Doktorlar

Doktor tavsiye eder misiniz? (Sorularınızın yanıtları)

Doktor tavsiye eder misiniz? (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor..

Eşimin tesadüfen yaptırdığımız testler sonucu AST, ALT, ve FERRİTİN değerleri olması gereken oranın 2 katı ve üzeri çıktı ve yaklaşık 5 aydır düzenli doktor kontrolünde test veriyor. doktor 2 ay sonra da biopsi yapılacak dedi. Hepatit B çıkmadı doktor bir şey bulamadı henüz, hastalığının ne olabileceğine dair bir bilgi vermedi. Wilson hastalığından şüphelendi ama çıkmadı.. Yorgunluk, şişkinlik karaciğerde yağlanma, gibi bazı belirtilerde var. Küçük bir yerde olduğumuz için ne yapabileceğimizi bilemiyoruz. Nereye gidebiliriz konu ile ilgili bir hastane ve uzman doktor tavsiye edebilir misiniz. Eşimin problemi ne olabilir? Eşimin Yaşı 35, 10 ay öncesine kadar sigara içiyordu bıraktı, alkol yok, yardımcı olursanız çok seviniriz. Teşekkürler.

AST ve ALT karaciğer hücrelerinin durumunu yansıtır ve yükselmesi karaciğer hücrelerinin hızlı yıkıldığını gösterir. Ferritin ise demir metabolizması ile ilgili olabileceği gibi bedende başka patolojilerden de etkilenir ki buna akut faz reaksiyonu denir. Eşinizde karaciğerde enzim yüksekliğine neden olabilecek yağlanma var. Bu durum düzeltilmeden (sık görülen patolojiler haricinde) seyrek görülen başka hastalıkların aranması yerine öncelikle yağlanmanın düzeltilmeye çalışılması düşünülebilir. Eşinizin hastalığı ile ilgili olarak hastane ve hekim ismi istiyorsunuz ancak nerde oturduğunuzu yazmamışsınız. Küçük bir yerde iseniz çevre illerden birinde mutlaka bir Gastroenteroloji Ünitesi vardır. Oranın Gastroenteroloji Uzmanlarına başvurmanız gereklidir. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Hepatit C'liyim ve ne yemeliyim?

Ben hepatit C hastasıyım şu an interferon tedavisi görüyorum. Tedavi iyi sonuç verdi ama neyle beslenmeliyim hangi gıdaları yemeliyim? Bana sürekli tatlı yiyin diyorlar mesela bal, pekmez şu an pekmezle Üzüm çekirdeği yiyorum bunun zararı var mı? Beni cevaplayın lütfen.

Kronik C hepatitli hastalar üzerine yapılan araştırmalarda bedende demir düzeyi düşük olanlarda tedaviye cevabın daha iyi olduğu saptanmıştır. Yani pekmez yiyerek bedende demir miktarınızı yükseltmek inanılanın aksine size bir yarar sağlamayabilir. Bu nedenle herkes gibi dengeli beslenmeniz yeterlidir. Geçmiş olsun.

HBV DNA'm negatif

6 yıldır kronik hepatit B rahatsızıyım 5 yılıma kadar 3 ayda bir kontrol ettirdim. HBV DNA en son 54 000, interferon tedavisine başladım. Bir de Zeffıx kullanıyorum. yaklaşık 9 aydır HBV DNA negatif. AST 55 ALT 85 civarında seyrediyor. Doktorum halen araştırıyor. Sorum su içkim yok kendime bakarım, tedavi sonucu negatif, her şeyim normal seviyede kendimi çok iyi hissediyorum ama neden enzim yüksek seyrediyor biyopsi raporu ise karaciğerde dıffuz yağlanma bilgileriniz için teşekkür ederim.

HBV DNA'nız negatif ve karaciğer enzimleriniz yüksek. Demek ki enzim yüksekliği Hepatit B'ye bağlı değil. Karaciğer biyopsisinde yağlanma saptanmış olması bu yüksekliği açıklar. Daha fazla araştırmadan yağlanmaya yönelik önlemlerin alınması anlamlı olacaktır. Elde bir neden varken bir diğerini araştırmak çok anlamlı olmayabilir. Umarım takibiniz bir Gastroenteroloji Ünitesince yapılmaktadır.

