Doktorlar

Doğru hekime gidiniz (Sorularınızın yanıtları)

Doğru hekime gidiniz (Sorularınızın yanıtları)

İç hastalıkları ve Gastroenterohepatoloji ile ilgili olarak merak edip öğrenmek istediklerinizi Uzm. Dr. Nevzat Aksoy ekolay.net/Saglik sayfasında cevaplıyor.

Hocam merhaba.3 hafta önce mide ağrısı dolayısıyla bir Uzmana başvurdum. Endoskopi yapıldı. Mide iltihabı olduğunu söyledi. Tr.., lans....., gav....., bu üç ilacı verdi. Bunları kullanıyorum. Aynı sıkıntılarım devam ediyor. ne yapmalıyım.

Tr.. isimli ilacın tek değildir ve içinde 3 ayrı ilaç vardır. Bunlardan biri zaten lans...... grubundandır. Yani yazdıklarınız doğru ise lans.... isimli ilacı gereksiz yere fazladan kullanıyorsunuz. Esasen midedeki mikrop zaten ağrıya neden olmaz. Bu nedenle bu tedavi ile zaten yakınmalarınızın geçmesi beklenmez ki zaten öyle olmuş. Doğru hekimi bulabilmenizi umarım. Geçmiş olsun.

------

Karın şişkinliği

Hocam, sorunum karın sıskınlıgı. 9 aylık hamıle gıbıyım. Doktora basvurdugumda karnımda assıt oldugunu soyledıler. dogum uzmanına gıttgımde hıc bır sorun ve asıt olmadıgını, gastroenterolojiye basvurmam gerektıgını soyledı karnımın sıslıgı neden olur? Psikolojım alt üst oldu 30 yasındayım ayrıca babamda hepatıt B vırusu vardı ırsi olabılır mı? İyi gunler.


Karında sıvı toplanması yani assit önemli bir durumdur. Hekimler farklı söylediklerine göre sizde assit var mı yok mu bilemiyorum. Babanızda Hepatit B virüsü varsa onun takibi gerekir. Hepatit B irsi değildir, kan ve kan ürünleri ile geçer. Yakınmalarınız için bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

------

Hepatit B

14 sene once babam hepatit B hastaligi gecirmistii ve bu zamana kadar her 6 ayda kan tahlili yaptiridi ve temiz cikardi. 1 hafta once yorgunluk ve istahsizlik basladi. Sonuc olarak tahlilinde hebati b activite olmus Bir donem beden olarak calistiği icin yoruluyordu fakat su an calismadigi halde ne tetikler activite olmasini? Tesekkur ederim..


Hepatit B günün birinde aktive olabilir ve bunun neyin tetiklediği tam olarak söylenemez. Önemli olan aktivasyon durumunda gerekenlerin yapılmasıdır. Yani tetkik ve tedavinizin mutlaka bir Gastroenteroloji Uzmanınca yapılması gerekir. Geçmiş olsun.

------

İshalim var

Hocam 1.5 yıldır kronik ishalim zaman zaman ağırlaşıyor, genirdiğimde kötü koku geliyor ve sürekli sümüksü dışkı yapıyorum. Sürekli guruldama, aşırı gaz var. Doktora gittim, sigminoskopi yapıldı bir şey çıkmadı. Daha sonra gastroenteroloji uzmanına gittim o da hem endoskopi hem kolonoskopi yaptı ve örnekler alıp patolojiye gönderdik yine bir y çıkmadı. Şu an kobay gibi sürekli bağırsak düzenleyici ilaçlar kullanıyorum sürekli de doktora gidip geliyorum ama hiç bir iyileşme yok. Artık sorunun büyük olduğunu düşünüyorum niye ortaya bir şey çıkmıyor? Merak ediyorum.


Anlaşıldığı kadarıyla bir çok hekime gitmiş ve tetkikler yaptırmışsınız. Gittiğiniz hekimler tarafından ya size gerekli bilgi verilmedi ya da yapılan açıklamalar sizi tatmin etmedi. Yapacağınız iş güvenilir bir Gastroenteroloji Uzmanına tekrar başvurmak olmalıdır. .

------

Doktorluk nasıl bir şey anlatır mısınız?

Hekim olduğuma memnunum. Güzel meslek ama bugünden yarına gençler için önermem çünkü yurdumuzda koşuulları giderek kötüleşiyor. Ayrıntılı bilgi için google arama motoruna 'yeğenim doktor olmak istiyor önerir misiniz' yazarak arama yaparsanız bu konu ile ilgili yazdıklarımı görebilirsiniz.

------

Hepatit C

Mayıs ayında Anti-HCV: 9,25, HCV-RNA: negatif; Kasım ayında Anti-HCV: 7.87, HCV-RNA yine negatif. Ben hepatit C hastası mıyım bilmek istiyorum. Ayrıca karaciğer enzimlerim gayet normal çıkıyor. Doktorum diyor 6 ay sonra tekrar negatif çıkarsa tamamdır diyor. Ama bu kadar pozitif yüksekliği kafamı çok karıştırıyor.lütfen hocam bana geniş bir açıklama yapabilirseniz çok sevinirim


Anti HCV pozitif, HCV RNA negatif ise 2 olasılık vardır. Ya hepatit C virüsü ile hiç karşılaşmamışsınızdır ve anti HCV testi yalancı olarak pozitiftir. Ya da bu virüsü almışsınız ancak sonradan bağışıklık gelişmiştir. Bu iki durumda da sorun yoktur. HCV RNA'nızın 6 ay sonra da negatif çıkacaktır. Kolay gelsin.

------

Mide problemi

Merhaba doktor bey, annem 50 yaşında ve yaklaşık 1 senedir mide problemi çekiyor. Midede hazımsızlık, sürekli gaz çıkarma ve hatta göbeğine değen eteği bile karnından canını yakıyor.2 ay öce doktora gittik, endoskopi yapıldı ve midesinde yoğun gastrite bağlı mikrop olduğu söylendi ve 1 aylık bir ilaç tedavisi kullandı.1 ayın sonunda tekrar endoskopi yapıldı. Sonucu henüz çıkmadı ama doktoru midesinde 2 tane yara olduğunu söyledi. Benim sorum bu bir aylık ilaç tedavisine rağmen neden bu mikrop yok olmadı ve bunun sonucu kansere gider mi? Ne yapmamız gerekir.Teşekkürler.


Annenizin yakınmalarının tümü mideye bağlı olmayabilir. Kalınbağırsağın da incelenmesi gerekir. Birinci endoskopide yara var mı idi, yoksa yeni (?) mi ortaya çıktı bilinmiyor. Bana kalırsa güvenilir bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalı ve kavram kargaşasından kurtulmalısınız. Geçmiş olsun.

Yayın tarihi: 15.03.2010
« tüm yazıları
Soru Sor
4681
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.