Doktorlar

Gastrit ve karında şişlik (Sorularınızın yanıtları)

Gastrit ve karında şişlik (Sorularınızın yanıtları)

Anlaşıldığı kadarıyla karında şişkinlik yakınmanız var ve kullandığınız ilaçlarla geçmiyor...

Endoskopi oldum ciddi antral gastrit, hiatal yetmezlik çıktı. Kullanmadık ilaç kalmadı, geçmiyor karnım ne yesem hamile gibi 45 kiloyum ama koca bir göbeğim var. Dışarı çıkmaya utanıyorum bazen ama ne yapıcam bilemiyorum sizce ne yapmalıyım?

Anlaşıldığı kadarıyla karında şişkinlik yakınmanız var ve kullandığınız ilaçlarla geçmiyor. Ancak yakınmalarınız için midenize yönelik olarak endoskopi yapılmış ise bu durum doğru olmamış. Midede bulunan gastrit ve hiatal yetersizlik yakınmalarınızı açıklamaz. Ayrıca bunlar fazla bir yakınmaya da neden olmaz. Yakınmalarınız kalınbağırsağınızla ilgili. Karında şişkinliğiniz için önce bir muayene olmalı ve doğru tetkikleri yaptırmalısınız. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalı ve gereksiz tetkik ve tedavilerden sakınmalısınız. Geçmiş olsun.

Halsizim

Merhaba Nevzat Bey sorum safra kesesi ile ilgili değil sitede sadece size mail olarak soru sarabiliyorum yardımcı olursanız sevinirim. 24 yaşında ve evliyim son günlerde üzerimde sürekli yorgunluk halsizlik bitkinlik ve uyuklama durumu var. Kendimi çok kötü hissediyorum. Bir ay kadar spor yaptım ve şu anda ara verdim. Bunun etkisi olabilir mi? Yoksa nedeni ne olabilir? Doktora gitmeden sizden bilgi almak istedim iyi çalışmalar.

Yapılan egzersize bağlı bir yorgunluk ortaya çıksa bile bu durumun birkaç gün dinlenmekle geçmesi beklenir. Yakınmalarınız uzun süreden beri oluyorsa mutlaka bir nedeni olmalıdır ve araştırılmalıdır. Yapılan araştırmalar sonunda organlara ait (organik) bir durum bulunursa tedavi edilmelidir. Bulunmazsa bu kez psikolojik nedenler araştırılmalıdır.

Selam ben Hepatit B hastasıyım taşıyıcı bunun tedavisi var mı?

Hepatit B virüsü taşıyıcılığı durumunda karaciğerde bir sorun bulunmaz ve kişiler normal yaşamlarını sürdürebilirler. Bu nedenle bir tedavi de önerilmez. Ancak ilerde ortaya çıkabilecek hastalık hali için 6 ayda bir (Gastroenteroloji Ünitelerince) takip edilmeniz gereklidir.

Diyaliz hastasıyım

10 yıllık diyaliz hastasıyım. Şu son 3-4 gündür karnımda şişlik, kabız, sürekli geğirme hallerinden çok rahatsızım. Gece yatamıyorum sanki kalbim titriyor. Acaba midemde ne olabilir? Duphalac içiyorum metsil tb. kullanıyorum. Bir yudum su içsem gaz yapıyor sizce ne yapmalıyım. Önce kalp sonrada iç hastalıkları uzm. gözükmeli miyim? Saygılar.

Kronik böbrek hastalığında diğer sistemlerle ilgili yakınmalara sıklıkla rastlanır. Öncelikle sizi takip eden hekiminize başvurmalısınız. Bunun dışında mideniz için gerekirse bir endoskopi yapılmalıdır. Ayrıca karındaki sorununuz için kalınbağırsak yönünden de bakılması yararlı olacaktır. Nefroloji ve Gastroenteroloji Uzmanları size yardımcı olacaklardır.

Mide ağrısı

Merhabalar. Bir haftadır doğru düzgün yiyemiyorum. Son üç gündür bir parça simitle gün bitiriyorum. Üç günde bir insanın yemesi gereken normal yemeğin 1/5'ini yiyorum. Fakat açlık hissetmiyorum. Midemde aşırı derecede ağrı var. Kasılmalarla birlikte ve midem bulanıyor, kendimi çok halsiz hissediyorum. sorun nedir, ne yapmalıyım? Teşekkür ederim.

Anlaşıldığı kadarıyla midenizde önemli bir sorun var. Bu gibi durumlarda yakınmalar birkaç gün içinde tümüyle geçmez ise mutlaka araştırılmalıdır. Bu nedenle bir İç Hastalıkları veya Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Gerekirse önce kısa bir tedavi verilebilir ve yakınmalar geçmeyecek olursa gerekli tetkikler yapılır. Geçmiş olsun.

Merhaba, uzun zamandan beri mide sıkıntısı çekiyorum. Birkaç sene önce doktora gittim. O zaman kabızlık olduğu için doktor bana kabızlık giderici ilaçlar verdi. Ayrıca Meteospasmyl ve Asidal de vermişti. Geçen hafta ağrılarım artınca Sağlık Ocağı'na tekrar gittim. Herhangi bir meyve yediğimde gaz yapıyor. Her sabah midemde ve karnımda gazla uyanıyorum. Çok sancı yapıyor. Lansor verdi yeni doktor. Şu anda midem çok ağrıyor. Üstüne eğilemiyorum. Ne yapmalıyım?

