Doktorlar

Göğüs kanseri (Sorularınızın yanıtları)

Göğüs kanseri (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor..

Ablam göğüs kanseri ancak pankreas. karaciğer, akciğerde metastaz var. 1 hafta önce kemoterapiye başlandı. 21 gün ara ile ilaç verilecek. İlacı alıp eve gidiyor . Neden hastanede yatırılmıyor. neden 21 günde ilaç veriliyor. acaba işe yarayacak mı. kemoterapi alırken bazı destek bitkisel ilaçlar alınabilirmi. Maiteke, reişi mantarları, melatonin kullanabilir mi?

Göğüs kanseri diğer organlara da yayılmış ise sorun çok ciddi demektir. Sanırım sizi takip eden hekimler umutlu konuşmamışlardır. Belli kanserlerde belli şemalarla yani belli aralıklarla kemoterapi verilir. Bunun için "neden 21 günde bir ilaç veriliyor" sorusunun yanıtı uygulanan tedavi şeması ile ilgilidir. Hastanızın neden hastaneye yatırılması gerektiğini ya da neden yatırılmadığını bilmem mümkün değilse de bu tanıyı alan herkesin yatırılması zaten mevcut hasta sayısı ile Onkoloji Kliniklerinin kapasitesi düşünüldüğünde mümkün değildir. Halen bu hastalık için piyasada, maitake mantarı da dahil olmak üzere hiçbir etkili ilaç ya da preparat bulunmamaktadır. Bu grup ilaçları ilk duyan veya deneyen kişi siz değilsiniz. Bu preparatları pazarlayan insanlar hasta ve yakınlarının çaresizliğinden sanırım trilyoner olmuşlardır. Örnek vermek gerekirse bundan tam 20 yıl önce devletin televizyonundan Zakkumu pazarlayanların bu zaman zarfında on binlerce hastayı iyi etmiş olması beklenirdi ki ben bir tanesine bile rast gelmedim. Hastanız için en iyisi ne ise o olsun.

Şiddetli ağrı

Merhabalar sayın hocam yaklaşık 3 yıl oldu sırtımda sol boşlukta ağrı var daha önce midede sorun olduğu ıçın bıyopsı yapıldı ama sadece ilaç tedavısı verıldı ciddi anlamda çok rahatsızım ve iş yerimde rahat edemıyorum doktora gıdıyorum birşey çıkmıyor yaklaşık 6 ay pıskolujı tedavı gördum ama hocam sabıt bır ağrı var fızık tedavı dahıl herşey yapıldı sızden ricam Allah rızası ıçın bana yardımcı olmanız ıkıtane çocuğum artık ağrıların elınde dayanamıyorum ıntıharı bıle düşündüm ama bu çözum değıl bence umarım şifa allahtan sebebı sız olursunuz.

Sırttaki ağrılar genellikle kemik, kas veya sinirlerden kaynaklanır. Yakınmalarınızın mide ile ilgisi yoktur. Çok şiddetli olan ve yapılan tüm tedavilere karşın geçmeyen ağrılarda sinir blokajı düşünülebilir. Sizin ağrılarınızın ne olduğu konusunda bu köşeden bir fikir edinmek mümkün olmadığına ve muayene ile tetkiklerinizi bilmediğimize göre daha fazla bir öneride bulunmak mümkün değil. Geçmiş olsun.

Kilo sorunu

Babamda karaciğer kisti oluşmuş. 1 ay önce ameliyat oldu. fakat eski kilosuna bir türlü ulaşamıyor bunun sebebi ne olabilir boy 1.90 kilo 80 önceleri 90 kiloda idi. Yaşı 55 teşekkürler.

Babanızın eski kilosuna ulaşması gerekmez. Kilo kaybı olan birisinde bunun süreklilik göstermesi yani devamlı kilo kaybetmesi önemlidir. Yoksa aynı kiloda sabit kalınıyorsa ve başka bir yakınma bulunmuyorsa bir sorun yok demektir.

Alerjik durumları inceledim

Merhaba, benim aklıma takılan bir konu var. yaklaşık 2.5 hafta kadar önce diş işlemi nedeni ile uyuşturucu iğne vuruldu ağzımdan. Ancak ertesi gün makat bölgemde şiddetli kaşıntı oldu. bu nedenle antifungal krem kullandım ancak bir sonraki gün de kollarımda boğazımda ve karın bölgemde kırmızı döküntüler oluştu. Dermotolojiye gittim ve ilaç alerjisi dedi. kaşıntılar yeni hafifledi. Aklıma takılan bu alerjik durumları incelerken gördüğüm hepatitde de kızarıklık olabileceği. Çünkü dişçide aletlerin steril olup olmadığını takip edemedim.

