Doktorlar

Geğirme (Sorularınızın yanıtları)

Geğirme (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

1- İyi günler dr. bey benım annem midesinden rahatsız kac senedir mide ilaçı kullanıyor geçmişte yasadığı kötü seyleri hatırlayınca genirmeye baslıyor. Bu onu cok rahatsız ediyor o kadar doktora gitti ama iyi bir sonuça ulaşamadık. Acaba sizin öneriniz ne olabilir tedavi için. Teşekkürler.

2- Merhaba doktor bey, benim 3 gündür çok gazım var ama bu ağızdan çıkan türden. Midemde şişlik var buna bağlı sanırım. Özellikle akşamları arka arkaya inanın hiç durmadan çıkıyo ve bugün 3. gün hala devam ediyor. gaz yapacak şeyler de yemiyorum. İlk defa böle bir şey geliyor başıma ne yapabilirim bilmiyorum. Yardımınız için şimdiden tşk ediyorum.

3- Merhaba doktor bey yardımcı olursanız sevinirim. Ben 18 yaşında genç bir kızım. Benim midemde gaz sıkışması olduğunu söyledi doktorlar. ,Aşırı derecede midem ağrıyor ve sürekli her dakika geyirti ve sürekli ağrım var. Sürekli acillerdeyim bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim.

4- Hocam midemde yanmalar ve ekşimeler oluyor özellikle aç karnıma çok oluyor birde hamur türü ve yağlı yiyecekler yediğim zaman çok oluyor birde çok geğirme oluyor bunun sebebi nedir? Teşekkür ederim.

5- Benim sürekli geğirme şikayetim var. Bu yaklaşık olarak iki ay önce başladı. Ramazan ayı olduğundan gece yediğimin dokunduğunu düşündüm ancak bir aydır geçmedi. Sabahtan başlayıp yatana kadar hiç durmadan devam eden bu geğirme için doktora gittim. Üfleme testi ile midemde helikobakter pilori olduğu ortaya çıktı. Antibiyotik ve mide ilacı verdi. İlaçları kullanmaya başladım ama çok rahatsızım. Her saniye geğirme durumum geçmiyor. Siz ne önerirsiniz, bu geğirmenin sebebi bu bakteri midir? Antibiyotik tedavisi bu rahatsızlığımı geçirir mi? Teşekkür ederim.

Geğirme günde birkaç kez olur ise bu normal bir durumdur. Bundan daha fazlası ise hem kişinin kendisi hem de çevresi için rahatsız edici olup normal değildir. Bu durumda geğirmeyi tetikleyen durumun ortaya çıkarılması gereklidir. Bu yakınma ve nedenleri fazla bilinmediğinden hastaların bir çok kez hekime başvurması ve gereksiz tedaviler alması sık görülen bir durumdur; ancak Gastroenterologlar bu konuda oldukça deneyimlidirler. Bu nedenle çok sayıda geğirme yakınması olanların bulundukları yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmaları gereklidir. Yapılacak tetkiklerden sonra geğirme yakınmalarınız tümüyle normale gelecektir. Geçmiş olsun.

Gastrit ve göğse baskı

Merhaba doktor bey ben göğsümde daralma kasılma ya da ağrı sebebiyle doktora gittim. Midemden kaynaklandığını gastrit olduğunu bundan dolayı baskı yapıp daralmaya sebep olduğunu söylediler. Gavıscon'la opagis 30mg verdiler. Ben bu konuda bilgi almak istiyorum neden olur ya da doğru tedavi mi başka bir doktora daha görünmem gerekir mi? Bana bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.

Tarif ettiğiniz yakınmaların gastritle bir ilgisi yoktur. Gastrit göğüste baskı hissine neden olmaz.. Yakınmalarınız açısından aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan bir Gastroenterologa gidecek olursanız sorunlarınıza çözüm bulabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Merhaba sayın hocam karaciğer yorulması nedir? Riskleri nelerdir ne zararları var hayatımı nasıl etkiler?

