Doktorlar

Helicobacter ve bulantı (Sorularınızın yanıtları)

Helicobacter ve bulantı (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Hocam benim sorunum mide bulantısı ben iç hastalıkları uzmanına gittim bana özel bir test yaptı midemde Helicobacter mikrobu çıktı. Bulantının sebebi bu olabilir mi ? lütfen cevaplayın

Bulantı yakınmasını araştırmak için Helicobacter'e bakılmaz. Ondan önce yapılacak tetkikler vardır. Gereksiz tetkik ve tedavilerden kaçınabilmek için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız.

Gereksiz Helicobacter testi

25 yaşındayım 4 yıl önce mide şikayetiyle dr.a gittim endoskopi yapıldı gastrit var dendi 3 ay ilaç tedavisi gördüm şu an aklımda değil ilaçlar ama hiç faydası olmadı. Şikayetim mide ağrısı yanması iştahsızlık az yemem. ağrım ancak uzanırsam geçiyor ayaktayken kıvranıyorum. yaklaşık 1 hafta önce dr.a gittim yapılan kan tahlili sonuncunda helicobacter pylori çıktı şu an xxxx diye üçlü bir antibiyotik kullanıyorum bu ilaç tedavi eder mi ve yeterli mi? Sigara içki kullanmıyorum ağır ilaç kullanmadım bugüne kadar.

Mide yakınması için başvurduğunuzda kanda Helicobacter'e bakmak anlamlı değildir. Öncelikle endoskopi yapılmalıdır. Bu nedenle kullanacağınız ilaçların yararı olması beklenmez. Doğru teşhis ve doğru tedavi için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Ağız kokusu

Uzun zamandır ağız kokusu şikayetim var. öÖel bir klinikte diş hekimine göründüm. Fakat şikayetimde bir azalma olmadı. Gastroenterolojiye de görünmem gerektiği söylendi. Bu konuda bilgilendirilmek isterim. Nasıl bir tedavi uyguluyorsunuz? Yapılması gerekenler nelerdir? Kimsenin bu konu hakkında sorusu olmadığını fark ettim acaba yanlış mı bilgilendirildim?

Ağız kokusunun birçok nedeni vardır. Diş ve diş etleri, burun-boğaz, akciğer ve mideye bağlı hastalıklar gibi. Diş ve diş eti sorunuz olmadığı anlaşılıyor. Sinüzit gibi genizden akıntı sorunu var ise Kulak Burun Boğaz Uzmanına danışmalısınız. Akciğerlerden sorun var ise (öksürük, balgam) Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Midenize gelince, mide içeriğinin ağza gelmesi (reflü) ile ağız kokusu ortaya çıkabilir. Ayrıca midede bulunan mikrop da (Helicobacter pylori) ağız kokusuna neden olabilir. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız gerekenler yapılacaktır. Günde 2 kez dişleri fırçalamalı ayrıca diş ipi ile diş aralarını temizlemeli ve her gün (kenarı ince bir cisimle) dil üzerinde biriken paslı maddeleri temizlemelisiniz. Ayrıca akşamları yenilen soğan, sarımsak ve baharatlı yiyeceklerin ertesi gün ağız kokusunu artırabileceğini unutmayınız. Mutlu günler.

Nefes alınca batma oluyor

Benim sorunum, nefes almada bicak saplanir gibi bir aci hissediyorum buda benim canimi cok yakiyor yaklasik 10 senedir var bu bende ama 1 sene aralıklarla geliyordu 6 senedir Almanya'dayim ve bu agri her 2 ayda bir geliyor, genelde sag gögsümde oluyor sol tarafa dogru yayilabiliyor.Almanya'da ve Türkiye'de yaptırmadığım tetkik kalmadı ama bir sonuc cikmiyor. Her şey sağlam diyorlar, psikolojik deyip gönderiyolar. Burada doktorlar aspirinin bile ne ise yaradigini bilmiyorlar. Dr. bey ben ne yapmaliyim ki bu agri bana gelmesin? Doktora git demeyin buradaki dr lar abartmiyorum basimin agrisini bile geciremezler. Mikrofilmde sağ akciger alt zonda sinirlari belirsiz düzensiz infiltrasyon görünümü mevcuttur yazıyor bununla bir ilgisi olabilir mi? Şimdiden cok tesekkürler.

Nefes alınca ortaya çıkan yakınmalarda akciğer ve dış zarındaki patolojiler akla gelir. Sizde de geçirilmiş akciğer hastalığına bağlı ortaya çıkmış yapışıklıklarda bu gibi yakınmalar ortaya çıkmış olabilir. Bunun için akçiğer ve dış zarı açısından öncelikle tetkik edilmeniz yararlı olabilir. Geçmiş olsun.

