Doktorlar

Helicobacter pylori tedavisi (Sorularınızın yanıtları)

Helicobacter pylori tedavisi (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor.

Doktor bey benim uzun zamandır midemde ağrı ve geğirme oluyor. Gittiğim doktor muayene sonucu onikiparmakbağırsağında ülser dedi ve 3 aylık tedavi verdi fakat hiç sonuç alamadım Tekrar gittiğimde endoskopi istendi. Sonuçta mikrop ve safra fazlalığı olduğunu söylendi Parça alındı; Hafif aktif, kronik nonatrofik gastrit, H.Pylori(+), reaktif gastropati (alkalen reflü gastriti ile uyumu). 15 gün Trio adlı ilacı kullanmam gerektiğini ve bittikten sonra tekrar bir buçuk aylık bir tedavi vereceğini söyledi. Size sormak istediğim bu tedavi şekli doğru ve yeterli midir? Trio adlı ilacı kullanmaya başladıktan sonra mide ağrım fazlalaştı bu normal midir? Teşekkürler.

Endoskopi yapmadan muayene sonunda ülserinizin olduğunu söylemek pek doğru olmayabilir ki zaten uygulanan tedavi ile yakınmalarınız geçmemiş. Yapılan endoskopinize bakarak H. pylori mikrobunu yok etmeyi düşünmek de bugünkü bilgilerimizle pek uyuşmuyor. Bu nedenle Trio adlı ilacı kullanmanız önerilmeyebilirdi. (Trio'nun içinde bulunan antibiyotikler midenize dokunmuştur ki ilacı kesince buna bağlı yakınmalarınız geçecektir). Mideye kaçan safraya (alkalen reflü) bağlı olan yakınmalarınıza yönelik olarak tedavi olacak olursanız şikayetleriniz geçecektir. Gereksiz tedavilerden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

C hepatiti

Yaklaşık 8 aydır hepatıt C olduğunu biliyorum pegintron+hap kullanıyordum ama aşırı kilo kaybından dolayı ilaçları bıraktım evlenebilir miyim çocuğum olur mu? Lütfen bu konuda beni bilgilendirin.

Hepatit C virüsüne bağlı kronik hepatit hali evlenmenize ve çocuğunuzun olmasına engel değildir; ancak bu hastalığın seyrinin ne olacağını bilmeniz gereklidir. Ayrıca evleneceğiniz insanın da sizin bu durumunuzdan haberi olmalıdır. Bununla ilgili sorularınızı ve sorunlarınızı sizi takip eden Gastroenteroloji Uzmanıyla paylaşmalısınız.

Mide ağrısı

Nevzat bey benim 1 yıla yakın midem çok kötü ağrıyor genelde sinirlendiğimde kendimi sıktığımda bu ağrılar daha şiddetli artıyor. Doktora gittiğimde bana gastrit olduğunu söylediler fakat verdikleri ilaç iyi gelmedi babamın kullandığı zantac isimli bir hap var ve o çok iyi geldi babamın da midesinde ülser vardı sizce bende de ülser olabilme ihtimali var mıdır? Bu arada kalp sıkışmalarım da oluyor ağrılar başladığında nefes almakta zorlanıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

Yakınmalarınıza bakarak ülser var ya da yok demek mümkün değildir. Bunun için endoskopi yapılması gerekir. Mideniz için asit azaltıcı ilaçlar iyi geliyorsa hekim gözetiminde kullanabilirsiniz. Göğüste olan sıkışma hissi ve mide yakınmalarınız için bir İç Hastalıkları Uzmanına başvuracak olursanız gerekenler yapılacaktır. Geçmiş olsun.

Çabuk yorulma

Selam ben Ümit 17 yaşındayım 60 kiloyum ve 1.75 boyundayım ve çok çabuk yoruluyorum. Futbol oynarken ayaklarımda derman kalmıyor.. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim..

Egzersiz ile ortaya çıkan çabuk yorulma durumunda ayrıntılı araştırma yapılmalıdır. Kalp, karaciğer, endokrin ve diğer sistemlere bağlı hastalıklar araştırılmalıdır. Ayrıca boyunuza göre kilonuz az. Bu durum normal mi değil mi, yapılan tetkikler sonunda ortaya çıkacaktır. Bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.

