Doktorlar

İdrarda yanma (Sorularınızın yanıtları)

İdrarda yanma (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen karaciğerde büyüme, tokluk ağrısı, mide ağrısı, karın bölgesinde ağrı, sürekli geğirme ile ilgili soruları yanıtlıyor.

11 yaşındaki kızımın 3 aydır idrarında yanma var. Gitmediğimiz doktor yaptırmadığımız tahlil kalmadı. İdrar tahlili temiz, kültürde mikrop üremiyor. Jinekoloğa gittik mantar sandı yıkama jeli nizoral ve trovazol verdi. İyileşir gibi oldu ama tamamen geçmedi, bir gün yanma yoksa ikinci gün yanma oluyor. Sabah idrarında yanma oluyor, daha sonra bol su içtiği içinmi bilmem yanma olmuyor. Beni doktor ya da tedavi konusunda yönlendirirseniz sevinirim. Saygılar...

İdrarda yanma yakınması en sık idrar yollarındaki iltihaplarda olur; ancak yapılan kültürlerde enfeksiyonun varlığına rağmen kültürün negatif olması görülmeyen bir durum değildir. Özellikle Clamidya ve Üroplazma cinsi mikroorganizmalar normal kültür ortamında üremezler. Bu nedenle bu mikroorganizmaların olup olmadığının bilinebilmesi için özel besi yerleri gerekir. Ayrıca tüberküloz basilinin de olup olmadığı da araştırılmalıdır. Bu tetkikler Üniversite veya Eğitim ve Araştırma Hastanelerinin Mikrobiyoloji bölümlerinde yapılabilir. Geçmiş olsun.

Karaciğerde büyüme

1- Klinik ön tanısı mide Ca opere 2002 BT sonuç: karaciğer boyutu 17 cm ölçülmüş olup artmıştır (hepatomegali) BT sonuç: hepatomegali, postop değişiklikler. Hepatomegali'nin anlamı nedir öğrenmek istiyorum (yaşım 47) şimdiden teşekkür ederim.

2- Karında şişlik şikayetiyle doktora gittiğimde yapılan tetkikler sonucunda karaciğer büyümesi saptandı. 58 yaşındayım, ayrıca KOAH ve koroner arter hastalığım var. Kolesterolüm yüksek ve ilaç kullanıyorum. BT'de karaciğer 16cm olarak raporlanmış normale dönme olasılığı var mıdır? Bundan sonra ne yapmalıyım? Daha ciddi rahatsızlıklara neden olur mu? Teşekkür ederim.

Hepatomegali, karaciğerin büyümesine verilen isimdir. Tek başına bir anlam ifade etmez; çünkü karaciğeri büyüten çok sayıda neden vardır. Karaciğer yağlanması, bazı enfeksiyonlar, kan hastalıkları, yer kaplayan lezyonlar (kist, tümör, tümör yayılması), depo hastalıkları ve daha birçok durumda karaciğerde büyüme görülebilir. Karaciğeri büyüten nedenin saptanmasından sonra gerekli tedavilere başlanabilir. Bu nedenle bir Karaciğer Hastalıkları Uzmanına (Gastroenterolog'a) başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Tokluk ağrısı

Hocam midem çok ağrıyor. Özellıkle yedikten sonra ağrıyor ve çoğunlukla midemde yanmalar meydana geliyor. Sankı içide ateş varmış gibi. Bu bir ülser başlangıcı olabilir mi? Dayanamıyorum, bu ağrılara, ne yapmam lazım ve bu ne hastalığı olabilir? Şimdiden teşekkürler.

Mide ülserinin tipik belirtisi yemekten sonra ortaya çıkan ağrıdır; ancak yemekten sonra ortaya çıkan ağrılarda mide hastalıklarından başka safra kesesi ve pankreas hastalıkları da akla gelir. Bunun için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Mide ağrısı

Merhaba, benim annemin midesi çok ağrıyor. Şişkinlik yapıyor. Bir de çok buz yiyor. Bunun mideyle bir ilgisi var mı? Lütfen cevap istiyorum. Şimdiden teşekkürlerimi arz ederim.

Mide ağrısı ve karında şişkinliğin bir çok nedeni vardır. Sindirimle ilgili tüm organların bu yakınmalar ışığında değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle gerekli muayene ve tetkikler yapılmadan bir fikir yürütmek anlamlı olmaz. Fazla buz yemenin altında yatan bir eser element veya demir eksikliğinin olup olmadığı ayrıca araştırılmalıdır. Aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan Gastroenterologlar bu konuda size yardımcı olacaklardır.

Karın bölgesinde ağrı

Şimdiden teşekkür ederim. Ben 29 yaşındayım, sol karın bölgesinde ara sıra ağrı dışkı, alışkanlığımda değişmeler, sinir sistemim de bozukluk. Genelde su yani sıvı aldığım zaman vücutta dağılma oluyor. Sanki sol ayağıma doğru akıyormuş gibi ve bunun sonucunda kulaklarımda sıvı birikmesi oluyor. Sizce hocam bunlar kolonda bir hastalığın işareti olabilir mi veya reflü hastalığı bağırsaklara etki eder mi?

