Doktorlar

Karaciğer hastalıkları (Sorularınızın yanıtları)

Karaciğer hastalıkları (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Anti HCV pozitif

Annemde Anti HCV pozitif çıktı ve ne yapacağımı bilmiyorum, bana yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler.

Hepatit C virüsü ile ilgili olarak yapılan 2 test var. 1) Anti-HCV 2) HCV-RNA. Eğer Anti-HCV'nin pozitif olduğunu söylüyor iseniz bu test yalnızca o kişinin hepatit C virüsü ile "karşılaştığını" gösterir. Anti-HCV'si (+) olan biri "hasta veya bağışık" olabilir. Bu gibi kişilerin HCV-RNA'sına bakmak gerekir ki bu test ile bedende C virüsünün çoğalıp çoğalmadığı kesin olarak gösterilir. HCV-RNA pozitif ise daha ileri tetkikler yapılır. Gastroenteroloji Üniteleri size bu konuda yardımcı olacaklardır. Geçmiş olsun.

Hepatit C

Hepatit C taşıyıcısı olduğumu öğrendim, HCV RNA 387.852 kopya, anti HBc pozitif, Anti HCV pozitif. Beni neden tedavi etmediler.

Hepatit C virüsü bedeninize girmiş. Tedaviye gerek olup olmadığı ancak yapılacak takipler ve karaciğer biyopsisi ile anlaşılır. Sizi niçin tedavi etmediklerini bu tetkikleri isteyen hekiminize sormalısınız, ayrıca hekiminiz bir Gastroenteroloji Uzmanı olmalıdır.

Karaciğer apsesi

Sayın Nevzat Bey 1 yıldır sağ kaburga altında ve biraz üstünde ağrı oluyor. Türkiye'de doktora gitmiştim iki kere ama sonuç alınamadı. Ultrasonda safra kesesinde 5mm. büyüklüğünde polip bulunduğu ve takip edileceği söylendi. Fakat bir yıl önce başlayan ağrı daha da artmaya başladı. Bazen gece sağ tarafıma yatamıyorum ve sırtıma da vurmaya başladı. Bu ağrı için yurt dışında çalıştığım ülkede gittiğim doktorlar karaciğerde yağlanma dediler. Diski testinde Entamöba histolitika buldular Ben araştırdım karaciğere de yerleşebiliyormuş bu ve apse yapıyormuş ama tabii bilmiyorum ne durumdayım. Burada tekrar doktora gitme sansım var ama çalıştığım ülke Irak. Bana neyim olduğunu tam olarak öğrenebileceğim testler veya tavsiyelerinize ihtiyacım var. Saygılar.

Karaciğerde yağlanma sizin tarif ettiğiniz derecede ağrıya neden olmaz. Ayrıca safra kesesi polibi de ağrı yapmaz. Dışkıda bulunan E. Histolitica da yakınmalarınızı açıklamaz. Karaciğer apsesi olsaydınız mutlaka ultrasonda görülürdü. Boşuna araştırma yapıp zamanınızı harcamayın. Araştırma yaparak teşhis koyabileceğinizi sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Bunları, bu işin uzmanlarına bırakın. Eğer onlar bir teşhis koyamıyorlarsa siz internette dolaşarak nasıl koyacaksınız? Sağ üst kadrandaki ağrılara yalnızca karaciğer ya da safra kesesi neden olmaz. O bölgedeki diğer organ ve dokular gözden geçirilmelidir. Yurt dışında sorununuza çözüm bulamıyorsanız izinli olarak geldiğinizde güvendiğiniz bir İç Hastalıkları uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hepatit B

Sayın Dr. bey 10 yıl önce hepatit B nedeniyle doktora gittim 20 günlük istirahat ve C vitamini verdiler 3 kez gittim her hangi bir değişiklik olmadı bende. O günden beri hiç doktora gitmedim karaciğerimde ağrılar artmaya başladı soğuktan aşırı etkileniyorum. Çevremden bunu kimsenin öğrenmesini istemeyişimden uzun zaman geçti saçlarımın dökülmesi hızlanmaya başladı ne yapmalıyım tedavi edilebilir miyim? Nasıl tedavi olabilirim? Teşekkürler.

On yıl önce geçirdiğiniz hepatit atağından sonra karaciğerinizin ne durumda olduğunu bilmek için bir Gastroenteroloji Ünitesince muayene ve tetkik edilmelisiniz. Yapılacak araştırmalar sonunda tedaviye gerek olup olmadığı anlaşılacaktır. On yıldır niye kontrol olmadığınızı da anlamak mümkün değil. Sağlıklı günler diliyorum.