Karaciğer yorulmaz. Bunu kim hangi amaçla söyledi belirtmemişsiniz. Karaciğer açısından öğrenmek istediklerinizi ayrıntılı bilgi vereceğiniz bir Gastroenterolog size anlatabilir. Kolay gelsin.

Midede fıtık

Reflü ve sliding hiatal herni merhaba hocam bende reflü gastrik ülserler ve sliding hiatal herni cıktı bu tıp mıde fıtıgında amelyat sart mıdır ya da olmazsak ne zararı olur saygılar.

Mide fıtıklarında ameliyat şart değildir. Ameliyatın gerekip gerekmediğine mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanı karar vermelidir. Başka deyişle gereksiz cerrahi bir girişimden sakınabilmek için bir Gastroenteroloji Uzmanının görüşünü almadan ameliyat olmamalısınız.

Kan kustum

Yaklaşık 3 -4 gün önce istifra ederken kan kustum ve bunu üzerine dr başvurdum.ve ultrason çekildi ve çıkan sonuç: karaciğerde iki adet 10 mm çaplı hemanjiom mevcuttur. safra kesesinde 6x4 mm boyutlarında polip ile uyumlu hiperekoik solid nodül mevcuttur. Sonuç: karaciğerde hemanjiomlar, safra kesesinde polip. sorun nedir kustuğum kan hangisi ile alakalı. Şimdiden teşekkür ederim.

Kan kusan bir hastada yapılan ultrason bu yakınma ile ilgili bir bilgi vermez. Niçin kustuğunuzun araştırılması ayrıca yapılmalıdır. Karaciğerde bulunan hemanjiyom ve safra kesesi polibi için altı ay sonra kontrol olmalısınız. Safra kesesindeki polip giderek büyüyorsa ameliyat önerilir.

ABD'de yaşıyorum

İyi gunler Dr.Nevzat Bey. Karnımda problem var, midemde mi bagirsaklarimda mi? Midem katilasti, sertlesti ve sisiyor. Agri yapıyor, 6 aydır sürüyor. Çok doktora gittim, hepsi de ilac verdi ama fayda etmiyor. Kan testinde her sey normal. Bir de ben cok strese girdim bir ara. Şu an ABD'deyim. Kilo da kaybettim.. Diskim sert, kati ve sekli degisik. Ne yapmamı tavsiye edersiniz? Allah rizasi icin bana yardim edin. Cevabinizı bekliyorum.

Karındaki sorununuzun çözülebilmesi için muayene olmalı ve tetkik edilmelisiniz. Yakınmalarınız eski deyimle spastik kolona benziyor. Birçok hekime gittiğinize göre başvuracağınız Gastroenteroloji Uzmanına elinizdeki tetkikleri göstermeli, eksik kalan bir tetkik varsa yaptırmalısınız. Bu işlemlerden sonra gerekli tedavi verilebilir. Geçmiş olsun.

Enzim yüksekliği

Yapılan kan analizlerinde karaciğer enzimlerim yüksek çıktı. Hepatit B ve C testlerinde bunların olmadığı ortaya çıktı. 15 gün sonra yapılan tetkiklerdede karaciğer enzimleri artmıştı. ben veteriner hekimim sizce bunun ecinecoc yada karaciğer yağlanması ile bir ilgisi olabilir mi (trigiliserit de yüksek ) nasıl bir tedavi önersiniz?

Karaciğer enzimlerini sıklıkla yükselten durumlar hepatit virüsleri, yağlanma, kullanılan ilaçlar, alkol ve bazı enfeksiyonlardır. Bütün bunların araştırılması gerekir. Yapacağınız iş bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurarak bu ve diğer nedenlerin araştırılmasını sağlamaktır. Geçmiş olsun.

