Doktorlar

Karnımda aşırı gaz var (Sorularınızın yanıtları)

Karnımda aşırı gaz var (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor.

Nevzat Bey, benim karnımda 2 yıldır aşırı gaz var ve ağrı yapıyor. Gaz çıkarmaktan bıktım neden geçmiyor? Ne önerirsiniz? Allah sabır ve sağlık versin size ve cümlemize saygılar.

Karında bulunduğunu ifade ettiğiniz gaz, kalınbağırsaklarda bulunan bakteriler tarafından üretilir. Bağırsakta bulunan gazların miktarı ve oranları bakterilerin cinsine ve sayısına, yenilen besinlere ve bu besinlerin sindirilebilme durumlarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Yakınmalarınızın bir Gastroenteroloji Ünitesince tetkik edilmesi gerekir. Yapılan tetkikler sonunda bir hastalık varsa tedavi edilmeli, gerekirse bağırsak florasına yönelik uygulamalar yapılmalıdır.

Nefes almakta zorluk çekiyorum

37 yasındayım. Sağ göğsümden kaburgamın altına ve koluma vuran bir agrı var hareket ettiğimde de çok ağrıyor. Sağ taraf göğsümde kist var. Bu yüzden mi oluyor ? nefes almakta zorluk çekiyorum.neden oluyor ? Şimdiden Teşekkürler.

Hareket ettirmekle kola vuran ağrılarda o bölgedeki kas, kemik ve eklemlerdeki hastalıklar akla gelir. Ayrıca nefes almakta bir sorununuz olduğuna göre yine o bölge ile ilgili olarak akciğerlere de bakılmalıdır. Göğüste bulunan kistin yakınmalarınızla bir ilgisi yoktur. Bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Demir eksikliği ve beden direnci

Merhaba, ben 29 yaşındayım bademcik ameliyatı olmama rağmen her ay sürekli ateş ve bezelerim oluşuyor ve aşırı ateşleniyorum. tüm tahlillerimi ve özel hastanelere gitmeme rağmen bir türlü çözüm bulunamadı. tek problemin DEMİR eksikline bağlı vücut direncimin düşük olmasına bağlanıyor. özellikle adet dönemime yakın zamanlarda bu boğaz rahatsızlığım çıkıyor ve 3-7 gün içerisinde antibiyotik tedaisi ile geçiyor. Lütfen bana yardım edebilir misiniz?

Demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlıkta birtakım yakınmalar ortaya çıkabilirse de ayda bir ateşlenme ile birlikte bezelerin oluşması beklenmez. 'Demir eksikliğiniz var, bunun için direnciniz düşük, bu nedenle de ayda bir hastalanıyorsunuz' demek çok sağlıklı bir açıklama değil. Öncelikle niçin demir eksikliğinizin olduğunun saptanması, sonra eksikliğin yerine konması gerekir. Bu nedenle bir İç Hastalıkları ve aynı zamanda bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karnım sert ve şişkinlik var

Karnımda şiddetli bir ağrı oluyor ve iki büklüm kalıyorum. karnım sert ve şişiyor o anda. geriliyor sanki kasılma kramp gibi aniden. soğuk ter döküyorum ve bayılacak gibi oluyorum ağrıdan. Ayrıca makattan kramp giriyor ağrı. gaz problemim de var. ağrının hangi taraf olduğunu pek anlayamadım ama kasık tarafından da oluyor sağ taraf gibi. Belirtilerim hangi organımla ilgili olabilir? Ayrıca kansızlık da var ve trombositim 135 sınırda. karaciğerle bir bağlantısı olabilir mi? net bir şey demedi gittiğim doktor? Tekrar gideceğim ama size de sormak istiyorum?

