Doktorlar

Göğsüm sıkışıyor (Sorularınızın cevapları)

Göğsüm sıkışıyor (Sorularınızın cevapları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Kronik bronşit

Kronik bronşitim var. Bir kaç kez doktora çıktım ama her hangi bir bulgu bulamadılar. Hep bronşit dendi ama göğsümde tıkanıklık var ve bazen nefes darlığı çekiyorum. Geçen gün hava verdiler, balgam sökemiyorum. İlaç da kullanıyorum, cevabınızı bekliyorum, iyi günler.


Anlaşılan kronik solunum yolu probleminiz var. Bu astım veya kronik bronşit denilen durumlardan biri olabilir. Bunun için akciğerlerinizin durumu ve altta yatan neden açısından tetkik edilmeniz gereklidir. Bir Göğüs Hastalıkları Uzmanına başvurmanız yeterli olacaktır. Son bir not: Sigara içip içmediğinizi yazmamışınız. Umarım içmiyorsunuzdur.

Gözüm kızarıyor

Benim gözüm sürekli kızarıyor nedeni nedir? Cevap verirseniz sevinirim.


Alerjik konjuktuvit veya göz bozukluğunuz olabilir. Bunun için bir Göz Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız.

Başım ağrıyor

İyi günler, benim sorunum bir kaç aydır sürekli adet dönemlerinde başlangıcından bitişine kadar başımın ağrıması. Bazen tüm baş çevresi, bazen yarı kısmı diyebilirim. Oksijensiz kaldığımı hissediyorum, sigara da kullanıyorum ama günde 5 tane. Ayrıca sinüzit problemim var. Daha önceki seneler sinüzit olayı beni çok etkiledi ama bu sene o kadar değil. Sürekli hazımsızlık, şişkinlik mevcut. Özellikle bu baş ağrıları için ne yapabilirim yardımcı olur musunuz? Adet döneminden mi kaynaklanıyor yoksa başka nedenler mi var? Sinüzit olayı bu durumları tetikler mi?


Adet dönemlerinde bedende başka organlara bağlı rahatsızlıklar da ortaya çıkabilir. Eğer her adet döneminde başınız ağrıyor ve bu dönem sonunda yakınmalarınız geçiyorsa ağrılarınızı bu döneme bağlamak mümkündür. Ayrıca sinüzit de bu ağrıları artırır. Anlayamadığım, yakınmalarınıza ve sinüzit sorununuz olmasına karşın sigara içmeniz. Madem sağlığınızı düşünüp soru soruyorsunuz o halde sağlığınızı bozacak sigarayı niçin içiyorsunuz? Sigara içip kendine bakmayanlara hangi hekim yardımcı olabilir bilemiyorum. Öncelikle sağlığınızı bozacak eylemlerden vazgeçin sonra da sağlığınızı düzeltmek için çareler arayın lütfen.

Benim sorunum 2 ay önce sol tarafımdaki ağrı. Önceleri 5-6 gün süren ve benim umursamadığım bir ağrıydı ama daha sonra şiddetlendi ve doktora gittim ultrason çekildim; fakat gazdan gözükmedi daha sonra IVP istediler ve sol tarafımda pirinç büyüklüğünde bir parça görüldü. Antibiyotik, profenid iğne ve suda eriyen soda gibi bir ilaç yazıldı. Bu ilaçlar bitti ve 1 ay oldu, doktora gittim. Bu seferki doktor da solda bir şey yok sağ problemli dedi ama ben sağ tarafımda ağrıyı hissetmiyorum. Ultrason istedi fakat yine gazdan gözükmedi. Eğer bir şey çıkmazsa doğuma git dedi ne yapayım bilmiyorum. Ağrım da devam ediyor teşekkür ederim.

Verilen bilgi çok az. Karın geniş bir alan ve içinde çok sayıda organ var. Karnınızın neresi ağrıyor, ne kadar sürüyor, nasıl başlıyor ve nasıl geçiyor. Ağrı ile birlikte başka yakınmalar var mı?. Az bilgi ile çok yorum mümkün değil. IVP gibi karmaşık bir tetkikten önce basit bir idrar tahlili yapılmış mı bilemiyoruz. Yapılmış ise ne bulunduğunu da bilemiyoruz. Sonuç olarak idrar yolları, kadın organları, bağırsaklar başta olmak üzere araştırma yapılmalıdır. Sağlıklı bilgi edinebilmeniz için iyi bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmanızı öneririm. Geçmiş olsun.

Kalbim sıkışıyor

Yazılarınızı düzenli bir şekilde okuyorum ve çok başarılı buluyorum. 21 yaşında evli bir bayanım. Benim sorum şu, sürekli sol göğsümde, kalbimde bir sıkışma ve ağrı oluyor. Ne yapmam lazım? Önerinizi bekliyorum iyi çalışmalar.


Göğüste sıkışma hissi ve ağrı nedeni ile öncelikle kap hastalıkları açısından araştırılmalısınız. Kalp kapak bozuklukları, ritim kusurları ve kalbi etkileyen sistemik hastalıklar bu yakınmalara neden olabilir. Bu nedenle öncelikle bir İç Hastalıkları Uzmanınca değerlendirilmeli ve tetkikleriniz yapılmalıdır. Bütün tetkikleriniz normal çıkar ise o zaman sıkıntı ve strese bağlı durumlar düşünülebilir. Sağlıkla kalın.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 01.04.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
11737
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.