Doğum ve karaciğer yağlanması

Hocam iyi günler beni acil olarak aydınlatırsanız çok memnun olurum Ramazan ayından sonra kendimi çok bitkin ve yorgun hissetmeye başladım. Özellikle kollarımda ve bacaklarımda kaşıntılar vardı. Karnımda bir şişlik var üzerine yatamıyorum. 2 hafta önce check-up yaptırdım. Sonuçlara göre, karaciğerimde I - II derece yağlanma, ALT: 119, AST: 62 çıktı. 18 aylık bebeğim var. Bu yağlanmanın doğum yaptığım için normal olduğunu söylediler. Kolesterolüm düşükmüş doktor bey de hayret etti. Bir ay sonra tekrar gidip test yaptırmam gerekiyormuş. Boyum 167 kilom 73. Bu değerler riskli mi? Genetik olabilir mi? Çünkü babaannem siroz, amcam kan, oğlu böbrek, küçük amcam akciğer kanserinden vefat ettiler. Bilgilerinizden faydalanmak istiyorum. Teşekkür ederim.

Karaciğer enzimleriniz yüksek bu durum karaciğer yağlanmasından olabilir ancak bu değerleri yükselten diğer nedenlerin de mutlaka araştırılması gerekir. Diğer nedenler yönünden bir durum bulunmazsa karaciğer yağlanması için gerekenler yapılacaktır. Ayrıca doğum yaptığınız için karaciğerinizde yağlanmanın normal olması gibi bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla size söylenenleri anlamlı olarak kabul etmek mümkün değildir. Yazdıklarınızda hayret edilecek bir durum da göremedim. Saydığınız kanser türlerinde genetik bir yatkınlık bulunmamaktadır. En iyisi bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmanızdır. Geçmiş olsun.

Karında kütle

Sayın Doktor Merhaba.34 yaşındayım, Yaklaşık 1.5 yıl önce bir seyahatim esnasında 10 gün bağırsaklarımın çalışmaması nedeniyle karnımda aşırı bir şişlik oluştu. Bitki çayları ile çalıştı, fakat hemen ardından karnımın sol tarafında bir sertlik hissettim. Daha sonra bağırsaklarım normal düzenine kavuştuğu halde karnımdaki sert kütle bir daha kaybolmadı. Şimdi biraz yemeği fazla kaçırsam çok fazla şişkinlik hissediyorum. Kütle beni korkutuyor. Kötü bir hastalıktan korktuğum için doktora görünemiyorum. Midemin altında sert, hareketsiz, ağrısız bir kütle bu. Sanırım 5 cm kadar var. Sayın doktor bu kütle hangi hastalığın belirtisi olabilir?

Kötü bir hastalıktan korkarak hekime gitmemeyi anlamak mümkün değil. Hekime gitmeyince iyileşecek misiniz? Esasen kötü bir hastalık varsa ne yaparsanız yapın (hastalık ilerleyeceğinden) bir süre sonra mutlaka hastanelik olmayacak mısınız? İyisi mi bir an önce bir hekime başvurunuz. Yapılacak muayene ile size gereken açıklama yapılacaktır. Esasen uzun süreden beri bir kütle var ve aynı kalıyorsa bunun kötü olma olasılığı azdır. Geçmiş olsun.

Hp

Babam 1994 yılında mide kanaması geçirmişti. bu nedenle tedavi gördü. 2002 yılında ise midesinde helicobacter pylori bulundu helipak tedavisine başlandı bu ilaç babamın 4 ay boyunca diyare olmasına neden oldu. 2005 yılında tekrar Hp bulundu ve yine helipak tedavisi uygulandı. bu sefer ilacı tamamen bitirmemesine rağmen 5.5 ay diyare oldu ve tedavi gördü. Şimdi yine midesinde Hp var ve doktor helipak kullanırsa bağırsaklarında geri dönüşü olmayan hasara yol açacağını söyledi. Bu aşamada diyareye yol açmayan tedavi nasıl olmalı? Bu durum cok mu kötü yoksa genelde karşılaşılan bir durum mu? Teşekkür ederim.