Yutmada güçlük

Benim önceden midemde yanmalar vardı ama çok rahatsız etmiyordu doktor gastrit dedi ve rennie ilacını kullanıyordum. Geçenlerde ağır derecede bademcik ltihabı geçirdim ve sonucunda çok fazla antibiyotik kullandım ve miden ağzıma gelir gibi oldu sarı ve yeşil renkte pis kokulu sıvılar kustum. bundan sonra aşırı derecede midemde rahatsızlık ve ağzıma bir şey aldığımda onu yutamıyorum sıcak yiyecekler mideme yakarak gidiyor. su ve süt dışında çoğu şeyi çok güçlükle yiyebiliyorum ve bu durum 3 gündür devam ediyor.. Saygılarımla

Kullanılan ilaçlara veya mide içeriğinin yukarıya kaçmasına bağlı olarak borusunda meydana gelen tahrişlerde (özofajit) yutma ile ortaya çıkan yakınmalar görülebilir ki siz bunları (besinlerin yakarak gitmesi, yutma güçlüğü vs.) tarif ediyorsunuz. Tanı amacıyla endoskopi yapılmalı ve gerekli tedavi başlanmalıdır. İlaçlarınızı bol su ile içmelisiniz. Bir Gastroenteroloji Ünitesi size yardımcı olacaktır. Geçmiş olsun.

Mide yanması çok oluyor

Sayın Hocam sorulara anlaşılır güzel cevaplar veriyorsunuz. Teşekkürler, Benim sorunum midemden. 10 yıl önce mideme hortumla girildi, gastrit dendi. Mide yanması çok oluyor. Doktora gittiğimde xxxxx diye bir ilaç yazdı onu kullanınca yanma geçti 1 yıl kadar rahatladım ancak yine başladı, yanma oldukça kullanıyorum. Bir kaç ay rahatlıyorum tekrar yanmam oluyor tekrar bir tane alıyorum bu böyle devam ediyor. Memurum, stresli bir ortamım var, bunun bir etkisi olur mu ? kilom: 74 boyum:1,75 yaşım: 43 benim bu sıkıntılarım konusunda aydınlatırsanız çok memnun olurum. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Mide ile ilgili yakınmalarınız mide asidinin fazlalığına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Sizde de yapılan endoskopi sonunda gastrit bulunmuş. Asit azaltıcı ilaçlarla yakınmalarınızın geçmesi de gastritinizin ilaçları kullandığınız dönemde iyileşmesine bağlıdır. İlaçlarınızı ne dozda, ne süre ve hangi aralıklarla kullanacağınıza başvuracağınız Gastroenterolog karar verecektir. Stresli durumlarda mevcut yakınmalarınızın biraz artması beklenebilirse de mide koşullarının düzelmesi ile stresin etkisi de ortadan kalkacaktır. Geçmiş olsun.

Reflü ve perhiz

Merhaba Nevzat bey, ben yaklaşık 10 senedir reflü hastasıyım ancak bu rahatsızlığımı 2 sene önce fark edebildim benim size sormak istediğim bu güne kadar bu rahatsızlık için nereye gitsem yememem yada yapmamam gerekenleri söylediler benim öğrenmek istediğim ise ne yapabilirim ve ne yiyebilirim belirli bir beslenme programınız var mı neleri önerirsiniz teşekkürlerimle.

Reflüye neden olan durum yemek borusunun altındaki kapakçığın gevşek olması veya mide fıtığı denilen durumdur. Bir grup besinin bu kapakçıktaki basıncı azalttığı ve dolayısıyla reflüyü artırdığı ileri sürülürse de ilaç tedavisi altında mide asidi baskı altında olduğundan önerilen perhizlere çok sıkı uyulması pratik olarak zor olabileceği gibi gerekli olup olmadığı da tartışılabilir. Günlük pratikte reflü hastalarına yakınmalarının artmasına neden olan besinleri (ki bu her insanda farklı olabilir) yememenin önerilmesi yeterli olabilir. Geçmiş olsun.

