Doktorlar

Çok uyuyorum (Sorularınızın yanıtları)

Çok uyuyorum (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Merhaba hocam ben 15 yaşında bir erkeğim. Bende saç dökülmesi ve baş dönmesi var. Çok uyuyorum. Oturduğumda kalkınca yürümek bana çok zor geliyor. Sanki ayağıma bir yük takılmış onu taşıyorum. Doktora gittim kan tahlilleri yapıldı, her şey normal dendi. Bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Halsizlik, saç dökülmesi ve çok uyuma en başta tiroit bezinin az çalışmasını akla getiriyor. Bununla birlikte diğer tüm nedenlerin araştırılması gerekir. Bunun için bir İç Hastalıkları Uzmanınca muayene edilmeli ve tetkiklerinizi yaptırmalısınız. Sağlıklı günler diliyorum.

Mide bulantısı

Sürekli midem bulanıyor.özellikle yemeklerden sonra ağrıyor ve yanıyor.sabahları özellikle kusma oluyor. Ultrason çekildim ve temiz çıktı, fakat şikayetlerim devam ediyor. Ne yapmalıyım?

Midenizle ilgili yakınmalarınız olduğunu söylüyorsunuz. Ultrasonografi mide hastalıkları ile ilgili son derece kısıtlı bilgi verir. Bu nedenle bu tetkikin normal çıkması yakınmalarınız hakkında fikir vermez. Bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Karında sancı

Benim 1 aydır sağ kaburgamın altında ağrı var bunun için ürolojiye daha sonra dahiliyeye gittim fakat her iki doktorda kendileriyle ilgili bir sorun olmadığını fizik tedaviye gitmem gerktini söylediler 1 haftadır thiospa adında ilaç kullanıyorum hiçbirsekilde azalma yok hatta oturunca fazlalaşıyo lütfen bana hangi bölüme gitmem gerektiğimi söyleyin ağrım sadece oturunca oluyo ayakta yada yatarken rahatım yardımlarınızı bekliyorum.

Karında sağ üst kadranda olan ve oturmakla artan yakınmalarınız için başlıca bel kemiği (fizik tedavi) ve kalınbağırsak (gastroenteroloji) ile ilgili hastalıkların gözden geçirilmesi gerekir. Geçmiş olsun.

Karnım şişiyor

İyi günler ben 30 yaşındayım. Bugüne kadar hiç bir problemim olmamıştı ancak 6 aydır sindirim sitemim bozuk. İshal ardından kabız oluyorum her gün karnımda ağrı ve acıma var. Midemde bulantı oluyor göbek bölgem şişiyor, geçer diye aldırış etmedim ama 6 ay oldu geçmedi. Şimdi şişlik ve acıma hissi arttı doktora gittim kansız olduğumu söyleterek kan ve vitamin ilacı verdi. Artık dayanamaz haldeyim bir çare lütfen yiyemez içemez hale geldim. Şişlik hissi de gittikçe rahatsız edici bir hal aldı. Şimdiden çok teşekkür ederim lütfen yardım edin.

Anlattığınız durum iritabl bağırsak sendromu denilen bir duruma benziyor. Kalınbağırsak ile ilgili yakınmalarınızın tetkiki için bulunduğunuz yerde bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Her yemekten sonra mıdemde sıskınlık ardından borusunda yanma ve geğirme oluyor.2 3 saat suruyor neden olabilir. Tesekkurler.

Yemek borusundaki yanma reflüye bağlıdır ki bir Gastroenteroloji Ünitesince takibi gerekir. Bu sırada geğirme yakınmanız da ele alınacak ve tümüyle sona erdirilecektir. Geçmiş olsun.

Hepatit C den şüpheleniliyor nasıl tedavi olabilirim hangi bölüme gitmem gerekiyor.

Hepatit C'nin takip ve tedavisi karaciğer hastalıkları uzmanları (Gastroenterologlar) tarafından yapılır. Geçmiş olsun.

Merhabalar; ben mide yanması ve ağrısı sonucu hastaneye baş vurdum 3. günün ard1ndan bana endoskopi uyguland1 ve gastrit olduğu saptandi gerekli ilaçlar verildi benim sorum ise bundan sonra beslenmemi nas1l yapmam konusunda yardımlar1n1z1 beklerim teşekkürler.

Gastrit için özel bir perhize gerek yoktur. Tedaviniz düzenli olarak sürdürüldüğünde istediğiniz her besini yiyebilirsiniz. Geçmiş olsun.

