Doktorlar

Hepatit B ve biyopsi (Sorularınızın yanıtları)

Hepatit B ve biyopsi (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

İnsanlara gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkürler. Ben hepatit B hastasıyım. Doğumumda belli oldu ve şimdi değerlerimi ölçtürdüm. HBsAg: Pozitif ve AST: 45, ALT: 73 çıktı. Doktorum 6 ay sonra karaciğerimde hasar ilerlerse biyopsi yapılacağını söyledi. Ben 6 ay boyunca niçin diyet veya başka çözüm yolu göstermediğini merak ediyorum. Biyopsi gerekli mi? Değerlerime bakıp değerlendirirseniz çok sevinirim saygılarımla.

Hepatit B virüsü bedene girdikten bir süre sonra bazı kişilerde karaciğerde hasara yol açmaya başlar. Bu nedenle "Hepatit B virüsü taşıyıcıları" 6-12 ay ara ile takip edilmelidirler. Bu takipteki amaç karaciğer hasarının başlangıç aşamasında hastanın yakalanmasıdır. Sizde yapılan takipte karaciğer enzimleriniz yüksek çıkmış. Bu nedenle daha uyanık olunmalı ve karaciğer testleriniz (AST ve ALT) tekrar edilmelidir.

Karaciğer enzimlerinizdeki yükselme Hepatit B virüsünün aktivasyonuna bağlı olabilir. Ama olmayabilir de. Örneğin bu enzim yüksekliğinizin Hepatit B'ye bağlı değil de karaciğerinizdeki bir yağlanmadan ileri gelmediği nasıl söylenebilir? Bu nedenle bugünlerde yapılması gereken çok sayıda tetkik var. Altı ay beklemeden hem Hepatit B'ye hem de diğer hastalıklara yönelik olarak tetkik edilmelisiniz. Başvurduğunuz hekim Gastroenterohepatolog değil sanırım.

Takip ve tedavinizin karaciğer hastalıkları üzerine eğitim almış Gastroenterohepatologlarca yapılmasına özen göstermeniz gerektiği size önerilen bu fuzuli 6 aylık süreden belli olmuyor mu? Kanımca bu süre içinde hastalığınızın daha da ilerleme olasılığı varken beklemek uygun değil. Karaciğer biyopsisi konusuna gelince bunu sizi takip eden hekiminizle konuşmanız yararlı olacaktır. Sağlıklı günler diliyorum.

Sağ yan ağrısı

Benim 10 gündür geçmeyen sağ yan ağrım var. En çok sırt üstü yatınca oluyor. Sağ tarafım çok ağrıyor. 24 yaşındayım. Yardımcı olur musunuz?

Karında, sağda olan ağrılarda başta safra kesesi ve böbrekler olmak üzere bağırsak, mide, pankreas ve akciğer gibi organların hastalıkları araştırılmalıdır. Bu nedenle aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan Gastroenterologlar tarafından araştırılmanız yararlı olacaktır. Geçmiş olsun.

Kabızlığım var

Midem ve karnımda sürekli şişkinlik var. Ayrıca kabızlık sorunum nedeni ile haftada bir tuvalete çıkabiliyorum. Şimdiye dek birkaç kez dahiliye doktoruna gittim. Strese bağlı olduğunu söyleyip gönderdiler. Ben bu sorunu ömür boyu çekmek zorunda mıyım, bir çözümü yok mu?

Kabızlığa ömür boyu mahkum olmak güzel değil. Üstelik bunu strese bağlayıp çözümsüzlüğe mahkum etmek de pek doğru değil. Bu nedenle mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve sorunuzun çözülmesine çalışmalısınız. Sağlıklı günler diliyorum.

Merhaba. Roaccutane kullanıyorum ve kilo aldırıp aldırmadığını merak ediyorum.

Kullandığınız ilacın kilo aldırma gibi bir yan etkisi yoktur. Sağlıklı günler diliyorum.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 13.09.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
3146
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.