Doktorlar

Hepatit C virüsü (Sorularınızın yanıtları)

Hepatit C virüsü (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Diş tedavisi sırasında bulaşabileceğini düşündüğümüz eşimde zayıf HCV görüldü. Dünyamız başımıza yıkıldı. Ne yapalım, tedavisi mümkün mü? HCV nedir? AIDS kadar öldürücü ve tehlikeli midir? Zayıf olması ne anlama geliyor? Teşekkür ederim.

Zayıf HCV'den kastınız nedir? Hepatit C virüsü ile ilgili olarak yapılan 2 test var. 1) Anti-HCV 2) HCV-RNA. Eğer Anti-HCV'nin pozitif olduğunu söylüyor iseniz bu test yalnızca o kişinin hepatit C virüsü ile "karşılaştığını" gösterir. Anti-HCV'si (+) olan biri "hasta veya bağışık" olabilir. Bu gibi hastaların HCV-RNA'sına bakmak gerekir ki bu test ile bedende C virüsünün çoğalıp çoğalmadığı kesin olarak gösterilir. Sizin eşinizde HCV-RNA'ya bakılmış mı bilemiyoruz. Eğer HCV-RNA pozitif ise karaciğerinde harabiyet yapıyor olma olasılığı vardır ve bu 2 yolla anlaşılabilir. Karaciğer biyopsisi veya kanda bakılan fibrotest ile. Çıkan sonuca göre tedavi kararı verilir. Hepatit C'nin bugün için oldukça başarılı tedavisi bulunmaktadır. Tedavide C virüsünün tipine göre 6 veya 12 ay süre ile İnterferon içeren iğne ve Ribavirin içeren haplar kullanılmaktadır. Hastalık var ise, (başka branşlardan bu konuda deneyimi az hekimlerin bu hastalığı tedavi ve takip etmeye çalıştıklarını hatırlatarak) tedavinizin mutlaka karaciğer hastalıkları yönünden uzmanlaşmış olan Gastroenterohepatologlar tarafından yapılmasına dikkat ediniz. Geçmiş olsun.

Not:
*Eşinizde HCV kuşkusu olduğuna göre sizin ve (varsa) çocuklarınızın da taranması gereklidir.
*Nadiren Anti-HCV testi, gerçekte C virüsü ile hiç karşılaşmamış birisinde yalancı olarak pozitif gelebilir ki bu durum önemli değildir.

Kronik gastrit için antibiyotik kullandım

Merhabalar, öncelikle benim 5 yıldan beri mide sorunum var ve ilaç kullanıyordum. Bu yaz Eylül ayında doktorun isteği üzerine endoskopi çektirdim ve bana kronik gastrit teşhisi konuldu, doktorum antibiyotik önerdi. Aldım ama fazla kullanamadım çünkü bende çok mide bulantısı yaptı. Öğrenci olduğum için de derslerimi etkiliyor diye bıraktım. Bu ay doktora tekrar gittim, ağrım yok uzun süredir. Bana ağrım olmadığından sadece Gaviscon ve Famoser verdı. Gaviscon'u ağrım olmadığından kullanmıyorum ama öbür ilacı kullanıyorum. Midemde bir ağrı yok ama midemdeki bakteriler geçmiş midir? O yüzden mi ağrım olmuyor, yoksa başka zaman olabilir mi? Yine uzun zamandır ağrımıyor. Şimdiden teşekkür ederim.


Gastrit saptanan birinde (atrofik gastrit dışında) midedeki mikroba yönelik olarak antibiyotik önerilmiyor. Size önerilen antibiyotiği düzenli kullanmamanıza (yani mikroba etki etmemesine rağmen) yakınmalarınızın geçmiş olması antibiyotik tedavisinin boşuna verildiğini gösteriyor. Gaviscon isimli ilacın mide ağrıları üzerine bir etkisi yoktur, başka deyişle "midem ağrımadığından Gaviscon'u kullanmıyorum" ifadesi anlamlı değildir. Hekiminizin hangi ilacı ne amaçla verdiğini açıklamış olması gerekirdi belki de açıkladı siz unuttunuz. Midedeki bakteri 14 gün süren 3'lü tedavilerle %80-90 oranında yok edilebilir. Siz bu ilaçları kullanmadığınıza göre oldukça inatçı olan bu mikroorganizma büyük olasılıkla midenizde hala duruyordur. Ancak telaşa kapılmaya gerek yor çünkü çevrenizde gördüğünüz her 10 kişinin 8'inin midesinde bu bakteri bulunuyor. Ayrıca bu bakteri midede ağrıya yol açmaz. Konu ile ilgili olarak bölük pörçük bilgilerle aklınız karışmış. "İlgili başlıklar" bölümünde bulunan "Helicobacter pylori" başlıklı yazımı okursanız bu konuda ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yakınmalarınız tekrar edecek olursa, gereksiz tedavilerden sakınmak için mutlaka bu konu üzerinde uzmanlaşmış olan Gastroenterohepatologlara başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Bağırsakta polip