İritabl bağırsak sendromu

Sayın Hocam; Aşağıda yazılı olan metinde geçen ilacın adını bana bildirirseniz çok sevinirim. Yaklaşık 1 senedir bende İBS rahatsızlığı çekiyorum.İlginiz için teşekkür edirim. İrritabl kolon için ilaç Hocam merhaba. Ben yıllardır irritabl kolon rahatsızlığı çekiyorum. Deneme yanılma yöntemiyle denediğim yöntemlerden biri benim şikayetime son verdi. Genelde xxx ya da başka bir markanın bu tür ilacını günde 1 adet alarak kullandığımda ben de ne sancı ne de ishal kalıyor. Önceden birçok yağlı yiyeceği ve kuru baklagilleri yiyemezdim hemen ishal olurdum. Ama şimdi rahatlıkla yiyebiliyorum. Belli bir zaman sonra ilacı 2 günde bir şeklinde kullanıyorum. İlacın reçetesinde stres ve depresyon gibi durumlarda da etkili olduğu yazıyor. İrritabl kolonun da temelinde stres yattığına göre sonuca hiç şaşırmadım ben. Sizden ricam bilimsel olarak bu konuyu bilginiz doğrultusunda incelemeniz ve mümkünse başka hastaların denemesini sağlamanız. İnanın ben sonuçtan çok memnunum ve bu sıkıntıyı yıllardır çeken biri olarak eğer faydalı olacaksa bu rahatsızlığa sahip herkesin bilmesi gerektiğini düşünüyorum. iyi çalışmalar.

İrritabl kolon kişilerin çok rahatsız edebilen ancak henüz kesin ve etkili bir tedavi yöntemi bulunmayan bir durumdur. Kullandığınızı söylediğiniz ilaç zaten günümüzde başka amaçlarla sıkça kullanılmaktadır. Diğer nedenlerle bu ilacı kullanan iritabl bağırsak sendromu olanlarda bu ilacın etkinliğini sorgulamak zor değildir. İlginiz için teşekkürler. Geçmiş olsun.

Yukarda yazılanlara ekleyeceğim başka bilgi yoktur. Günlük pratiğimde bu ilaçla ilgili fazla yarar görmediğimi belirtmeliyim.

Karında şişlik

Midem sanki 6 aylık hamile gibi sürekli şiş. 25 yaşındayım. sezaryenle bir kızım oldu. 16 yaşımdan beri midemde bir şişlik var ama o zamanlar dıştan fazla belli olmuyordu. şimdi ise 6 aylık hamile görüntüsünde bir midem var. spora başladım ama sonuç alamadım. azıcık bir yemek yesem hemen dışarı fırlıyor. sürekli kabızlığım var. midemdeki şişlik için dahiliye uzmanına gözüktüm. ultrasonda bir şey çıkmadı. metsil vs verdi. ama sonuç yok. kilo konusunda zayıfım. tşk

Yakınmalarınız kalınbağırsak ve içinde bulunan gazla ilgilidir. Çözümü olup olmayacağına yapılacak muayene ve tetkiklerden sonra bir Gastroenteroloji Ünitesince karar verilecektir. Geçmiş olsun.

Merhaba Dr.Nevzat Aksoy. bağırsak rahatsızlığı geçirdim, ve rektoskopi yaptırdım ve sonuçları size danışmak istedim. sonuçlar: Tanı: Nonspesifik Kolit (biyopsi sonucunu daha almadım) sizce bu normal mi? Hocam görüşlerini bekliyor olacağım. Saygılarımla...

Nonspesifik kolit önemli bir sorun değildir. Bu nedenle merak etmenize gerek yok; yakınmalarınızın kontrol altına alınabilmesi için bir Gastroenteroloji Ünitesine başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Ellerde şişlik

Merhaba hocam ben 11 gün önce sigarayı bıraktım ama şu an ellerim yuzum ve bacaklarım şişiyor nasıl bir önlem almam gerekiyor? şimdiden teşekkurler hocam vereceğiniz cevap için.

