Doktorlar

Karnım ağrıyor (Sorularınızın yanıtları)

Karnım ağrıyor (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplıyor.

Öncelikle merhaba, ben 18 yaşındayım ve sık sık mide ağrıları yaşıyorum. Kendimce hiç bir sebebi yok bu ağrıların. Durup dururken başlıyor ağrımaya. Otururken, ders çalışırken, yürürken hatta bazen mide ağrısıyla bile uyandığım oluyor. Aslında bir ara kesilmişti bu ağrılar ama yine başladı. Öyle bir ağrı ki çok şiddetli oluyor, yürüyemiyorum nerdeyse, dik durduğum zaman bıçak saplanıyor sanki mideme. Hiç doktora gitmedim henüz. Sizce gitmeli miyim? Önemli bir şey var mıdır? Nedeni ne olabilir? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim (faydası olur mu bilmiyorum ama yazayım, boyum:165cm kilom:49). Teşekkür ederim.

Merhabalar. Karındaki sancıların birçok nedeni olabilir. Anlattığınız ağrılar çok tipik değil. Yani herhangi bir organa bağlamak zor gibi gözüküyor ise de mutlaka tetkik edilmeniz gerekiyor. Öncelikle ağrıya neden olabilecek sistemik hastalıklar, karın için organlar ve bel omurları ile ilgili durumlar araştırılarak bir sonuca ulaşılmalıdır. Bu nedenle size yakın bir İç Hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Eğer yapılan tetkikler normal çıkar ise psikolojik kökenli durumlar gözden geçirilmelidir. Sağlıklı günler diliyorum.

Sedimentasyonum yüksek

Gecen yıl çabuk yorulma, üşüme, kas krampları gibi şikayetlerimden dolayı doktora gittim. Hipotiroidi teşhisi konuldu. Yaklaşık 9 aydır tefor kullanıyorum. İkinci kontrolde doz 1,5'a çıkarıldı. Ayrıca sedimantasyonum 66/86 çıktı. Hipotiroidi rahatsızlığında sedim yüksekliği normal midir? Aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.


Merhabalar. Hipotiroidi (yani tiroit bezinin az hormon üretmesi) nedeni ile eksik olan tiroit hormonunu dışardan ilaç olarak almanız gerekiyor. Bu nedenle gerekli doz ayarlamaları yapılarak ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmalısınız. Sedimentasyon birçok hastalıkta yükselebilir. Bazı tiroit hastalıklarında sedimentasyon yüksek bulunabilirse de bir İç Hastalıkları Uzmanı tarafından ayrıntılı olarak incelenmeniz gereklidir. Mutlu günler.

Ayak şişmesi

Annemin ayakları şişiyor, bacakları ağrıyor. Ağrıdan doğru dürüst yürüyemiyor. Bu ağrı karnına da vuruyor. Acaba neden olabilir?


Merhabalar. Ayaklarda şişliğin nedeni lokal olabilir. Yani damarlarda varis gibi bir dolaşım bozukluğu var ise şişlikler görülebilir. Bunun dışında böbrek, karaciğer, kalp ve diğer sistemlerle ilgili çok sayıda hastalığa bağlı olarak da ayaklarda şişme meydana gelebilir. Bu nedenle tam teşekküllü bir hastanede güvendiğiniz bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanız gereklidir. Sağlıklı günler.

Spastik kolon hastasıyım

Merhabalar. 28 yaşındayım. Midemde gastrit ve spastik kolonum var. Kabızlık çekiyorum, hiç diyare olmam. Asıl sorun benim çabuk yorulmam. Merdiven çıkamam, bacaklarımda ağrı olur ve morarmalar genelde varis şeklinde. Fizik tedaviye, kalp damara gittim, sonuçlar olumlu. Yani bir şey çıkmadı. En son bunu dahiliye uzmanına danıştım bana kabızlık var mı dedi, evet var. Bundan dolayı dedi. Asla merdivenleri düzgün çıkamam normal yürüyüş yapabilirim. Düz yolda yürürüm, yokuş zor çıkarım. Sigara günde 1 paketten biraz az içerim. Hem midemden hem de bu bacaklarımdan dolayı spor da yapamıyorum. Ne yapmalıyım? Bu yaşta bu performansla yarın bir gün hiç yerimden kalkamayacağım. Beni lütfen yönlendirir misiniz? Çok teşekkür ederim.


