Doktorlar

Çok terliyorum (Sorularınızın yanıtları)

Çok terliyorum (Sorularınızın yanıtları)

Uzmanımız Nevzat Aksoy kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlıyor...

Selam hocam benim arkadaşımda aşırı terleme var. Dahiliye doktoruna muayene oldu, beta blokeri başladı ama bir faydasını alamadı. Cevabınızı beklıyorum, teşekkürler.

Beta bloker kullanarak terlemenin önüne geçmek mümkün değildir. Aşırı terlemeye neden olan durumlar (infeksiyonlar, endokrinolojik, nörolojik ve dermatolojik hastalıklar vb.) araştırılmalı ve varsa bunların tedavisi yoluna gidilmelidir. Bu nedenle bir İç hastalıkları Uzmanına başvurmalı ve gerekli tetkikleri yaptırmalısınız.

Siyah renkli dışkılama

Merhaba 5 yaşındaki çocuğum 15 gün önce büyük tuvaletini siyah yapmaya başladı sağlık ocağına gittiğimizde doktor sadece yediklerine dikkat etsin enfeksiyon kapmış dedi ve gönderdi. Çocuğun sürekli ateşlenmesinden dolayı başka bir sağlık kuruluşuna gittik buradaki doktor çocuğun mide kanaması geçirdiğini söyleyerek ilaçlar verdi şimdi ve ilaçları şimdi kullanıyor bundan endişe edilecek herhangi bir şey veya bu konuda yapmamız gereken bir şey var mı?

Büyük aptesin zift gibi siyah olması kullanılan bazı ilaçlara bağlı olabilir. Ayrıca mide kanamalarında da gaita zift gibi siyah olur. Çocuğunuzda böyle bir renk değişimi varsa nedeninin bulunması açısından mutlaka bir Çocuk Gastroenterolojisi Uzmanına başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

Kalın bağırsakta kütle

Merhaba doktor bey. konu acil kısa sürede cevap verirseniz sevinirim. Babamda kalın bağırsakta kitle tespit edildi. Tümör belirteç değerleri CEA: 4182, Ca 125: 70.71, Ca 15.3: 37.65 ve Ca 19.9: 1387 çıktı. CRP değeri de 5.67 bu sonuçlara bakarak kitlenin kanser olduğunu veya kanserin derecesini ve yayılıp yayılmadığını söyleyebilir misiniz teşekkürler.

Babanızın kalın bağırsağındaki kütlenin hangi yöntemle saptandığını yazmamışsınız; ancak bağırsakta kütle saptanan bir hastanın (yukarda sıraladığınız tetkiklerin yüksekliği ile birlikte değerlendirildiğinde) kanser olduğu düşünülür. Bu tetkikler (bu aşamada) kanserin yayılması hakkında fikir vermez. Geçmiş olsun.

Yemekten sonra ishal

44 yaşındayım yirmi yıl önce duodenum ülseri nedeniyle vagotektomi ve ülserin expirtesyonu yapıldı. Şikayetim yemeklerden hemen sonra midemde rahatsızlık başlıyor (Bu gocurdama ve bütün vücudumu da etkileyen halsizlik gibi). 20 dakika sonra bağırsaklarda hareketlenme ve akabinde çok sulu bir ishal gerçekleşiyor. İshalden sonra uzanarak bir süre dinlendikten sonra normale dönüyorum. Bu durum tam acıkmadan sıvı içecek, çay ve su dahil ne alırsam oluyor. Bunun oluşmaması için sıvıları yemekten 2-4 saat sonra almam gerekiyor. Onun için sırasında yeterli sıvı almaya dikkat ediyorum. Bu şikayetim zaman zaman artıyor. 4-5 yıldır beni etkiliyor. Midede yanma, ishalde kan, kabızlık, gaz şikayeti vs gibi bir şikayetim yok. Saygılarımla.

Geçirilmiş mide ameliyatlarından sonra mide boşalması ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir. Bir bölümü Dumping sendromu adı altında toplanan bu gibi durumların bir Gastroenteroloji Ünitesinde araştırılması gerekir. İlaçlı grafiler ve mide boşalmasına yönelik olarak yapılacak tetkiklerle durum açıklığa kavuşacaktır. Geçmiş olsun.

Hemoroit

Hocam benim rahatsızlığım hemoroit yaklaşık 8 ay önce basur amelyatı gecırdım ama su an tekrarlamış durumda. Bağırsaklarım yavaş çalısıyor, kabızlığım var. Karnımda sıslıkler oluyor. Şu an oturduğum zaman makatta ağrı yasıyorum. Sınamekı otunu kullanmamın sızce sakıncası olur mu? Ne yapmam gerekli yada doktora gıdıp hangı tetkıklerı yaptırmam lazım, aydınlatırsanız sevinirim.

