Doktorlar

Karaciğerde damar yumağı (Sorularınızın yanıtları)

Karaciğerde damar yumağı (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun:Karaciğerde damar yumağı

Soru: merhaba annemin karaciğeri içerisinde 4 adet damar yumağı bulunduğu büyüklüklerinin sabit kaldığı ama damar yumağı sayısının arttığı söylendi doktorlar tarafından. Kanser olmadığı ama daha tehlikeli olduğu da söylendi. Bu yüzden ameliyat sonucu bir bölümünün alınması gerekiyormuş. Açıkçası ameliyat taraftarı değiliz ve tüm bunlar 1 yıl öncesine kadar yoktu son 6 aylık dönemde belirdi her şey. Bu kadar hızlı mı olmalı ameliyat yoksa bunun ilaç tedavisi var mıdır?

Cevap:Karaciğerdeki damar yumakları (hemanjiyom) genellikle fazla sorun yaratmazlar. Bu durumun kanserden daha tehlikeli olduğu söylenmiş. Bilindiği gibi kanser ölümcül bir hastalıktır. Ölümcül bir hastalıktan daha tehlikeli ne olabilir anlaşılmıyor. Yapılacak iş görüntüleme yöntemleri ile hemanjiyomların takip edilmesidir. Eğer bu oluşumlar büyümeye ve karaciğer fonksiyonlarını etkilemeye veya başka yakınmalara yol açarsa ameliyat edilmelidirler. Geçmiş olsun.

-------------

Sorun: Ameliyat gerekli mi?

Soru: Babam doktora gittiğinde midesinin yukarıya kalktığını bunun ameliyat olmazsa ilerde kalp yetmezliği olacağını söylediler. Ameliyat olmasının bir sakıncası var mı? Genel cerrah doktoru ameliyat edecek bu rahatsızlıkta ne yapmamız gerekir teşekkür ederim

Cevap:Sanırım babanızın mide fıtığı var. Mide fıtığı ilerde kalp yetersizliğine neden olabilir, bu nedenle ameliyat edilmeli yaklaşımı pek anlaşılır değil. Fıtık için ameliyat olup olmama kararını bir Gastroenteroloji Uzmanına danışmadan vermeyiniz.

-------------

Sorun:Sigara

Soru: Merhaba Hocam,ben 31 yaşında bir çocuk annesiyim 2 günde bir paket sigara tüketiyorum ve boğazım ve burnumda 4 aydır geçmeyen yaralar var özellikle sabah kalktıgımda boğazım şiş uyanıyorum sonra iniyor acaba önemli birşey olabilirmi şimdiden teşekkürler

Cevap:Sigara içerek boğazınızı sürekli olarak tahriş ettiğinize göre yakınmalarınızın olması son derece doğal. Durum böyle iken neyi merak ettiğiniz anlaşılmıyor.

---------------

Sorun:Bozuk düzen

Soru: Hocam merhaba, benim sıkıntım iştahsızlık. Önceden çok yerdim ama artık git gide iştahsızlık yaşamaya başladım midem kalkıyor ekmeği yutarken, aç karnımla sık sık bira içtiğim zamanlar oluyor ve birayı biraz fazla tüketiyorum, aç karnımla uyanır uyanmaz sigara içiyorum bazen de halsizlik oluyor. Başım dönüyor gibi hissediyorum. Mide bulantısı da baş dönmesi hissiyle beraber geliyor. midemi kötü hissediyorum, uyku düzensizliğimde var sabahlara kadar pc başında oturup akşama kadar uyuyorum. Özellikle şunu soruyorum mide sıkıntıları baş dönmesi yapar mı cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevap:Sabaha kadar bilgisayar başında oturuyor sonra da akşama kadar uyuyorsunuz. Gözünüzü açar açmaz sigara içiyor ve aç karına bira içiyorsunuz. Kendi bedeninizi bu kadar hor kullandıktan sonra yakınmalarınızın olmaması anormal olurdu. Düzensiz yaşama geçmediğiniz ve kendinize bakmadığınız sürece yakınmalarınız olacaktır. Bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.