2.5 yaşında bir oğlum var. Kalın bağırsağın girişten 25 cm ileride 2x2 ebadında bir polip çıktı, henüz biyopsisi çıkmadı. Nedenlerini ve yeniden çıkıp çıkma ihtimalini bilmek istiyorum. Saygılar.


Oğlunuzdaki polip büyük olasılıkla juvenij polip denilen oluşumdur. Bu tip polipler genellikle erkek çocuklarda %1 oranında görülürler ve sıklıkla bağırsağın son 20-25. cm'sinde yerleşirler. Bunlar çoğunlukla tek olup %10 oranında tekrarlayabilirler. Kanserleşme potansiyelleri bulunmamaktadır. Çocuk Gastreonetrologlarının takibinde olmanızda yarar vardır. Geçmiş olsun.

Kabızlığım ishale döndü

Doktor bey iyi günler, ben yıllardır kabızlık çekiyorum. Bununla ilgili ilaç kullanmadım fakat doğal besinlerle ihtiyacımı gidermeye çalışıyorum... Yalnız son dönemlerde kabızlık çektiğim halde ilk dışarı çıktığım zaman ishal gibi çıkıyorum ve tam bir boşalma olmuyor... Midem ve bağırsaklarım hep şiş, midemde yanmalar, ağrılar var. yemediğim zaman çok rahatım fakat bir şeyler yediğim zaman rahatsız oluyorum ve son 2-3 yıldır vücut ısım sürekli yüksek. Ellerim, ayaklarım ve tüm vücudum sanki ateş gibi oluyor ve kendimi çok halsiz hissediyorum... Sebebini öğrenmek istiyorum. Bu arada yaşım 37, erken menopoz durumu olabilir mi? İlginize şimdiden teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.


Merhabalar, yıllardır süren yakınmaların karakter değiştirmesi önemli olabilir bu nedenle de son dönemlerde değişim gösteren yakınmalarınızın araştırılması gerekir. Bir hastalık bulunursa ona göre tedavi uygulanır, bulunmaz ise İBS (spastik kolit) gibi bir durum düşünülür. Bunun dışında adet düzensizliği veya hormonal durumla ilgili olarak Hastalıkları Uzmanları size yardımcı olacaklardır. Ayrıca sıkıntı, stresiniz var mı bilmiyorum (ki bu genç yaşta olmamasını dilerim), var ise, bunlar da bir kısım yakınmalarınızı açıklayabilir. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Acıkınca ağrım oluyor

Merhaba, beş gün önce başlayan karnımda ağrılar midemde başlayıp karnıma doğru yayılıyor. Bu ağrı sanki ishal ağrısı gibi bir ağrı. Aşırı derecede mide bulantım var ve karnım acıktığında daha da fazlalaşıyor ama iştahsızlık da çok fazla. Birkaç kaşık yedikten sonra hiçbir şey yiyemiyorum. Acile gittiğimde kan, idrar ve film sonuçlarım temiz çıktı. Bana mideden kaynaklandığını, gastrit veya ülser başlangıcı olabileceğini söylediler. Böyle bir şey olabilir mi? Ne yapmalıyım? Teşekkürler.


