Doktorlar

Endoskopi zararlı mıdır? (Sorularınızın cevapları)

Endoskopi zararlı mıdır? (Sorularınızın cevapları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy Ekolay Sağlık sayfasında cevaplıyor.

Soru: Hocam ben iki buçuk senedır her yemekten sonra cok kotu oluyorum. Hazımsızlık bulantı, sankı mıdemde bır seyler gezınıyor. Egılınce yemekler agzıma gerı gelıyor.

İki sene once endoskopi yaptırdım gastırt ve helikobakter cıktı. İki sefer tedavı paketı kullandım ama faydası olmadı artık dayanamıyorum. Hocam ne yapmam gerekıyor, endoskopı zararlı mı tesekkur ederım.

Yanıt: sonrasında olan yakınmalar ve ağza mide içeriğinin gelmesi gibi durumlarda tekrar tekrar endoskopi yaptırmak ve yine tekrar tekrar H. Pylori için tedavi paketleri kullanmak nafiledir.

Endoskopi zararlı değildir. Zararlı olan gereksiz tetkik ve tedavilerdir. Doğru tanıya doğru yaklaşım ve doğru tetkiklerden sonra ulaşılır. Güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvuracak olursanız sorunlarınız çözülecektir. Geçmiş olsun.

----------------

Sorun:Alkol ve siroz

Soru: Hocam babama 1 hafta önce siroz teşhisi kondu, alkole bağlı siroz. Doktorumuz alkolden uzak duracak, tuzsuz yiyecek, verdiğim ilaçları düzenli alacak ve 1 ay sonra tekrar bakacağız dedi. Canım babam o andan itibaren alkolu tamamen bıraktı, sıfır tuz ve sadece karbonhidratlarla besleniyor.bu arada karında assit var ama ağızdan falan bir kanama olmadı, bilinci de iyi.

Bu 1 ay bekleme zamanı çok ağır geliyor bana, hemen bir şeyler yapmak istiyorum, zaten geç kalınmış daha fazla geç kalmak korkutuyor beni.

Ne önerirsirniz hocam? Ateş düştüğü yeri yakıyor, babam daha 65 yaşında, annesi bile 100 yaşına geldi hala hayatta, ailenin en küçük çocuğu, tüm abla ve abileri çok sağlıklılar babam için önereceğiniz en iyi hastane neresidir? ALLAH SİZİSEVDİKLERİNİZE BAĞIŞLASIN ACİL CEVAP YAZARSANIZ MİNETTAR KALIRIM SAĞLICALIKLA...

Yanıt: Alkole bağlı karaciğer sirozu gelişmesi için uzun yıllar gerekir. On yıllarca süren sürekli alkol alımı karaciğer hücrelerinin iflasına yol açar ve siroz gelişir.

Sirozun da kendi içinde evreleri olduğuna göre babanızın durumunu değerlendirmek mümkün değil. Yine de erken ya da geç evre siroz önemli bir sorundur.

Yıllarca süren tahribatın sonucunda ulaşılan noktada yapılacaklar kısmen sınırlıdır. Gittiğiniz hekim bir Gastroenteroloji Uzmanı ise bir ay içinde söylenenlere uymanız yeterli olacaktır. Bunun dışında yeni bir belirti ya da yakınma çıkar ise daha önceden hekiminize başvurabilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki Üniversite hastanelerine başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 24.05.2011
« tüm yazıları
Soru Sor
34314
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.