Doktorlar

Diyet yaptım, midem küçüldü (Sorularınızın yanıtları)

Diyet yaptım, midem küçüldü (Sorularınızın yanıtları)

Diyet yapınca mide küçülmez. Yediğiniz her şeyi kusuyorsanız mide veya onikiparmakbağırsağınızda bir sorun olabilir.

Ben bundan 3 sene önce diyet yaptım ve midem küçüldü yediğim her şeyi hemen istifra ediyorum ne yapabilirim? Birde gaz sorunum var, çıkaramıyorum bana yardımcı olursanız sevinirim.

Diyet yapınca mide küçülmez. Yediğiniz her şeyi kusuyorsanız mide veya onikiparmakbağırsağınızda bir sorunun olup olmadığı bir Gastroenteroloji Ünitesince araştırılmalıdır. Ayrıca kusma yapacak diğer nedenler de tetkik edilmeli ve sonuçta bir hastalık bulunmazsa psikolojik nedenler araştırılmalıdır. Zaman kaybetmeksizin tetkiklere başlanmalıdır. Gaz sorunu midede ve bağırsaklarda olabilir. Hangi organınızda bu sorunun olduğunu belirtmemişsiniz. Geçmiş olsun.

Sigara içemiyorum

İyi günler 10 yıldır hepatit B taşıyıcısıyım hiç tedavi görmedim. 4 gündür kendimi çok halsiz hissediyorum. Bu halsizliklerim çok sık oluyor. Sigara kullanıyorum fakat 4 gündür içemiyorum. Acaba karaciğerde bir sorun mu var? Neler yapmamı önerirsiniz.

Hepatit B taşıyıcısı olarak zaten tedavi görmenize gerek yok. Altı ay ara ile takip edilmelisiniz. Niçin sigara içiyorsunuz? Eğer karaciğerinizi yani sağlığınızı merak ediyorsanız önce sigarayı bırakacaksınız sonra sorularınızı sormaya hak kazanacaksınız.

Strese bağlı kanama

Benim sorunum aşırı derecede gaz oluşumu acı yemekler yediğim zaman aşırı derecede yanma olması. Doktora gittim bağırsakta rahatsızlık olduğunu aşırı sinir ve stres yaptığım zaman bunun zararını görebileceğimi ve kanamanın olabileceğini de söyledi bazı ilaçlar yazdı üç ay kullanmamı istedi yüzde 95 geçer denildi ne dersiniz hocam?

Stresle ilgili olarak bazı yakınmalar ortaya çıkabilirse de bunlar sübjektif belirtilerdir. Örneğin baş ağrısı, iştahsızlık, karında sancı gibi. Strese bağlı olarak objektif bir belirtinin ortaya çıkması mümkün değildir. Yani sinirlenen veya üzülen bir insanın ateşi yükselmez veya makattan kanama olmaz. Yakınmalarınız için bu işin uzmanlarına yani Gastroenterologlara gitmelisiniz. Geçmiş olsun.

Midem şişiyor

Sn Nevzat Bey midemde şişkinlik oluyor sancı kalbime vuruyor birden oluyor bir süre sonra geçiyor son zamanlarda sıklaştı. Ne yapmam gerekir mide bölgesine bastırınca acıyor. Midenin aniden şişmesi neden olur? İşlerinizde başarılar dilerim.

Mide aniden şişmez. Şişmeye neden olan organ kalınbağırsağınızdır. Yakınmalarınız bir süre devam edip geçtiğine göre (sizi çok rahatsız etse bile) büyük olasılıkla altta yatan önemli bir hastalık yoktur. Yine de Gastrointestinal sistem açısından değerlendirilmeniz ve yakınmalarınız için tedavi görmeniz gerekir.

Bulantı, kusma

Merhabalar 5 yıldır iştahsızlık, bazen kokularından dolayı rahatsızlık ile bulantı ve kusma oluyor. Midemi şişirip çektiğimde sol üst karın kısmında gurultu sesi geliyor. Ağzımdan gaz çıkardığımda kayboluyor. Midemde sancı yok. Tek sorunum bulantı ve iştahsızlık. Radyolojide gastroduodenit bulbusta ülser deformasyonu bulundu. Doktor 12 parmak bağırsağında iltihaplanma için 3 ay boyunca alfoxil, motillium, gibi ilaçları kullanmamı söyledi. Önereceğiniz başka bir şey var mı? Cevaplarsanız çok sevinirim.

Karnınızı şişirip indirince gurultu oluyorsa (ki bu normal bir durumdur) bu hareketi yapmayınız. Mide ile ilgili yakınmalarınız uzun süreden beri var ve çekilen grafide de geçirilmiş ülser kuşkusu olduğuna göre (diğer gerekli tetkiklerle birlikte) endoskopi yaptırmanız yararlı olacaktır. Endoskopinizin ve takibinizin bir Gastroenteroloji Uzmanınca yapılması gerekir. Doğru branş hekimine başvurmuş olsaydınız aylarca gereksiz yere antibiyotik kullanmazdınız.

