yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

Gebelik ve reflü

14 haftalık hamileyim, Hamileliğimin 1 ayından itibaren mide yanması ağza acı su gelmesi göğsümde yumruk hissi oluştu. Doktorum reflü dedi, rennie tablet verdi. Bu tableti pek kullanmadım. Aynı zamanda reflü için diyet yapıyorum. Yediklerime içtiklerime dikkat ediyorum. Hamilelik öncesinde midemde nadir problemler olur, soda içtikten sonra geçerdi. Şimdi ise kusmalarım azaldı, ama devam ediyor, Ayrıca geğirme, kısa süreli hıçkırık başladı. En kötüsü geğirmeye çalıştığımda midemdeki hava zorla çıkarken kusmam. Kusmam sabah olunca sıvı akşam ise yemekler çıkmakta. Şu anda hamilelik nedeni ile kullandığım ilaç dışında başka bir ilaç kullanmıyorum. Hamileyken beni rahatlatabilecek bir şeyler var mı? Tavsiyeleriniz nelerdir.

Gebelik ile birlikte bedende hormon dengesi değişir. Bu değişen denge sonucu mide ile ilgili yakınmalar ve reflü ortaya çıkabilir. Ayrıca hamileliğin ilerlemesiyle karın içi basıncının artması da reflüyü artırıcı yönde etki yapar. Bu nedenle hekiminize danışarak reflü için belirli ilaçları kullanmanız gerekli olacaktır. İlaçlar sizi kısmen de olsa rahatlatacaktır. Geğirmenizin hamilelikle, reflü ile ya da mideniz ile bir ilgisi yoktur. Geğirmeniz hava yutmanıza bağlıdır. Hava yutmazsanız bu yakınmanız hemen sona erecektir. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 24.08.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
11033
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.