Doktorlar

Karnım gurulduyor (Sorularınızın yanıtları)

Karnım gurulduyor (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Sorulardan birine verdiğiniz cevapta: "Karında gurultu yakınması tek başına ise yani başka şikayet yok ise bağırsaklarda ciddi bir sorun düşünülmeyebilir" demişsiniz ve bağırsak düzenleyicisi dediğiniz ilaçlarla bu yakınmaların geçebileceğinden bahsetmişsiniz. Bana da yapılan tetkiklerin sonucu temiz çıktı ve IBS teşhisi konuldu. Fakat tek sorun iş ve sosyal hayatımı olumsuz etkileyen gurultular oldu. Kreon, duspatalin, debridat, pankreoflat denedim fakat işe yaramadı. Önereceğiniz başka bir ilaç olabilir mi? Saygılarımla.

Sağlık sayfamızdaki soruları ve bunlara verdiğim yanıtlarımı gözden geçirdiyseniz soru soran hastalarımıza doğrudan ilaç önermediğimi görmüş olmalısınız. Bu köşenin amacı, verilen (genellikle kısıtlı) bilgiler doğrultusunda sizlere açıklamalarda ve önerilerde bulunmak ve gerekiyorsa ilgili branş hekimlerine ya da kliniklere yönlendirmektir. Bunun dışında kısa cümlelere sığan yakınmalarınıza bakarak tanı koymak ve tedavi önermek zaten tıbben uygun değildir. Sizi takip eden (ve Gastroenterolog olması gereken) hekiminize yakınmalarınızın geçmediğini iletirseniz size yardımcı olacaktır. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Karaciğer küçülmesi

Ailem on üç gün önce trafik kazası geçirdi. Anneannem öncesinde hipertansiyon hastasıydı. Kazadan hemen sonra sürekli kusmaya başladı. Kazadan sonra hastanede bulunduğu süre içinde serumlarla beslendi, pek bir şey yemiyordu. Şimdi tansiyon ilaçlarını almak için tok olması gerekiyor fakat yarım bardak su bile içse kusuyor. Doktor, karaciğerinin küçüldüğünü söylemiş. Karaciğerinin eski işlevini yapabilmesi ve kusmasını kesmemiz için tavsiyeleriniz nelerdir? Şimdiden teşekkür ediyorum.


Hastanızın tansiyon düşürücü ilaçlarını alması için tok olması gerekmez. Eğer sürekli kusuyorsa zaten içtiği hapları da kusacaktır. Bu durumda dil altına konularak uygulanan tansiyon düşürücü ilaçlar kullanılarak kan basıncı kontrol altına alınabilir. Zaten sürekli kusan bir hastaya evde yapılabilecekleriniz çok sınırlı olacağından bir sağlık kuruluşunda takip ve tedavisi gerekecektir ki orada zaten tansiyonuna yönelik tedaviler uygulanacaktır. Karaciğer küçülmesi diye bir hastalığımız yok. Yani karaciğer küçülmesinden kasıt karaciğer sirozu ise onun takibi doğallıkla farklıdır. Anneannenizin karaciğerinin işlevleri açısından sizin yapabileceğiniz tek iş hastanızın bir Gastroenterohepatoloji (yoksa İç Hastalıkları) Uzmanı tarafından değerlendirilmesidir. Acil şifa dileklerimle...

Endoskopi zor mudur?

46 yaşındayım. Bir buçuk yıl boyunca baş dönmesi şikayeti ile doktora gittim ve bana beyinde su toplanması olduğunu söylediler. Tomografi ve MR sonucu bir takım ilaçlar verildi ve endoskopi yapılması gerektiği söylenildi. Gerekirse ameliyat olmalıymışım. Ancak benim endoskopi hakkında hiçbir bilgim yok. Acı verici ve zahmetli midir? Beyindeki su beyine çok miktarda basınç yapmıyormuş. Bu ameliyat zor mudur? Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.


Beyinle ilgili hastalığınız ve önerilen ameliyatla ilgili sorularınızı bunu öneren hekime sormanız daha uygun olacaktır. Endoskopi işlemine gelince; bu tetkik ağrısız ve acısızdır. borusuna yumuşak bir boru ile girileceğinden nefesle ilgili de bir sorununuz olmayacaktır. Tek zorluğu vardır o da boğazdaki yabancı cisim nedeniyle öğürmedir. Bu işi bilen deneyimli ellerde sıkıntısız ve zahmetsiz bir tetkiktir. (Endoskopinizin bir Gastroenterolog tarafından yapılmasına özen gösterirseniz işleminiz büyük olasılıkla daha rahat olacaktır).