B Hepatiti

Ben HBV DNA yaptırdım ve sonuç 2 860 000 olarak cıktı bu ne anlama geliyor karaciğere çok mu zarar vermiş ve 13.08.2007 tahlil sonucu [HBeAg negatif, Anti HBe pozitif] anlamı nedir saygılarımla.

Hepatit B virüsünün çoğalma kapasitesini gösteren HBV DNA tetkikinin sayısının yüksek olması ile karaciğerin bozulması arasında her zaman bir ilişki bulunmayabilir. Veya aynı sayıdaki virüs bazı kişide az bazı kişide çok hasara neden olabilir. Yine de özellikle tedavi ile HBV DNA sayısının giderek azalması ve saptanamayan düzeye inmesi istenen bir durumdur. AntiHBe'nin pozitif olması hastalığın geç dönemlerini gösterir ki bu durum teknik bir konu olup hekiminizi daha çok ilgilendirir. Takip ve tedavinizin mutlaka bir karaciğer hastalıkları uzmanı (Gastroenterolog) tarafından yapılması gereklidir. Geçmiş olsun.

Karaciğerde yağlanma var deniliyor endoskopi yaptırdım bazı tahliller yapıldı göğüs hastalıkları uzmanına gittim tahlillere baktı yağlanma ve kist var dedi 2 -3 cm kadar göğüs ağrılarım dinmiyor ne yapmam gerekiyor?

Sorunuzu anlaşılır biçimde sormalısınız.

Geğirme

1- Bir seneden beri sık sık geğiriyorum bu bende hastalık gibi oldu ne yapmalıyım.

2- Yemeklerden hemen sonra ve sabah uyandığımda sıkılıkla geğiriyorum. Su içsem, meyve yesem bile hemen geğiriyorum. Midede şişkinlik ve kısa süreli sancılar da diğer şikayetim. Herhangi ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir mi?

Sık geğirme bir hastalık değildir ve herhangi bir hastalıkla bağlantısı da yoktur. Bu nedenle bir ilacı da bulunmamaktadır. Hava yutuyor ve çıkarıyorsunuz. Hava yutmazsanız bu sorununuz düzelecektir. Geçmiş olsun.

Guruldama

Midemin sol üst kısmında kompresör varmış gibi guruldamalar oluyor. Gazı çıkarmak için uzun sıkıntılar. İç hast. uzm. gittim. laroxyl 25mg. kullanıyorum. 9 ay oldu. ilacı bırakınca sinirleniyorum. Her şeyi kafama takıyorum. Gergin olduğum günler çok oluyor. Hayata hasta bir insan olarak bakıyorum. yaşım 30 bekarım. Nasıl bir tavsiyede bulunursunuz. Teşekkür ederim.

Yakınmalarınız ayrıntılı olarak yazmamışsınız. Tek yakınmanız karındaki gurultu ise bu durum bir hastalık değildir. Eğer yakınmalarınız sinirlilik, gerginlik vs. ise bunun için Psikiyatri Uzmanlarına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Mide yanması

Merhaba Hocam ben sigarayı bıraktıktan sonra özellikle akşamları midemden boğazıma kadar gelen bir yanma var gastrit mi var acaba? Ayrıca acıktığım zaman midem yanmaya başlıyor yedikten sonra bu yanma yok oluyor. 1 yıl içinde yaklaşık 15 kilo aldım sigarayı bıraktığım için ve sürekli almaya devam ediyorum bir ara sigara içmeyi denedim 1 hafta kullandım yanma kesildi ancak acıkınca midem ağrımaya başladı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Sigaranın çok sayıdaki zararına ek olarak mide asidini artırıcı etkisi de bulunmaktadır. Sigarayı bıraktığınızda beden fonksiyonlarınızın düzelmesine bağlı olarak iştahınız açıldı diye kilo almanız anlamlı olmamış. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenerek kilo almayabilirdiniz. Kilo alma nedeni ile yeniden sigaraya başlamak da çok anlamlı değil. Midedeki yanmanın boğaza çıkması reflüye bağlı olabilir. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve endoskopi yaptırmalısınız.

