Doktorlar

Çok yorgunum (Sorularınızın yanıtları)

Çok yorgunum (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplıyor.

Babam siroz hastası

Babamda siroz olduğunu öğrendik. Tedavisi için önerebileceklerinizi bildirir misiniz. Siroz tedavisi için gastroenterohepatoloji bölümümü ilgileniyor. Bugün Çapa Tıp'ta o bölüme gönderildik ama 20 Haziran'dan önce randevu verilmiyor. Bizimse durumumuz acil nasıl yardımcı olabilirsiniz?


Bedenin düzenli çalışmasında ana merkez niteliğindeki karaciğerin hastalıkları sonuç itibariyle çok önemli elbette. Siroz, karaciğer hücrelerinin sayısının giderek azalması ile ortaya çıkan önemli bir durum. Siroza neden olan çok sayıda hastalık var. Babanızda altta yatan nedenin ne olduğunu bilmiyorum. Sirozda ortaya çıkan genel belirtiler yanında altta yatan nedenin bilinmesi de çok önemli. Ayrıca babanızın sirozunun derecesini de bilmiyorum. Karaciğerin kapasitesine göre siroz başlangıç aşamasında da olabilir, ileri dönemde de olabilir. Tedavi de altta yatan nedene ve ortaya çıkan sorunlara yönelik olarak değişiklik gösterir. Hepatit B ya da C virüsü var mı, karında sıvı toplanmış mı, borusunda varisleri var mı, varis kanaması geçirmiş mi, bilinç durumu nasıl, mide yakınmaları (portal hipertansif gastropatisi) var mı gibi birçok sorunun cevaplandırılması gerekir. Ayrıca babanızda hepatit virüsü var ise sizlerin de taranması gereklidir. Benim de daha önce bulunduğum İ.Ü. Çapa Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji bölümü tüm hastanelerimiz gibi yoğun; ancak sirotik bir hastanın takibi yalnızca orada yapılmıyor. Büyük hastanelerde bulabileceğiniz Gastroenteroloji Uzmanları babanızın takibini yapabilir. Sağlıklı günler diliyorum.

Mide kanaması

Bir yıl önce mide kanaması geçirdim. O zamanki ağrı ve yanmalar tekrar var. Gastrit olduğu endoskopide çıktı. Tekrar endoskopi yaptırmam mı gerekiyor? Tedavisi var mı? Ayrıca reflü de var.


Bir yıl önce geçirdiğiniz kanamanın nedenini yazmamışsınız. Ne tedavi aldığınız ve halen ilaç kullanıp kullanmadığınızı da bilmiyorum. Ancak yakınmalarınızın sürmesi nedeniyle bir Gastroenteroloji Uzmanı'nca endoskopik olarak incelenerek mide ve onikiparmakbağırsağınızın son durumunun değerlendirilmesi ve tedavinizin planlanması gerekir. Bu tetkik sırasında reflünüzün olup olmadığı var ise tedavi gerekip gerekmediği de ortaya çıkacaktır. Sağlıklı günler.

Karnım ağrıyor

Hocam merhabalar... Bundan 8 ay öncesinde sağ kaburgalarımın hemen bittiği noktada yoğun şekilde ağrı hissettim bir Gastroenterologa gittim, ultrasona girdim ve karaciğerde yağlanma tespit edildi. Daha sonra bilgisayarlı tomografi cihazına girdim ilaç verilerek karın boşluğumda en büyüğü 4 mm olmak üzere bezelere rastlanıldığı ortaya çıktı doktorum bunun bir barsak enfeksiyonu olduğunu söyledi ve bu arada gaita testi yaptırdık normal çıktı. Spasmomen ve debridat adlı 2 ilaç kullandım. 2-3 ay kadar hiç ağrım olmadı fakat 20 gündür yine ağrım başladı bununla ilgili ne yapabilirim, bana ne önerirsiniz? İlginize teşekkür ederim.