Yemek yeme ile ilgili yakınmaların en başta mide patolojileri düşündürmesi doğal. Anlattıklarınız midede bir rahatsızlığın olduğunu düşündürüyorsa da yapılacak fizik muayene ve tetkiklerle de bu düşüncenin desteklenmesi gerekir. Bu nedenle diğer rutin tetkiklere ek olarak midenize endoskopla baktırmanız yararlı olacaktır. Bunun için, bu işin eğitimini almış olan Gastroenteroloji Uzmanlarına başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

Bulantı ve kusmam var

Sayın Doktor Nevzat Aksoy Bey, birkaç haftadır kusmalardan şikayetçiyim. Bazen bulantı oluyor, bazen olmadan bir anda kusmaya başlıyorum. Eşim hamile olmamdan korkuyor. Geçen ay test yaptım, yalnız bir şey çıkmadı. Bu ay için de şu anda reglyim ama dün kusmaktan yüzüm şişti. Sizce bunun sebebi nedir, ciddi bir şey olabilir mi? Bu arada geçen gün de başım çok şiddetli bir şekilde ağrıyordu. Midemi etkiler mi çünkü ne içsem, ne yesem çıkardım. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla...


Bulantı ve kusması olan bir hastada ilk önce mide rahatsızlıkları akla gelir ve kişinin yakınmaları ve fizik muayenesi de göz önüne alınarak mideye yönelik tetkikler yapılır. Tetkiklerin normal çıkması halinde bulantı ve/veya kusmayı tetikleyecek sistemik hastalıklar gözden geçirilir. Bunlardan da bir sonuç alınamaz ise yakınmaların strese bağlı olduğu düşünülebilir. Görüldüğü gibi rahatsızlığınız açısından belirli basamaklardan geçerek bir tanıya varılabilir. Bulantı olmadan kusma yakınması beyinle ilgili hastalıkları veya sinirsel durumları düşündürüyorsa da kesin tanı için ayrıntılı olarak incelenmeniz mutlaka gereklidir. İç Hastalıkları Uzmanı olan Gastroenterologlar size yardımcı olacaklardır. Yüzünüzün şişliği de devam ediyorsa o da değerlendirilecektir. Sağlıklı günler.

İBS (hassas bağırsak sendromu)

Sayın Doktor ben Çanakkale'nin Biga ilçesinden yazıyorum. Eşim 7-8 aydır karın bölgesinde (pantolon kemeri bölgesinde) rahatsızlığı çekiyor. Ayrıca birden çok açlık hissi oluşuyor. Bir tek bisküvi yese o anda rahatlama sağlıyor. İstanbul'da özel bir hastanede midesinden ve kalınbağırsağından endoskopi yaptırdı .Sonucunda herhangi bir şey çıkmadı. Ultrasonda gaz oluşumunun bulunduğu söylendi. Şeker ölçümü yaptırdı, o da temiz çıktı. Biga'da doktorlar tarafından hiçbir teşhis konmadan şu ilacı kullan geçmezse gel başka ilaç yazayımla rahatsızlığı devam ediyor. İrritabl tedavisi de uygulandı, sonuç aynı... Aynı zamanda eşim kamyon şoförü. Acaba bu sebeple mi rahatsız? Tomografi çektireceğiz bunda da bir şey çıkmazsa hangi bölüme başvurmamızı önerirsiniz?


Eşinizin açlık hissi ile ilgili yakınmalarını okuduğumda "şeker yükleme testi" başta olmak üzere bazı tetkiklerin yapılması gerektiğini düşündüm. Bundan başka karın alt bölgesinde olan ağrıların araştırıldığını söylüyorsunuz ama neyin ne kadar yapıldığını bilemiyorum. Yaptırdığınız endoskopi ve kolonoskopi bir Gastroenterolog tarafından yapılmış ise sonuçlarına güvenirim. Aksi takdirde tetkiklerin normal çıktığı ifadesi beni tatmin etmiyor. Irritable Bowel Sydrome (İBS) tedavisi uygulandığını ve sonuç alınamadığını söylüyorsunuz ki eşinizin kalınbağırsak grafisinin çekilmiş olmasını tercih ederdim. Tüm sonuçlarınızla bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanızı öneririm. Tetkiklerin tamamlanmasından sonra (ki sizinki tamamlanmamış) herhangi bir hastalık bulunamaz ise İBS tanısı düşünülebilir ve ona yönelik tedavi başlanabilir.
Mutlu günler.