Merhaba. Anlaşıldığı kadarıyla kabızlıkla seyreden (eski deyimle) spastik kolon olduğunuz söylenmiş. Bu durumun takip ve tedavi prensipleri ile ilgili olarak sağlık sayfamızda bulunan "Kolit" ile ilgili yazımı okumanızı öneririm. Halsizliğinize gelince, bu yakınmanızın kabızlık ile bir ilgisi olamaz. Yokuşta zorlanma ve merdiven çıkamama yakınmalarınız için mutlaka tam donanımlı bir hastanenin İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Ayrıca çaresizlik içinde performansınızın azlığından yakınıyorsunuz ama bir yandan da sigara içtiğinizi söylüyorsunuz. Ya sigarayı bırakın ve hastalığınızın çözümü için gayret sarf edin ya da sigara içmeye devam ediyor iseniz sağlığınızın bozulmasından yakınmayın. Sigarasız sağlıklı günler diliyorum.

Midem ağrıyor

Bira içtikten 1 saat sonra midemde müthiş ağrılar başlıyor ne yapabilirim teşekkürler.


Merhaba. Mide ile ilgili yakınmalarınızı çok kısa olarak bildirmişsiniz. Midenizde normalde bir yakınmanız yok ve yalnızca bira içmekle sorun oluyorsa o zaman genel kural olarak midenize dokunan maddeyi tüketmemeniz önerilir. Midenizde başka yakınmalarınız var ise bir hekime başvurmanız gereklidir. İyi günler.

Midem yanıyor

2 hafta önce karın boşluğuma ve sırtıma şiddetli sancı girdi. 1 gece hastanede yattım. Doktor mide olduğunu söyledi. Endoskopi yaptırmadım henüz. Mide ilaçlarımı bıraktım ve midem tekrar yanmaya başladı. Ciddi bir şey olabilir mi sizce, cevabınızı bekliyorum teşekkürler.


Merhabalar. Hastalığınız ile ilgili çok az bilgi vermişsiniz. Gittiğiniz hastanede mideniz ile ilgili olarak ne denildiğini de bilemiyorum. Ciddi bir sorun olup olmadığını uzaktan söylemek hemen hemen olanaksız. Ancak mide ilaçlarınızı daha uzun süre kullanmanız önerilebilirse de en doğrusu size yakın bir Gastroenterologa başvurmanızda yarar görüyorum. Sağlıklı günler.

Karın ağrısı ve ishal

Kolay gelsin 27 yaşında bir bayanım. Sabah kalktığımda karnımda felaket bir gaz oluyor ve bu aralar hemen hemen her gece karın ağrısı çekiyorum sonra ishale çeviriyor. Midemde taş varmış gibi hissediyorum sürekli bir yanma var ve mide ağrıları başladı. Neden olabilir acaba? İlginize teşekkürler.


Merhabalar. İnce, kalınbağırsak ile bazı mide hastalıklarında ishal görülebilir. Ayrıca bazı enfeksiyonlar, kullanılan ilaçlar ve sinirsel durumlar da ishale yol açabilir. Ancak geceleri olan yani uykudan uyandıran karın ağrısı ve ishal yakınmalarınızın Gastroenteroloji uzmanlarınca mutlaka araştırılması gereklidir. Sağlıkla kalın.