Gastrit

İyi gunler hocam benim migde karin agrisi promlemim iki senedir devam ediyor migdeme 3kez gastoskopi yaptirdim sadece gastirit oldunu soylediler ama migdem agridi zaman asit bogazimi ve sirt bolgelerimi yakiyor agrilara dayanamiyorum artik 1 hafta geciyor tekraer basliyor ilaclardan bikmis durumdayim depresyon oldunu soyluyolar ne yapmam lazim tesekkur ederim cevabiniz icin.

Yakınmalarınız depresyonla ilgili gibi durmuyor. Üç kez gastroskopi yaptırmak yerine bu alanın uzmanları olan Gastroenterologlara başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Safra kesemde boyutları 5-9 mm arasında çok sayıda polip mevcut.ne yapmam gerekiyor. saygılar.

Safra kesesinde çok sayıda polip olduğuna göre ameliyat olmanız önerilir. Geçmiş olsun

Karaciğer yağlanması

Merhaba! Benim sorum karaciğer yağlanması ile ilgili. Ultrason ile yapılan muayene sonucunda bana "Grade II Hepatesteatoz" teşhisi konuldu. Kanımdaki ALT ve AST enzimlerimin değerleri yüksek çıktı. Yapı olarak da kiloluyum ve 25 yaşındayım. ALT değerim 65 AST değerim 35. Neler yemeli ve yememeliyim? Bu karaciğer yağlanmasını nasıl atlatabilirim. 1 Ay içinde karaciğer enzim değerlerini düşürmem mümkün mü? Teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Karaciğer yağlanmasında enzimler dalgalanma gösterir. Bir ay içinde düşürmenizin bir anlamı yoktur. Önemli olan kilo vererek ideal kilonuza gelmenizdir. Kilolu olduğunuza göre zayıflamak için her ne yapılıyorsa siz de onu yapacaksınız. Buradan uzun uzadıya liste vermek mümkün değil. Geçmiş olsun.

Karaciğerde büyüme

Annemim karaciğerinde herhangi bir işlev sorunu çıkmadı. ama karaciğer enzimlerinin yüksek olduğu ortaya çıktı. Ve doktoru karaciğerinde büyüme olduğunu söyledi. Bir de bunun için bir ilaç olmadığını ekledi ve siroz için kullanılan bir ilaç verdi. karaciğer büyümesi için bir tedavi bir ilaç yok mu acaba? bir de bu hastalık tehlikelimdir? doktor bey teşekkürler.

Annenizin karaciğerinde büyüme ile birlikte enzimler de yüksekmiş. Bunun dışında hiçbir bilgi vermemişsiniz. Az bilgi ile tedavi için ilaç istemeniz anlamlı değil. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Alkole bağlı siroz

Hocam babam 8 aydırdan beri alkole baglı kronik karaciger hastası. Sık sık karaciger komasına gırıyor, surunu kaybediyor,,, amonyagı yukseliyo.r 8 aydan beri içki içmiyor. Size sorumuz alkol sirozun da nakil yapıldıgında veren kişinin ciğerinin kacta kacı veriliyor sürekli bu komaları yasayacak mıyız? Adana'daki doktorumuz vericiden almak istemedi ne yapmamız gerekiyor? Bizi bilgilendirirseniz iyi olur simdiden teşekkur edıyorum.

Hastalık ileri evrede olduğuna göre zaman zaman bu gibi durumları yaşamanız beklenir. Nakil için vericiden ne kadar doku alınacağı hususu sizi ne kadar aydınlatır bilemiyorum. Yani 600 gram veya 800 gram karaciğer alınır desem bu bilginin size ne yararı olacak? Hastaya nakil yapılması düşünülüyor ise nakil yapan bir merkezde takibe alınmalıdır. Geçmiş olsun.

Midem düşük

Merhaba iyi günler bende 4 senedir devam eden gaz şikâyeti ve ağrı yapan mide ya da bağırsak kasılmaları var. Birçok doktora gitmeme rağmen bir sonuç elde edemedim ancak galiba kendi sorunuma çözüm buldum. geçen gün bir kaç mekik çektikten ve biraz spor yaptıktan sonra sanki midemin yukarıya doğru kaydığını hissettim. 3-4 gün eskisinden çok az yemek yedim ve bu durum şikayetlerimden kurtulmama neden oldu. Acaba benim sorunum mide düşüklüğü veya büyümesi olabilir mi? Bir seferde art arda 5-6 su bardağı su içebiliyorum ve bu bana bir rahatsızlık da vermiyor. ancak dediğim gibi 3-4 günlük bir süre sanki normale dönmüş gibiydim şimdi ise yine eski haldeyim. Hangi ilacı kullanmalıyım ki midem eski yerine dönsün? Ya da ameliyat mı olmalıyım? Bu ameliyat toplam bana ne kadara mal olur? Maddi sıkıntı yüzünden bir doktorla konuşamadım, onun için ortalama bir fiyat söylerseniz sevinirim birde polislik için başvurdum. Ameliyat olsam bu polisliğe engel olur mu? MAİLİMİ SABIRLA OKUDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. BAŞARILAR.