Makattan kanama

Büyük aptes esnasında zaman zaman kanama oluyor. Yıllardır bildiğim hemoroit sıkıntım var. Sebebi buna bağlamak doğru mudur? 37 yaşındayım hiç sigara içki vs hayatımda yok. kronik başka bir rahatsızlığımda mevcut değil şükürler olsun. Sürekli kullandığım faverin ilacım var.

Hemoroit makattan kanamaya neden olabilen ve sık görülen bir durumdur. Burada önemli olan hemoroiti olan ve zaman zaman kanaması bulunan birinde kanamaya neden olabilecek başka bir hastalığın ortaya çıkması ve bu durumun hemoroit kanaması zannedilerek teşhisin gecikmesidir. Bunu ayırt edebilmenin yolu makattan endsokopik olarak bakılmasıdır. Geçmiş olsun.

6 aydan beri sabahları uyandığımda ağzımdan pis sarı bir su geliyor, büyük abdestim düzensiz geliyor ve de gün için de makat bölgemde kaşıntı ve batma hissediyorum. 2 ay önce doktora gittiğimde ince ve kalın bağırsak,mide,ultrason ve kan tahlili yaptırdı. Sonuç olarak bende duodenal ülser çıktı. Doktor bana helipak adında bir ilaç yazdı 15 gün boyunca kullandım kullandıkça iyileştiğimi fark ettim. ilaç bittikten 1 hafta sonra da aynı sıkıntılarım başladı. Ondan sonra tekrar doktora hem dahiliyeye hem de genel cerrahiye gittim mide dışında farklı ilaçlar yazdılar. Fakat herhangi bir yarar sağlamadı. Şu an da aynı sıkıntılarım var ne yapmalıyım şimdiden cevabınız için teşekkürler.. Saygılarımla.

Onikiparmakbağırsağında bulunan ülser yakınmasında gaitada düzensizlik, makatta kaşıntı ve batma olmaz. Kullandığınız ilaçlarla mide yakınmalarınız geçmiş ancak tekrarlamışsa asit azaltıcı ilaçları hekim kontrolünde içebilirsiniz. Cerrahiye niye gittiğinizi anlayamadım. Bir gastroenteroloji uzmanına başvuracak olursanız sorunlarınız çözülecektir. Geçmiş olsun.

Hocam özellikle sabahları ve gece yatmaya yakın mide bulantısı geğirme göğüs kafesimin sağ tarafında şiddetli bir ağrı sanki biri oturuyormuş gibi ve yine boğazımın sağ tarafında boğulma hissi nefes alamayacağım gibi yakınmalarım oluyor.sizce hangi branşa gitmeliyim.

İç Hastalıkları Uzmanlarına başvurmalı ve yakınmalarınızın organik ya da psikolojik olup olmadığı araştırılmalıdır.

Boynum ağrıyor bir de 2 günden beri kendimi halsiz hissediyorum neden acaba?

Halsizliğiniz kısa süre içinde geçmezse araştırılması için bir İç Hastalıkları Kliniğine başvurmalısınız.

Sayın hocam benim sorum annemin ayaklarının balon gibi şişmesi, bazen ayaklarına kimseler el süremiyor. Kendisi de tabi ki kilolu kendisinin tek bir böbreği var yapılan tetkiklerde böbreğinde problem yok bir de kist hidatikten hem akciğer ve dalak, karaciğer üzerine bulaşmış olan yerler ameliyatla temizlendi. Sadece dalak alındı ve tabi kabızlık da var. kendisinde öyle an oluyor ki yürüyemeyecek hale geliyor bunlara birde bel ağrısı eklenince daha kötü oluyor sabahlara kadar yatamıyor bu rahatsızlıklar hakkında bana bilgi verir seniz sizlere minnettar kalırım.

Ayaklarda şişlik en çok kalp, böbrek, karaciğer ve dolaşım sistemine ait hastalıklarda gözlenir. Bunların tetkiki ilgili birimlerde yapılır. Annenizin kistleri ile ilgili olarak yapılan ameliyatla düzeldiğini söylüyorsunuz. Bu konuda yoruma gerek yok. Kabızlık ve bel ağrısının takip ve tedavisi ilgili branşlarda yapılacaktır. Yürümede zorluk yapacak derecede rahatsızlıktan veya sabaha kadar yatamamaktan ne kastettiğiniz anlaşılmıyor. Uzun sorunuzda verilen kısa bilgi ile yorum yapmak mümkün değil.

