Doktorlar

Helicobacter'den kurtulamıyorum (Sorularınızın yanıtları)

Helicobacter'den kurtulamıyorum (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Sorun: Helicobacteri

Soru: Merhabalar hocam benim midemde helicobacteri var. 2 senedir var. Doktora gidiyorum antibiyotik veriyor 15 gün kullanıyorum ama geri tekrar 1 ay sonra test yaptırıyorum gene heliko bakteri çıkıyor ve gene doktora gidiyorum gene antibiyotik veriyor ve gene test yaptırıyorum gene heliko bakteri pozitif çıkıyor 3-4 kez böyle gittim.antibiyotik ilaç kullandım bu arada aklıma gelmişken endoskopi de yapıldı ama sadece gastrit var denildi. Ama heliko bakteriden bir türlü kurtulamadım.yeme içmeme de dikkat ediyorum ağrımda yok ama neden bu bakteri gaz yapıyo,ağızdan gaz çıkarıyorum devamlı ne yapmalıyım hocam,saygılar...

Yanıt: Helicobacter gaz yakınmasına neden olmaz. Sürekli gaz çıkarıyorsanız bunun nedeni Helicobacter değildir. Gastriti ve Helicobacteri olan kişilerde bu mikroorganizma yok edildiğinde hastaların yalnızca %5'inde yakınmaları düzeldiği görülmüştür. Yani sizin gibi gastriti olanlarda bu organizmayı yok etmeye çalışmak gereksizdir. Üstelik test yaptırıyorum, test pozitif çıkıyor bu nedenle 15 günlük tedaviler alıyorum gibi bir yaklaşım da bulunmamaktadır. Güvenilir bir Gastroentreoloji Ünitesine gidecek olursanız gereksiz tetkik ve tedavilerden sakınmış olursunuz. Geçmiş olsun.

---------------

Sorun:Reflü

Soru: hocam, benim karnımda şişlik ve sertlik oluyor bi süre daha sonra kendiliğinden iniyor. bundan birkaç sene once ülser tedavi görmüştüm fakat uzun zamandır bir sıkıntım yoktu geçenlerde doktora gittim endoskopi yaptırmadan sorunumun midede olduğunu söyledi ve bana reflü ilaçları verdi fakat bende reflü belirtilerinin hiçbiri yok sizce ne yapmalıyım. Karnımdaki bu şişliğin sebebi ne olabilir mide yanması yada bu tarz belirtiler olmadığı halde verilen reflü ilaçlarını kullanmalı mıyım? Teşekür ederim.

Yanıt: Karında şişlik ve sertlik oluyor ve bir süre sonra düzeliyorsa bu durum kalınbağırsağınızla ilgilidir. Sorununuzun mide ile ilgisi yoktur. Ayrıca reflü ile ilgili yakınmalarınız olmadan ve endoskopi yapılmadan reflünüzün olduğunun ileri sürülmesini de anlamak mümkün değil. Eğer hekiminiz sizin ona ilettiğiniz bir belirti nedeni ile reflü düşünmüş ise doğrudan ilaç kullanmak yerine endoskopi yaptırmanız önerilir. Geçmiş olsun.

--------------

Sorun: Kaşıntı ve Helicobacter

Soru: Hocam bende ürtiker var bunun nedenini araştırırken helicobacter testi istediler kanda negatif, üfleme testinde görülmedi araştırma sürecinde yapılan testlerde tetkiklerde bulguya rastlanmadı. Yine de ürtiker hız kesmeden devam ediyor ve mide ağrılarım zaman zaman kıvrandırıyor helicobacter bunları yapıyor olabilir dediler ve sadece ga.....n
verdiler bu yeterli midir? Şimdiden teşekkürler.

Yanıt: Helicobactere bağlı alerjik durumlar görülebilirse de yapılan tetstlerde hem kanda hem nefes testinde negatif olduğuna göre hala bu mikroorganizmanın sizde yakınmalara neden olduğunu ileri sürmek anlamlı değil. Ürtiker açısından Deri hastalıkları veya Alerji İmmünoloji bölümlerinde takip olmalısınız. Kıvrandıran tipte ağrılar genellikle mideden kaynaklanmaz. Bir Gastroenteroloji Ünitesi de bu konuda size yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 21.06.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
19075
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.