Ultrasonda safra kesesinde 14 mm büyüklüğünde polip çıktı. Şu anda 9 aylık hamileyim ne yapabilirim.

Hamilelik sonrasında safra kesindeki polip nedeniyle ameliyat olmalısınız. Geçmiş olsun.

Karaciğerde kist.

Hocam iyi günler ben 34 yaşında bir erkeğim. 6 yaşındayken karaciğer kist hidatik ameliyatı oldum. Daha sonra 22 yaşında askerde k-c kist hidatiği teşhisi ile tekrar ameliyat oldum. Şimdi 34 yaşındayım ve mayısın 15 inde renal kis hitadik teşhisi ile tekrar ameliyat oldum. Ameliyattan sonra bana sadece 6 ay albendazol kullanmamı söylediler bir de hocam ameliyattan sonra geceleri aşırı derece terliyorum. Yani sabah tüm elbiselerimi değiştirmek zorunda kalıyorum. Normal mi sizce? recurren k-c kist ve renal kist hidatik ne demek açıklayabilir misiniz bundan sonra nasıl bir yol izlemem lazım.

Anlaşıldığı kadarıyla kist hidatik var ve bu zaman içinde tekrarlamış (rekürren tekrarlayan demektir). Diğer doku ya da organlarda kist olup olmadığı da kontrollerle takip edilmelidir. Sanırım 6 aylık ilaç kullanımı sonrasında kontrole gideceksinizdir. Gece terlemesi normal bir durum değildir ve bir İç Hastalıkları Ünitesince tetkiki gerekir.

Hepatit B

Ben 11 yıldır hepatit B taşıyıcısıyım 3 ayda bir kontrole gidiyorum doktorum bana değerlerin normal olduğunu söylüyor ayrıca askeri personel olduğum için ağır sporlara katılmak zorunda kalıyorum bunun ciğerlerime zararı olur mu? konusunda nelere dikkat etmeliyim? Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim, şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Taşıyıcı birinin spor yapmasında bir sakınca yoktur. Kilo almamak kaydıyla istediğiniz gibi beslenebilirsiniz. Alkol ve sigara yasaktır. Sağlıklı günler olun.

Karaciğerde yağlanma

Değerli hocam 26 yaşında bir erkeğim. 2 ay önce askerde yapılan tetkikler sonucu ALT: 72 AST:46 çıktı. O zamanki kilom 97 idi. Yapılan ultrasondan sonra karaciğer yağlanması tespit ettiler ve kilo vermemi önerdiler. Ben de 2 ayda yaklaşık 10 kilo verdim yediklerime oldukça fazla dikkat ettim bol bol spor yaptım fakat dün tekrar kan tahlili yaptırdım. Şu anki kilom 86 fakat ALT:79 AST:41 düşmesini beklerken değerlerin yükselmesini neye bağlıyorsunuz teşekkür ederim.

Karaciğer yağlanmasına bağlı enzim değişiklikleri zaman içinde dalgalanma gösterir. Bu nedenle karaciğer yağlanması olan birinde bu değerlerin zaman zaman yükselmesi beklenen bir durumdur; ancak (boyunuzu bilmiyorum ama) 10 kilo vermenize karşın bu değerlerin yüksek seyretmesi nedeniyle diğer hastalıkların da araştırılması gerekir. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Safra yollarında taş

Babamın safra yollarında taş var.10 sene önce safra kesesini aldırdı. 5 sene önce de yine safra yollarından açık ameliyat oldu şimdi yine taş var endoskopiyle 3 defa alınmasına rağmen yine dolu ne yapacağız? Teşekkürler.

Safra yollarında taş oluşmasına zemin hazırlayan nedenlerin araştırılması ile birlikte safra taşlarını eritmeye yönelik ilaç kullanması gerektiği kanısındayım. Sanırım size takip ve tedavi olduğunuz Gastroenteroloji Ünitesinde bir çözüm yolu önereceklerdir. Geçmiş olsun.

GPT değerim yüksek

Hocam iyi günler öncelikle size bir mail atmıştım. Sonucu gelmedi. Kan tahlili yaptırdım ve değerlerini yazıyorum. Kanımda GOT:35, GPT:64 çıktı. Doktorum bunun normal olduğunu söyledi. lütfen acilen cevap yazarsanız sevinirim. Acaba gerçekten normal mi? Ben bu arada Almanya'da yasşyorum hocam. Mesajıma cevap verirseniz sevinirim.

