Doktorlar

Hemoroitim var (Sorularınızın yanıtları)

Hemoroitim var (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplıyor.

Kolit kalıtsal mıdır? Babam kolit hastasıydı, bende de bazı belirtiler var. Ne yapmalıyım? Saygılarımla...

Babanızda kolit olduğunu söylüyorsunuz. Acaba kolitten kastınız "ülseratif kolit mi"? Eğer babanız "ülseratif kolit" ise, sizde (yani birinci dereceden akrabalarda) ülseratif kolit görülme olasılığı %15'tir. Sizde de benzer belirtiler var ise mutlaka güvendiğiniz bir gastroenterologa başvurmalısınız.
Ayrıca sayfamda bulunan "Doktor bey, bende kolit var" başlıklı yazımı okumanızı öneririm. Sağlıklı günler...

Merhaba, ben 7 aylık hamile bir bayanım. Son aylarda midemde yanma hissediyorum. Bunun hamilelikten kaynaklı olduğunu öğrendim. Ayrıca, ilaç kullanmazsam bu yanmanın mide zarını tahriş ederek ilerde ülser ve benzeri mide rahatsızlıklarına sebep olacağı söylendi. Bu doğru mudur? İlaç kullanmam bebeğe bir zarar verir mi?

Gebelik ile birlikte bedenin hormonal dengesi değişir. Bu nedenle borusunu mideden ayıran kapakçıkta gevşeme ortaya çıkar. Ayrıca ilerleyen aylarda karın içi basıncın artmasıyla asitli midenin içeriği yemek borusuna kaçar ve burada tahrişe neden olur. Bu tahriş sonucu ülserler oluşabilir. Bu nedenle bebeğe zararı dokunmayan (emilmeyen) asit azaltan ya da midenin üzerinde köpük oluşturarak mekanik engel yaratan ilaçlar kullanılabilir. Doğum sonrası yakınmalar geçeceğinden ilerde büyük sorunlar beklenmez. Sağlıklı günler diliyorum.

Merhaba, ben 37 yaşındayım. Yaklaşık nerdeyse 15 yıldır hemoroit sorunum var. Zaman zaman tamamen ortadan kalkıyor, ya da beni rahatsız edecek seviyede değil. Zaman zaman ise kanamalı şekilde şiddetli oluyor. Düzensiz şekilde olduğu için de doktora gitmeyi ihmal ediyorum. Rahatsızlığımın seviyesinde yıllardan beri herhangi bir artış veya azalış olmadı. İlerde daha ciddi sorunlara yol açabilir mi? Zaman zaman mide ağrıları da hissediyorum. Bir bağlantı olabilir mi?

Hemoroitler bağırsağımızın som kısmındaki damarların bölgesel olarak genişlemesidir. Özellikle aşırı ıkınma, fazla ayakta kalma ya da oturma nedeni ile hemoroitler artabilir. Bu dönemlerde ağrı, yanma, kaşıntı ve kanama gibi yakınmalar ortaya çıkabilir. Hemoroitler ilerde başka bir hastalığa (ya da halk arasındaki yaygın inanışın aksine kansere) dönüşmez. Ancak giderek artar ise şiddetli kanamalar, damar içinde pıhtı oluşması gibi durumlar gelişebilir ki o zaman hemoroitler için (bağlama, yakma, cerrahi gibi) ilaç dışı tedaviler uygulanabilir. Mide yakınmaları ile hemoroitler arasında bir bağlantı yoktur. Sağlıklı günler diliyorum.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Yayın tarihi: 02.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
2426
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.