Doktorlar

İki hekim, çok sayıda tetkik ve altı ilaç (Sorularınızın yanıtları)

İki hekim, çok sayıda tetkik ve altı ilaç (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Hocam saygılar. 2 aydır şişkinlik, mide üstünde kasılma sıklıkla bazen sol taraf midenin bağırsağa giden yerde bazen ağrı. Doktora gittim 2 sefer ilaçlı film çektirdim, bulbit dedi. 1 hekim panto ve debridat 2. hekim de ursofalk, prabex, duspatalin ve talcid şurup verdi ama geçmedi. Bu kadar ilaç zarar verir diye kestim ne yapmam lazım? içmekle başka bir şikayetim yok. Mümkünse soruma cevap yazarsanız sevinirim saygılar.

İki ayrı hekime gitmenize, çok sayıda tetkik yaptırmanıza ve altı ayrı ilaç kullanmanıza karşın yakınmalar sürüyorsa ne yapmalı sorusunun yanıtı başka bir hekime görünmek olmalı; ancak burada dikkat edilecek nokta pek tipik olmayan yakınmalarınız için bulunduğunuz yerde başvuracağınız hekimin (ki Gastroenteroloji Uzmanı olmalı) size yeterli zaman ayırması gerektiği. Bazı yakınmalar sabırla dinlenmeli ve tetkik edilmelidir. Özellikle mide bağırsak sistemine ait yakınmaların iyice dinlenilmesi ve değerlendirilmesi gereklidir.

Eşim 4 yıldır zeffix kullanıyor en son DNA tahlilinde sonuç pozitif çıktı ve ilacın direnç göstermeye başlamış ilacı değiştirdiler şimdi baraclude kullanmaya başlayacak. AST ve ALT normal, acaba tekrar mı biyopsi yaptırsak bu ilaçta direnç gösterirse ne olacak teşekkür ediyorum.

İlaç direnci geliştiğinde yeniden biyopsiye gerek yoktur. Daha yeni başladığınız ilaca karşı bağışıklık gelişme olasılığı varsa da halen olmayan bir durum için endişelenmeniz anlamsız. O gün geldiğinde gerekenler yapılır, yeter ki takibinizi bir Gastroenteroloji Uzmanı yapsın. Geçmiş olsun.

Geğirti

1- Bende sürekli bir geyirti var 1 bardak su içtikten sonra bile fena halde geğiriyorum; fakat bu geğirti rahat çıkmıyor, geğirirken ağrı oluyor. Çok uzun ve kesik kesik çıkıyor. Çok rahatsız oluyorum, lütfen yardım edin.

2- Hocam merhaba benim sorunum eşimin sürekli geğirmesi. Herhangi bir başka şikayeti yok fakat sürekli olarak geğirmektedir bunun sebebi ne olabilir?

Geğirme yakınması kişileri ve çevreyi rahatsız eden bir durumdur. Bundan kurtulmak sanıldığından daha kolaydır. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız kısa süre içinde yakınmanız geçecektir. Geçmiş olsun.

Dışkıda kan

25 yaşında bir erkeğim. Yaklaşık 10 gündür dışkımda kan görüyorum. Karnımda yaklaşık 4 senedir devam eden fakat sık olmayan 2-3 ayda bir gerçekleşen ağrılar var fakat bu ağrıları hiç umursamadım. Kan çok temiz ve çok kırmızı az bir kan değil. Acaba ne yapmalıyım doktora gitmeden önce sizin bu konudaki görüşlerinizi alabilir miyim? Teşekkür ediyorum. Kolay gelsin.

Dışkıda kanın en sık nedeni hemoroitlerse de diğer nedenlerin de olabileceği noktasından hareketle bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve endoskopi yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

Yakınmalarım geçmiyor

Merhabalar hocam benim yaklaşık 1 aydır karında şişkinlik, kabızlık, gurultu, bazen sık gaz çıkarma bazen bulantı, kanlı dışkı ve bazen dışkı yapıldıktan sonra peçeteye taze kan bulaşması gibi şikayetlerim oluyor. Bazı bölgelerde (karın, bacak, kalça) ağrı ve sızlama olması durumu mevcut. Doktora gittim 50 cm kalın bağırsağa girildi, hemoroit ve hassas bağırsak sendromu olduğu söylendi. Ben yinede tedirginim hocam bu durum akabinde psikolojim bozuldu aklıma başka tür hastalık oldugu geliyor sizce bağırsağa 50 cm girilmesi bunun anlaşılır olması için yeterli mi? Yaşım 22, öğrenciyim düzenli bir beslenme yok haliyle bu rahatsızlılar olmadan önce dışkı kuru ve topak halinde idi. Ağrılarım geçmedi. Cevaplarsanız size minnettar kalırım hocam şimdiden teşekkür ediyorum. (1 ay öncesinde tüm kan tahlili yapıldı hepsi temiz çıktı) Kötü bir durum olsaydı kanda da belli olur muydu? Teşekkürler.