Yakınmalarınızın sigarayı bırakmakla bir ilgisi yok. Bir İç Hastalıkları Uzmanına başvurmalı ve tetkik edilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Gereksiz üçlü tedavi

Hocam mide yanması ve şişkinlik ve kabızlık şikayetiyle doktora gittim bana üre nefes testi yaptılar potakal suyu ile zaten 1 gün sigara ve içmedim ve aç karnına yapıldı bu test bende Helicobacter pylori denen bakteri midemde gözüktü doktorum üçlü bir antibiyotik verdi ama bu antibiyotik bende 2. günün kusma yaptı ve bir daha kullanmadım sizce endoskopi yapılmadan verilen bu karar doğrumu ve mide kanserine doğru hastalığımda bir eğilim olur mu şimdiden teşekkür eder hayırlı çalışmalar dilerim.

H. pylori insanların %80'inde bulunur. Bu nedenle bu kadar yaygın olarak bulunan bir mikroorganizanın herkeste yok edilmesi mümkün (ve anlamlı) olmadığından kimlerde yok edilmesi gerektiği araştırılmış ve bulunmuştur. Mide yanması olan birinde (gerekirse) önce endoskopi yapılır.
Endoskopide ülser saptanacak olursa o zaman da (varsa) H. pylori'nin yok edilmesi düşünülür.
Birinci derece yakınında (anne, baba, kardeş) mide kanseri yok ise bu mikrop kanser riskini artırmaz.
Endoskopi yapılmadan bu tedavinin verilmesi uygun değil. Geçmiş olsun.

Çocukta Helikobakter pilori

6 yaşındakı kızımda Helıcobacterı cıktı bu kalıcı bır hastalık mıdır verılen ılacları ne kadar kullanmalıyım tesekkurler.

Kızınızın yakınmalarını yazmamışsınız. H. pylori yurdumuzda elli milyon insanda var. Bu nedenle olayı abartmamak gereklidir. Bir Çocuk Gastroenterolojisi Uzmanına başvuracak olursanız gereksiz tedavilerden korunmuş olursunuz. Geçmiş olsun.

Ben gecen yıl ekim ayından bu yana karın ağrısı şikayetiyle doktora gidiyorum bana fmf denildi 6 aydan bu yana ilacını kullanıyorum fakat ağrılar gecmedi. doktor ilk 4/5 ayda ağrılarımın gecebileceğini söylüyordu ama hala rahatsızım. karın ağrısı ilk 2 aydan sonra baş ağrısı, halsizlik ve göğüste ağrılara dönüştü. acil cevabınızı bekliyorum. vereceğiniz cevapdan ötürü şimdiden teşekkürler.

LÜTFEN DİKKATE ALIN....Merhaba acil bir ameliyatla kitle alındı 1,5 ay geçmesine rağmen fistül henüz kapanmadı hala hafifte olsa sızma var ve pansumana evde devam ediyoruz sızıntının 1,5 ay geçmesine rağmen kapanmamış olması korkutuyor aynı zamanda mide bulantısı yüzünden yemek yeme durumuda sıkıntılı ayrıca yine önemli bir durumumuzda patoloji raporu.Makroskopi: 20 ve 10 cmlik iki segment çıkarılan hemikoloktomi materyali olduğu kısa olan segmentte cerrahi kutuplara 10 cm uzaklıkta 3 cmlik segmentte ring tarzında lümeni daraltan anüler konstiktif mukozal konturu ülsere, tümoral lezyon gözlendi diyor. Tanı:müsinoz adeno ca: sol hemikolektomi. Yorum: iyi orta derecede diferansiye, orta derecede sellüler anaplazi, panmural invazyon pozitif.Mezenterden diseke edilen 0,3 cm ve 0,5 cm çapında 9 adet lenf nodundan ikisinde parsiyal parankimal tümör tutulumu pozitif. Birkaç gün önce gittiğimiz onkologumuz 3. evre olduğunu ve ayda 2 kez 6 aylık bir kemoterapi programı uygulanacağını söyledi.BT pet taramasını yaptırmadık kan değerlerinde cea-ve ca değerleri normal durumda. Hocam durumumuzla ilgili bilgi ve yardıma ihtiyacım var...teşekkürler.

Yakınmalarınız olmuş. Teşhisiniz konmuş ve ameliyat olmuşsunuz. Patolojik olarak da bu teşhis teyit edilmiş. Sonrasında Onkoloji kliniğinde size uzun uzadıya açıklamalar yapılmış, hastalığınızın evresine kadar söylenmiş. Ne öğrenmek istediğiniz anlaşılmıyor. Ama sizinle bu kadar uzun süre ilgilenen hekimlere sorularınızı soracak olursanız tekraren yanıtlayacaklarından eminim. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 27.10.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
8236
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.