Doktorlar

Gitmediğim doktor kalmadı (Sorularınızın yanıtları)

Gitmediğim doktor kalmadı (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Hocam ben 16 yasındayım. 20 gündür şiddetli karın ağrısı çekiyorum. Gitmediğim doktor kalmadı. Genellikle sindirim bozukluğu, psikolojik ve enfeksiyon denildi. Karnımın tam orta yeri ağrıyor, genellikle oturunca şiddetle ağrımaya başlıyor. Yardımınızı bekliyorum.

20 gündür karnınız şiddetli olarak ağrıyor ve bunun için 3 ayrı neden ileri sürülmüş. Bu teşhislerden hiç biri doğru olmayabilir veya bunlardan en çok biri doğru olacağına göre diğer ikisi yanlıştır. Bu duruma bakarak gittiğiniz sağlık kuruluşu ya da kuruluşlarında doğru branştan hekime başvurmamışsınız demektir. Üstelik bu soruyu sorduğunuza göre yakınmalarınız sürüyor demektir ki hala hastalığınız doğru teşhis edilmemiştir. Günlük tıbbi uygulamalar dışarıdan görüldüğü gibi basit değildir. İşte 20 gündür kanınız ağrıyor, sağlık kuruluşlarına başvuruyorsunuz, tetkikler yaptırıyor ve ilaçlar içiyorsunuz ama hala bir sonuç elde edememişsiniz. Burada tıbbi eğitimle birlikte bu eğitimde elde edilen bilgiyi günlük pratiğe uyarlamak çok önemlidir. Yapılacak iş bulunduğunuz yerde güvenilir bir (aynı zamanda iç hastalıları uzmanı da olan) Gastroenterologa başvurmanızdır. Sağlıklı günler diliyorum.

Mide sarkması

Eşimde mide ağrısı var doktora gittik mide sarkması olduğunu söyledi. ilaçları kullanırken ağrısı olmuyor bitince bir süre sonra şiddetli ağrıları yeniden başlıyor ne yapmalıyız?

Gittiğiniz hekim hangi tetkike dayanarak mide sarkması tanısı koymuş yazmamışsınız. Esasen kullanılan ilaçlarla eşinizin yakınmalarının geçmiş olması mide sarkması gibi afaki bir durum yerine fazla mide asidine bağlı sorunları akla getirir. Bir Gastroenterolog tarafından endoskopi yapılmalı ve sonuca göre tedavi edilmelisiniz. Geçmiş olsun.

İshal

Hocam merhabalar 3 ay önce geçmeyen ishal olduğu için kolonoskopi oldum ishalim vardı ancak ağrım olmuyordu yapılan biyopsi sonucu amebik kolitis denildi. 8 kutuya yakın antibiyotik kullandım. Yaptırdığım gaita kültüründe parazit ve amip görülmedi fakat şimdi makatta ağrı, sol böğür ağrısı, sol kürek kemiğime kadar hafif ağrı yapıyor, sol karın alt tarafında ağrı, gaz çıkarmakta zorlanma ve kabız oluyor. Sol böğürde ağrı uykudan uyandırabiliyor. Kolonoskopiyi yapan doktoruma gittiğimde kan tahlili istedi ca 19.9: 11, ca 15.3: 22, ca 125: 6. Sed. hızı 3 çıktı. Üst abdomen MR da temiz çıktı ama sorunlarımda azalma yok ne önerirsiniz? Kolonoskopinin yan etkisi olmuş olabilir mi? Saygılarımla, yaşım 32.

Yakınmalarınıza yönelik olarak istenen tetkiklerden fazla bir sonuç elde etmek mümkün değil ki zaten sonuçları normal çıkmış. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı, yakınmalarınızı uzun uzadıya anlatmalı ve muayene olmalısınız. Sonra da başta ilaçlı kalınbağırsak filmi olmak üzere gerekli tetkikler yapılmalıdır. (Ayrıca kolonoskopinzi kim yaptı onu da merak ediyorum. Onu bir Gastroenterolog yapmış olmalıydı ve işlem sırasında ince bağırsağa -terminal ileum- girilmeliydi.). Bu işlemlerden sonra sağlıklı olarak bir sonuca ulaşılabilir. Kolonoskopinin anlattığınız biçimde bir yan etkisi yoktur. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Yeğenimde Hepatit B virüsü var

Sayın Dr. Nevzat Aksoy benim 9 yaşında kız çocuğu yeğenim hepatit B rahatsızlığı var ve yeni öğrendik benim sorum bu hastalığı atlatabilme şansı olabilir mi? Şimdiden teşekkür eder ve saygılar sunarım.

Yeğeninizde küçük yaşta Hepatit B virüsü saptandığına göre düşük olasılıkla hayat boyu taşıyıcı olacak veya daha az olasılıkla bu virüsü atacaktır. Ancak küçük yaşta bu virüsle karşılaşıldığına göre ilerde çocuğumuzda büyük olasılıkla karaciğerinde bu virüse bağlı hastalık başlayacaktır. Bu durum yapılacak düzenli takiplerle saptanabilir ve gerekli tedavilere başlanabilir. Halen elimizde bu virüse karşı kullanılabilen son derece etkili ilaçlar bulunmaktadır. Bu nedenle sıkıntıya düşmeden ve üzüntüye kapılmadan önce çocuk sonra da erişkin Gastroenteroloji Uzmanlarınca takip yeterli olacaktır.