Karaciğer enzimlerinden SGPT'nin yüksek olmasını normal olarak kabul etmek mümkün değildir. Bulunduğunuz yerde bir karaciğer hastalıkları uzmanına (gastroenterologa) başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

HCV

Annemin bundan 4 ay önce HCV cıktı ancak yapılan 2.test te HCV'ye rastlanmadı. 3 gün önce kene ısırmasıyla gittiği poliklinikte HCV yine çıktı. Annem kalp hastası doktor ilaca bağlı olabilir demiş. Şimdi 1 hafta ilaç kullanmayıp gidecek yine yalancı pozitif olabilir mi teşekkürler.

Anti HCV pozitif olan annenizin kullandığı kalp ilaçlarının kesilerek tetkikin tekrarlanması yerine HCV RNA denilen tahlilin yapılması uygundur. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karaciğer enzimlerim yüksek 135 ve 100 civarında. Nasıl düşürebilirim. Hepatit sorunum yok. Yardımcı olur musunuz?

Anlaşıldığı kadarıyla karaciğer enzimlerinizin yüksekliği nedeniyle tetkik edilmişsiniz. Hepatit sorunum yok ifadesinden araştırıldığınız anlaşılıyor. Bu enzim yüksekliği için sizi tetkik ve takip eden hekiminiz mutlaka bir öneride bulunmuştur. Eksik bilgi ile size yardımcı olmak mümkün değil. Sorularınızı sizi takip eden hekiminize sormalısınız.

Sarılık

Merhaba hocam size bir mail daha atmıştım. Sarılık için dudağımdan kan bıraktılar 1 ay her şeyim normale döndü. Ancak sonra tekrar idrar rengi koyulaşmaya başladı acaba sarılık tekrarladı mı? Ayrıca sarılığın tekrarlama olasılığı var mı? Varsa nedenlerini öğrenebilir miyim? Ayrıca daha ne kadar sürer bu hastalık ve nasıl beslenebilirim? Neler önerirsiniz? Teşekkürler.

'Sarılık için dudağınızdan kan bırakılmasından' kastınız bir yerlerinizin kesilip kan akıtılması ise bunun bir çare olmadığını bilmeniz gerekir. Bir hastalığın bu kadar basit bir işlemle geçebileceğine inanmanız garip. Bedenden 3-5 damla kan çıkınca iyileşmiş mi oluyorsunuz? Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji (yoksa İç Hastalıkları) Ünitesine başvurmalısınız.

Akut hepatit

Doktor bey hepatit B hastasıyım 2003 kan bağışlamıştım ve hepatit B hastası olduğumu söylediler öyle geldi geçti. 2008'in 1. ayında iştahsızlık kusma gözlerde sararma oldu ve AST: 2059 ALT: 2727 çıktı ve akut hepatit geçiriyorsun denildi. 12 gün yattım serum verdiler şaşırdım var olan bir hastalığın akut olması mümkün mü? Hastaneden çıktığımda AST 34 ALT 44 HBsAg pozitif anti HBs negatif. Yine taşıyıcısın dediler. Bır uzmana gittim DNA testi istedi. Sonuç bekliyoruz. Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden iyi çalışmalar.

Şaşıracak bir şey yok. Daha önce Hepatit B taşıyıcısı iken bu yılın başında akut hepatitik atak geçirmişsiniz ve yapılan takipte karaciğer enzimleri normale gelmiş. Son durumun anlaşılabilmesi için HBV DNA yol gösterici olacaktır. Geçmiş olsun.

Karaciğer biyopsisi

10 ay önce hepatit B geçirdim ve buna bağlı olarak karaciğer enzimlerim çok yüksek 500'lerde. Biyopsi de yapıldı sonuç temiz fakat kronik hepatit teşhisi konuldu 22 yaşındayım alkol ve sigara kullanmıyorum. Sizce sebebi ne olabilir ve enzimlerimin düşmesi için ne yapabilirim? Bu durum bana ilerde zarar verir mi? tedavisi nedir? ilaç yasaksa ne kullanıcım peki? biyopsi yapıldı karaciğerimin temiz tarafından alındığı söyleniyor bu ne demek? normal bir insanın enzimleri kaç olmalı? Lütfen beni bu konuda bilgilendirir misiniz?

Biyopsi yapıldı sonuç temiz fakat kronik hepatit tanısı kondu ifadesi tutarsız. Bu nedenle de sorularınızı yanıtlamak mümkün değil. Tetkik sonuçlarınızı ayrıntılı olarak yazacak olursanız bir fikir yürütmek şansına sahip olabilirim. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 30.06.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
20529
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.