Doktorlar

Karaciğer sirozu (Sorularınızın yanıtları)

Karaciğer sirozu (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy ekolay.net/Saglik sayfasında cevaplıyor.

Karaciğer sirozu (Sorularınızın yanıtları)

Babam alkol kaynaklı karaciğer hastası.15 yıldır alkol almıyor.Bu ürede 4 kez karaciğer komasına girdi. Lavman yapıp serum bağlıyorlar. Bunları durumunu anlamanız için yazdım. Doktoru iyi konuşuyor ama babamın özellikle bacakları olmak üzere bütün vücudu bayağı şiş. Oturup kalkarken zorlanıyor. Merdiven çıkarken ve inerken ayakları takılıyor ve ayaklarını sürüyerek yürüyor. Babam 1.70 cm. boyunda 95 kilo. Ben kilo vermesi gerektiğini düşünüyorum. Ama egzersiz yasak biliyorum. Ödem ve kilo ile ilgili ne tavsiye edersiniz. Teşekkür ederim.


Anlattığınıza göre babanız alkole bağlı karaciğer sirozu. Bu nedenle belirttiğiniz yakınmalar sürecektir. Ödemin tedavi şeması bellidir ve bunu sizi takip eden Gastroenterologunuz uygulayacaktır. Kilo için de yine hekiminiz size yol gösterecektir. Bu kadar önemli bir durum için bu köşeden ancak genel bilgiler verilebilir. Ama her hasta için koşulların farklı olduğunu unutmayınız. Geçmiş olsun.

------

Karında sorun

Merhaba Hocam, 3 aydır sağ kaburga kemiğimin hemen bitiminde içerden gelen bir rahatsızlık hissediyorum. elimle o bölgeye bastırdığımda bir şeyin hareket ettiğini elimi çektiğimde ise geriye doğru hareket ettiğini ve bir ses çıkardığını hissediyorum. Üroloji, Dahiliye, Göğüs Hastalıkları, Genel Cerrahi dahil bütün polikliniklere sırayla sevk edildim. Bütün sonuçlar normal. En son sindirim sistemi düzenleyici iki ilaç verildi. Ama halen aynı şikayetleri çekiyorum. İçerden bir şey dışarı doğru baskı yapıyor hissi var ve çok rahatsız edici. Yardımlarınızı rica ediyorum


Anlattığınız yakınma kalınbağırsak ile ilgili gibi duruyor ancak bu organla ilgili tetkik yaptırmamışsınız. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Sorununuz çözülecektir. Geçmiş olsun.

------

Panik atak

Merhaba hocam, geceleri uyuyamıyorum. Çok sıkılıyorum ve çarpıntım oluyor. Bir şeyi kafama takarsam saatlerce uyuyamıyorum. Doktora gittim. Panik atak dedi ama verdiği ilaçlar iyi gelmedi. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.


Çarpıntı, kalp atımlarını duyumsama,
Terleme,
Titreme ya da sarsılma hissi,
Nefes darlığı ya da boğulma hissi,
Soluğun kesilmesi (hava açlığı),
Göğüs ağrısı ya da göğüste sıkıntı hissi,
Bulantı hissi veya karında ağrı,
Baş dönmesi, sersemlik hissi, baygınlık hali,
Atak sırasında çevrenin algılanmasında bozukluk, kendinde olamama hali,
Kontrolünü kaybedeceği, çıldıracağı çevreye zarar vereceği korkusu,
Ölüm korkusu,
Bedende uyuşma ve karıncalanma hissi,
Üşüme, ürperme, sıcak ya da soğuk basması gibi yakınmaların bir çoğunun bulunması durumunda panik atak tanısı konur. Konunun uzmanları psikiyatrlardır. Geçmiş olsun.

------

Karında şişkinlik

İyi günler benim karnimda devamli bir siskinlik var sabah kalktigimda normal düz bir karin bir kac saat sonra baslyior gün icinde ve bri an sanki 6-7 aylik bir hamile görüntüsünde oluyorum bi gerginlik baski devamli neden oluyor bu sebebleri ne olabilir yardim ederseniz sevinirim


Anlattığınız yakınmalar kalınbağırsağınız ile ilgilidir. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız. Bu yakınmaların tümüyle geçmeyebileceğini, zaman zaman tekrar edebileceğini hatırlatırım. Geçmiş olsun.

------

Hepatit B virüsü

Merhaba abimde hepatit B virüsü çıktı. Kontrol amaçlı gittik bende de çıktı karaciğerime bakıldı damar yumağı varmış. Her zaman erken teşhis önemli, abime teşekkür etmeli miyim kızmalı mıyım bilmiyorum. Hepatit B vürüsü için taşıyıcı olduğunu söyledi dr. Çok kötüyüm hiç beklemediğim bir hastalık asla kabul etmeyeceğim ve insanlara zarar vermeyeceğim. Bundan kurtulmam mümkün mü?


Bu virüsün saptanmış olması iyi bir şey çünkü haberiniz olmasaydı kim bilir ne zaman saptanacaktı. Şimdi elinizde bir Gastroenteroloji Uzmanınca takip ve (gerekirse de) tedavi olma şansı var. Durumunuzun ne olduğunu ve gelecekte ne olacağını tetkiklerinizi gören hekim size anlatacaktır. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 08.04.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
8535
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.