Yakınmalarınız hakkında ayrıntılı bilgi vermemişsiniz. Karaciğer yağlanmasına bağlı olarak fazla yakınma beklemiyoruz. Karaciğerin dışındaki zar gerilmeye karşı hassastır. Yağlanma ile karaciğer biraz büyüdüğünde bazı hastalarda sağ üst kadranda hafif bir ağrı ve dolgunluk hissi olabilir. Zaman zaman da yine bazı hastalar kendilerini halsiz hissedebilirler. Bunun dışında önemli bir yakınma fazla olmaz. Sağ üst kadranda yoğun ağrı karaciğerdeki yağlanmaya bağlı olmayabilir. Esasen size bağırsaklarla ilgili rahatsızlık olduğu söylenerek tedavi verilmiş. Karındaki 4 mm çapında bezelerin bulunması normaldir. Kullandığınız ilaçlara bakılır ise sizde (eski deyimi ile) "spastik kolon" düşünülmüş. Ağrılarınızın nedeninin araştırılması için güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanız yeterli olacaktır. Ayrıca sayfamızda bulacağınız "kOLİT" ile ilgili yazımı okur iseniz daha ayrıntılı bilgi elde edebilirsiniz. Sağlıklı günler.

Ağrılarım geçmiyor

Bundan 4 sene evvel mide şikayetiyle gittiğim doktor gastritim olduğunu söyledi. İlaç kullanmama rağmen 2 sene boyunca geçmedi. Bu süre zarfında ağrılarım giderek arttı ve endoskopi yapıldı. Endoskopide ülser çıktı. Yine hap kullanmama rağmen 1 sene sonra bir daha endoskopide reflü çıktı. Yaklasık bir senedir de reflü tedavisi görüyorum. Bu arada ağrılarım her zaman giderek arttı. Düzenli ilaç kullanmama rağmen ağrılarım geçmiyor. Gittiğim uzman doktor ise çok stresli ve evhamlı olduğumu söylüyor ama inanın bu hastalık beni bu hale getirdi. Her doktora gittiğimde yeni yeni şeyler çıkıyor. Geçen gittiğimde ise Helikobacter pylori diye bir mikrop çıktı midemde. Ne kadar ilaç kullansam da fayda etmiyor, biraz rahatlama sonra tekrar çok şiddetli ağrılar. Bunlar genellikle sırta vurma, göğüste sıkışma, boğazda dolgunluk hissi, şiddetli geniz ağrısı ve baş ağrısı. Artık ağzımdan da geceleri acı su geliyor. Ben üniversite son sınıf öğrencisiyim bu sene okulum bitiyor. Babam emekli SSK'lı ve sene sonunda sosyal güvencem bitiyor ama ağrılarım her gecen gün artıyor. Lütfen bana bir yol gösterin, ne yapmalıyım? Hayatım alt üst oldu, okula gidemiyorum ağrılarım ve evhamım yüzünden devamlı gittiğim uzman ise ilaçları kullan bitince yazdırırsın diye beni oyalıyor. Sizden rica ediyorum ne olursunuz ameliyatsa ameliyat, kesin bir çözüm söyleyin bana yoksa bu ağrılar beni öldürecek. 22 yaşında, 1.70 boyunda ve 70 kiloyum. Şimdiden ilginize teşekkür ederim acele cevabınızı bekliyorum hocam, kolay gelsin.


Yakınmalarınızın tetkiki sonunda 4 yıl kadar önce gastrit, bundan 2 yıl sonra ülser ve 1 yıl sonra da reflü denmiş. Ancak anlaşıldığı kadarıyla şiddetli ve sizi canınızdan bezdiren ağrılarınız var. Gastritlerdeki ağrılar fazla şiddetli olmaz. Ülsere bağlı ağrılar da kullanılan ilaçlara genellikle kısa süre içinde cevap verir. Reflüde de her geçen gün artan ağrı pek mutat değil. Yakınmalarınız çok olsa bile anlattıklarınızı değerlendirdiğimde evhamlanacak bir durum göremiyorum. Yakınmaların fazla olması hastalığın ciddi olması anlamına gelmiyor. Bu nedenle sıkıntıya ve strese girmeden tetkik edilmelisiniz. Bunun en iyi yolu güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına gitmek olacaktır. Karında ağrı yapan tüm hastalıklar araştırılmalı ve bir sonuca varılmalıdır. Sonuçta; "şunları düşündüm, şunları istedim, şu sonuçları aldım ve ilerde şunlar olabilir" gibi bir açıklama yapılmalıdır ki rahatlayasınız. Yapılacak açıklamalarla "beni oyalıyorlar" düşüncesinden uzaklaştırılmanız gerekiyor. Yoksa yaşam kaliteniz bu sancılar ve evhamlar yüzünden bozulur. Sağlıklı, mutlu günler diliyorum.

