Doktorlar

Karnım şişiyor (Sorularınızın yanıtları)

Karnım şişiyor (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Bundan 8 yıl önce trafik kazası geçirdim. Kazada ağabeyimi kaybettim. O günden beri tuvaletimi yapmakta zorlanıyorum. Sık aralıklarla tuvalete gitme ihtiyacım oluyor, az az ve sümüksü iltihap şeklinde geliyor. Bazen hiç gelmiyor, patlayacakmış gibi sancı oluyor. Karnım şişiyor ve bir şey yemekten korkuyorum. Bende bu durumda psikolojik hastalık oldu. Her sabah uyandığımda sırılsıklam terliyorum. Psikiyatri doktoruna gittim, sonuç alamadım. Hastalığım için iç hastalıkları doktorlara gittim, bağırsaklarımın temiz olduğu söylendi. Bu kabustan kurtulmak istiyorum. Bana ne önerirsiniz, ne yapmam gerekiyor? İlginize çok teşekkür ederim.

Anlattıklarınız sizde eski deyimle "spastik kolon" olduğunu düşündürüyor. Yapılan tetkiklerde bir hastalık bulunmaması da bunu destekliyor. Ancak sık tuvalete giden, sümüklü dışkılayan ve sancısı olan birine "bağırsakların temiz" dedikten sonra yapılması gerekenler olduğu kanısındayım. İşte o gerekenler yapılmamış ki hala yakınmalarınız sürüyor. Bağırsaklarınızın hassas olduğu ve bu nedenle bazı aksamaların olduğu görülüyor. Yakınmalarınız açısından bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır. Ayrıca sağlık sayfamızda, ilgili başlıklar bölümünde "Doktor bey, bende kolit var" başlıklı yazımı okuyunuz. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Antidepresan ilaç kullanıyorum. Bunun sonucunda kabızlık çekiyorum. Dışkılama esnasında makatta ağrı ve kan oluyor. Tuvalet sonrası makatta hafif sızı şeklinde ağrı devam ediyor. Acaba koloni kanseri olma ihtimali var mı? Teşekkürler.

Depresyon için kullanılan ilaçların bir bölümünün kabızlık yapma gibi yan etkisi vardır. Bu nedenle hekiminize danışarak kabızlık yapmayan bir antidepresan kullanmalısınız. Bunun dışında makattan kanama önemli bir belirtidir. Çoğunlukla hemoroit gibi bir duruma bağlı olmasına karşın (kalın bağırsak kanseri gibi) daha ciddi hastalıkların gözden kaçırılmaması için mutlaka endoskopik olarak bağırsağınıza baktırmalısınız. Endoskopinizin (bu alanda eğitim almış olan) Gastroenteroloji Uzmanlarınca yapılmasını sağlamanız yararlı olacaktır.

Hiç bir ilaç kullanamıyorum. Küçük bir ağrı kesici veya göz damlası dahi kullandığımda enzimlerim yükseliyor. Hastaneye gidip serum takılınca ayağa kalkabiliyorum. Hastanede tahlil yaptırdım, tahlillerim temiz çıkıyor. Aynı zamanda hastalıkları ve bel fıtığı hastalığım var. Bunlar için tedavi göremiyorum. Çünkü ilaç kullanamıyorum. Psikolojik tedavi de alamıyorum. Bundan 15 yıl önce ilaç alabiliyordum, şu anda alamıyorum. Ne yapmam gerekiyor? İlginize teşekkür ederim.

Tedavide kullanılan ilaçların bedenden atılma yolları farklıdır. Bunların başlıcası böbrek ve karaciğerdir. Bazı ilaçlar karaciğerde işlenerek (metabolize olarak) zararlı etkilerinden arındırılır ve vücuttan atılır. İşte bu işlem sırasında bazı ilaçlar karaciğere dokunabilir (toksik hepatit). Sizin ilaç kullanınca enzimlerim yükseliyor dediğiniz durum bu olsa gerek. Ancak karaciğer ile ilgisi olmayan ve metabolizma yolları farklı olan ilaçların karaciğere toksik etkileri yoktur. Böylece bu grup ilaçları rahatça kullanabilirsiniz. Bir karaciğer hastalıkları uzmanına (Gastroenterologa) başvurmanızı ve kullanabileceğiniz ilaçların listesini elde etmenizi öneririm.

Bana Akdeniz Ateşi teşhisi konuldu. Verilen ilaçların içeriğini okuyorum, çok ağır sonuçları ya da yan etkileri var. Diyelim ben bu ilaçları sürekli kullanırsam ki kullanmak zorundayım. İleride vücutta herhangi bir tahribata yol açar mı? Kullanmazsam bu ağrıların sonu nereye gider? Yani sonunda ne çekerim? Şimdiden teşekkür ederim

Ailevi Akdeniz Ateşi için kolşisin içeren ilaç kullanmalısınız ki bu ilacın yan etkileri mevcut hastalığın zararlı etkileri yanında önemsiz sayılır. Sizdeki hastalıkta kullanılan kolşisin, hayati önemi olan organlarınızın (bu hastalığa bağlı olarak gelişebilecek) harabiyetini önleyen tek ajandır. Bu nedenle takip ve tedavinizi hekiminizin gözetiminde sürekli olarak yaptırmalısınız.

Reflü yakınmaları ile doktora başvurdum. Yapılan endoskopide kardiya gevşekliği ve pangastrit tanısı konuldu. Hızlı üreaz testi erken pozitif olarak saptandı. Ailemde ablamda intestinal metaplazi denilen ilerlemiş reflü var. Ne yapabilirim?

Midede yanma ve bu yanmanın yukarıya yayılması, ağza acı suların gelmesi ile reflü olduğu düşünülür. Bu yakınmalar nedeni ile yapılan endoskopinizde borusu ile mide arasında bulunan kapakçığını görevini tam yapmadığı (kardiya gevşekliği) anlaşılıyor. Ayrıca tüm midede bir gastrit hali (pangastrit) ile (hızlı üreaz testi ile) H. pylori saptanmış. Yapılacak iş midenin koşullarını düzeltecek ilaçlara başlamak. Yapılmaması gereken bir durum da midenizde bulunan mikroorganizmaya yönelik olarak (gereksiz yere) antibiyotik tedavisi verilmesi. Ablanızda bulunan intestinal metaplazinin değerlendirilmesi (yani doğru takip ve doğru tedavi) için mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.
Yayın tarihi: 20.10.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
11569
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.