Yakınmalarınız için yapılan tetkiklerin ve size anlatılanların sizi tatmin etmediği görülüyor. Mantıken burada yapılması gereken iş hastanın rahatlamasını sağlamaktır. Hastanın hekime güvenmesi yani sonuçtan tatmin olması birçok koşula bağlıdır. Şu an için gerekli olan eksik kaldığını düşündüğünüz tetkiklerin yapılmasıdır. Bazen hastanın isteği de (gerekli olmasa da) bazı tetkikleri yaptırmak için bir gerekçedir. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hocam arkadaş Kızılay'a kan bağışında bulunmuş. Kan tetkikinde ANTİ-HCV pozitif diyor. İkinci test yaptırdık şimdide belirsiz diyor. ne yapmamız lazım daha gelişmiş hastaneye gitmeli miyiz? Kolay gelsin.

Anti HCV pozitif ise bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı ve HCV RNA denilen tetkik yapılmalıdır. Geçmiş olsun.

Karında ağrı

Öncelikle merhabalar Doktor Bey;benim sol üst kadranımda bir ağrı oluşuyor. Kramp şeklinde değil ve genellikle ayaktayken oluşan dayanılabilir bir ağrı. Nefesli enstrüman çalıyorum ve ayakta çalmaya başladıktan bir iki dakika sonra, enstrüman çalmıyorsam daha uzun sürede ortaya çıkıyor oturunca ağrı geçiyor ama bir hassasiyet (kıpırdanma, karıncalanma gibi) kalıyor. Ağrı yan taraf ve sırta doğru yaylıyor ve ben merkezini tespit edemiyorum. Tahliller normal dendi. Steatohepatit hastasıyım (2. derece). Bu ağrı ne olabilir yardımcı olursanız sevinirim.

Karında ağrı yakınmanız için araştırılmalısınız. Bu ağrı karın içi organlardan ileri gelebileceği gibi kemik ve kas sistemi ile ilgili sorunlardan da kaynaklanabilir. Bu nedenle bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Merhaba doktor bey, 22 yaşındayım 2 gün önce yaptırdığım kan tahlilinde HBsAg değerim 3150 pozitif çıktı, anti HCV değerim 0.04 negatif çıktı. Doktor hepatit B olduğumu söyledi ve 15gün sonra tekrar tahlil yaptırmam gerektiğini belirtti. Bugüne kadar herhangi bir hepatit belirtisi yaşamadım bundan sonra ne yapmayalım bu hepatit B hastalığından nasıl kurtulabilirim? Şimdiden teşekkürler.

HBsAg pozitif çıktığında 15 gün beklemek anlamlı değil. 15 gün sonra bir şey değişmeyeceğine göre hepatitle ilgili tetkiklerinizin bir Gastroenteroloji Uzmanınca beklemeden yapılması gereklidir. Hepatit B'den nasıl kurtulacağınız sorusundan önce durumunuzun ne olduğu saptanmalıdır. Geçmiş olsun.

Kızım 13 yaşında 32-33kg.iştahsız ve zayıf. Yemekten sonra daha masadan kalkmadan karın ağrısından şikayet ediyor. Ne düşünmeliyiz?

Kızınızda bağırsak parazitleri başta olmak üzere araştırma yapılmalıdır. Bunun için bir Çocuk Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Yaklaşık 2 yıl önce yanma ve sanki gaz çıkması şeklinde başlayan şikayetlerime yapılan Nefes Testi,Gaita testi ile pozitif çıktığından midede mikrop olduğu ifade edildi.1 yıl kadar önce Helipak kullandım,tekrar sıkıntılarım devam ediyor.Nasıl bir yol izlemeliyim? Teşekkürler.

Mide yanmasında yapılacak ilk iş mikroba bakmak değildir. Gereksiz yere o ilaçı kullanmışsınız. Yakınmalarınız için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Gebelik ve ilaç

Merhaba doktor bey Bana gastrit teşhisi koydular.Ama tedavi olamadan hamile kaldım.Hamilelikte de mide rahatsızlıklarım çok arttı.Bir de sağ kaburga altında ağrı ve dolgunluk hissi olmaya başladı bazende ağrı oluyor.Geceleri de bazen sancım oluyor.Şimdi ben gebeliğin 3.5 ayındayım.Helipak denilen ilacı kullanabilir miyim? Teşekkürler.

Yakınmalarınız için yazdığınız ilacı kullanmanız doğru değildir. Ayrıca bu ilaç hamilelikte de kullanılmaz. Mide yakınmalarınız için Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Kalınbağırsak kanseri

Doktor bey merhabalar annem 2 sene önce bağırsak kanseri geçirdi.önce kolostomisi varsa daha sonra kolostomisi içeri alındı ancak sürekli ishal. İshalini önlemek için ne yapmalıyız. Günde 10 seferden fazla tuvalete çıkıyor. Saygılarımla.

Anneniz bağırsak kanseri ise annenizin kardeşleri ve çocukları risk altındadırlar. Size de kolonoskopi yapılması gerekir. Ne zaman gerekli olacağını Gastroenteroloji Uzmanınız söyleyecektir. Annenizin ishali için takip edildiği ünite gerekli tetkikleri yapacaktır. Geçmiş olsun.

Rahimden gelen gazin nedeni nedir?

Rahimden gaz geliyorsa ya enfektif bir olay vardır ya da bağırsakla organı arasında bir iştirak söz konusudur. Kadın Hastalıkları Uzmanına gitmelisiniz. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 06.04.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
11789
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.