Karında tarif ettiğiniz ağrılar kalınbağırsak spazmına benziyor. Spazm sonucu ortaya çıkan ağrılar sonunda refleks olarak soğuk terleme ve baygınlık ortaya çıkabilir. Ayrıca kasıklarda olan sancılarda da kalınbağırsak ve hastalıkları akla gelir. İritabl bağırsak sendromu başta olmak üzere birçok durumda bu yakınmalar görülebilir. Kansızlık ve trombosit azlığının nedenlerinin de araştırılması gerekir. Bu son durumun karaciğerle ilgili olma olasılığı da vardır. Hekiminiz size çıkan sonuçlara göre gerekli açıklamayı yapacaktır. Geçmiş olsun.

Sık idrara çıkma

Merhaba hocam benim iki sorum var cevaplarsanız çok iyi olur ilk sorum benim bu 2 haftaya kadar çok küçük tuvaletim geliyor neden acaba 2. ise benim cinsellikle aram çok fazla neden olabilir bunu bir sakıncası var mıdır?

İdrar yollarında veya cinsel organlarda meydana gelen iltihabi durumlarda belirttiğiniz yakınmalar olur. Her kişinin cinsel kapasitesi farklıdır ve bu farklılığın zararı yoktur.

Ciğerleri su toplamış bir insanın neler yapması gerekiyor ve tedavisi hakkında bilgi almak istiyorum. Teşekkürler ilginiz için.

Ciğerden kastınız akciğer olmalı. Akciğerin dışında bulunan boşlukta sıvı toplanmasının birçok nedeni vardır. Bu durum tek bir hastalığa bağlı olmadığından neler yapılması gerektiğini söylemek mümkün değil. Hastalığın teşhisi yapıldıktan sonra gerekli bilgi sağlıklı olarak verilebilir. Geçmiş olsun.

GAVISCON Şurubun uzun süreli kullanımında bir sakınca var mıdır?

Her ilacın yan etkisi vardır; ancak bu ilacın uzun süreli kullanılması sırasında çok önemli yan etkiler beklenmez.

Safra kesesinde polip

Hocam benim safra kesesinde büyüklüğü 5 mm çapında polip e rastlandı. Ameliyat olmamı söylediler, ameliyat olma gerekiyor mu?

Safra kesesinde 10 mm çapından daha büyük poliplerde (kanser gelişme riski olduğundan) ameliyat önerilir. 5 – 10 mm arası büyüklükteki polipler 6 ay, 5 mm altındakiler ise 1 yıl ara ile ara ile ultrasonografik olarak takip edilirler.

Aşırı geğirme

Merhaba yaklaşık 1 aydır sürekli ve aşırı bir geğirme var ve bunu engelleyemiyorum. Nedeninin ve hastalığımın ne olduğuna dair neler söyleyebilirsiniz? Teşekkürler.

Her hangi bir hastalığınız yok. Hava yutuyor ve yuttuğunuz havayı çıkarıyorsunuz. Bu durum bir hastalık olmadığı için (hava yutmamak dışında) tedavisi de yoktur.

Memede kitle

Sağ göğsümde kitle olduğunu fark ettim, kontrol için hangi bölüm doktoruna gitmem gerektiğini bilmiyorum, bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz?

Bir İç hastalıkları uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hocam, ben 18 yaşındayım 40 kiloyum yaklaşık iki senedir mide problemlerim var.normalde hep ağrı var,yemekten sonra artıyor. Sancı ve gaz oluyor. Bugün doktora gittim endeskopi yaptırdım.sonuç; eritematöz pangastirit. Doktor bakteri var dedi tedavi verdi. Bir yorum yapabilir misin? Rahatlamam için. Çok kafama takıyorum..Şimdiden teşekkürler.

Eritematöz gastritte bakteri tedavisinin etkisi %6'dır. Yani sizin durumunuzdaki 100 hastanın ancak yalnızca 6'sı bakteri tedavisinden yarar görür. Dolayısıyla verilen tedavinin çok yerinde olduğunu söylemek mümkün değil. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 26.10.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
43271
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.