Karında şişkinlik, ağrı, ishal veya kabızlık gibi durumlar kalın bağırsağın çalışmasında bir aksamanın olduğunu telkin eder. Ancak anlattığınız diğer yakınmaların ve mide içeriğinin yukarıya yemek borusuna kaçması demek olan reflünün bağırsaklarla (kolon) bir ilgisi yoktur. Diğer yakınmalarınız için bir Psikiyatri ve KBB Uzmanına başvurmalısınız.

Sürekli geğirme

Hocam, tempolu yürüyüşten, merdiven çıktıktan, egzersiz yaparken ve yaptıktan sonra midemde bir şişkinlik oluyor. Sürekli geğirme ihtiyacı hissediyorum, yoksa kalbimi sıkıştırıyor nefesim daralıyor. Yaklaşık 1 saate yakın sürüyor ve bu sırada nefes darlığı yaşıyorum. Kan yağlarım yüksek, bir internet sitesinde, bala tarçın karıştırıp yendiği ve çaya koyup karıştırıp içtikten sonra kandaki kolesterol ve trigliserid oranını ciddi bir şekilde düşürdüğünü yazıyordu, ben de uyguladım. Bu şişkinlik şikayetlerim de ondan sonra başladı. Bu rahatsızlığımın neden kaynaklandığını öğrenmek istiyorum. Doktora da gittim 2 ay önce, şikayetlerimi anlattım, stresten uykusuzluktan olabilir dedi, ki bunlar zaten mevcuttu bende kabızlık da oluşmuştu. Mide ve kabızlıkla ilgili ilaçlar ve şuruplar yazdı. Bunları kullandım ama bir faydası olmadı. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Midede gaz bulunmaz. Yenilenler ve içilenlerle mideye giren az miktarda hava birkaç kez geğirme ile çıkar ve biter. Uzun süren ve çok sayıda olan geğirmelerde kişinin hava yutması söz konusudur. Yutulan havanın miktarına bağlı olarak geğirme devam eder. Bu bir hastalık değildir. Hava yutmayacaksınız. Hava yutmazsanız bu yakınmanız hemen geçecektir. Bu yakınma için boşuna tetkikler yaptırmayın ve ilaç kullanmayın. Zaten kullansanız da ortada bir hastalık olmadığından etki etmeyecektir. Stres tek başına sürekli geğirmenizi açıklamaz. Strese bağlı olarak hava yutmanız olayları tetikliyordur. Geçmiş olsun.

Hepatit B, antikor, aşı

Merhaba, yaklaşık iki hafta önce yapılan kan taramasında ALT değerim 54 çıktı. Doktorum bunun üzerine hepatit için yapılan test sonucunda AntiHBs:-17.8 çıktı. Doktorumun bana söylediğine göre hepatit geçirmişim ama yeterince antikor üretmemiş vücut ve aşı olmam gerektiğini söyledi. Yalnız karaciğer ALT değerinin yüksek oluşunu anlamış değilim çünkü doktorun dediğine göre geçirdiğim hepatitden dolayı değil. Bu konuda sizden bilgi rica ediyorum. İyi çalışmalar.

Hepatit B virüsü bedene girerse ve ona karşı bağışıklık ortaya çıkarsa AntiHBs testi pozitif olur. Size yapılan tetkikin normal sınırlarını belirtmemişsiniz. Her kitin normal değeri farklı olduğu için bir yorum yapılamaz; ancak hepatit geçirmişseniz yani size böyle denmişse artık aşı olmanız mümkün değildir. Hepatit geçiren birine aşı önerilmez çünkü yararı yoktur. "Hepatit geçirmişsiniz ama yeterli antikorun yok aşılanmalısın" ifadesinin bilimsel bir temeli yok. ALT değerinizin yüksekliği takip edilmeli ve gerekirse buna neden olabilecek diğer hastalıklar bir Gastroenteroloji Ünitesinde araştırılmalıdır.

Sol gögüsümde batma var. Endoskopi oldum ciğerlerime bakıldı. Birşey yok dediler ama ciddi mide ve bagırsak sorunları yaşıyorum. Ne önerirsiniz? Saygılarımla.

"Ciddi mide bağırsak sorunları yaşıyorum" gibi son derece kısıtlı bilgi ile yorum yapılamaz; ancak şu söylenebilir. Ciddi biçimde araştırılmalısınız. Geçmiş olsun.

Merhaba hocam. Benim yaklaşık 1 senedir bir batma var, yani acı veriyor. Bu acıya sebep olan yer göğüs çukururunun yaklaşık 3cm sağ tarafı kaburga bitiminin hemen altı. Bu batma olduğunda hiç bir şekilde hareket edemiyorum, çünkü çok fazla acıya sebep oluyor. Bu neden oluyor sizin bilgilerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkür ederim.

Tarif ettiğiniz yerdeki ağrı açısından yapılacak muayene değerli bilgi verecektir. Bu ağrının karın duvarından mı yoksa daha içerdeki organlardan mı olduğu ayırt edilmelidir. Bir bölgede bulunan ağrı için muayene ve tetkik yapmadan fikir ileri sürmek anlamlı olmaz. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 03.08.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
10431
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.