Hepatiti niye incelediniz anlaşılmıyor. Nasıl incelediğinizi de merak ediyorum. Az bilgi ile ulaşacağınız nokta size bir yarar sağlamaz. Hepatitte olabileceğini söylediğiniz kızarıklıkların sizdeki ile bir ilgisi var mı yok mu bunu ancak bir hekim bilebilir. Kaldı ki hepatitte sizin söylediğiniz kızarıklıklar asla oluşmaz. Boşu boşuna zamanınızı harcamışsınız. İnternetten bakarak sorunlar çözülebilecek olsaydı tıp fakültelerine ne gerek vardı? İnternetten hastalıkları araştırmayınız. Sorularınızı hekimlerinize sorunuz. Geçmiş olsun.

14 yaş oğlum var sol gögsunde şışlık var ufak beze gıbıı acaba tehlıkelı mıdir yoksa ergenlıkte erkeklerde olur mu?

Ergenlikte her 2 göğüste ağrılı şişlik görülebilir. Tek göğüste bir şişlik varsa araştırılmalıdır. Geçmiş olsun.

Hocam 12 yaşındayım doguştan safra yollarımda tıkantı oldugunu söyliyorlar çok doktora gittim sonuç alamadım ne yapmam gerekiyor. Bana ne önerirsiniz? Saygılarımla.

Doğuştan safra yollarının tıkalı olmasından ne kastettiğiniz anlaşılmıyor. Bulunduğunuz yerde bir Çocuk Gastroenterolojisi Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Hocam bende karaciğer yağlanması var. ursoflak kullanıyorum. yazılan yazıları okudum ve bir hastaya cevabınızda karaciger yaglanmasının 1-2 ay içerisnde geçmeyecegini yazmışınız. . ben şunu ögrenmek istiyorum. Nihayetinde bu hastalık ilaçlar tam kullanılır ve kişi egzersiz yaparsa tamamen geçer mi? Tekrarlama riski hiç olmayanlara göre nedir. Saygılar.

İdeal kiloya inilir ve yağlanmaya neden olan durumlar ortadan kaldırılırsa yağlanma tümüyle geçebilir. Bu konuyu sizi muayene eden ve tetkiklerinizi gören Gastroenteroloji Uzmanınızla görüşebilir, son durumunuzla ilgili bilgi alabilirsiniz.

Hepatosteatoz

Karaciğerin parankim ekojitesi homojen ve diffüz olarak hiperekoik patternde artmıştır.(grade ııı hepatosteatoz) ne demektir? Saygılarımla...

Karaciğer hücreleri içinde yağ damlacıklarının birikmesi sonucu karaciğerde yağlanma ortaya çıkar. Kilolu kişilerin ideal kilosuna inmesi ve egzersiz yapılması önemlidir. Sizdeki yağlanma çok fazla ki 3. derece olduğu belirtilmiş. Yağlı yiyecekleri yememek, alkol içmemek, (varsa) şeker hastalığının ve yüksek yağ düzeylerinin tedavisi de önemlidir. Bunun dışında yağlanmaya zemin hazırlayan diğer bazı durumların da gözden geçirilmesi gereklidir. Takip edileceğiniz bölüm Gastroenterolojidir.

Safra kesesi ameliyatın oldum rahatsızlıklarım geçmedi

Merhaba 21 yasındayım safra kesesı amelıyatı oldum rahatszlıgım gecmeyınce endoskopı yapıldı sonuc hiyatal herni grade A özofajit ve pangastrit buna baglı da helicobacter pylori cıktı helıpak verıldı ve su anda kullanıyorum ılacla gecer mı yoksa hıyatal hernı ıcın amelıyat olmam gereklımı buarada hıyatal hernı ıcın cok kucuk oldugu soylendı anca ılacla gecmezse 5 sene sonra amelıyat olunur dedı tesekkur ederim.

Yakınmalar için safra kesesi ameliyatı olmuşsunuz ancak yakınmalar geçmemiş. Endoskopide görülen pangastrit veya diğer hastalıklara bağlı H pylori çıkmaz. Yazdığınız rahatsızlıklara ilgili olarak Helipak kullanmanız da gerekli değildir. Mide fıtığınız (hiatal herni) küçük ama beş yıl sonra ameliyat olunur ifadesi de gerçeği yansıtmıyor. Bana kalırsa yakınmalarınızla ilgili olarak bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve gereksiz tetkik ve tedavilerden kurtulmalısınız. Geçmiş olsun.