Sarılığım var

Merhabalar, yaklaşık 1,5 ay evvel halsizlik, mide bulantısı ve ağrısı, kusma, karın ağrısı, sırt ağrıları şikayetleri ile gastroenteroloji uzmanına başvurdum. Yapılan tahliller sonucu sarılık bulgularına rastlandı. Hepatit testlerimi oldum sonuç temiz çıktı. Daha önce hepatit aşısı olmadığım için doktorum bu aşıları olmamı önerdi. Diğer şikayetlerim için ilaçlar verdi. Bunları kullandım fakat şikayetlerimde herhangi bir azalma meydana gelmedi. Geçen hafta olduğum tahlillerde tüm değerler normal çıktı. Sedimentasyon sonucum yüksek görüldü (25). Daha sonra alacağım bazı marker testlerimde sonucu almaya gittiğimde şüpheli gördüklerini söyleyip tekrar kan aldılar. Bu aralar karın ağrılarım arttı. Şikayetlerim ile ilgili maalesef bir tanı konulamadı. Bu da beni bir hayli rahatsız etmekte. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılar. Bu arada 1974 doğumluyum.


Merhabalar. Yakınmalarınız nedeni ile yapılan tetkiklerde sarılık bulgularına rastlandığını yazmışsınız; ancak ayrıntı vermemişsiniz. Ayrıca hepatit belirteçlerinizde kuşkulu bir sonuç çıktığını ve tekrarlandığını belirtiyorsunuz ki bunun da sonucu belli değil. Bu nedenle karaciğeriniz hakkında bir yorum yapmam mümkün değil. Hepatit aşısı olmanıza markırlar çıktıktan sonra karar verilmelidir. Sedimentasyonunuz fazla yüksek değil bu nedenle diğer tetkikleriniz ile birlikte bir bütün olarak değerlendirilebilir. Karın ağrılarınız ile ilgili olarak çok sayıda hastalığın araştırılması gereklidir. Bu nedenle bulunduğunuz yerleşim biriminde tam donanımlı bir hastanede güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanızı öneririm.

Hepatit hastasıyım

Öncelikle iyi günler ben 98 senesinde Hbs Ag + olduğumu öğrendim ayni zamanda da kronik böbrek yetmezliği rahatsızlığım da bundan bir kaç ay önce ortaya çıkmıştı ve diyalize giriyordum. Hiçbir ilaç kullanmadım. HBV DNA sonuçlarım hep negatif çıkıyordu ve doktorum virüsün şu an için uyuduğunu söylemişti ve ömür boyu böyle gidebileceğini belirtmişti. Geçen sene organ nakli oldum ve kullandığım bazı ilaçlar ( cell cept, sandimmun neoral v.b.) immün sistemimi zayıflattığı için virüs harekete geçti bu arada nakil itibariyle zeffix 100 kullanmaya başladım ve devam ediyorum. En son mayıs 2005'te yaptırdığım HBV DNA sonucum 42 çıkmıştı. Doktorumla konuştuğumda bu ilacı 2 veya daha fazla sene kullanacağımı söyledi. İleriki süreçte virüsü tekrar uyutabilmek mümkün mü öğrenmek istiyorum. Saygılar.


Merhabalar. Hepatit B virüsü (HBV) taşıyıcısı iken nakil olmuşsunuz. Nakil nedeni ile (takılan böbreği bedeninizin reddetmemesi için) bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar (immünosupresifler) kullanılıyor. Bağışıklık sisteminin baskılanması HBV'nin üzerindeki baskıyı kaldıracağından bu virüse yönelik ilaçlar nakil öncesinde başlanıyor. Size de Lamivudin etken maddeli Zeffix başlanmış. Zeffix'i bağışıklık ilaçlarınızı kullandığınız sürece kullanmanız gerekecek. Bu nedenle süre vermek anlamlı değil. HB Virüsü, kullanılan Zeffix'e karşı (mutasyon yani değişime uğrama yoluyla) direnç geliştirebilir, bedende çoğalmaya başlayabilir ve karaciğer enzimlerinin yükselmesine neden olabilir. O zaman diğer seçenek olan Adefovir Dipivoksil'e (Hepsera 10 mg) geçilmesi gerekir. Bu ilaca da direnç gelişmesi halinde yakında yurdumuzda çıkacak olan diğer seçenekler denenebilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

Baş dönmesi

Vertigo teşhisi konmuş hastaların beslenmeleri nasıl olmalıdır?


