Doktorlar

Karaciğer hastalıkları (Sorularınızın yanıtları)

Karaciğer hastalıkları (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Yapılan testler sonucunda karaciğer enzimlerimin yüksek olduğu ortaya çıktı. Bu bir sorun oluşturur mu? Ne gibi sorunlar meydana gelebilir? İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Karaciğer enzimlerinin (AST, ALT) yüksek olması bu organdaki hücrelerin hızlı yıkıldığını gösterir. Yurdumuzda en çok karaciğerde yağlanma ve Hepatit B ve C virüslerine bağlı kronik hepatitlerde bu durum görülür. Başta bu durumun ve diğer hastalıkların bir Gastroenterohepatolog tarafından mutlaka araştırılması gerekir.

Karaciğer büyümesinde çok korkulacak bir şey var mı? Şu an tedavi görüyorum. Teşekkür ederim.

Karaciğer büyümesi bir hastalık değil bir belirtidir. Karaciğerinizin büyümesine neden olan (yağlanma, depo hastalıkları, alkolik hepatit, tümörler, kalp yetersizliği gibi) çok sayıda hastalık var. Hangi hastalığa bağlı tedavi gördüğünüzü yazacak olursanız daha sağlıklı bilgi verebilirim. Geçmiş olsun.

Arkadaşımın ciğerinde leke olduğu söylendi. Bu onun yaşamında ne gibi sorunlar oluşturur, ne gibi şikayetlerle karşılaşılabilir, tedavisi için ne gibi periyotlar izlenmelidir?

Arkadaşınızın akciğerinde mi yoksa karaciğerinde mi bir sorun var anlaşılmıyor. Üstelik tıbbi olarak bu organlarda "leke" diye ifade edebileceğimiz bir hastalık da bulunmuyor. Leke ile kastedilen iyi huylu bir damar yumağı (hemanjiyom da olabilir, kötü huylu bir tümör de. Hangi organda, hangi tetkikle ne bulunduğunu yazacak olursanız sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

Midemde mikrop var

Endoskopi sonucu midemde mikrop çıktı. 15 gün helipak kullandım sonra ilaçlar değişti. 1,5 aylık bir tedavi gördükten sonra tekrar endoskopi istedi doktorum. Tekrar yaptırmama gerek var mı? Midedeki mikrop temizlenir mi? Teşekkür ederim.

Endoskopi ile midede mikrop bulununca tedavi başlanmıyor. Midedeki mikrobun tedavisi için bazı özel koşulların olması gerekli. Bu nedenle ilgili başlıklar bölümünde "Helicobacter pylori" başlıklı yazımı okursanız hangi hastalarda bu mikrobun tedavi edilmesi gerektiği hakkında bilgi edinebilirsiniz. Hangi hastalık nedeni ile bu mikrop için tedavi olduğunuzu belirtmemişsiniz. Bu nedenle yeniden endoskopi gerekip gerekmediği hakkında bir fikir veremeyeceğim. Endoskopi sonucunu bildirecek olursanız bilgi verebilirim. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Helipak kullandım

Rahatsızlığımdan dolayı hemen hemen 4-5 seneden beri ilaç tedavisi görüyorum. Doktorlar Helipak tedavisi uygun gördüler ama o bile artık ağrılarımı kesmiyor. Bana yardım ederseniz sevinirim.

Uzun süredir olan rahatsızlıklarınızın neler olduğunu yazmamışsınız; ancak mide yakınmalarınızın olduğu anlaşılıyor. Yazdığınız ilaç midedeki mikrobun yok edilmesi için kullanılıyor. Ancak bu mikrop midede ağrıya neden olmaz. Dolayısıyla "bu ilaç ağrılarımı kesmiyor" ifadesi tedavinizin ya da size verilen bilginin doğru olmadığını gösteriyor. Gereksiz tedavilerden sakınabilmek için gideceğiniz tek branş Gastroenterolojidir. Ayrıca lütfen üstteki soru ve yanıtı okuyunuz.

Helipak ve trio

Bende yaklaşık 4 aydır sürekli kusma ve ishal vardı. yiyemiyor ve sadece su içiyordum. En sonunda endoskopi ve kolonoskopi yapıldı. Bağırsaklarımda uzunluk çıktı. Endoskopide ise mide fıtığı ve reflü çıktı. Trio kullandım önce, sonra Helipak verdiler. Ardından Gaviscon ve birkaç ilaç daha. Fazla bir ilerleme olmadı yani midedeki sorunlar ve ishal azalmadı. Ne yapmalıyım? Çok ilaç kullandım hala da kullanıyorum. Hamile olma olasılığım da var. Teşekkür ederim.

Kusma ve ishal yakınmalarınızın yeterince değerlendirilmediğini düşünüyorum. Zaten önce Trio sonra Helipak verilmesi tedavinizin doğru olmadığını gösteriyor. Bu ilaçlar midede bulunan mikroba yönelik olarak kullanılıyor ancak bu mikrop kusmaya (veya ishale) neden olmaz. Bu nedenle midedeki mikrobun yok edilmesi gibi aynı amaca yönelik olarak bu ilaçların ayrı ayrı verilmesi çok anlamlı değil. Reflü veya bağırsaklarda uzunluk gibi durumlarda da anlattığınız yakınmaların hiçbirisi beklenmez. Çok ilaç kullanmak yerine mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurunuz. Ayrıca lütfen üstteki 2 soru ve yanıtı okuyunuz.