Benim midemde sürekli gaz oluyor rahat nefes alamıyorum doktora gittim ilac verdiler hiç bir işe yaramadi sizce ne olabilir bu durum beni çok sıkıyor yardımcı olur musunuz?

Midede oluşan gazların tedavisi ilaç değildir. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Mutlu günler.

Ben doktora gittim film çekildi ve gastrit olduğum söylendi. Kan sayımım normal.Fakat baş dönmesi problemim var. Gastrit baş dönmesine neden olur mu?

Gastrit ile baş dönmesi arasında bir ilişki yoktur.

Reflü

Merhaba doktor bey, şu raporu yorumlayabilir misiniz? Bu rapora gore reflü tanımı yeterli mi yoksa başka test yaptırmaya gerek var mı? (yaş 41) özofagos: Z çizgisi 39 cm de geçildi. KÖS gevşek ve endoskopu tam olarak kavramıyor. Mide pilileri ve ekspansiyonu doğal.Retrofleksiyonunda orta derecede hiatal yetmezlik saptandı. Antrum mukozası heterojen ve ödemli. Bulbusta eroziv alanlar mevcut. TANI.hiatal yetmezlik antral gastrit eroziv bulbit. Teşekkürler.

Yemek borusunun altındaki kapakçık gevşek. Gevşek olan bu kapakçık reflüye neden olabilir. Reflü açısından Gastroenteroloji Uzmanlarınca değerlendirilmelisiniz.

34 yaşındayım evliyim 2 çocuğum var. Doğuştan gözlerim sarıdır idrarım da koyu sarı. doktor bağışık kazanmışsın bir daha hasta olmazsın dedi peki gözler neden normale dönmüyor.

Neye karşı bağışıksınız? Az bilgi ile yorum mümkün mü? Gözlerdeki sararmaya tek bir hastalık mı neden oluyor ki bir hastalığa karşı bağışık olunca gözleriniz sararmasın.

Selam hocam benim problemim son bir aydır sürekli büyük tuvaletimi yaparken kan gelmesi bazıları basurdur fln diyor ama basur olmadığını biliyorum çünkü basur belirtileri yok sorunum nedir ve nasıl bir tedavi olmam gerekir cevaplarsanız sevinirim.

Basur olmadığınızı biliyorsanız diğer hastalıklar açısından araştırılmanız gerektiğini de biliyor olmalısınız. Her halde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmayı düşünüyorsunuzdur. Geçmiş olsun.

Karaciğer büyümesi

Kısa süre önce yaptırdığım tahlillerde karaciğer değerlerim yüksek çıkmıştı beraberinde çektirdiğim ultrasanografi de karaciğer uzun aksı 165mm ile büyüktür. dalak ise normal ebatlarda.bu durumda bu büyüme neden olmuş olabilir yada ilerde ne gibi durumlar doğurabilir, bir de yapmak gereken tedavi yada almam gereken önlemler nelerdir saygılarımla Rize.

Karaciğer büyük ve tahlillerde de değerler yüksek. Bu duruma çok sayıda hastalık neden olur. Teşhis konmadan tedaviyi düşünmek mümkün değil. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız.

Makatta kan

29 yaşında erkeğim.büyük abdestimi yaptıktan sonra temizlenirken tuvalet kağıdında çok az kan gördüm. İyice temizlendikten sonra da tuvalet kağıdında çok az (çizgi kadar) kan vardı. bunun nedeni ne olabilir? bir gün önce de kömür taşımıştım. zorlanmadan kaynaklanabilir mi? Teşekkürler.

Temizlik sırasında gelen kan o bölgedeki küçük bir tahrişe bağlıdır. Yakınmalarınız devam edecek olursa tetkik edilmelidir. Geçmiş olsun.

Trafik kazasında belim kırıldı çivi ve platin takıldı bu süreçten sonra sol kaburgamın altında sürekli ağrı var nefes alamıyorum sırtımdaki ağrıdan veya kaza esnasında kaburgam kırılmış olbilir mi ne kadar sürede iyileşirim?

Sorularınızı Ortopedi Uzmanlarına sormalısınız geçmiş olsun.

Hepatit B taşıyıcısı

Merhaba doktor bey prostat muayenesi için doktora gittim kan testlerimde HBsAg pozitif AntiHBs negatif ALT 30 AST 28 çıktı tüm batın ultrasonu normal hepatit B taşıyıcısı veya kronik olabilir dediler yardımcı olur musunuz?

Karaciğerinizle ilgili olarak yapılması gereken tetkikler var. Bu tetkikler sonucunda taşıyıcı olup olmadığınıza karar verilecektir. Takip olacağınız ünite Gastroenterolojidir. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 22.01.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
4785
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.