Köpük şeklinde kusuyorum

Merhaba sabahtan beri size yönelen soruları okuyorum. Benim rahatsızlığımdan rastladım ancak şikayetler farklı hocam. Ben midemden inanılmaz derecede rahatsızım. Artık bıktım, ne yesem köpük şeklinde kusuyorum. Reflü var dendi, ağzımdaki tat 24 saat boyunca lağım çukuru gibi. Aynı şekilde lavaboya gittiğimde de inanılmaz derecede pis koku oluşuyor. Bütün mide ilaçlarını kullandım ancak bir sonuç alamadım. En son psikolojik dediler, psikolojik ilaçlar kullandım, onlar da bir fayda etmedi. Lütfen bana yardım edin... Ne yesem köpük oluyor, içimde çok huzursuzum. Bıktım artık, boğazım sürekli kanıyor...


Anlaşıldığı kadarıyla yakınmalarınız sizi çok rahatsız ediyor ancak bu konuda ne gibi tetkikler yapıldığını yazmamışınız. Zayıflamanız var mı, rutin tetkiklerde bir anormallik saptandı mı ve son olarak endoskopi yapıldı mı? Kusma yapan onlarca neden olduğuna göre eldeki az veri ile yorum yapabilmek mümkün değil. Bu nedenle bulunduğunuz yerde güvenilir bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Yaz aylarında ağrılarım artıyor

Benim sorunum yaz ayı geldiğinde ayaklarım dizlerimin çok ağrıması. Ayrıca kendimi çok halsiz hissediyorum. Kış aylarında bu sorunlarım ortadan kalkıyor. Doktora gittim, tahlillerin hepsi temiz çıktı. 7-8 yıldan bu yana çekiyorum. Beni bu konuda aydınlatırsanız çok memnun kalırım. Yaşım 32, kilom 58. Ayrıca kilo alamıyorum. Yukarı da çıkmıyor, aşağı da inmiyor. İyi günler...


Sıcak havalarda uzun süreli (kronik, müzmin) ağrılarda azalma olurken akut (ani başlayan) enflemasyonlarda artma olur. Ayrıca damarsal patolojilerde (varis gibi toplar damar yetersizliklerinde) ve tiroit bezi hastalıklarında da bu tip yakınmalar görülebilir. Mevsimlerle ilgili bu atipik ağrılarınız için Romatoloji, Ortopedi ve İç Hastalıkları Kliniklerine başvurmanızda yarar olacaktır. Kilonun normal olup olmamasını yaşa göre değil boya göre söyleyebiliyoruz. Bu nedenle 58 kilonun sizin için az mı çok mu olduğunu söylemek mümkün değildir. Hoşça kalın.

Reflüde ameliyat dışı tedavi

Hocam saygılar... Reflü tedavisinde ameliyattan başka seçeneğimiz yok mu? 2 dereceye kadar olan reflü hastalarında hatta 3 olduğunda ilaçla 2'ye düşürülüp stretta cihazı uygulaması konusunda bir bilgi verir misiniz? Bu tedavi şeklini nasıl buluyorsunuz? Teşekkürler.


İlaç tedavisine dirençli olan ve reflüye bağlı özofajit sorunu sürekli olan hastalarda cerrahi yerine endoskopik tedaviler uygulanabilir. Bunlardan biri de stretta işlemidir. Yemek borusunun alt kısmında bulunan ve gevşekliği nedeniyle reflüye zemin hazırlayan kapakçığın bulunduğu bölgeye radyofrekans enerji uygulanması ile o bölgede ısıya bağlı hasar oluşturulur ve bu hasarın iyileşmesi sırasında dokunun büzüşmesiyle kapakçık daha sıkı hale gelerek reflü engellenir. Bu yöntemle kısa süre içinde hastaların bir çoğunda yakınmalar azalır ya da geçerse de tekniğin uzun dönem sonuçları bilinmemektedir. Bu nedenle ilaç tedavisine rağmen II ya da III: derece özofajiti olanlarda cerrahi işlem ya da stretta yapılabilirse de bu işlemi yapacak hekimlerden gelecekle ilgili (abartılmamış) öngörülerini almakta yarar vardır. Kararı bu bilgilerin doğrultusunda verebilirsiniz. Geçmiş olsun.

Reflü ve kansızlık

İyi çalışmalar, reflü kansızlık yapar mı? Bir de düşük tansiyon ve kronik yorgunluğun sebepleri neler olabilir? İyi çalışmalar.