-------------

Sorun:Hepatit B ve siroz

Soru: Annem Kronik Hepatit B hastası ve 53 yaşında 10 yıl önce hepatit B tanısı kondu ve 1 yıl interferon iğne ile lamuvidin tedavisi gördü. Bundan sonra 6 aylık kontroller oldu fakat bir kaç yıldır kontroller kesilmişti. 6 ay önce biyopsi yapıldı ve biyopsi sonucunda: gelişim aşamasında siroz bulundu. HAI 6/18 ve fibroz 5/6 olarak değerlendirildi. Kan değerleri ise ALT:33, AST:50 dir. 3 ay Lamuvidin kullandı fakat cevap alınamadı. VIREAD kullanılmaya başlandı. Hocam, Hacettepe'de bir prof.'e kontrol oluyoruz ama sorularımıza yeterli cevap alamıyoruz. Annem siroz mu? Ya da hangi evrede (child a,b,c). Bundan sonra bir şey yapmak mümkün olmaz mı? Yani hastalık durdurulamaz mı? VIREAD'ın da cevapsız kalma olasılığı var mı? Cevaplarsanız çok sevineceğim. İyi günler...

Cevap:Anneniz için kesinlikle siroz denemez. Çünkü bununla ilgili değeri 5/6 çıkmış ve zaten gelişim aşamasında denmiş. Düzenli takip ve tedavi ile bu gidiş durdurulabilir ve hatta bir olasılıkla bir miktar gerileme de görülebilir. Kullanılan ilaçlarla Hepatit B'nin baskılanması ve gidişin durdurulması beklenir. (Sirozlu hastalar için geliştirilmiş olan Child sınıflaması için yazdıklarınızın dışında bir çok veri gerekir). Geçmiş olsun.

---------------

Sorun:Geğirme

Soru: Sayın Nevzat bey benim sorunum sürekli geğirme cok rahatsız oluyorum artı ışıklı sondaj yaptılar iki adet hap verdiler ama hiç bir faydasını görmedim sizin bir öneriniz var mı? Saygılarımla.

Cevap: Geğirme yakınmasının geçmemesi için bir neden yoktur. Bir Gastroenteroloji Uzmanı bu yakınmanız için gerekenleri yapacaktır. Geçmiş olsun.

--------------

Sorun:Makatta koku

Soru: Doktor bey merhaba benim sorunum makatımdan dışkı gibi koku gelmesi. Uzun zamandan beri bu rahatsızlığım var ilk önce vajinal akıntı olabilir diye düşündüm fakat öyle olmadığını daha sonradan anladım çünkü koku ilk önce makat bölgesinde başlıyor ve vajinaya kadar yayılıyor. N.. p....ran denilen fitili vajinadan alıyorum ve o çok iyi geliyor 2-3 günlük kullanımdan sonra koku kalmıyor Vajinal enfeksiyon mudur yoksa gerçekten makatla ilgili bir problem midir ve hangi doktora gitmeliyim? Teşekkürler.

Cevap: Vajinadan kullandığınız fitille koku yakınmanız geçtiğine göre başka yerde bir sorun aramanız gereksiz değil mi? Bir Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

--------------

Sorun:Sirotik karaciğer

Soru: Hocam ben hanımı 5 gün önce safra kesesinden ameliyat yaptırdım açık ameliyatla alındı. Ama ameliyat raporunu okuduğumda şöyle yazıyordu hasta ameliyata alındı, karaciğerin ileri derece sirotik olduğu görüldü demiş parça alıp patolojiye göndermiş. Buradaki sirotik kelimesi ne anlama geliyor yani görünüş olarak mı sirozlu bir karaciğere benzetilmiş yoksa siz dr ların bakınca anlama gibi bir durumu var mıdır hocam? Teşekkürler.

Cevap: Dışarıdan bakıldığında bir karaciğerin siroz olup olmadığı anlaşılabilir çünkü sirotik karaciğerin yapısı ve dolayısıyla görüntüsü ileri derecede bozulur. Dış görünüşü değişecek kadar rahatsızlanmış bir karaciğerin durumunun ameliyat öncesi yapılan muayene, görüntüleme ve kan tetkikleri ile saptanabilir miydi bilemiyorum. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 22.12.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
53377
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.