Karında sancı ve gaz yakınmalarınız varsa bunun başlıca nedeni kalınbağırsaktır. Öncelikle bu organa yönelik araştırmalar yapılmalıdır. Esasen bu araştırmalar sırasında diğer doku ve organlar da gözden geçirilecektir. Midenizin düşük olduğu kanısına nasıl ulaştığınız anlaşılmıyor. Karında hissettiğiniz kayma hissi böyle bir durumu aklınıza getirmeniz için geçerli değil. Ayrıca mide durduk yere büyümez. Sadece karındaki bir hisle midenizin düştüğünü düşünüp ilaçla ya da ameliyatla düzeltilmesi gerektiği kanısına varmışsınız. Hatta ameliyat olduktan sonra bunun polisliğe engel olup olmayacağını merak ediyorsunuz. Kendi kendinize teşhis koyamazsınız. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Makatta kaşıntı

Önce merhabalar alti yedi aydir makatta kasinti oluyor. Geldigi zaman yarim saat bir saat gibi oluyor sonra geciyor. Surekli degil bazen de yanma oluyor bir bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür eder basarilar dilerim.

Parazit, mantar, spastik kolon ve hemoroit gibi durumlarda makatta kaşıntı olur. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Ben 34 yaşında bir bayanım mide ağrısı şikayetiyle dr gittim çok sık acıkıyor ve acıktığım zaman midemde müthiş ağrı hissediyordum. Dr a şikayetimi anlattım ve o da muayene etmeden ülserim olduğunu söyledi bana iki şurup birde hap yazdı ben şurupları içemediğim için aynı şurupların haplarını istedim. İlaçları kullanıyorum ama şikayetlerim geçmedi şimdide şişkinlik var. Sürekli geğirti oluyor. Lütfen beni bu konuda aydınlatabilir misiniz? Teşekkür ederim.

Mide yakınmalarınız için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Böylece hem yakınmalarınız değerlendirilir ve bu arada sürekli geğirmeniz de tedavi edilebilir. Geçmiş olsun.

Helicobacter testi

Merhaba ben mide yanması ve ağrı şikayetiyle doktora gittim helicobakter testi yaptırmamı söyledi fakat gittiğim ikinci doktor bu teste gerek olmadığını söyledi ve bana antepsin meteospasmyl ve pulcet adlı ilaçları verdi. Hiç bir teste gerek duymadı. Midemdeki ülser mide kanserine dönüşebilir mi? Testi yaptırmalı mıyım? Teşekkür ediyorum.

Mide veya onikiparmakbağırsağınızda endoskopik olarak ülser saptanmışsa o zaman mikrobun araştırılması gerekir. Aksi takdirde mikrobun olup olmaması önemli değildir. Dolayısıyla mide yakınmanızı belirttiğiniz ilk hekimin size endoskopi yapılmadan mikroba bakma önerisi doğru bir yaklaşım değildir. Bu nedenle eğer endoskopi yapılır ve ülser saptanırsa bu tetkiki yaptırabilirsiniz. Mide ülseri kansere dönüşmez. Ancak mide kanserinin başlangıcında hastalık ülser gibi görülebildiğinden mide ülseri olanlarda bu yaranın iyileşip iyileşmediği endoskopik olarak takip edilmelidir. Geçmiş olsun.

Annemin safra kesesinde polip oluşumu varmış ameliyat ile polipin alınmasının annemin sağliğını olumsuz yönde etkileme ihtimali var mıdır varsa nedir öğrenebilir miyim?şimdiden teşekkür ederim.bir de kansere çevirme riski nedir onu soracaktım saygılar!

Kesedeki polipler 10 mm çapından büyük iseler kansere dönüşme riskleri vardır. Bu nedenle alınmalıdırlar. Safra kesesi ameliyatının (ameliyat işlemi ile ilgili komplikasyonlar dışında) ilerde bir olumsuzluğa yol açması beklenmez. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 18.05.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
6121
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.