KÖS yetmezliği ve Helicobacter

İyi çalışmalar öncelikle ben 8 ay evvel uzun süren mide ağrısı şikayeti ile endoskopiye girdim bende KÖS yetmezliği çıktı daha sonra helicobacter testi yapıldı. 3'lü antibiyotik kullandım. 2 ay kadar geçti ama şimdi ağrım ve yanmalarım var acaba tekrarlamış olabilir mi doktora gitmem gerekir sanırım ben kös yetmezliğini tam anlamadım açıklarsanız sevinirim ilginiz için teşekkür ederim başarılar dilerim.

Yemek borusunun altındaki kapakçığın (KÖS) gevşek olması ile midede ağrı arasında bir ilişki yoktur. KÖS yetmezliği ağrı değil de yanma yapabilir. KÖS yetmezliğinde midedeki mikrobun yok edilmesi gerekmediğinden tekrarlamış olup olmadığını merak etmeniz de gereksizdir. Doğru tanı ve tedavi için ilgili dal Gastroenterolojidir. Geçmiş olsun.

Sağ kaburga altında ağrı

Hocam ben 31 yaşındayım. Aralık 2007'de yemekten 2 saat sonra göğsümün sağ tarafında ağrı ve yanma hissettim. Ağrı 6 saat kadar sürdü. sonra bir genel cerrahi uzmanına gittim kan ve idrar değerlerime baktı sonuçlar normaldi ultrasonda 5mm çapında polip olduğunu söylediler ve 6 ayda bir kontrole gelmemi istediler. Aynı şikayetten başka hastaneye gittim. orada da aynı tetkikler yapıldı. bir şey çıkmadı. 3,5 mm çapında polip bulundu. Onlar da kontrole gelmemi söylediler. 3 gün önce yine aynı şikayetlerim oldu yine acile gittim, polipten kaynaklanabileceğini söylediler ve en son bugün akşam yine oldu. Eğer safra kesesindeki poliplen kaynaklanıyorsa neden 6 ayda bir kontrol dediler? Ayrıca bende reflü ya da ülser olabilir mi? Bu konularda beni aydınlatırsanız memnun olurum. Saygılarımla.

Karın sağ üst kadrandaki sancılarda en başta safra kesesi, kalın bağırsak, böbrek ve akciğerlere ait hastalıklar düşünülür ve araştırılmalıdır. Ağrının karakteri, süresi ve ağrı sırasındaki muayene teşhis için çok değerlidir. Safra kesesinde bulunan küçük bir polibin (et beni) ağrı yapması mümkün değildir. Yakınmalarınız polibe bağlı değildir. Bu nedenle polibin 6 ayda bir ultrasonografik olarak takibi yeterlidir ve bu açıdan söylenenler doğrudur. Ülser ya da reflü de anlattığınız yakınmalara neden olmaz. Ağrılarınızı için İç Hastalıkları ve Genel Cerrahi Uzmanlarına başvurmanız gereklidir. Geçmiş olsun.

Gilbert sendromu

Merhaba Dr.Bey.ben bir yakınım için soruyorum bu soruyu size.yardımcı olursanız çok sevinirim. arkadaşım 25 yaşında 91 kilo 1.73 boyunda biri.taşıyıcı minör Akdeniz anemisi var. Ayrıca Gilbert sendromu diye bir teşhis konuldu. karaciğerde yağlanma ve karaciğer enzimlerinde artış var. acaba bu artma gilbert sendromundan olabilir mi? bunun için ilaç kullanmalımı. biyopsi alınmalı dediler ama ultrason temiz çıkıyor.sizce ne yapmalıyız ?