Merhabalar. Baş dönmesinin birçok nedeni vardır.
1) Kulak hastalıkları (Meniere sendromu, orta kulak iltihabı, vestibuler nörit ...)
2) Toksik (Alkol, bazı ilaçlar...)
3) Dolaşımla ilgili sorunlar (Hipertansiyon, vertebrobaziler yetersizlik)
4) Nörolojik (Multipl skleroz, ensefalit...)
5) Göz hastalıkları (Çift görme)
6) Psikolojik
7) Kan hastalıkları ve neoplaziler gibi.
Bu nedenle vertigonun altında yatan hastalığın bilinmesi ve gerekir ise bu hastalığa yönelik olarak beslenme önerilmesi düşünülür.

Reflüm var

Merhabalar, bende son bir haftadır midemde yanma başladı. Ama bu yanmayı sanki boğazımda hissetmeye başladım. boruma sıçramış olabilir mi? Bir de hangi tür yiyeceklerden uzak durmalıyım ve hangi tür besinleri tüketmeliyim? Bilgi verirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.


Merhabalar. Anladığım kadarı ile midenizin içeriği yukarıya, yemek borunuza kaçıyor (reflü). Normalde yemek borusu ile mide arasındaki kapakçık yardımı ile mide sıvısı yukarıya kaçmaz. Ancak çeşitli nedenlerle bu kapakçığın çalışması bozulur ise kaçak meydana gelir. Ağızdaki yanma hissi reflüye bağlı olabilir. Bu nedenle öncelikle mide ve yemek borusunun endoskopik olarak tetkiki gerekir. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilip endoskopi yaptırmalısınız. Sonuca göre gerekir ise tedaviye başlanacaktır. Yemek borusunun alt bölümündeki kapakçığın gevşemesine yol açan besin maddeleri arasında yağ, çikolata, alkol ve nane bulunmaktadır. Reflünüz fazla ise bu maddeleri daha az tüketme yoluna gidebilirsiniz. Bunun tersine hayvansal besinler yani proteinler ise bu kapağın daha sıkı olmasına yardımcı olurlar. Sağlıklı günler.

Titreme

Hocam 1998'den itibaren her tarafımda titreme oluştu. Bakırköy Ruh Sinir Hastanesi'nde 42 gön yattım ama sonuç spinoserebral ataksi çıktı. Sizce bu hastalığın çaresi var mı? 8 kardeşten 5'i aynı biçimde titriyor. Cevap için teşekkür ederim.


Merhabalar. Spinoserebellar ataksi kalıtımsal bir hastalık. Halen kesin etkili bir tedavi bulunmamakla birlikte hastalığınızda ortaya çıkan belirtilere yönelik tedaviler ve gerekli takibiniz Nöroloji Uzmanlarınca yapılacaktır. Hastalığınız hakkındaki ayrıntılı bilgiyi ilgili branş hekimleri size vereceklerdir. İyi günler diliyorum.

Boğazımda tıkanıklık var

Boğazımda sanki ayva yemişim de tıkanmışım gibi devamlı bir tıkanıklık ve göğsümde ve sırtımda ağrı var. Bunun nedenini öğrenmek istiyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.


Merhabalar. Boğazda tarif edilen tıkanma hissi organik veya psikolojik olabilir. Yakınmanızın sıkıntı ve strese bağlı olma ihtimali var ise de öncelikle kalp, akciğer, tiroit, yemek borusu ve mide hastalıkları açısından incelenmeniz gerekir. Bu nedenle öncelikle bulunduğunuz yerde bir İç hastalıkları ve Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız gereklidir. Mutlu günlrer.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 10.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
54320
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.