Kesede taş

Merhaba,annemin safra kesesinde taş ve iltihap mevcut şuan ilaç kullanıyor ve bir ay sonra ameliyat olması gerekiyor bu süre içerisinde yememesi gereken yiyecekler nelerdir. Teşekkürler

Yağlı yemekler, çikolata ve kahve gibi içecekler safra kesesinde rahatsızlığa neden olabilir. Bunlara dikkat edilmesi yeterlidir. Geçmiş olsun.

Selamlar Annem 75 yaşında sürekli yutkunma ihtiyacı üzerine doktor endoskopi istedi ve endoskopi raporu aşağıdadır lütfen yorumlayınız ayrıca midesinden su almışlar onu da patalojiye gönderdiler sonucu daha almadık ama endoskopi raporunu cevaplarsanız sevinirim. teşekkürk ederim. Özofagus :doğal. Mide: fundus ve korpus normal, hiatus normal, antrum hafif hiperemik. Duodenum: hiperemik ve ödemli. Tanı: duodenit.

Annenizde asit fazlalığına bağlı sorun var ki asit azaltıcı ilaçlarla düzelir. Ancak bu durum nadiren fazla yutkunmaya neden olur. İlaç tedavisinden sonra yakınmaları sürecek olursa araştırılması gerekir. Sağlıklı günler diliyorum.

Geğirme

Hocam benim sorunum mide bulantısı ve ardından geğirme oluyor. Doktora gittim endoskopi yaptılar. " Antrum ve korpusta nodüler gastrit. Midede yoğun safra, KÖS normalden geniş, özofagus alt uç hiperemik." Hocam ilaç kullandım ancak faydasını göremedim siz ne öneriyorsunuz, şimdiden teşekkür ediyorum.

Midenizde asit fazlalığına bağlı gastrit ve safranın tahrişi var. Bunlara yönelik ilaçları kullanmalısınız. Kullanacağınız ilaçlarla reflüye bağlı borusu sorunu da (özofajit) düzelecektir. Bir Gastroenteroloji Ünitesi size bu konuda yardımcı olacaktır.

Eksik soru

*Annem mide ülseri. Doktor ülserin yemek borusuna geçtiği söyledi. En yakın zamanda endoskopi çekilecek. Ülser iyileşir mi? Tedavisi nedir?

*Karaciğer bilirubinlerim yüksek 3.4 gibi nasıl düşürebilirim sn hocam teşekkür ederim.

-Mide ülseri yemek borusuna geçmez. Annenizin mide ülseri olduğu nasıl anlaşıldı? Yemek borusunda sorun olduğu neye dayanılarak söylendi. Siz de takdir edersiniz ki eksik ve birbirini tutmayan bilgi ile bir sonuca varmak mümkün değildir.

-Bilirubin tek bir madde değildir. Direkt ve indirekt kısmı vardır. Yüksekliği birçok nedenden kaynaklanır. Bir karar verebilmek için yakınmalarınızı ve diğer tetkiklerinizi de bilmek gerekir.

Sorularınızı doğru sormalısınız.

Şişkinlik

İyi günler Nevzat bey ben 18 yasında bir kızım ve şikayetim en ufak ekmek yediğimde veya hamurlu bir şey yediğimde midemde ağrı ve aşırı derece şişkinlik, bu da nefes almamı engelliyor ve her şeye sinirleniyorum ayrıca astım hastasıyım. Bu nedenle sanırım beni daha çok etkiliyor doktora gitmek istemiyorum ama sizce gerek var mıdır? şimdiden teşekkür ederim.

Unlu besin maddeleri bazı kişilerde karında gaz yakınmasına neden olabilir. Sizdeki de böyle bir durum olabilir. Bu konuda gerekli araştırmalar yapılmalı ve sonuca göre beslenmenizde bir düzenlemeye gidilip gidilmeyeceğine karar verilmelidir. Başvuracağınız birim gastroenterolojidir. Mutlu günler.

Midede acıma

Doktor bey iştahsızım yemek yediğim zaman midem acıyor, çabuk doyuyorum. 20 yaşındayım midem her zaman ağrımıyor sadece yemekten sonra acıyor fazlasıyla. 46 kiloyum hep aynı kilodayım kilo alamıyorum ama vermiyorum da korkuyorum acaba mide kanseri belirtilerimi şimdiden teşekkür ederim.

Mide kanseri nereden aklınıza geldi? Kilo ve mide sorunlarınız açısından aynı zamanda iç hastalıkları uzmanı da olan bir Gastroenterolog tarafından değerlendirilmeniz uygun olacaktır. Geçmiş olsun.

Mart 2008 de olum kaza yaptı dalağı alındı sık sık hasta oluyor ve ameliyat yeri ağrıyor oğlum 18 yaşında ne yapmamız lazım, gelişiminde herhangi bir sorun yaşar mıyım? Bana lütfen cevap yazınız.

Dalak ameliyatı ilerde bir sorun yaratmaz. Gelişime de engel olmaz. Geçmişolsun.

Acı su

Ağzıma acı acı su geliyor zaman zamanda kusuyorum, doktora gittim mide ilacı verdi reflü dedi ama sadece dışardan balarak reflü teşhisi koydu. Bana tatminkar gelmedi. Acı su gelmesi olayı 1 aya yakın bir zamandır var. 70 yaşındayım. erkeğim. Ne yapmam lazım?

İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan bir yakınma önemle tetkik edilmelidir. Sizin yaşınızdaki birisine tetkik yapmadan bir kanıya varmak yerine araştırmak daha uygundur. Bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına 8rutin tetkiklerle birlikte) endoskopi yaptırmanız önerilir.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 12.01.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
11406
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.