Kalp kasında kalınlaşma

38 yaşındayım. 7 yıl önce çekilen EKG'de sanki kalp krizi geçirmişim gibi gösteriyordu. Yapılan tüm kontrollere rağmen kalbimde bir rahatsızlığımın olmadığı söylendi. Gecen yıl Ekim ayında kendimi iyi hissetmedim ve yine hastaneye gittiğimde önce yine kalp krizinden şüphelendiler ama sonunda Kalp kaslarımın kalınlaştığını söylediler (spor yapmıyorum). Şu anda 2 ilaç kullanıyorum. Kalinlasmain genetik olduğundan bahsediyorlar ama ailemde öyle bir hasta bilmiyorum. Bu kalınlaşma giderilir mi veya tehlikesi nedir? Sigara ve alkol kullanmıyorum. Saygılarımla.

Kalp kası kalınlaşmasında yani hipertrofik kardiyomiyopatide EKG bulgusu kalp krizine benzer biçimde yanıltıcı olabilir; ancak o dönemde yapılan tetkiklerde bu durumun saptanmış olması gerekirdi. Neyse ki daha sonra yapılan tetkiklerde bu durum saptanmış. Kalp kası kalınlaşmasına neden olan bir durum varsa buna yönelik tedavi verilmelidir. Nedeni bilinmeyen kalp kası kalınlaşmasında ise Kardiyoloji Ünitesince takibiniz yapılmalıdır. Durumun nasıl seyredeceği takibiniz sırasında şekillenecektir. Geçmiş olsun.

Şişkinlik ve basur

Midemde aşırı şişlik var bir lokma ekmek de yesem karnım ve midem çok şişiyor kaç kez doktora gittim ilaç fayda etmedi. Bir de bende basur hastalığı var sebep bu olabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Anlattığınız yakınmaların basur ile bir ilgisi yoktur. Karındaki şişkinliğin (yapılacak muayene ve tetkikler sonrasında) çözümü vardır. Bunun için öncelikle çok sayıda hekime değil ilgili branş olan Gastroenterolojiye gitmelisiniz.

Midem yanıyor

Hocam devamlı midem yanıyor. 3 kutu panto ve 2 kutu lansor kullandım. İlaçları alırken rahatım. Ama bırakınca mide yanması devam ediyor bana bir tavsiyede bulunur musunuz.

Kullandığınız ilaçlarla yakınmalar geçiyor bırakınca yeniden başlıyorsa ilaçlara devam etmeniz gerekir. Burada önemli olan ilaca devam ederken ne dozda ve aralıkla alacağınıza karar verilmesidir ki bunu sizi takip eden Gastroenterolog ayarlayacaktır. Geçmiş olsun.

Göğüste iğnelenme

2 haftadır göğüs bölgemde hafif derecede iğne batması gibi ağrılar bulunmakta bu ağrılar bazen göğüs üstünde bazen alt kaburga birleşiminde bazen sol üst göğüs bölgesinde bazen sağ göğüs bölgesinde bazen sağ göğsün içinde belli bir noktada iğne batırırmış şeklinde oluyor. Bazen sadece göğüs üstüde baskı şeklinde oluyor ağrılar çok hafif gerçekleşiyor. Akciğerlerden şüphelendiğim için küçük bir araştırma yaptım sonuç olarak öksürük yok, kan kusmak yok sırt ağrısı, yüzde şişkinlik yok sadece göğüs ağrısı ve hafif bir nefes alma sorunu var. ağrılar iğne batırma şeklinde cereyan ediyor. Yardımcı olursanız sevinirim rahatsız ettim. Şimdiden teşekkürler.

Yaşınızı yazmamışsınız. Göğüste olan ağrılarda kalp hastalıkları başta olmak üzere araştırmalar yapılır. Anlattıklarınız iğne batar gibi ve yer değiştiren vasıfta olduğu için çok tipik bir hastalığa uymuyor. Yine de bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Yapacağınız araştırma ile bir sonuca ulaşmanız mümkün olmadığına göre gereksiz yere küçük ya da büyük araştırma yapmayınız. Geçmiş olsun.

Yaklaşık 2 aydır yerken kalbim sıkışıyor sanki bayılacak gibi oluyorum ve yemek yemeye asla devam edemiyorum uzun zamandan beri stres içindeyim bunun sonucu olarak ortaya çıkan bi durum diye düşünüyorum. 25 yaşın ve 90 kiloyum. Yardımcı olursanız sevinirim. iyi çalışmalar.

Strese bağlı olarak anlattığınız yakınmaların ortaya çıkabileceği düşünülse de öncelikle tüm tetkiklerinizin yapılması gerekir. Bu genç yaşta bu kiloda iseniz ilerde ne yapacaksınız? Bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Mide kanaması

Mide kanaması geçirmiş birine dut pekmezi ve iyi gelen bitkiler hangileridir?

Mide kanamasının tek bir nedeni yoktur. Bunun için nende yönelik tedavi gerekir. Kanamaya bağlı kansızlık gelişmişse demir içeren preparatlar kullanılmalıdır. Pekmez içerdiği demir açısından yardımcı olarak içilebilir.

Spastik segment

İlaçlı kolon tetkikinde transvers kolonda hepatik flexura komşuluğunda spastik segmentler izlenmektedir deniyor. Anlamını öğrenebilir miyim ne yapmam gerekiyor? Teşekkür ederim.

Kalınbağırsağınızın bir bölgesinde kasılma (spazm) görülmüş. Bu durum önemli değildir. Yapacağınız iş yakınmalarınıza göre bu tetkiki isteyen hekiminize danışmaktır.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 11.06.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
17335
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.