Doktorlar

Hiçbir şeyin yok diyorlar (Sorularınızın yanıtları)

Hiçbir şeyin yok diyorlar (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Soru: Merhaba 4 aydır karın ağrısı ve şişkinlik rahatsızlığı ile mücadele ediyorum. Defalarca Dr. gitmeme rağmen bir sonuç alamadım. Gastroloji Uzmanı tarafından endoskopi, kolonoskopi, ultrason yapıldım.

Her şey çok temiz olduğu söyleniyor, ama içimde yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu biliyorum. Karnım şişiyor, şiddetli geğirmelerle rahatlıyorum ve göbek hizasında sağ tarafımda sanki içimde yumruk buyuklüğünde bir şey var ki bende ağrı yapıyor, sürekli elimle tutuyorum orasını. 5 yıl önce bir kaza sonucu karın bölgemden ameliyat oldum, böbreğim zedelenmiş, dikiş atılarak karnım kapatılmış, bu güne kadar bu durumdan şikayetim olmadı. Ama şu an karnımın sağ taraftan ağrı var.

Kemerimi bağlayamıyorum. Şişiyorum. Dr.lara durumu anlatıyorum hiç bir şeyim yok diyorlar, bu konuda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Saygılar

Yanıt: Karında sancı ve şişkinlik yakınmalarınız var. Ayrıca göbek hizasında bir bölgede dolgunluk ve ağrı oluyor.

Bu durum geçirilmiş operasyona bağlı karın içi organlarından kaynaklanan rahatsızlığa bağlı olabileceği gibi kalınbağırsağın spazmına (spastik kolon - İBS) bağlı da olabilir. Her iki durumda da tetkiklerin normal çıkması beklenir.

Yine de yapılan tetkiklere ek olarak yapılacak bir Baryumlu Kolon Grafisi kalınbağırsağınızın durumu hakkında bilgi verebilir. "Hiçbir şeyiniz yok" demek yerine "yakınmalarınız var ama önemli bir hastalığa bağlı değil" demek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Geçmiş olsun.

Sorun: İshal, makattan kanama.

Soru: Sık sık sindirim ve boşaltım sorunları yaşıyorum. Ancak 5 aydır her sabah ishal olarak tuvalete çıkıyorum. Bu durum beni rahatlatıyor ve gün içinde sürmüyor. Bunların yanı sıra makatımdan kan ve zaman zaman iltihap geliyor. Doktora danışmalı mıyım ve yemeyle ilgili öneriniz olabilir mi?

Yanıt: Makattan kanama ve iltihap geldiğine ve ishaliniz olduğuna göre bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Yemekle ilgili bir öneri olacaksa da tanıdan sonra yapılacaktır. Geçmiş olsun.

Sorun: Hamilelik ve H. pylori

Soru: merhaba, midemde ağrı vardı ve endoskopi yapıldı. Sonucunda H. pylori olduğu görüldü. Antibiyotik tedavisi verildi ama başlamadım çünkü gebelik şüphesi var. Eğer gebeysem, antibiyotikleri kullanamayacağım için midemdeki H. pylori tedavi edilmemiş olacak, hamilelik dönemlerinde bu durumun bebeğe bir zararı olur mu?

Yanıt: Hamilelikte midedeki mikroorganizmanın bebeğe bir zararı olmaz. Bu nedenle antibiyotikleri kullanmak zorunda değilsiniz. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 03.02.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
12252
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.