Doktorlar

Gözlerde sararma (Sorularınızın yanıtları)

Gözlerde sararma (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy iç hastalıkları ve Gastroenteroloji ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

İyi günler. Kardeşim 19 yaşında ve yıllardır gözünde sarılık, halsizlik keyifsizlik, güçsüzlük, nefes daralması, mide yanması gibi şikayetleri oluyordu. Doktora gitmekten çekiniyordu. 5 yıl önce bu şikayetle doktora gitti. Gözündeki sarılığa yağlı kızartma yiyorsa olur dediler. Zorla doktora götürdüm, testler yapıldı. Total bilurubin 4 katı çıktı. Bir de karaciğer ve dalakta büyüme tesbit edildi. Şimdi 1 hafta sonra tekrar testleri yapılacak. Gilbert'ti sanırım öyle bir hastalık olabilir dediler. Kafamız karıştı. Bunların anlamı nadir? Yardımcı olursanız seviniriz. Saygılar.

Gilbert sendromunda karaciğerin safrayı atmasında bir tembellik bulunmaktadır. Tümüyle zararsız olan ve yaşam süresini kısaltmayan bu durum stres, açlık ve yorgunluk gibi hallerde gözlerde sararmanın artması ile kendini belli eder. Ancak kardeşinizdeki durum biraz karışık çünkü karaciğer ve dalakta büyüme saptanmış. Kardeşinizde Gilber sendromu ile birlikte sarılığa neden olan bir başka hastalık olabilir ya da yıllardır süren bu sarılık hali belki de Gilbert değildir. Bu nedenle hiç ihmal etmeden (ilgili – ilgisiz diğer branşlara değil) karaciğer hastalıkları uzmanlarına yani Gastroenterologlara başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Endoskopi yapıldı, Patolojide kronik yüzeyel gastrit ve hafif inflamasyon bulundu. Ama hala kusmalarım devam ediyor ve daha çok şiddetlendi. Yardımlarınızı bekliyorum. Teşekürler

Midenizde bulunan gastrite yönelik olarak tedavi görmenize rağmen kusmalarınız devam ediyorsa ya tedavi yetersizdir, ya da yakınmalarınızın başka bir nedeni vardır. Uzun süredir bana gelen sorularda gördüğüm kadarıyla mide ve bağırsak hastalıklarının tanı ve tedavisinde bir karmaşa var. Tıp bilimi içinde olması doğal faklılıklardan başka gereksiz ya da abartılı yaklaşımların olduğunu biraz da üzülerek görüyorum. Bu üzüntüm hem bazı tedavilerin gereksiz yere uygulanmasından hem de bu karmaşada bir bölüm hastanın rahatsızlıklarının boşuna uzun sürmesinden ve giderek çözümsüz hale gelmesinden. Yazılarımı izliyorsanız sürekli olrak hastalarımıza yakınmalarının ait olduğu branşa gitmelerini öneriyorum. Doğallıkla mide, bağırsak ve karaciğer hastalarının başvuracağı bölüm de Gastroenterolojidir.

Mide ağrısı için şekerli, kaynamış su tavsiye edenler var. Doğru mudur, neden?

Midede asit fazlalığına veya spazma bağlı ağrılarda bu uygulamanın fazla bir yararı olmaz. İçilen sıvılarla midedeki asidin kısmen suladırılmasıyla veya sıcak etkisiyle spazmın hafif olarak azalmasıyla geçici ve etkisiz olarak çok hafif bir rahatlama hissi oluşabilirse de altta yatan hastalık süreceğinden (ve elimizde son derece etkili ilaçlar bulunduğundan) bu uygulama anlamsızdır.

Ağrım var

Doktor bey, göğüs kafesimin sol kısmında koltuk altıma yakın yerde uzun zamandır kısa zamanlı ağrılar olmakta. Bir anda gelip bir anda çıkan bu ağrılar ne gibi bir sorunun başlangıcı olabilir? Cevabınızı bekliyorum.

Tarif ettiğiniz yerde olan ağrılar kas, kemik ya da akciğer dış zarı ile ilgili durumları akla getiriyor. Bu ağrılar (ayda yılda bir diyebileceğimiz gibi) çok seyrek ise sorun yoktur. Ama sık aralıklarla geliyor, giderek süresi ve verdiği rahatsızlık artıyor ise bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanız yararlı olacaktır.

Ülser ve H. pylori

Merhaba. Bana, midemdeki şikayetlerim yüzünden reflü, H. pylori mikrobu ve duodenal ülser teşhisi koyuldu. 1 aydır ilaç tedavisi görüyorum. Üçlü ilaç tedavisi ve yanında destekleyici ilaçları kullamıyorum, ayrıca ülser diyetini de uyguluyorum fakat mide ağrılarım çok şiddetli olup sırtıma vuruyor. Bulantı ve kusmalarım sürekli oluyor. Sürekli aynı doktor takibindeyim. Nasıl iyileşebilirim? Teşekkür ederim.

Onikiparmakbağırsağı ülseri ile birlikte H. pylori mikrobu varsa en çok 14 gün süre ile 3'lü ilaç tedavisi olmalısınız. Sonrasında tek ilaçla tedavinizin devamı düşünülür. Bu uygulamayla hastaların %90'ından fazlasının yakınmalarının kısa sürede geçmesi beklenir. Ancak tedaviye rağmen yakınmalarınız sürüyorsa ya kullandığınız ilacın dozu yetersiz kalıyordur ya da ağrılarınızın başka bir nedeni vardır. Bunun anlamanın en kolay yolu ise yeni bir endoskopi yaptırmaktır. Sizi takip eden hekim bir Gastroenteroloji Uzmanı (yoksa bir İç hastalıkları Uzmanı) ise yakınmalarınızın niçin geçmediği mutlaka ortaya konacaktır. Sağlıklı günler diliyorum.
Yayın tarihi: 12.10.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
5222
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.