Karındaki ağrılar mideden veya kalınbağırsaktan olabilir. Sizin mide ağrısı diye belirttiğiniz durum gerçekten mide ile ilgili olmayabilir. Bu nedenle anlattıklarınız kalınbağırsağınızla ilgili bir sorunu çağrıştırıyor. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Midede üre

Benim midemde üst seviyede üre varmış. Üre nedir? Bir de eğer haplarımı düzenli kullanmazsam kanser olurmuşum. Böyle bir şey olabilir mi?

Midede üre yoktur. Üre kanda olur ve mide ile değil böbreklerle ilgilidir. Sizin söylediğiniz midedeki mikrop (Helicobacter pylori) olabilir. İlaçları düzenli kullanmazsanız kanser olursunuz diyen kişi herhalde size şaka yapmış olmalı. Sorularınızı daha ayrıntılı sormalısınız.

Mide ağrısı

Ben Avrupa'da yaşıyorum. Midemle ilgili şikayetlerim var. Burada ve Türkiye'de endoskopi oldum. Türkiye'deki doktor şu tanıları koydu: pangastrit eroziv bulbit buradaki de midende yara var ve süte alerjin var dedi. Dediklerini yaptım ilaç kullandım 1 sene oldu ağrılarım geçmedi. Sabahları aç karnıma çok ağrıyor. Sanki 3 veya 4 gün yemek yemezsin de miden kazınır ya öyle oluyor, ne yapmam gerekir?

Midenizde asit fazlalığına bağlı yaralar var ve bu asit sizi rahatsız ediyor. Mide ile ilgili ilaçlarınızı düzenli kullanmalısınız. Kullandığınız sürece yakınmalarınızın geçmesi beklenir. Yakınmalarınız geçtikten sonra size iyi gelen ilacı her gün (veta daha seyrek olarak) içmeye devam etmelisiniz.

Zehirlendim mi?

Dün akşamdan beri midemde kötü bir ağrı var hala geçmedi. Bulantı da var. Sabah istifra ettim, yemyeşil suydu. Acaba zehirlenme gibi bir durum olabilir mi hastaneye gitmem gerekir mi? Bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler.

Bazen hepimizde kısa süreli mide yakınmaları ortaya çıkar. Bu çok çeşitli nedenlerle olabilen (en basitinden bozuk gıdalara bağlı) ve geçici vasıftaki sorunlar genellikle önemli değildir. Ancak yakınmaların uzun sürmesi halinde altta yatan durumun tetkik edilmesi gereklidir. Yakınmalarınızın geçmemesi halinde bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Midede ağrı

Merhaba ben 28 yaşındayım ara ara nefes darlığı yaşıyorum ve bazen çok fazla oluyor. Doğumdan sonra aldığım kiloları veremedim. Hatta daha da aldım. Acaba kilodan olabilir mi? Bir de bende reflü hastalığı da var, midemden ağzıma acı su geliyor ama dikkat ettiğim bir şey var ki midemin ağrısı şiddetli olunca nefes darlığım geçiyor. Daha rahat hareket ve nefes alabiliyorum ben panik atak hastasıyım aynı zamanda ne yapmam gerekiyor? Sorun midemde olabilir mi? Yoksa başka bir sebep olabilir mi? Şimdiden, teşekkür ederim.

Reflü ile astım arasında bir ilişki olduğu biliniyor. Ancak yazdıklarınıza bakarak sizdeki nefes darlığının nasıl bir şey olduğunu bilmek mümkün değil. Bu nefes darlığının tanısının konması gerekir önce ve eğer gerçekten akciğerlere bağlı bir nefes darlığı varsa bunu tetikleyenin reflü olup olmadığı araştırılmalıdır. Aynı zamanda iç hastalıkları uzmanı da olan Gasrtroenterologlara başvuracak olursanız tüm yakınmalarınız araştırılacaktır. Geçmiş olsun.

Midem kanıyor

Hocam ben 1 hafta önce mide kanaması geçirdim. Doktora gidip tedavi oldum ama doktorum bana ne yemem konusunda bilgi vermedi. Şu an hala kanamam aralıklı olarak devam ediyor. Bana ne yemem konusunda bilgi verir misiniz? Çok teşekkür ederim iyi günler.

Mide kanaması ciddi bir durumdur. Mide kanaması dediğinize göre ya kan kusuyor olmalısınız ya da dışkınız zift gibi siyah çıkıyor olmalı. Kanama başladığında klinik olarak gözlem altında olunmalı ve kanama durana kadar da bu gözlem devam etmelidir. Mide kanamalarında ilk birkaç gün hafif besinler (sütlaç, patates vs.) yenmelidir. Sonrasında yapılacak bir perhiz yoktur. "Mide kanamam ara ara devam ediyor" dediğinize göre başka bir kanama tarif ediyor olmalısınız. Sorunuzu ayrıntılı sormalısınız.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 16.07.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
27470
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.