Doktorlar

Karnım ağrıyor (Sorularınızın yanıtları)

Karnım ağrıyor (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

İyi gunler. Ben 28 yaşımdayım. Bundan yaklasik 1,5 yil once dogumdan hemen sonra karnimda agrilar başladı, 2 hafta kadar once şikayetlerimin artması üzerine doktora gittim. Kansizlik bulundu. Doktorum kan hapı verdi, onu kullaniyorum ama agrilarda degisiklik olmadi. Bu agrilari genellikle karin alt bölgesinde, zaman zaman karnin sag ve sol taraflarinda, bazen de ortasinda hissediyorum. Her seferinde olmasa da idrar yaparken ve iliskiye girerken de aci hissediyorum, Son 1 haftadir da karnimda biraz siskinlik hissediyorum, Sizce bu agrilarim kansizliktan mi kaynaklaniyor? Bu konuda beni bilgilendirirseniz memnun olurum, Şimdiden tesekkurler, iyi çalışmalar.

Kansızlık karında ağrıya neden olmaz. İdrar yaparken ve ilişki sırasında olan yakınmalarınız için bir Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Bunun dışında karnın değişik bölgelerinde ağrılar ve şişkinlik kalın bağırsağınızın çalışmasıyla ilgili olabilir. Bu nedenle bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

Anlaşılamayan sorun

2 yıl önce boğazıma takılan ve bir türlü geçmek bilmeyen rahatsızlığım için 2 hafta önce yine böyle internetten aldığım bilgilerle gastoentolojı ye gıderek tedavi oldum ve bana pantpas 40 mg verdiler bu durumda hastalığımın tam olarak ne olduğunu anlayabılmıs degılım eylulde endoskobıye girmem gerektiğini soyledı gun aldım ama sımdı gastoentolojıyle karıstırılan colyak hastalıgını arastırdım aynı belırtıler colyak hastalıgındada var karıstırılma ıhtımalı olabılır mı tesekkurler.

İki yıl önce boğazınıza takılan rahatsızlığınız olmuş. Bundan ne kastettiğiniz anlaşılmıyor. Hiç bilgi vermeden bu durum Çölyakla karışırmış diyorsunuz. Neyin neyle karıştığını bilmek mümkün değil. Sorularınızı anlaşılır yazmalısınız.

Spastik kolit - Crohn

Merhaba değerli hocam, ben sağlık personeliyim.8-9 ay devam eden ishal şikayetlerimin akabinde bana spastik kolit, Crohn hastalığı teşhisi kondu. İç hastalıkları uzmanı duspatalin 3*1 asacol 3*1 prednol 4mg 1*1 ve citol 20mg 1*1 tedavisini verdi. Tedaviye başlar başlamaz ishalim kesildi.15 hazirandan bu yana ilaçlarımı kullanıyorum. bu hastalığın tedavisi en az ne kadar süre olmalı? 6 ay yada 1 sene sürer mi? sürerse bu ilaçların yan etkisi olur mu? Saygılarımla.

Crohn hastalığı olan birinde ayrıca spastik kolonunuz var denmesi fazla anlamlı değil. Ayrıca yakınmalarınız geçmiş olsa bile Crohn Hastalığı için verilen ilaçların dozU son derece yetersiz. Crohn ya da spastik kolit açısından bir Gastroenteroloji ünitesinde araştırılmanız yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

Ülseratif kolit

Kolonoskopi sonucu ülseratif kolit teşhisi konuldu önce salazoprin daha sonra salofalk kullandım 7 yıl sonra kolonoskopi yaptırdım ülser olmadığım kronik rektit olduğum söylendi bu hastalığın geçme olasılığı var mı tedavisi nedir?teşekkürler.

Uzun süredir bu hastalı nedeni ile takip ve tedavi altında olduğunuz anlaşılıyor. Ülseratif kolitte 3 yıl nüks olmaz ise ilaç kullanımına takip altında olmak kaydıyla ara verilebilir. Son durumunuz için kolonoskopi raporu ve varsa patoloji sonuçları yol gösterici olabilir. Geçmiş olsun.

İshal

Benim cevap gelmedi rica etsem ne olur benım sorunum bazen arada bılmıyorum ama asırı mıdem bulanıyor adetım gelıyor bazende ıshal oluyorum. Mıdem asırı bulanıyor ve antıbıyotık ve serum yıyınce gecıyor kolonoskopı ve endoskobıden cok korkuyorum. Baktıramam dıye baktıramıyorumda ama teshısı ne olabılır mıdem ıyıyıdı. Strestende bazen sadece bulantı oluyor. Kötu oluyor bırsey yıyemıyorum cıpro kullanıyorum ıshalım kesılıyor mıdem yerıne gelıyor yıyorum herseyı ama bu yaz ayları bahar gecıs donemlkerınde cok sık yasıyorumm nedır artık yazın gelmesıı korkutuyorr

Yakınmalarınızı ayrıntılı ve anlaşılır biçimde yazmalısınız. Hekime başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Korku ya da başka nedenle tetkik yaptıramıyorsanız size kim yardım edebilir ki?. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

İshal

2,5 aydır ishalim. günde 4-5 defa tuvalete çıkıyorum.tahlillerimde ENTEMOEBA HİSTOLYTİCA KİSTİ görüldü. İç hastalıkları uzmanı DEBRİDAT FORT ve ORNİSİD TABLET verdi. ilaç kullanım esnasında biraz düzelme oldu ama ilacın bittiği gün aynen başlangıç durumuna döndüm. İnternette araştırma yaptım bu kistin karaciğere sıçrama ihtimali varmış ve tehlikeliymiş. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Cevabınızı 4 gözle bekliyorum.