Gilbert sendromu bir hastalık değildir. Karaciğer bilirubin denilen bir çeşit maddeyi safraya az atmaktadır. Önemli bir durum değildir ve tedavisi de bu nedenle gerekmez. Açlık veya stresli durumlarda kanda endirekt bilirubin biraz artarsa da bir süre sonra kendiliğinden düşer. Bu sendrom karaciğer enzimleri üzerine de etki yapmaz. Karaciğer enzim yüksekliği karaciğerdeki yağlanmaya bağlıdır. Yağlanma için biyopsiden önce ve egzersiz önerilir. Geçmiş olsun.

Reflü

Değerli hocam ben 50 yaşında bir bayanım 3 yıl önce şikayetlerimden dolayı doktorlar reflü tanısın koydu ve hap tedavisine başladım bu zaman zarfı içinde şikayetlerim azalacağına fazlalaştı. uyuşma halsizlik unutkanlık boğazlarımda aşırı yanma sanırım yemek borumun tahrişinden kaynaklanıyor sırt ağrılarım nefes darlığım geceleri 2-3 saatten fazla uyuyamama horlama ve nefes darlığından dolayı uyanmalarım daha yazamadığım bir çok şikayet. bunun bir çözümü yok mu daha ne kadar yanıt vermeyen hastalığımın önüne geçemeyen bu haplara gebe kalacağım artık kaldıramıyorum bir umut dedim aracı sizler takdir ALLAHTAN. şimdiden Teşekkür ederim.

Reflüde sırtta ağrı, uyuşma, unutkanlık ve halsizlik olmaz. Nefes darlığı ve boğazda yanma ise reflü ile ilişkili olabilir, ama olmayabilir de. Bunun için gerekli tetkiklerin yapılması ve doğru tanının konması gerekir. Reflünüzün olmasına karşın belirttiğiniz yakınmaların buna bağlı olmama olasılığı nedeniyle bir Gastroenteroloji Ünitesinde muayene olmalı ve tetkik edilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Akciğer kanseri

Babam akciğer kanseri ve son çekindiği pet bt filminden sonra hiç açıklama yapmadan kemoterapiye devam dendi sadece.ama raporda birçok şey yazıyor. sol üst paratrakeal ve anterior mediastınal alanda metastik lenf nodları sol pulmoner vende malıgtine uptakei gösteren metastaz? tümör embolisi? sağ böbrek ile karaciğer arasında surrenal gland kütlesi ile uyumlu hipermetabolik lezyon dikkati çekmektedir. lütfen cevap yazınız en kısa zamanda. Şimdiden teşekkürler.

Babanızın akciğer kanserinin yayılıp yayılmadığını göstermek için yapılan PET CT'de lenf bezlerine ve damarlara yayılma olduğu rapor edilmiş. Bu nedenle kemoterapiye devam edilmesi düşünülmüş olabilir. Yine de sorularınızı sizi takip eden hekiminize sormalısınız. Geçmiş olsun.
Panik atak.

İyi akşamlar benim sorunum aşırı ve çarpıntı. Beloc kullandım ama çarpıntı ve gaz şikayetlerim çok fazla. Ayrıca bende panik atak var her an her şeyden korkuyorum. En ufak bir yerim ağrıdığında dahi öleceğim diye korkudan elim ayağım boşalıyor nefes alamıyorum terleme ateş titreme çarpıntı mahvediyor beni gece uykularım düzensiz. 1.5 yıl evvel annemi kaybettim psikolojim bozuldu. 3 ay psikiyatrda tedavi gördüm biraz iyileşince bıraktım ama bu sıralar iyi değilim. Ne yapmamı önerirsiniz.

Çarpıntı ve gaz yakınmalarınız açısından araştırılmalısınız. Organlarınıza ait bir sorun bulunursa tedavi olursunuz. Eğer organlarınızda önemli bir sorun bulunmazsa bu kez yakınmalarınızı sinirsel olduğu düşünülecek ve ona göre değerlendirileceksiniz. Sürekli hastalıktan korkarak ölüm korkusu içinde yaşamak kolay olmasa gerek. Düzenli olarak bir psikiyatri Uzmanının desteğini almalısınız.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 21.02.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
6976
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.