Mide içeriğinin yemek borusuna kaçması denen reflü kansızlığa neden olmaz. Kansızlıkta yorgunluk ve halsizlik ile zaman zaman kan basıncında düşme görülebilirse de tüm bu yakınmaların bir İç hastalıkları Uzmanıca değerlendirilmesi gereklidir. Geçmiş olsun.

Çabuk acıkıyorum

Ben 15 yaşındayım. Şekerli besinleri çok seviyorum. Sık sık tatlı krizine giriyorum. Çok çabuk acıkıyorum. Ağzım çok çabuk kuruyor. 2 yıldır dizlerim ve aşağısı uyuşuyor, bir ağırlık hissi oluşuyor. Oturduğum yerde kollarım ve ayaklarım uyuşuyor. Doktora gittim, ilaç verdi ama bir faydası olmadı. Bir gazetede okuduğum kadarıyla bunlar şeker hastalığının belirtisiymiş ama çevremdekiler bu yaşta şeker hastası olamayacağımı söylüyor.


Şeker hastalığı her yaşta başlayabilir. Şeker hastalığı açısından yapılacak "açlık kan şekeri" tetkiki, gizli şeker açısından da "şeker yükleme testi" aklınızdaki soruların cevaplanmasını sağlayacaktır. Parazitler, tiroit bezinin çok çalışması gibi durumlarda da bu yakınmalar görülebilir. Şeker hastalığı dışında olası birçok durum için bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hepatit B virüsü taşıyıcısıyım

Hocam sizin daimi hastanızım. Ben Hepatit B taşıyıcısıyım ve şu an hamileyim ve bazı ilaçlar kullanıyorum. Bunların zararı var mı? İsimleri: Ferrum Fort, Megadayn Pronatal, Magnesyum Diasporal. Bunların zararı var mı cevaplarsanız sevinirim.


Kullandığınız ilaçların Hepatit B'ye bir etkisi yoktur. Eerrum fort'ta 100 mg demir, magnesium-diasporal pastilde 610, şase'de ise 1830 mg magnezyum sitrat bulunur. Megadyn pronatal'da da 60 mg demir ve 100 mg magnezyum bulunur. Bu ilaçların günlük dozlarının sizi takip eden hekiminiz tarafından düzenlenmesi uygun olacaktır. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Aspirin kullanıyorum, mideme dokunur mu?

Hocam 2 yıldır midemde ağrı şişlik gaz var. 2 defa endeskopi oldum. İlkinde duodenit ve antral gastrit denildi. İkincisinde pangastrit, kardiya gevşekliği varmış. 6 ay sürekli lanzedin kullandım. Doktorum daha sonra pariet'le devam ettirdi ve son 2 aydır ilaçları kestik duruma bakacağız dedi. Şu an mide şikayetlerim yine başladı. Ömür boyu ilaç mı kullanmam gerekiyor? Bu arada beyinde frontal lobda küçülme tespitiyle tebokan, bebek aspirini ve beneksol kullanıyorum. İç hemoroit de mevcut ama şu an sakin. Acaba şu an kullandığım ilaçlar mide şikayetlerimi artırmış olabilir mi? Ne önerirsiniz? Teşekkürler.


İlacınızı kestikten sonra yakınmalarınızın başlamasının ana nedeni midenize dokunma kapasitesine sahip olan aspirin kullanmaya başlamanız. Bu nedenle ya aspirin kullanmayacaksınız ya da kullanmak zorunda iseniz mide koruyucu ilaç almak zorundasınız. Bütün bu soruların yanıtlarını sizi takip eden ve hastalığınızı bilen hekiminizden alabilirsiniz.

Sıcağa dayanamıyorum

Annemin boynunda kireçlenme var. Şiddetli boyun ve baş ağrıları çekiyor. Sıcak basma, aşırı terleme, sıcağa asla dayanamama gibi şikayetleri var, ne yapmalıyız? Teşekkürler.


Boyunda olan kireçlenmeler nedeniyle boyun ağrıları olması beklenen bir durumsa da bunun için Fizik Tedavi Kliniklerine başvurmalısınız. Bunun dışında aşırı terleme ve sıcağa dayanamama gibi yakınmalarda tiroit bezi hastalıkları, kronik enfeksiyonlar ve hormonal bozukluklar başta olmak üzere araştırılmanızda yarar vardır. Bu nedenle bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır. Sağlıklı günler diliyorum.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 31.05.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
5915
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.