Gastritim var

Merhaba, ben 35 yaşındayım. Bundan yaklaşık 10 yıl önce midemde yanma başladı, ağrısı sırtıma ve başıma atıyordu. Birçok hekime gittim, en son Şişli Etfal Hastanesi'ne gittim. Şu sonucu çıkardılar: "Mide, antrum, endoskopik biyopsiler - orta derecede aktivasyon gösteren şiddetli kronik antral gastrit - lamina propriada lenfoid agregat varlığı -H. pylori yoğun olarak izlendi" raporunu verdiler. İlaç aldığım zaman iyiyim. İlacım bittiğinde aynı ağrılar devam ediyor. Bana ne gibi önerilerde bulunabilirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.


Mideniz için yapılan endoskopinin sonucunu yazmamışsınız. Yalnızca endoskopi sırasında alınan biyopsi materyalinin patoloji sonucunu bildirmişsiniz. Patolojide gastrit saptanmış ki bu pek de beklenmeyen bir sonuç değil. Gastritlerde midede ağrı olursa da yoğun derecede beklemiyoruz. Ağrılarınız şiddetli ise nedeni gastrit olmayabilir. Ülser veya duodenit gibi durumları da göz ardı etmemek gerekir. Sonuç olarak eski endoskopi raporunuz ile birlikte güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurarak hastalığınız hakkında doğru bilgileri elde etmelisiniz. Sağlıcakla kalın.

Ülserim var

Merhaba, ben endoskopi yaptırdım. İleri derecede ülser teşhisi kondu. Panto ilacı verdiler ama hiçbir faydasını görmedim. Lanzedin, gaviscon kullanıyorum. Yemekten önce ve sonra; fakat hazımsızlık ve mide ağrısı var ve mideme kramp giriyor. Kabızlık sorunum yok fakat mide ağrım var, ne tavsiye edersiniz? Teşekkürler.


Ülseriniz nedeni ile çeşitli ilaçlar kullanmanıza karşın yakınmalarınızın geçmediğini belirtiyorsunuz. Bu nedenle ilaç dozu yetersiz kalmış olabilir. Midenizde H. pylori bakterisi olabilir. Daha önce ülser saptandığı için H. pylori varsa tedavi edilmelidir, aksi takdirde mide yakınmalarınız sıklıkla tekrarlayabilir. Yeniden endoskopi yaptırmak istemezseniz nefes testi ile H. pylori'nin olup olmadığına kolayca bakılabilir ve tedaviniz buna göre yönlendirilebilir. Sayfamızda yer alan "H. pylori ve ülser" ile ilgili yazımı okursanız daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. İyi günler.

Sabahları bulantı ve kusma

26 yaşındayım, midemde kendimi bildim bileli sorunlar var. Genelde sabahları bulantı ve kusunca rahatlama. Bunlar ara ara oluyor, bazen yıllarca ses yok, bazen sürekli. Helicobacter var denmişti. En son ilaç kullandım rahatım şu sıralar. Yine sabah uyanınca bulantı oluyor, kusunca safra gibi acı bir su ve köpük geliyor ağzıma.


Genç yaşta, mideniz ile ilgili oldukça fazla sorununuz var. Bu nedenle bir Gastroenteroloji Uzmanı'na başvurmalı ve endoskopi yaptırmalısınız. Böylece sabahları olan bulantı ve kusmanın nedeninin mide olup olmadığı anlaşılabilir. Ayrıca ağzınıza gelen acı suyun yalnızca mide asidi mi yoksa safranın da bunda rolünün olup olmadığı da endoskopi ile anlaşılır ki buna göre gerekli tedaviler başlanabilir. Sayfamızda Helicobacter ile ilgili olarak yazmış olduğum yazımı okuyabilirsiniz. Mutlu günler.

Sırtıma sancı vuruyor

Merhabalar... Ben 25 yaşındayım midemin üst kısmına doğru acı hissediyorum ve bu sırtıma da vuruyor. Sol kalça ve böbrek kısmıma doğru da geliyor. Yemek yemede problemim yok. Sizce ben ne yapmalıyım?