Anlaşıldığı kadarıyla midedeki mikrobu yol etmek için kullandığınız ilacın içinde bulunan bir antibiyotik ishale neden oluyor. Bu derece fazla yan etki yapan bir ilacı kullanmamanız önerilir. Ayrıca ille mikrop yok edilmek isteniyorsa başka antibiyotikler verilebilir. Bunu hekiminiz size anlatacaktır. Geçmiş olsun.

Reflü

Hocam 37 yaşındayım.. reflü şikayetlerim ve bağırsak sancılarım var.. düzenli lansor kullandığım halde sabah kahvaltısından sonra şiddetli reflü yaşıyorum bir iki saat sonra normale dönüyor ve bir daha olmuyor.. sadece sabahları ama felaket reflüm var ne önerirsiniz .. Teşekkürler

Reflüye bağlı çok sayıda belirti bulunur. Siz reflü şikayetim var diyorsunuz ama bundan ne kastettiğinizi yazmamışsınız. Bu nedenle yakınmalarınızı bilmeden bir yanıt vermek mümkün değil. Geçmiş olsun.

Polip

*Ultrason muayenemin sonucunda safra kesesinde 16/20mm büyüklüğünde polip gözlendi.2 ay sonra tekrar gelmemi söyledi doktorum. Safra kesemin alınabileceğini söyledi. Siz ne önerirsiniz.yaşım 37 teşekkür ederim.

*Sayın hocam eşimin safra kesesinde 2006'da tesadüfen 2 adet (3 ve 2) pedinküllü polip tespit edildi yıllık takip denildi geçen yıl ve bu geçtiğimiz eylülde USG de poliplerin değişmediği görüldü. Sınrları düzgün polip yazıyor. hocam ameliyat olmalı mı yoksa yıllık takibe devam mı etmeliyiz. Durumu nedir hocam, cevaplarsanız sevinirim. Bu güzel hizmet içinde sizleri tebrik ediyorum.

Safra kesenizde 10 mm'den daha büyük poliplerde ilerde kanser gelişme riski bulunur. Bu nedenle 2 ay beklemenize gerek yoktur. 2 ay içinde bir şey değişmeyeceğine göre ameliyat olmalısınız. 10 mm çapından daha küçük polipler ise görüntüleme yöntemleriyle takip edilirler.

Mide kanaması

Eşim sürekli midesinin ağrıdığını söylerdi 3 gün önce büyük abdestinden ve ağzından kan gelmeye başladı kustuğunda da kan vardı. Acil servis 2 serum bağlayıp bir de mide için hap verip yolladı. Daha sonra tekrar doktora gittik mide kanaması olabilir dedi ve oda ilaç yazdı ama fayda etmedi. Hala ağrıları çekiyor verilen her ilaç sanki daha da kötü ediyor ne yapacağımızı şaşırdık bize ne önerirsiniz? Tabi direk bizi gastroloğa yollayacaksınız tahminimce peki sizce midesinde ne sorun var? Teşekkürler.

Mide kanaması düşünülen birinde her halde ilk yapılması gereken işlem endoskopidir. Endoskopi işlemi ile kanamanın nedeninin bulunur ve tedavi buna göre yapılır. Endoskopi yapılmadan midenizde veya onikiparmakbağırsağınızda neyin olup olmadığını söylemek fazla anlamlı olmaz. Endoskopinizin bir Gastroenteroloji Uzmanınca yapılması gereklidir. Geçmiş olsun.

Meme kanseri

21 yaşındayım 7 aylık bebeğim var ve emziriyorum. 6 yıldır da sigara kullanıyorum. 3 gündür sol göğüm çok ağrıyor. Kütle gibi bir şey yok. Çok korkuyorum meme kanseri olabilir mi?

Meme kanserinden korkuyorsunuz da pek çok organ hasarına ve kansere neden olabilen sigarayı niçin içiyorsunuz? Meme kanseri veya başka bir hastalığınızın olup olmadığını anlayabilmek için muayene ve görüntüleme tetkikleri gerekir. Bu nedenle bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 05.01.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
88911
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.