Mahmure

Doktorlar

Nevzat Aksoy

Karaciğerde damar yumağı (Sorularınızın yanıtları)

Karaciğerde damar yumağı (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.Sorun: Hepatit B

Soru: Hepatit B taşıyıcısıyım 10 yıldır gidip geliyorum en son gittiğimde biyopsi yapıldı ve ilaç tedavisi başlandı ama bana hiç bir bilgi verilmiyor ne yapmalıyım? Çok rahatsızım karın ağrısı mide bulantısı halsizlik karında şişme ne olur yardımcı olun 31 yaşındayım.

Cevap: Hastalığınız için size niçin bilgi verilmediğini bilemiyorum. Genellikle bu gibi ünitelerde hasta yoğunluğundan bilgi verilmesine zaman pek zaman kalmamaktadır. Hasta hakları arasında hastanın hastalığı ile ilgili olarak bilgilendirmesi varsa da bunun gerçekleşebilmesi için hekimin de normal sayıda hasta bakması gereklidir. Karın ağrısı, bulantı gibi yakınmalarınız karaciğerle ilgili olmayabilir. Bu nedenle bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.

--------------

Sorun: Mide mi bağırsak mı?

Soru: hocam benim midem rahatsız olduğundan 2 doktora ayrı zamanlarda endoskopi yaptırdım. Biri reflü diğeri değil dedi. Bir diğer doktor da hiperasidite olduğumu söyledi. Benim 2 taraf kaburga altlarım sanki bıçakla kesiliyor gibi ağrıyor, karnım şiş, idrarım başta katı sonra cıvık oluyor bir de dün idrarımda kan vardı. İçim pek rahat değil beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Cevap: Reflü ya vardır ya yoktur. İşin ehline başvuracak olursanız ikilemde kalmazsınız. Ayrıca yakınmalarınız mide ile ilgili değildir. Kalınbağırsağınızın araştırılması gerekir. Bu nedenle nafile işlerle uğraştırılmadan güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

--------------

Sorun: Dalak şişliği

Soru: Merhaba hocam 31 yasındayım 4 sene önce safra kese mi aldırdım simdi sag tarafta yorulmadığım halde dalağımın şiştiğini hissediyorum acaba neden olabilir?

Cevap: Dalak sağ tarafta değildir. Yakınmalarınızın neye bağlı olduğunu öğrenmek için bir İç Hastalıkları uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

-----------------

Sorun:Ülseratif kolit

Soru: bir yıldan beri makatımdan kan geliyordu devlet hastanesine gittim, kolonoskopi yapıldı. Ülseratif kolit olduğum söylendi. Tüm bağırsağımda yara, iltihap ve kanama olduğunu söylediler. İlaç verdiler. SA...... LAVMAN VE TABLETS VERİLDİ. SÜREKLİ KULNACAKSIN DEDİLER. REGL DURUMLARIMDA SA...... İÇMİYORUM, KANAMAM ÇOĞALIYOR VE VUCUDUMDA KAN EKSİKLİĞİ ÇOK OLUYOR. 67 KİLODAN 49 KİLOYA DÜŞTÜM. AĞRI KESİCİ İNLERLE AYAKTA DURUYORUM. BİR ARA HASTANEYE YATTIM AMA HİÇ Bİ FAYDASINI GÖREMEDİM. NE YAPMAM LAZIM SİZDEN HABER BEKLİYORUM.

Cevap: Ülseratif kolit nedeni ile ilaç tedavisi önerilmiş ama düzenli kullanmıyorsunuz. Adet dönemlerinde ilacı kesmek hastalığın baskılanmasını güçleştirir. O dönemde neden ilaçlarınızı kesiyorsunuz anlaşılmıyor. Takip ve tedavinizi ve dolayısıyla kontrollerinizi bir Gastroenteroloji Ünitesinde düzenli olarak yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

-------------

Sorun: Endoskopi

Soru: merhabalar sayın hocam. ben 2 ay önce endoskopi oldum ve patoloji sonucunda sadece kronik yüzeyel gastrit yazıyordu. doktorum reflü olduğumu söyledi ve 6 aylık lanzedin 30 mg 1x1 başladı. Edindiğim bilgiye göre endoskopiden önce en az 15 gün boyunca mide ilacı almamak gerektiğini öğrendim. Bense endoskopiden 12 gün önce mide ilacı almıştım. bu durumda olduğum endoskopinin ve patoloji sonuçlarının güvenilirliği konusunda tereddüde düştüm. Bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim. Saygılarımla

Cevap: Edindiğiniz bilgi yanlıştır. Esasen tıbbi eğitim almadan internette gereksiz araştırmalar yapmakla yanlış fikirlere sahip olmanız hemen hemen kaçınılmazdır. Yakınmalarınıza uyan branştan hekimlere başvurmalı ve sorunlarınızı çözmelisiniz. Geçmiş olsun.

-------------

Sorun: Gaz

Soru: 24 yaşında genç bir kızım. 8 yıldır kronik gastritim var, bağırsaklarda aç tok farketmiyor guruldama, geğirme; yani aşırı gaz. Endoskopi de yaptırdım herhangi bir hastalık çıkmadı. SORUM ŞU: bu gaz olayından kökten kurtulmak için mide ve bağırsaklarımın bi kısmını aldırsam işe yarar mı? SEVGİLER.

Cevap: Gaz olayını yıllarca çözemediğinize ve bu konuda ameliyat olma gibi doğru olmayan bir düşünceye ulaştığınıza göre uygun branştan hekimlere başvurmanızın zamanı gelmiş demektir. Güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

------------

Sorun: Mide fıtığı

Soru: 3-4 aydır boğazımda yabancı madde var gibi. 2 ay önce KBB uzmanına gittim boğaz reflüsü dedi ve pulcet verdi. kullandım bir şey değişmedi.dün endoskopi yapıldı ve sonuç olarak 2-3 cm mide fıtığı teşhisi kondu. Pazar günü askere gideceğim için aklımda soru işaretleri var. 1- ameliyat tek çare mi? ameliyat olana kadar ilaç kullanmalı mıyım? 2- 6 ay askerim 6 ay içinde daha kötü olabilir mi? 3- ameliyat sonrası düzelmeme ya da daha kötü olma ihtimali var mı? Yardımcı olursanız sevinirim...

Cevap: 2-3 cm'lik fıtık için ameliyat tan önce yapılacaklar vardır. Düzenli ilaç kullanmanız büyük olasılıkla yakınmalarınızı kontrol altına alacaktır. Ameliyat önerseler bile mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanının görüşünü almalısınız. Askerlik sırasında önemli bir sorun beklenmez rahat olun. Geçmiş olsun.

------------

Sorun: Gastrit

Soru: Erozov Antral Gastrit tanısı alan kişi ilaç kullanımın dışında diyet yapması gerekir mi? Özellikle Gastrit gibi tanı alan kişilerde şarap, asitli içecekler, acı, ekşi vs gibi şeyler yiyemez deniliyor bu konuda hakkında bilgi alabilirsek seviniriz. İyi çalışmalar.

Cevap: Erozif gastrit belirti ve bulguları tedavi ile kısa sürede geçer. İlaç tedavisi altında özel bir perhize gerek yoktur. Kolay gelsin.


Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0212 210 48 48

« tüm yazıları
Soru Sor
46982
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.