Hemoroite bağlı yakınmaları artıran en önemli durum kabızlığa bağlı fazla ıkınmadır. Bu nedenle kabız olmamaya çalışılmalıdır. Sinameki kabızlıkta kullanılan bir bitki olup etken maddesini içeren ilaçlar zaten mevcuttur. Kabızlık ve hemoroit açısından bir Gastroenteroloji Uzmanınca değerlendirilmelisiniz. Geçmiş olsun.

Mide düşüklüğü

Hocam 27 yaşımdayım. B-"-*"ende mıde sarkması var. Çok doktora gittim fakat kilo al dıyorlar, alıyorum ama bir süre sonra sıkıntılı stresli bir dönemde mıde bulantısı ve kusma ile kilo kaybı yaşıyorum. Mide korsesi tavsiye eder misiniz? Bir türlü geçmek bilmiyor kaç yıldır böyle, geçmiyor. Teşekkürler.

Yakınmalarınızı ayrıntılı olarak yazmamışsınız. Ancak anlaşıldığı kadarıyla yakınmalarınız zaman zaman ve stresli dönemlerde oluyor. Mide düşüklüğü gibi bir tanı size nasıl kondu bilemiyorum ama bulunduğunuz yerde iyi bir Gastroenteroloji Uzmanına başvurmanızı öneririm.

Kramp

Merhaba hocam. Size annemle ilgili bir şey sormak istiyorum. Yaklaşık7-8 senedir annemin bacaklarına kramp giriyor çeşitli doktorlara gidip çeşitli tedaviler denememize rağmen bir sonuç alamadık bize yardımcı olursanız seviniriz. Yahut tavsiye edebileceğiniz bir doktor varsa seviniriz. İlginize şimdiden tşk .İYİ ÇALIŞMALAR SİZE..

Bacaklara kramp girmesi kemik hastalıkları (taban çökmesi vs), bel sorunları (bel fıtığı vb), dolaşım (varis) ve elektrolit bozukluklarına bağlı olarak gelişir ve bunlar sırasıyla ortopedi, fizik tedavi ve iç hastalıkları kliniklerince değerlendirilir.

Kilo alıyorum

Midemde ve karnımda aşırı şişkinlik var. Ayaklarım çok şişiyor. Son günlerde de mide bulantılarım var.. Aşırı kilo almaya başladım oysa iştahım da yok. Karnımın şişliği yemekten sonra hamile gibi oluyor. Ne yapmalıyım?

Sindirim sistemi yakınmalarınız ve ayaklarda şişme ile kilo alma yönünden aynı zamanda İç Hastalıkları Uzmanı da olan bir Gastroenterolog tarafından değerlendirilmeniz yararlı olacaktır. Başta tiroit hastalıkları olmak üzere gerekli tetkiklerin yapılması önerilir. Geçmiş olsun.

Makattan kanama

Hocam büyük abdeste oturduğum zaman popomdan kan gelıyor ne yapmam lazım utanıyorum doktara gidemiyorum bana yardımcı olursanız sevinirim hayırlı geceler.

Makattan gelen kanama önemli hastalıkların bir belirtisi de olabilir. Hekime başvurmadan sorununuz çözülemeyeceğine göre iyisi mi bir an önce bir gerekenleri yapmalısınız.

Ülser ve oruç

Benim ülserim var benim oruç tutmam sakıncalımı mide asidim yükseliyor kusuyorum.

Ülseriniz varsa oruç tutamazsınız. Uzun süren açlıkta yakınmalarınız daha da artacağından ülserinizin tedavi edilmesi gerekir. Bu hastalıktan kurtulduğunuzda oruç tutabilirsiniz.

HBV

Bana 7 sene once kronik HBV infeksiyonu teşhisi konuldu ve 4 yil xxxxx kullandim. Yaklasik alti senedir karaciger enzimleri normal gorunmekte ve 2008 yilina ait iki tahlilde HBV DNA 32.000 civarinda. Bir senedir gaz, hazimsizlik, ishal ve sağ tarafımda ağri sikayetlerim var. Ultrason sonucu: gecirilmis hepatite bagli minimal buyume. Bu yazdiklarima binaen sorunumu karacigerle mi mideyle ilgili mi arastirma mi tavsiye edersiniz? bu tahlillere gore karacigerimin durumu hakkinda ne soyleyebilirsiniz?

Karaciğerinizin son durumunu görmek için karaciğer biyopsisi gerekebilir. Yine de muayenenizin yapılması ve tüm tetkiklerinizin gözden geçirilmesi gereklidir. Gaz ve hazımsızlık gibi yakınmalarınız ise sindirim sisteminizle ilgilidir ve bütün bunlar için bir Gastroenteroloji Uzmanı yeterli olacaktır. Geçmiş olsun.

Dr. Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 15.09.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
5724
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.