Spastik kolon

İyi günler hocam. Ben bir spastik kolon hastasıyım. İki yıl önce kolonoskopiye girdim. Bana bağırsaklarımın temiz olduğu söylendi. İki ilaç yazıldı; cipram ve gaz giderici meteospasmyl. Hastalığımın psikolojik olduğu söylendi ama çok sık büyük abdeste çıkıyor olmam işimi engelliyor. Gerçekten bu rahatsızlığım beni bunaltıyor.


Spastik kolon bir hastalık değildir. Burada bağırsakların çalışmasında bir aksama vardır. Sizde olan da budur. Yani bağırsaklarınız aşırı çalışmakta ve sık tuvalete gitme ihtiyacı hissetmektesiniz. Sıkıntı, sinir ve stres gibi durumlar bu rahatsızlığın artmasına neden olur ancak buna yönelik tedavilerle yakınmalarınızın geçmesi ya da en azından büyük oranda gerilemesi mümkündür. Bir Gastroenteroloji uzmanı yakınmalarınıza mutlaka etkili bir çözüm önerecektir. Sağlıklı günler.

Karaciğer yağlanması

Benim sorunum karaciğer yağlanması ile ilgili. Ultrasonda grade3 hepotasteotaz görüldü. Ayrıca ALT 147, AST 68 çıktı önerileriniz nedir? (Alkol ve sigara kullanmıyorum.)


Karaciğerin ağırlığının %5'inden fazlasının yağ olması durumunda karaciğerde yağlanmadan söz edilir. Bu yağlanma arttıkça evresi de artar ki sizde bu durum 4 üzerinden 3'müş. Boy ve kilonuzu yazmamışsınız ayrıca kandaki yağ düzeyi ve (şeker hastalığı gibi) başka hastalıklarınızın olup olmadığını da belirtmemişsiniz. Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak hücreleriniz hızlı yıkılıyor yani ALT ve AST'niz yüksek. Bu da ilerde karaciğer harabiyetinin artmasıyla siroza neden olabilir. Kilo vermek ve egzersiz yapmak başlıca tedavi yöntemidir. Konunun ayrıntısını mutlaka bir Gastroenterolog ile görüşmelisiniz.

Reflü ve özofajit

Bundan iki ay önce midemde ekşime, ağzımda elma benzeri bir tat ve midemden yemek borusuna doğru yanma başladı. Endoskopi yapıldı ve az miktarda gastrit ve A düzeyinde reflü saptandı. Pariet adlı ilaç kullanıyorum fakat şikayetlerim zaman zaman devam ediyor. Bilgi vermenizi rica ediyorum.


Yemek borusunun altındaki kapakçığın açık kalması sonunda mide içeriğinin yemek borusuna kaçmasına reflü diyoruz. Aslında reflü fizyolojik bir olay yani tüm insanlarda var. Önemli olan ise bunun süresinin ve sıklığının artması. Her reflüsü olan kişiyi yoğun olarak tedavi etmiyoruz. Yani 3-5 ayda bir midesinde yanma olan ve bu yanması boğazına yayılan ve yapılan endoskopik tetkiklerinde bir patoloji bulunmayanlara geçici tedaviler veriyoruz. Burada önemli olan reflüye bağlı olarak yemek borusunun tahriş olması, yaralar açılması (yani özofajit gelişmesi). Böyle durumlarda mide içindeki asidin yoğunluğunu azaltan ilaçlar kullanıyoruz. Böylece reflünün sürmesine karşın yemek borusuna kaçan sıvının asiditesi az olacağından sorunlar gideriliyor ya da en aza indiriliyor. Sizde de yemek borusuna kaçan asit nedeniyle yaralar oluşmuş yani özofajit gelişmiş. Los Angeles sınıflamasına göre başlangıç düzeyinde (yani A) özofajitiniz var. ("A düzeyinde reflü" diye bir durum yok). Bunun için düzenli ilaç kullanmalı ve mutlaka bir Gastroenterolog takibinde olmalısınız. Aksi halde yakınmalarınızın sürmesi bir yana size gereksiz tedaviler uygulanabilir ve hatta ameliyat önerilebilir. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 27.07.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
21853
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.