Aşırı gazım var.karnım yemek yiyince şişiyor.ne yapmam gerek.

Mide ve bağırsak sisteminizin bir Gastroenteroloji Ünitesinde tetkik edilmesi gerekir.

Mayasıl

Merhabalar benim makatımda kanama var ve az altında meme gibi bir şey çıkmış. Acaba bu mayasıl mıdır? Nedir çok rahatsız ediyor?Oturamıyorum yatamıyorum sürekli kanama var önerinizi bekliyorum iyi günler iyi çalışmalar...

Makatın son kısmında bulunan damarların genişlemesine bağlı olarak ortaya çıkan şişlik ve kanamaya neden olan hemoroit zaman zaman çok rahatsız edici olabilir. Öncelikle yapılacak tetkikler sonrasında ilaç tedavisine başlanmalıdır. Bir Gastroenteroloji Ünitesine görünmelisiniz.

Karında ağrı

Benim rahatsızlığım uzun yıllardır mide ağrısı çekmem ağrı önce midemde sonra sırtımı ağrıtıyor daha sonra bulantı kusma o günün sabahı lansor almama rağmen ağrı başladı mı 3 - 4 saat sürüyor dayanamayacak duruma geliyorum hastaneye gidip ya iğne yapılıyor ya da serum takılıyor o şekilde geçiyor ağrı geçince de ağrıyan yere dokunamıyorum daha sonra beni halsiz bırakıyor. Ultrasonda da korkulacak bir şey yok diyorlar teşekkürler bilgilerinize ilgilenirseniz sevinirim.

Anlattığınız yakınmalar mide ile ilgili olmayabilir. Mide hastalıklarında içilen ilaca rağmen yakınmaların böyle artarak sürmesi ve hastaneye gidecek kadar artması pek görülen bir durum değil. Yakınmalarınızın safra kesesi başta olmak üzere başka organlara ait olma olasılığı var. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız.

FMF

Anneannemiz 70 yaşında,45 yıl önce FMF tanısı konmuş, şu an kolşisin günde 3 defa alıyor. 2 ay önce yapılan tüm tetkikleri normal çıktı. Yaş ilerledikçe FMF atakları azalabiliyormuş fakat anneannemizinki sanki artıyor,Gece gündüz aralıksız oluyor, bu konuda uzman bir hastane bulamıyoruz, bizi yönlendirirseniz çok mutlu oluruz. Teşekkürler.

Eğitim ve Araştırma Hastaneleri ile Üniversitelerin Gastroenteroloji Klinikleri bu konuda size yardımcı olacaklardır. Geçmiş olsun.


Doktor bey midemde şiddetli ağrı var. Ağzımdan acı su geliyor. Özellikle geceleri şiddetli ağrıyla birlikte agzımdan su geliyor neden olabilir midemde gastrit var hazımsızlık var beni aydınlatırsanız çok sevinirim saygılar.

Midenizde sorun olduğu ve reflünüzün de bulunduğu anlaşılıyor. Bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karaciğerde leke

Merhaba hocam bir arkadaşımın karaciğerinde lekelenme olduğunu söylemiş doktor acaba bu lekelenme ne anlamında.

Karaciğerde lekelenme diye tıbbi bir terim yok. Leke derken ne kastettiğiniz anlaşılmıyor. Arkadaşınızın tetkikinde ne çıktığını yazarsanız gerekli bilgiyi verebilirim.

Merhaba Nevzat bey, 2 yıldan beri spral takılı, fakat adetime bir hafta var ve aşırı mide bulantısı ve halsizlik yaşıyorum. Hamile olabilir miyim?

Spiral oldukça etkili bir doğum kontrol yöntemi olmasına karşın nadiren gebelik görülebilir. Bunun için gerekli testleri yaptırmalısınız. Sağlıklı günler diliyorum.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 03.11.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
15974
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.