Tarif ettiğiniz yakınmalarının kaynağının bulunabilmesi için gerekli tetkikler yapılmalı. Sırta vuran ağrılarda ilk aklıma gelen mide rahatsızlıkları oluyor. Bunun için güvendiğiniz bir Gastroenteroloji Uzmanı'na başvurmalısınız. Sol yandaki ağrılarınız da (İç Hastalıları Uzmanı da olan) Gastroenterologlar tarafından araştırılacaktır. Sağlıklı olun, mutlu kalın.

Sürekli geğiriyorum

Merhaba Doktor Bey, ben 26 yaşındayım. Sigara nadir kullanıyorum. Hiç içki içmiyorum. Yaklaşık 7 senedir mide problemim var. Bazen uzun süreli bazen belli dönemlerde ortaya çıkıyor. Sabahları midemde şişkinlik, sertlik ve gazla uyanıyorum. Sürekli geğiriyorum. 1-2 saat geçmeden ağzıma lokma koyamıyorum. Midem bulanıyor, kabul etmiyor. Daha önce 2-3 kez tedavi gördüm. Midemde sarkma, gastrit ve 12 parmak bağırsağı başlangıcında (film çekilerek) ülser teşhisi konuldu. İlaç tedavisi oldum. Tedavi sonrası belli bir süre kendimi iyi hissediyorum ama sonra yine başlıyor. Sinir ve stresten de uzak durmaya çalışıyorum. Endoskopi olmam gerekir mi? Kesin tedavi imkanı var mı? İlginiz için şimdiden teşekkürler.


Mide hastalıklarının bir özelliği de dönemsel olmasıdır. Örneğin ülsere bağlı yakınmalar ilk ve sonbaharda artış gösterir. Sürekli geğirme bir hastalık değildir. Midede az miktarda olan hava birkaç geğirme ile çıkarılır ve biter. Sürekli olarak geğirerek gaz çıkarıyor iseniz hava yutuyorsunuz demektir. Alınacak özel önlemlerle bunun üstesinden gelebilirsiniz. Mide hastalıkları açısından güvenilir bir Gastroenteroloji Uzmanı'na başvurmalı ve endoskopi yaptırmalısınız. Elbette hastalığınız açısından kesin tedaviler bulunmaktadır. Yeter ki iyi incelenmiş ve araştırılmış olun.

Çok yorgunum

Merhaba Doktor Bey, ben 27 yaşındayım. Şikayetim: yorgunluk. 6-7 yıldır günün her saatinde kendimi yorgun hissediyorum. Buna bitkinlik de eşlik ediyor. Yaklaşık 4 yıl önceye kadar 6-7 yıl süren bir ishalim vardı. Gittiğim doktordan hiçbir sonuç alamadım yani tüm tahlillerim normaldi. Daha sonra psikiyatri doktoruna gittim bana anti-depresan bir ilaç verdi. İshalim geçti. Ama kendimi hep yorgun hissediyorum. Tiroid hormonlarım normal, kansızlığım yok. Ayrıca karın şişkinliği ve kabızlığım oluyor. Kilom 78, boy 1.75, Size sormak istediğim bu yorgunluk, kabızlık ve karın şişkinliği için ne yapmam lazım? İlginiz için teşekkür ederim.


Yorgunluk için geniş kapsamlı olarak araştırılmanız gerekiyor. Bu araştırmalar sonunda tümüyle normal çıkar iseniz ancak o zaman bunun strese bağlı olduğunu düşünmeye hakkımız olabilir. Karın şişkinliği ve kabızlık bağırsaklarınızın hassas olduğunu (eski deyimle spastik kolonu) düşündürdü. Lütfen sayfamızda yazmış olduğum "Kolit" ile ilgili yazımı okuyunuz. Boy ve kilonuzu değerlendirdiğimde beden kütle indeksiniz 25.5. Yani yalnızca birkaç kilo fazlanız var. Onları yavaş yavaş vermeye çalışmalısınız. Yakınmalarınızın (aynı zamanda İç hastalıkları Uzmanı olan bir) Gastroenterolog tarafından geniş bir perspektifte değerlendirilmesi ile bir sonuca varılacağını düşünüyorum. Sağlıkla kalın.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 06.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
13384
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.