Eşimin mide ve kalınbağırsağında bakteri tespit edildi. Gaitada ve kan testinde LYM 3.7 çıktı. Ne tür gıdalara dikkat etmeli?

Eşinizin yakınmalarını ve yapılan tetkikleri ayrıntıları ile yazacak olursanız sağlıklı bilgi verebilirim. Geçmiş olsun.

Kanımda demir eksikliği mevcut (Hb değeri 7). Hemotoloji doktorum midemden şüphelendi, endoskopi istedi. Endoskopi tanısı: Özofajit evre A, pangastrit çıktı. Sizin görüşünüz ne olabilir? Aynı zamanda doktorum hemen önerdiği için demir hapına başladım.

Yemek borusunun altında bulunan yaranın (özofajit) bu derece kansızlığa yol açması pek olası değil. Tedaviye başlanması iyi ancak kansızlığınızın nedeninin araştırılması gerekir. Kalınbağırsağınıza da bakılmasının yararlı olacağı kanısındayım. Geçmiş olsun.

Göbekte akıntı

Göbeğimde koku ve iltihaplanma var, Sebepleri neler olabilir? endişeleniyorum. Teşekkürler.

Göbek çukuru nemli bir bölge olduğundan bu bölgede mantarlar ya da bakteriler kolayca çoğalarak anlattığınız belirtilere yol açabilirler. Gerekli ilaç tedavisi ile birlikte bu bölgenin temiz tutulması önemlidir. Bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanız gereklidir.

Bir arkadaşıma doktoru ciğerlerinin su topladığını ve sigara içerse öleceğini söylemiş. Acaba ciğerlerin su toplaması tehlikeli midir? Neler yapması gerekir? Biraz endişeli ve karamsar, hastalığın ne olduğunu bilmeden kabullenip bunalıma girmiş şimdiden. Yardımcı olursanız sevinirim.

Akciğerlerde sıvı birikmesi önemlidir ve araştırılması gerekir. Karamsarlığa düşmeden önce sağlık üzerine olumsuz etkisi olduğu bilinen sigaranın içilmemesi daha mantıklı bir yaklaşım olurdu. Hastalığının ne olduğunu ve ilerde neler olabileceğini bir Göğüs Hastalıkları Uzmanından öğrenmelisiniz. Geçmiş olsun.

FMF hastasıyım, 3 yıl önce öğrendim. Son tahlilde üre 57 çıktı, ataklarım hiç yok. Kolşisin kullanıyorum. Sedimantasyon 17. Amiloidoz nasıl önlenir?

FMF hastalarında amiloidozu önleyebilecek tek ilaç kolşisindir. Bu nedenle bu ilacı düzenli olarak içmelisiniz. Geçmiş olsun.

Yumurtalıkta kist

Kızımda yumurtalık kisti tespit edildi. İlaç verilerek adet kanaması ile sorunun giderildiğini sandık. Bu kez ağrı ile hastaneye acil götürdük, kist patlaması olmuş. Bu konu hakkında bilgi almak istiyorum.

Yumurtalıkta olan kistler çok büyük olmadıkça fazla sorun yaratmazlar ve ultrasonografik olarak takip edilirler. Nadiren operasyona gerek duyulan bu durum genellikle iyi seyirlidir. Ayrıntılı bilgiyi Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarından alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

İshal

1 yıl önce şiddetli bir ishal oldum. Bundan sonra bağırsaklarımdan sürekli bir guruldama gelmeye başladı. Özellikle sağ taraftan 1 yıldır kasıklarıma yakın yerlerde zaman zaman sancı oluyor, hatta büyük abdestte de tuvalet taşında pembemsi bir iz kalıyor. Birçok tahlil yaptırdım ama bir şey çıkmadı. Bağırsak düzenleyici ilaçlar kullandım, biraz geçer gibi oldu ama yine başladı. Bu sıkıntılarıma ek olarak karnımdan
bazen kurbağa vıraklaması gibi sesler geliyor. Sürekli gaz çıkarıyorum. Ne yapmam gerekiyor?


Bazı kişilerde bir bağırsak enfeksiyonundan sonra eski deyimle spastik kolon durumunun ortaya çıktığı yönünde bilgiler var. Anlattıklarınız sizde huzursuz bağırsak sendromuna (spastik kolona) uyuyor. Sancı, ishal, keçi pisliği gibi dışkılama, aşırı gaz ve guruldamaların hepsi bize bu durumu telkin ediyor. Bugüne kadar size yapılanlar ve söylenenler sizi tatmin etmemiş olacak ki hala arayış içindesiniz. Yine de bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı, gerekli tüm tetkiklerinizi tamamlatmalı ve kendinize bir yol haritası çizmelisiniz ki artık doktor doktor dolaşmayasınız. Geçmiş olsun.

Ben mide bulantısı, halsizlik, baş dönmesi, nefes darlığı gibi problemlerle doktora gittim. Tansiyonum yüksek çıktı. 20 yaşındayım olmaması ve yüksek tansiyonunun olmaması gerekiyormuş. Test sonuçlarımda Sedim 2 çıktı. Sizcece sorun ne
olabilir?


Sedimentasyon ile yüksek tansiyonun bir ilgisi yok. Demek ki arkadaşınız bilmiyormuş. Sorularınızı arkadaşlarınıza değil konunun uzmanlarına sorunuz. Genç yaşta tansiyonun yüksek olması doğal olmadığından (hormonlar da dahil olmak üzere) ayrıntılı olarak araştırılmalısınız. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 01.12.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
5496
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.