Doktorlar

Karnımda şişlik var, ne yapmalıyım?

Karnımda şişlik var, ne yapmalıyım?

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Mahmure.com'un Sağlık sayfasında cevaplıyor.

karın ağrısı

Sorun: Reflü

Soru: Merhaba. Bundan iki yıl önce aşırı gaz ve reflü şikayeti ile doktora gittim, endoskopi sonrası midemde bakteri görüldü ve borusunda polip tespit edildi ve alınarak biyopsiye yollandı fakat mide dokusu olduğu anlaşıldı sonrasında üçlü bir ilaçla tedavi gördüm, şikayetlerim azalmıştı ancak son 6 aydır reflü hariç şiddetli gaz durumum geri geldi, bulantım da başladı bakterinin yeniden çoğalmış olması mümkün müdür? Saygılar ve teşekkürler.

Yanıt: Yemek borusunda bulunan patoloji açısından tekrar değerlendirilmeniz gerekir. Midedeki mikroorganizmanın yeniden çoğalmış olması gaz ve bulantı gibi yakınmalarınızı açıklamaz. Bulantı ve gaz nedeni ile öncelikle mide ve kalınbağırsaklarınızın bir Gastroenteroloji Ünitesince araştırılması gerekir. Geçmiş olsun.

Sorun: İBS

Soru: Sayın hocam. 28 yaşında kızımın şişkinlik problemi var. Çeşitli muayeneler tahliller yaptırdık. Endoskopi de yapıldı anormal bir durum yok diyorlar. Bilhassa aç olsun tok olsun “karnımda her iki yöne yatay eksende ağrım başlıyor, akabinde şişiyorum" diyor. Son olarak İBS olabilir dediler. Saygılarımla.

Yanıt: Karında şişkinlik ve gaz kalınbağırsakla ilgilidir. Anlattıklarınız İBS ile uyumlu görülüyor. Yakınmalarınız başka bir duruma ait değil de yalnızca karındaki gazlarla ilgili ise tedavi ile kısmen yarar görebilirsiniz. Ancak yine de bir Gastroenteroloji Ünitesince tetkik edilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Sorun: Gastrit

Soru: Hocam 3 kez endoskopi yapıldı helicobakteri ve gastrit çıktı. İki kez ilaç tedavisi gördüm bakteri yeniden nüksetti 3. kez tedavim yarım kaldı artık bünyem antibiyotikleri kaldırmıyor. Aşırı derecede rahatsızım ve ne…. mide ilacı kullanıyorum. Nasıl tedavi olmam gerekiyor artık ne yapacağımı şaşırmış durumdayım? Psikolojim bozuldu iş hayatımı ve günlük hayatımı olumsuz etkilemektedir. Yardımlarınızı bekliyorum saygılar.

Yanıt: Yakınmalarınızı yazmamışsınız. Aşırı derecede rahatsızlığınızın ne olduğu bilinmiyor. Ancak gastrit açısından tedavi olmanız gerektiği düşünülürse de midenizdeki mikroorganizma için bu kadar inatla tedavi önerilmiş olması anlaşılmıyor. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve gereksiz tedavilerden sakınmalısınız. Geçmiş olsun.

Sorun: Hepatit B

Soru: Hocam merhaba. 4-5 sene evvel Hepatit B teşhisi ile 1 hafta hastanede yattım. 6 ay boyunca her ay kontrole gelmem gerektiğini söylediler. Ben de her ay gidiyordum her seferinde sonuç pozitif çıkıyordu fakat karaciğer değerlerinde düzelme de oluyordu. En son gittiğimde virüsün kanda görünmediğini, değerlerimin de çok iyi olduğunu söylediler ve bana bir aşı yazarak aşıyı vurul daha da kontrole gelmene gerek yok dediler. Bana ne bağışıklık kazandın, ne kronik, ne de taşıyıcı dedi. Ben de aşıyı oldum o gün bu gündür de karaciğer değerlerimi ölçtürmüyorum. Fakat bugün karaciğerimde bir ağrı hissediyorum nefes alırken de sanki bütün iç organlarıma bıçak saplanıyormuş gibi oluyor. Şimdi bu ağrılar özellikle karaciğerde olan ağrı beni çok endişelendirdi. Acaba bağışıklık kazanmamış olabilir miyim? Ya da hastalığın yeniden seyri mümkün mü? Teşekkürler

Yanıt: Öncelikle sorununuz Gastroenteroloji ile ilgili. İlgisiz branşlarda zaman kaybetmeyiniz. Karaciğeriniz açısından virüs bedene girdikten sonra eğer kandan silinmişse bu, bağışıklığın oluştuğu anlamına gelir ki olan bağışıklık için tekrar aşı yapmanın anlamı yoktur. Karaciğer hastalıklarında ağrı beklenmez esasen eski hastalığınız ile ilgili bir sorun düşünülse bile anlattığınız gibi bir yakınma olmaz. Dolayısıyla yakınmalarınızın eski hastalığınızla ilgili olduğunu düşünmek fazla anlamlı değildir. Gerek mevcut yakınmanız ve gerekse de karaciğerinizin son durumu açısından bir Gastroenteroloji Ünitesince takip olmalısınız.

Yayın tarihi: 28.02.2012
« tüm yazıları
Soru Sor
24252
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.