İnternette yaptığınız araştırma ne işinize yaradı merak ediyorum. Kendi başınıza araştırma yapacağınıza bu işi konunun uzmanlarına bırakmanız daha doğru olmaz mı? İshaliniz için bir Gastroenteroloji Ünitesinde tetkik edilmelisiniz.

Kasıklarda sancı

Nevzat Bey; Regl dönemime 10 gün kala büyük tuvaletime çıktığımda sonrasında kasıklarımda inanılmaz şiddetli bir sancı oluyor. Adet sancısı gibi 5-10 dk sürüyor ve geçiyor. Regl olunca bu durum geçiyor. Bir sonraki reglime 10 gün kala yine aynı şey başlıyor. Normalde de kolitim var çok rahat dışarı çıkamam ama böyle sancım da olmaz. Regl dönmelerimde bu neden oluyor olabilir?

Adet dönemlerinde bedende hormonal ve fizyolojik bazı değişiklikler ortaya çıkar. Adetlerle ilgili sancılar da bunlardan biridir. Bağırsağınıza yönelik olarak yapılan tetkikler değerlendirilmelidir. O dönemlerde spazm çözücü ilaç kullanabilirsiniz.

İritabl kolon

Sayın Hocam, sabah kalkınca inik olan karnım gün içerisinde yedikçe ve su içtikçe akşama doğru balon gibi şişmeye başlıyor ve karnım geriliyor. Bir haftadır göğüs kemiğinin yaklaşık 4 parmak altında ele gelen 5x5 cm büyüklüğünde bir sertlik var. Asistan bir doktor bana iritabl barsak hastalığı olabileceğini söyledi. Kilo kaybı veya iştahsızlık yok ama kendimi çok fazla dinlemeye başladım. Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla.

İritabl bağırsak sendromu yani hassas bağırsak, kişiyi rahatsız eden ancak yaşamı kısaltmayan bir durumdur. Ancak sizde iritabl bağırsak sendromu olup olmadığını söylemeden önce bu duruma yönelik olarak tüm tetkiklerin yapılmış olması gereklidir. Size bulunduğunuz yerdeki bir Gastroenteroloji uzmanı yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

İritabl kolon

Karın Gurultusu, şişkinlik, hafif ağrı ve iştahsızlık şikayetiyle bir gastroenterologa gittim. Sigmoidoskopi, ultrason, tomografi, kan ve idrar tetkiklerim temiz çıktı. İritabl kolon teşhisi kondu. Şikayetlerim ilaçlarla epey azaldı. Fakat bugün dışkımda bir miktar kan gördüm. Spastik kolonda kan görülebilir mi? Saygılarımla

İritabl kolon bağırsağın çalışmasındaki bir aksamayı ifade eder. Bağırsaklarda anlamlı bir patoloji yoktur, bu nedenle dışkıdaki kanın nedeni başkadır. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Bağırsaklarımda gaz var

Yaklaşık 6 -7 yıdır süren bağırsaklarımda gaz problemi var. 2-3 defa doktora gittim pskolojik olabileceğini söyledi ilaçlar iyi geliyor ama bittikten bir süre sonra aynı sıkıntılar yeniden başlıyor hiç bir tetkik yapılmadan böyle bir tanı konabilir mi ne yapmamı önerirsiniz özellikle akşamları aşırı rahatsız ediyor bu rahatsızlıktan tamamen kurtulmam mümkün mü? Bir de bu belirtilerin hangi rahatsızlıkların belirtisi olabileceği hakkında aydınlatıcı bir bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkür ederim.

Gaz sorununun altında bir hastalığın olup olmadığı yönünden bağırsaklarınız araştırılmalıdır. Ancak kullandığınız ilaçların iyi gelmesi de bize altta önemli yani hayatı tehdit eden bir sorun olmadığını düşündürür. Yapılacak iş bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmaktır.

Karnım şişiyor

Doktor bey ben ne yesem ne içsem karnım şişiyor. Buyuk tuvaletıme cıkmakta zorlanıyorum. İlaçlarla çıkıyorum ancak bir sure sonra ilaçlar da fayda etmıyor. Meyveyi cok yemeye calışıyorum ama bu kez de şişkinlik ve gazım oluyor ama tuvaletıme cıkamıyorum. Böyle olunca cabuk kilo alıyorum. Su veya yıyeceklerı cok tukettığım zaman ağızdan geri geliyor. Mide bulantısı olmuyor ama kusuyorum. GASTROENTEROLOJİYE gittim bağırsakta bir şey yok dendi ama bir daha gitmedim. Midemde mi bir sorun var yoksa metebolızmam mı zayıf? Lütfen bir çare bulun. Size kolay gelsin.

Kabızlık, şişkinlik ve gaz yakınması bağırsaklarla ilgili bir durumdur. Bağırsakta bir şey yok ifadesi rahatsızlığınız yok demek değildir. Anlaşıldığı kadarıyla hekiminiz size yakınmalarınızın altında önemli bir hastalığın olmadığını söylemek istemiş. Ayrıca yemeklerin ağzınıza gelmesi yani reflünüz var ve bunun da araştırılması gerekir. Yeniden aynı üniteye başvurup sorunlarınızı iletmelisiniz. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48

Yayın tarihi: 25.08.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
28831
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.